Nadoraz, rozstřel vyhrál Richard Rapport

06.10.2014 14:54 | Novoborská šachová Corrida 2014

Závěrečný den Corridy rozpálil doběla i sklářské pece. Viktor Láznička v poslední partii hrané klasickým tempem vyrovnal stav zápasu na 3:3, rozhodnutí přinesl až bleskový rozstřel. V něm si přeci jenom trofej vybojoval Richard Rapport.

První půle letošní Novoborské šachové Corridy patřila jednoznačně maďarskému velmistrovi. Rapport dosáhl pohodlného vedení 2,5:0,5 a zdálo se, že si dokráčí pro celkové vítězství v zápase. Zlom nastal v páteční partii, která i přes konečnou remízu naznačila možnosti Viktora Lázničky.


Sobotní jednobrankovka vrátila českého reprezentanta do zápasu a dodala poslední šesté partii potřebný dramatický náboj, který byl v neděli bezezbytku naplněn. Zákopovou válku v úvodu poslední šesté partie uťal Richard Rapport ráznou obětí figury, ale správná obrana v podání Viktora Lázničky nechala útok bílých figur ustrnout na mrtvém bodě. Temperament maďarského mladíka však sehrál svou roli a rozhodnutí pokračovat v útoku dovolilo Lázničkovi v dalším průběhu dovést partii do vítězného konce.
(Komentuje GM Marek Vokáč)


-
. kolo -


Richard Rapport si pro první bleskovou partii vylosoval černé figury

Nerozhodný stavu 3:3 musel rozhodnout rozstřel na dvě bleskové partie. V obou byl úspěšnější maďarský velmistr, který si tak nakonec došel pro skleněnou trofej.
(Komentuje IM Pavel Šimáček)


-
. kolo -


Richard Rapport přebral skleněnou trofej pro vítěze, kterou připravila firma Lasvit.
(zleva:) Designerka Ludmila Žilková, Richard Rapport, Viktor Láznička a Roman Mužík

Trofej je již tradičně doménou firmy Lasvit.


HráčiELO123456Celk.
Viktor Láznička267501/201/211
3
Richard Rapport271311/211/2003

Tie-break (bleskové partie): Láznička - Rapport 0:2


Hodnocení na závěr:

IM Pavel Šimáček: "Z mého pohledu se jednalo prozatím o nejzajímavější Corridu. Oba hráči se nevyvarovali poměrně velkých chyb, které pramenily jak z bojovnosti a touhy po originalitě, tak z vysoké spotřeby času a následných časových tísní. Richard Rapport zanechal v Novém Boru vynikající dojem a jsem zvědav, jak dlouho ještě potrvá, než se vyšvihne do první světové desítky. Viktor Láznička se sice pomalu rozehrával, ale v druhé polovině zápasu dokázal i sám sobě, že je stále velkým hráčem a může se měřit s kýmkoliv."

GM Marek Vokáč: "Letos jsem na Corridě stíhal na živo až druhou polovinu zápasu, a klíčové momenty se myslím odehrávaly spíše v úvodních partiích. Viktor v nich nezvládl především hospodaření s časem. Ačkoliv měl myslím z dřívějška s Raportem dobré výsledky, nepřečetl tentokrát svého soupeře ideálně a přecenil soupeřovy poslední výborné výsledky. Začal zápas s až příliš velkým respektem a nedařilo se mu hlavně časově zvládat soupeřovo poněkud svéráznější pojetí zahájení. Ožil až po 4. partii, kterou sice opět v časové tísni pokazil, ale současně si uvědomil, že i soupeř dělá chyby, a že je jen potřeba je správně využít. Plně to předvedl v 5. partii, a dokázal si poradit i s originální závěrečnou partií, kdy se správně nebál soupeřova útoku, jen nenašel jeho optimální vyvrácení. Předvedl znovu srdce bojovníka a zápas by mu mohl pomoci posílit sebevědomí, lehce nahlodané posledními ne zrovna ideálními výsledky.
Raport je velmi mladý šachista s výnikajícím kombinačním nadáním, jistě se má ale ještě co učit. Pasivní obrana horších pozic není jeho koníčkem, také jsem si uvědomil, že jsem ho vlastně příliš neviděl hrát partie na techniku, a o jeho zručnosti v koncovkách také moc nevíme. Hodně těží ze svých originálně pojatých zahájení, ale to nevydrží nikomu věčně - soupeři si postupně na jeho styl zvyknou a budou s tím při přípravě počítat.
Nerozhodný výsledek základní části je myslím spravedlivý z pohledu předvedené hry, i když především díky obdivuhodné bojovnosti Richarda Raporta. Spravedlivé je myslím i jeho celkové vítězství po dodatečných bleskoých partiích, ve kterých ukázal velmi rychlou a pohotovou ruku. Oběma borcům patří uznání za velmi zajímavé a bojovné partie, které jistě potěšily oka diváků, jen jsem oplakával letos chybějící televizní přenos, který zpřístupňoval Corridu širokému spektru diváků a dával celé akci punc světové IA kvality."


13x 7509x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
raflar

Zaujímavá chyba na chessbase. Link na oficálnu stránku podujatia The Millionaire Chess Tournament v článku Viva Las Vegas! odkazuje na Corridu !

+0 /-0 | 10.10.2014 18:05

rytir

A zápas další? Chtěl by to zase někoho 2700+. Tahle klání jsou užitečná pro naše hráče a i pro český šach obecně a mají význam a je dobré, že se je daří zorganizovat.

+0 /-0 | 08.10.2014 10:36

rytir

Chtělo by to vyjádření obou aktérů po skončení zápasu a také vysvětlení Rapporta, proč zahrál chybu 28. Ve3? když remíza opakováním tahů mu stačila k vítězství v zápase.

Jinak technická poznámka, uvítal bych, kdyby se komentující nebáli více používat „?“ u tahů, které jsou chyba. Například když hráč zahrál tah, po kterém by byla remíza, zatímco jiný tah by vedl k jeho velké převaze apod.

+0 /-0 | 08.10.2014 10:35

Pavel Ch

Asi cílem pořadatelů není, aby domácí reprezentant vyhrál. To by rovnou mu mohli předhodit někoho z nás, diskutérů, to by pak byla Corrida-drtička, ale k čemu. Prostě o trošku lepšího a šest kvalitních partií Viktorovi umožnit, to je cíl. A jestli udrží ve vážných 3:3 se supertalentem 2700+, no tak to ještě větší paráda a zkušenost pro jeho možný další výkonnostní posun. Předtím byl Veselin, který je nyní skoro třetí na světě, předtím Sirov, který i měl hrát o mistra světa. Myslíte, že takovéto  prohry a dnešní zápas jsou špatnou vizitkou Č. šachu? To bych bral dle úplně jiných měřítek.

nvmea: Souhlas, psal jsem, že se David x Viktor opakovat tuším nebude, a tím  také jsem chtěl říci, že bych si to také ani moc nepřál.

+0 /-0 | 07.10.2014 08:32

Playboy

Jak je možné vidět, tak vizitka českého šachu je bídná sad  Ať proti našim borcům sedí kdokoli, tak stejně prohrávají sad Co zkusit na příští rok pozvat supertalenty: Wei Yi, či Artemieva Vladislava? smiley Případně So Wesley?smiley

+0 /-0 | 06.10.2014 23:31

nvmea

Navara - Láznička bych viděl nerad, pro mě celkem o ničem, takový pseudo souboj o jedničku apod., pro hráče nepříjemný řekl bych. Radši zase přivézt nějaké zajímavé jméno zvenku - porovnání stylů, představení naší kultury atd atd...

+0 /-0 | 06.10.2014 23:01

Pavel Ch

Jinak samozřejmě krom Bolkova týmu  yes oběma aktérům. Viktorovi za to, že ho nezlomil nepříznivý stav a Richardovi, že bojoval bez ohledu na stav i v poslední vážné partii.

Bojovali do pozdějších hodin, věřím, že se i jejich hodnocení zde fanouškové dočkají.

Psal jsem co by (z mého pohledu) bylo i sympatické za rok, samozřejmě přání fanoušků mohou být různá, rozhoduje vždy, kdo peníze dává. Ale jinak z více důvodů tipuji, že se zápas David - Viktor opakovat již nebude.

+0 /-0 | 06.10.2014 21:48

Ofelia

Chybi tu zhodnoceni akce od jejích aktérů.Jinak souhlasim s Jablkem, že duel s Navarou by byl super, ale dalši Corrida je za dlouho, tak kdo vi...

+0 /-0 | 06.10.2014 19:35

Ota Válek

Je třeba ocenit manažerský um Petra Boleslava, který dokázal přivézt hráče, jenž se postaral o velice vydařený zápas, a přitom jeho honorář nebyl nedosažitelný pro kasu 1. NŠK. Věřím, že i příště bude mít Bolek a tým 1. NŠK opět tak šťastnou ruku

+0 /-0 | 06.10.2014 17:43

Jablko-malum

Taky chvála, bylo to super. Co se týče případné odvety tak myslím, že je dost dalších uhnatelných dobrých hráčů z klubu 2700+. Pokud odveta, tak bych raději sledoval odvetu zápasu s Navarou, poněvadž v tom Láznička dost zvítězil. A vzhledem k tomu, že se vyhýbá posledním MČR, bylo by zajímavé vidět znovu dva nejlepší české hráče na kolty.

+0 /-0 | 06.10.2014 17:15

strelec

Prostě pochvala organizátorům!!! Za tuto i předešle Corridy.

+0 /-0 | 06.10.2014 16:46

Pavel Ch

Naprostý souhlas s panem Válkem, yespořadatelům.

Každý rok soupeře pro aktivitu mění, nicméně jistě v úvahu varianta odvety. Fanoušci by jsitě nebyli proti. Tak uvidíme, zda Corrida 2015, jak jsem včera již navrhoval:

Rapport (2780) vers Láznička (2740).

+0 /-0 | 06.10.2014 16:14

Ota Válek

Skvělý zápas! Organizátoři měli velmi šťastnou ruku při výběru Viktorova mladičkého soupeře, jenž svým atraktivním stylem hry připomíná legendárního M. Tala. Svoji nepodařenou partii ze simultánky pro jistotu nezahodím, neboť kdo ví, zda jsem nehrál s budoucím světovým šampionem či alespoň jeho vyzyvatelem.

+0 /-0 | 06.10.2014 15:23