Na slovíčko s Harikrishnou

20.10.2015 06:00 | Rozhovory

V nabitém šachovém programu si našel vítěz prestižního turnaje Poker Stars Isle of Man a v Čechách dobře známý velmistr Pentala Harikrishna čas na rozhovor pro šachový server ChessBase. Přečtěte si jeho překlad.

Mezinárodní šachový turnaj Poker Stars Isle of Man 2015 se konal od 3. do 11. října 2015. Hrál se sice teprve jeho druhý ročník, ale již se etabloval v šachovém kalendáři mezi elitní světové akce. V letošním roce si ho přijeli zahrát hráči z 27 různých zemí, mezi nimi bylo 37 velmistrů a 25 mezinárodních mistrů. Dobrica Harikrishna uhrál stejně jako Laurent Fressinet a Gabriel Sargissian deset bodů z devíti, vítězem se stal díky pomocnému hodnocení. Hned po něm cestoval na MS v bleskovém šachu.


Vítěz turnaje GM Harikrishna s GM Harikou Dronovalli (foto: WIM Fiona Antoni-Stei)

Rozhovor vedl Sagar Shah.

Sagar Shah: Hari, v první řadě gratuluji k vítězství velmi silného mezinárodního turnaje  Isle of Man. Považujete toto vítězství za nejlepší ve své kariéře?

Pentala Harikrishna: Děkuji Sagar! Ano, je to jedno z mých nejlepších vítězství na otevřeném turnaji, spolu s Openem v Bielu, který jsem vyhrál před dvěma lety.

SS: Termíny MS v rapid šachu 2015 a turnaje Isle of Man kolidovaly.  Proč Vaše volba padla na Poker Stars Isle of Man 2015?

PH: Pozvání tento turnaj hrát jsem dostal již před několika měsíci. V té době ještě termín MS v rapid a bleskovém šachu nebyl znám. Je škoda, že se tyto dvě akce termínově kryly. Bylo by bývalo lepší, kdyby tomu tak nebylo. V každém případě jsem už nechtěl měnit potvrzenou účast v turnaji Isle of Man.

SS: Jaká byla atmosféra, podmínky a síla soupeřů na turnaji Isle of Man?

PH: Atmosféra byla docela uvolněná. Až na jeden nebo dva deštivé dny nám přálo počasí, místo a podmínky pro hru byly velmi dobré. Už letos to byl velmi silný turnaj a jsem si jist, že v následujících letech se ho bude účastnit ještě více špičkových hráčů. Kdyby termín nekolidoval s MS v bleskovém  a rapid šachu, jistě by už letos hrálo daleko více hráčů z klubu 2700+.

SS: Jaká partie se Vám povedla nejvíce?

PH: Líbila se mi má hra ve druhém kole proti Vishnu Prasannovi. Spočítal jsem variantu začínající  23. Jc4! až 27.Dxa8 se závěrem, že bílý, který má dvojici střelců + pěšce má jednoznačně lepší pozici.


-
. kolo -

SS: Na mnoha turnajích střídáte zahájení. Někdy 1.e4, někdy 1.d4 nebo 1.Jf3 nebo dokonce 1.g3. Ale tady jste volil 1. e4 ve všech hrách. Jaký jste pro to měl důvod?

PH: To kdybych věděl! Mám ve zvyku se rozhodovat podle toho, jak se cítím v daný den. Nějak jsem se tady pořád cítil na 1.e4 a fungovalo to dobře.

SS: Jedním z nejdůležitějších zápasů v turnaji pro Vás byl boj proti Arkadij Naiditschovi v sedmém kole. Rád bych se zeptal na Váš názor na dva kritické momenty v této partii.

Naiditsch – Harikrishna, 7. Kolo


Černý na tahu.

Měl jste docela pohodlnou pozici ze zahájení, proč jste zde vybral 25 ... Sf6 namísto něčeho jednoduchého jako např.  25 ... Dc7?

PH: 25 ... Dc7 byl můj původní záměr. Viděl jsem, že 26.Sb5 + Kf8 27.Jd7 Kg7 28.Vg3 + a neuvědomil jsem si, že můj střelec odvádí dobrou práci tím, že kontroluje pole g5. 25 ... Sf6 byla chyba, protože bílý může otevřít pozici tahem 26.c3. To mi došlo hned, jak jsem zahrál.


Bílý na tahu.

SS: V pozici na diagramu zajišťuje  34.Kb3 bílému rozhodující výhodu, co jste měl v plánu po tomto tahu?

PH: Po jeho silném tahu 26.c3 jsem neměl jinou možnost, než jít do této vynucené varianty. Domníval jsem se, že to byla moje nejlepší šance. Viděl jsem, že 34.Kb3 je silný tah. Chtěl jsem hrát 34 ... Vfc8, ale pozice je zřejmě i tak ztracená např. po jednoduchém 35.Vb8.

SS: Myslíte, že právě v této partii proti Naiditschovi bylo štěstí tím potřebným faktorem, který je většinou nutný k tomu, aby se dal vyhrát celý turnaj?

PH: Rozhodně jsem si kus svého šachového štěstí v této partii vybral. Zároveň jsem ale musel přemýšlet, kde by to soupeř mohl zkazit. Štěstí samo o sobě by mi moc nepomohlo!

SS: Co se ve Vašich partiích nedá přehlédnout je skvělý cit pro souhru figur a také Vaše technika koncovek  je prostě fenomenální. Jak to, že jste v těchto dvou věcech tak dobrý?

PH: Trenéři, kteří mě v mládí učili, byli poziční hráči. Učili mě, která figurka kam patří. Pokud jde o techniku koncovek myslím, že člověk musí studovat od velmi útlého věku, aby mohl být v koncovkách dobrý.

SS: Jaké jste měl zkušenosti s pokerem a jak jste dopadl v pokerovém turnaji?


Pentala Harikrishna, David Howell, Daniel Gormally, Laurent Fressinet (foto: WIM Fiona Antoni-Stei)

PH: Byla to moje první zkušenost s hraním pokeru naživo. Poker mě naučil GM Vugar Gashimov a občas jsme hráli pro zábavu. Myslím tím, že mezi blickami jsme si občas dali poker. To bylo asi před šesti až sedmi lety. Pak jsem poker už nikdy nehrál, až tady na ostrově Man. Myslel jsem si, že se u stolu neohřeju dlouho. Dřív než se začalo hrát jsem ale dostal pár dobrých rad od Michaela Adamse. Vyprávěl, že vloni se dostal až k poslednímu stolu díky tomu, že v pravou chvíli složil a nehrnul se za každou cenu do každé hry. Udělal jsem to taky tak, skončil šestý a dokonce vyhrál cenu! Byl to můj první pokerový turnaj. Byla to zábava zkombinovat šachy a poker do jednoho turnaje!

SS: Za první místo jste obdržel finanční cenu £ 6000, co to pro Vás znamená? (Pozn.: První cena byla 10.000 £, ale ceny byly sdílené, takže všichni tři nejlepší závodníci obdrželi £ 6000)

PH: Pro mě je titul důležitější!

SS: A nakonec, jaký je Váš cíl pro MS v bleskovém šachu, který se hraje zítra?

PH: Chci hrát dobré šachy a užít si to! (Pozn.: Harikrishna skončil 49.)

2x 13547x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
kiklos

Hari je milý člověk, ať se mu daří.

Petr Boleslav měl šťastnou ruku, když poskládal svůj tým ze samých sympatických lidí.

+0 /-0 | 20.10.2015 08:05

Slušný anonym

Zajímavý článek! O poker se nezajímám, ale panu Harikrišnovi fandím. V Evropském klubovém poháru odstartoval skvěle, tak doufám, že mu forma vydrží!

+0 /-0 | 20.10.2015 07:33