MS v šachu 11. partie Příliš rychlá remíza?

25.04.2023 05:58 | Zahraniční zprávy

Včera bylo po necelých dvou hodinách hotovo. Možná jste se akorát chystali hodit "gaučink pózu" a u partie už svítil výsledek 1/2 : 1/2. Nepo měl a mohl mít výhodu a ne malou. Nebyla to příliš rychlá remíza?

Bylo jasné - z průběhu partie - že Nepo dostal Dinga v zahájení. Zatímco Nepo sázel tahy rychle, Ding už ztrácel čas. Rozhodující moment přišel po 18...Vb8, kde se Nepo rozhodl asi za 10 minut - času měl hodně - pozici zploštit do remízy. Kdyby ale zahrál 19.De2, měl by (slušnou) výhodu. Udělal Nepo dobře nebo ne? Podle mne moc dobře neudělal. Měl tu pozici hrát, navíc takto bude Ding sebejistější. Nicméně možná je taktika Nepa dobrá - počkat si na černé figury a na to, že se Ding "rozbije" v "zoufalé" snaze vyhrát. Ale tomuto scénáři příliš nevěřím. Ding podle mne bude soupeře postupně obléhat a "brnkat mu na nervy". Možná Nepo potřeboval nutně pauzu, která je dneska a získat nové síly do posledních tří partií.Průběh partie:


-
. kolo -
Oba borci rozehráli zahájení jako v páté partii, ale Nepo se odklonil tahem 8.a3 (v páté partii šel pěšcem na c3). Ding použil "starou dobrou" metodu s...Ja5 a ...c5. Nicméně střelec z pole a2 dobře kontroloval pole d5. Nepo pak ještě zahrál 10.Jc3 a 11.Sg5! se stejnou myšlenkou jako v páté partii, sebrat jezdce na f6 a okupovat pole d5.

Ding zvolil rychle 13...g6 (13...Jc6!? je možná lepší) a Nepo zahrál velmi silně 14.Dd2! s hrozbou braní na f6 a a5. Černý se tedy stáhl střelcem na g7, ale bílý zahrál (asi novinku) 15.Jg5! A bylo nad čím přemýšlet. Protože pozice moc dobře za černého nevypadala. 

Klíčový moment vznikl po 18...Vb8. Bílý zde totiž měl jednoduchý tah 19.De2, po kterém by držel výhodu, dokonce někde i větší. Černého by čekala nelehká obrana. Ale Nepo po asi 10 minutách zvolil 19.dxc4 a pozice se za chvíli ustálila ve zcela rovné věžovce.

Po partii:


Udělal Nepo dobře či nikoliv? To budeme vědět, až skončí celý zápas. Možná už je to pro Nepa příliš hodně a potřebuje se pořádně připravit (odpočinout) na partie černými figurami. Uvidíme, Nepo vede 6:5. Dneska je volný den. Ding Liren má 2x bílé figury a dvakrát šanci něco s nepříznivým stavem udělat.


Robert Cvek

3x 4359x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr
Jako myslím, že Magnus už by to v klidu doremízoval až do konce, ale u Nepa mi to nepřijde moc šťestné. Nevím jak je stará ta fotka, ale podle mě to ilustruje dobře. Když se Nepo vzdával, tak se usmíval, tady se usmívá Ding.
+0 /-0 | 25.04.2023 12:59

ThePot
Všichni víme, že pokud je na světě hráč, který může třeba poslední tři partie prohrát, tak to je právě Nepo
+0 /-0 | 25.04.2023 18:02

honzales77

Magnus"I Quit The F**n'g Chess Championship For This ?" - YouTube

Kvůli tomu jsem opustil zas*aný světový šampionát!8-) 

Alespoň si zahrál s Alirezou Firouzjou jak si přál![cheers] 

Magnusovi zbývá ještě pár dní v pozici mistra světa v klasickém šachu. You need to enjoy it!

+0 /-0 | 25.04.2023 14:34