Moravský pabitel aneb šachy na dlouhověkost

06.01.2014 13:31 | Výročí a osobnosti

Širší šachové obci je jméno Josef Křivohlávek možná neznámé. Ale na šachovém poli ve svých 94 letech zanechává (a přejme mu, aby tomu bylo i nadále) výraznou stopu.

Narodil se v Jevíčku brzy po 1. světové válce (v roce 1919) a tam se také v klukovském věku seznámil se šachovou hrou. Ve 40. letech se stal členem tehdy nejsilnějšího brněnského šachového klubu „Stadion“. Jeho touhou bylo dostat se do A-družstva, ale v kvalifikačním turnaji v posledním kole prohrál s Koblížkem a uniklo mu prvenství a tím i místo v A-družstvu. Později přesídlil do Uherského Hradiště, kde hrál za šachy za Slováckou Slávii soutěže družstev. Byl držitelem I. výkonnostní třídy v praktickém šachu. V královském městě se brzy po přestěhování zapojil do kulturního a společenského života a bridž, divadlo, amatérský film, folklór, cestování, příroda, chalupa, aj. jej ponechalo duševně svěžím do vysokého věku. Bodrost, jiskra a elán, které z něj při setkání vyzařovaly, přecházely na okolí a bylo zážitkem být v jeho přítomnosti, nejlépe při kalíšku jeho vyhlášené slivovičky. O tom mohou vyprávět účastníci šachových seminářů, školení či příležitostných setkání.

Josef Křivohlávek se vrátil ke svým předválečným skladatelským pokusům, které přerušilo totální nasazení, a v roce 1953 prorazil svou prvotinou v Československém šachu a získal zvláštní cenu pro začínajícího skladatele. Začal dále s vervou publikovat a brzy se vryl do povědomí řešitelů. Jeho skladatelská aktivita má několik víceletých přestávek způsobených právě odklonem k dalším nešachovým aktivitám, z nichž nejsilnější byl bridž, který si občas zahraje i nyní. Je příznačné, že do konce roku 1989 nikdy nevycestoval do zahraničí (samozřejmě, s výjimkou nucených prací za války v Berlíně), ale vše si vynahradil později a postupně projel s cestovními společnostmi většinu evropských zemí.


Ateliér Zdeňka Šutery: zprava Stanislav Juříček, Josef Křivohlávek, Josef Maršálek a Ivan Skoba (foto Z. Šutera, Zlín 2007)

Po devadesátce však přišla neočekávaná operace mozku. Naštěstí se z následků brzy otřepal, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu je již dnes trvalým obyvatelem domova seniorů. Přesto na prahu devadesátky, ale i později, vytvořil úlohy, kterými by se mohl pyšnit každý skladatel. Jako příklad uvádíme diagram se zajímavým osudem. Začátkem roku 2009 přijel na pravidelné setkání zlínských úlohářů Staňa Juříček ze Vsetína, známý a silný valašský hráč, šachový historik a úlohář. Předložil trojtažku, do které se marně snažil zakomponovat české maty. Pepíček mrkl na pozici, odstranil pár kamenů, zbylé přemístil a ejhle, úložka byla na světě! Společné autorství je tedy společným výsledkem úsilí a rutiny.

Josef KŘIVOHLÁVEK a Stanislav JUŘÍČEK
540 ŠACHinfo 5/2009


#3        (5+7)

1.Dg7! e3 (černý tímto tahem pomáhá „vyčistit“ hrozbový mat) hrozí 2.Dg6+ Kd5 3.Jxe7 #, 1.‑ exd6 2.Jd4+ Kd5 3.Dg5 #, 1.‑ Kxf5 2.Df7+ Kg5 3.Sf4 #, 1.‑ Kd5 2.De5+ Kc6 3.Dxe4 #.

Oku lahodící klasika bez jakýchkoliv doplňkových variant – čtyři pohledné modelové maty. Stejná úloha obou autorů, ovšem jako neúmyslný autoplagiát, získala vyznamenání (pochvalu) časopisu Springaren 12/2009.

Méně se ví, že byl strýcem známého brněnského šachisty Mojmíra Jaroše. Josef Křivohlávek pomáhal své starší sestře po smrti manžela s výchovou dětí a i díky jeho pevné ruce Mojmír nevyměnil školu za šach a vysokoškolská studia úspěšně dokončil. Později pracoval jako chemik v zahraničí, především v Sýrii.

Pohlednice od Mojmíra Jaroše z jedné ze služebních cest v Sýrii

Mojmír Jaroš

vynikající šachista, člen ŠK Duras v Brně. Účastník vysokoškolského mistrovství světa družstev v Budapešti 1959, pětinásobný polofinalista přeborů Československa 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, účastník řady kontrolních turnajů vysokoškoláků v letech 1959-1963. Absolvoval s úspěchem mnoho turnajů o mistrovství Brna (Gargulákovy memoriály) a zvítězil v nich roku 1977. Je dvojnásobným přeborníkem Brna v bleskové hře (1965 a 1973). Býval platným členem prvoligového týmu KPS Brno

Dnes již budeme těžko hledat partiový materiál Josefa Křivohlávka. V jeho korespondenci jsou pouhé tři partie. Dvě z roku 1953, tu třetí, zřejmě ze soutěže družstev gottwaldovského kraje z roku 1961, uvádíme:


-
. kolo -

Velkým obdivovatelem úlohové tvorby Josefa Křivohlávka je Josef Maršálek, který připravuje publikaci s jeho vybranými úlohami opatřenými vlastním i dobovým komentářem. Měla by vyjít ve druhé polovině příštího roku v brněnském nakladatelství CERM jako malý dárek k jubilantovým 95. narozeninám.


autor: Ivan Skoba
44x 8253x
Fotogalerie
Komentáře (44) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
noELO

ad ZMB: Vaši "náklonnost" k blbým anglicismům (tedy, ony jsou to spíš amerikanismy) upřímně sdílím, ale s tím nic nenaděláme - generační problém. Kdysi jsem se tu ptal, co to je IMHO smiley

Ale samozřejmě si do Vás rád rýpnu: pokud  "bílé město" začíná na "O", stejně jako vedlejší černé, "a zároveň" myslíte vážně svou poznámku, že jste nechápal, co je "troll", choďte do tamějšího divadla - před pár lety tam dávali Ibsenova Peer Gynta. 

+0 /-0 | 09.01.2014 16:50

Zmestabileho

Ad capjar a noELo: Já chci jen psát příspěvky o šachu a o lidech kolem něj. Nedělám zde sociologický průzkum. A není mým cílem jakýsi trolling...:-))... tomu se směju, protože...protože mi vždy přijde srandovní, jak někdo vymyslí celou novou terminologii k jakémusi údajně novému fenoménu, ... samozřejmě, že příslušné termíny jsou přitom v angličtině, neboť je to světové. A co je někdy nejzábavnější - jak to potom další lidé přejímají, a poučují o tom ostatní, ty dosud méně znalé...:-). Když mi tady pwl či někdo další napsal, že jsem troll, vůbec jsem nechápal, co to má znamenat - a zcela vážně jsem si myslel, že to byl překlep, a chtěli napsat trotl! :-)). Což je slovo už mých babiček, kterému rozumím :-). Záhy jsem ovšem seznal, že nejsem označován za trotla, nýbrž za trolla, psáno se dvěma el ! :-)).

 

Ano, tahle zábava, a přiznávám, že na úkor druhých, je vedlejším produktem zdejšího psaní. patří to k tomu. Ale není to pro mě jeho účelem a smyslem, i když mi to pwl sotva uvěří. Tohle je spíše tak trochu nechtěným důsledkem mojí kritiky zde... protože na kritiku zde nikdo není schopen a jaksi mentálně připraven adekvátně reagovat. Že to tak je, jsem dopředu úplně nevěděl, tu obecně vztahovačnou reakci většiny jsem neodhadl, ... nedocenil. Výsledkem potom je, že takový pwl se už zde nezaobírá ničím jiným, než mě důsledně usvědčit z trollingu a jakýchsi dalších cizích slov, kterým ještě pořád ne zcela rozumím...:-)).

+0 /-0 | 09.01.2014 06:27

noELO

Nějak po návratu ze své atypické "práce" nemohu usnout, tak zase píši, přimlouval bych se za zvláštní rubriku "osobní vzkazy", jak tu kdysi někdo napsal. Asi to není reálné, ale jak k tomu přijde úctyhodný "starý mistr", o kterém pojednává původní článek, že se komentáře k jeho jubileu dostaly tam, kam se dostaly? Vzhledem k tomu, že je ten pán ve svém věku asi duševně svěží, má asi i smysl pro humor - moc bych mu to přál. 

Přiznávám se, že obdivuji inteligenci a schopnost argumentovat - na druhé straně ale i takt a slušnost. "Bohužel cheeky" právě v tomto pořadí, takže v diskusní přestřelce pana ZMB a pana pawla u mne momentálně vede na body pan ZMB. Jen ty explicitní urážky IM Pláta (pan Ánand asi NSS nečte, při vší úctě) jsou dost za hranou.

P.S. Pro pana ZMB - myslíte, že v době školní docházky pana IM Pláta byla ještě Honzíkova cesta povinnou četbou? 

+0 /-0 | 09.01.2014 00:25

capjar

to Zmestabileho: Mám jen jednu otázku: Tady ty své příspěvky vnímáte jako jistý druh zábavy (povyražení z nudy v životě) nebo snad provádíte nějaký průzkum v oboru sociologie? 

+0 /-0 | 08.01.2014 21:19

Zmestabileho

Je úsměvné, jak pwl nabádá k ignoraci mých příspěvků - jako tzv. trolla, a přitom je jediný, který tady na mé příspěvky tak usilovně a intenzivně reaguje, bere si citace i z jiných diskuzí, připomíná, co jsem tady kdy napsal i v minulosti, a píše celé odstavce, týkající se jen a pouze popisu a analýzy mého chování :-)). Tedy doporučení od pwl - a sice nereagovat na mě, - je fakt radou od toho pravého. Hlavně, že pwl si dobře nastudoval fenomén trollingu, a seznámil nás všechny se základní terminologií! :-))).

+0 /-0 | 08.01.2014 19:21

kedvis7

re giocozo: Ano, ale šance tu je wink ....třeba to byla upřímná snaha.

+0 /-0 | 08.01.2014 15:50

pawel

Dělám chybu, vím, ale za tu předložku "s" mi nestojí, tu škrtněte.laugh

+0 /-0 | 08.01.2014 15:40

...

Pawel - Tak proč se s ním bavíte?surprise

+0 /-0 | 08.01.2014 15:29

Zdeněk Janda

re pawel - sisifovské snažení smiley, za marnou snahu yes

+0 /-0 | 08.01.2014 14:29

pawel

Ale pochopil ZMB: "My Zmestabileho první" řešíme náš problém. Tak si ho, "výsosti", řešte.

Pro ostatní:

Tady vidíme názorný ukázkový příklad.

Troll ZMB se snaží ze svého problému udělat problém všech. To je popsané o trollech diskusí nejen ve wikipedii. Občas napíše něco, sic neomaleně,  na čem může být trošku pravdy. A těší se, jak se účastníci diskuse budou přít. "On má trošku pravdu". "Ale nemá, je to b_b". Mohou se pak diskutéři trollovat navzájem.

To je nejvyšší win - vítězství - trolla.

Nebo z vedlejšího článku: ...jak nám oběma (ZMB a Navara)..   "nám oběma" - našemu tandemu ZMB Navara. Dokonale přesná činnost trolla.

Takže ignorovat, eventuálně si z něj občas udělat pr_ellaugh, nenaštvat seangry(na to čeká) a rozhodně nediskutovat mezi sebou, jestli má trošku pravdy nebo nemá. O toto winn trollovi právě jde.

+0 /-0 | 08.01.2014 14:24

giocozo

kedvis7...pekny odkaz. Zda se mne ale, ze ZMB, nez by slezl pod kopec, tak by tam stal dodnes a nemel ani tuseni, v cem, ze je osluv problem.smiley

+0 /-0 | 08.01.2014 13:41

Zmestabileho

Jenom můj problém to není, když je tady už několik desítek příspěvků - a několik z nich i od tebe, pane PWL...! ...(z posledního příspěvku jsem vyrozuměl, že máš jakési problémy s vykáním, a tak jsem vnímavě přešel do tykání, což jak očekávám, oceníš).

+0 /-0 | 08.01.2014 11:45

pawel

"náš problém" ?

Vy si ZMB sám sobě vykáte?

+0 /-0 | 08.01.2014 10:47

kedvis7

noELO: Ja vím wink

re ZMTB: Nevím co vám mám odpovědět. Tady nejde o podmínky na fanouškovském fóru. Všechny vaše názory nejsou špatné, ale ty vaše útoky....Nejdříve jsem váše příspěvky chápal jako snahu o ironii, pak sarkasmus, ale teď se občas chováte jako vyslovený cynik. Nic ve zlém, sám nejsem bez chyby.

+0 /-0 | 08.01.2014 00:09

strelec

re ZMTB: "Tady je naopak SPRÁVNÉ kritizovat zbabělého mistra světa". Proč správné? Nestačilo by MOŽNÉ? 

+0 /-0 | 07.01.2014 22:43

Zmestabileho
Ta bajka o oslech má svou moudrost a poučení, ale přesto neřeší "náš problém" :-). Není fér po mě chtít, abych se musel nejprve chovat stejně oslovsky jako treba osel Plat - a tím teprve jej pochopit a získat třebas i právo na jeho kritiku. Takhle to funguje třeba v zaměstnání, nebo kdekoliv v týmu lidí - tam ano, tam je nekdy nutne se tim druhym oslem stat, aby osel pochopil osla. Ale na fanouskovskem fóru to podminka neni! Tady je naipak správné kritizovat zbabělého mistra světa, když se opravdu chová jako baba, a není nutné se přitom vzivat do jeho tak "oslovsky obtížné" role šampióna.
+0 /-0 | 07.01.2014 22:13

noELO

ad kedvis7: yesyes - je to krásný příběh, zdaleka ne pouze pro ZMB. 

 

+0 /-0 | 07.01.2014 21:52

marťan

kedvis7: trefnéyes, důležité je dočíst to do konce.

+0 /-0 | 07.01.2014 21:12

kedvis7

Pro ZMB: http://www.bezeckaskola.cz/clanek-64-o-dvou-oslech-pribeh-o-tom-jak-si-dokazeme-nakladat-vic-nez-unesem.html

+0 /-0 | 07.01.2014 20:47

Petr Boleslav

my už odpočíváme v pokoji, tak papá a s Pánem Bohem.

+0 /-0 | 07.01.2014 20:33

Zmestabileho

:-)...tedy, pwl, vy jste rafinovanější, víc než kostkový cukr! A já vám na to skočil :-). Ale o.k., to s tím laškováním jste skutečně psal již prve, tož já vám to tedy sportovně uznám! :-). Ale jen tak čistě z toho obvinění z rasismu nevyklouznete, neb cítím, že přeci jenom trochu blufujete...

 

Ale zpět k šachu. Mě ta hra fascinuje a zajímá celý život. Nebýt toho, nikdy bych tady nic nenapsal, a kdybych jen toužil tolik po laškování s ostatními, našel bych si mnohem zábavnější fórum, než to zdejší, vy nudní a vztahovační suchaři! :-).

+0 /-0 | 07.01.2014 20:12

pawel

Já vím, ZMB, to schválněcheeky. Vy tady s námi jen laškujetedevil, psal jsem. Smějete se a čekáte, kdo se bude rozčilovat a tomu rozčilováníangry se také smějetelaugh, ikdyž Vás častuje nepěknými výrazy.

 Tak jsem si vzpomněl, že jste se Vy rozčílilangry jednou, když se Vás někdo dotknul, že jste proti jiným rasám.  Tak jsem byl zvědav, co po mé větě. Splnil jste očekávání, splnilwink-

+0 /-0 | 07.01.2014 19:24

Zmestabileho

Děkuji všem za podnětné příspěvky. Nakonec, mohlo to být ještě horší - a jeden deb..., a jeden polokokot, jsou celkem snesitelná označení, a tímto se shazují jen ti, co takto druhého člověka označí.

Ale jedna poznámka mi vadí - od Pawel, od vás bych to tedy věru nečekal! Že prý... "můj nick už dopředu uráží černé, žluté, eskymáky i zelené mužíky"... Představte si, že mě opravdu nikdy nenapadlo, že by ten nick měl jakýsi rasistický podtext? Namouduši nikdy! Třeba mám trochu jiný styl uvažování, než vy pane Pawele?....:-). Ale spíše to bude tím, že já jsem opravdu z bílého města, říká se mu tak už hodně dlouho, pro mě od nepaměti :-). A proč se mu tak říká? Pro jeho čistotu, upravenost, a krásné parky. Bílé město není můj výmysl! Ale je fakt, že ten přívlastek "bílé" si možná trochu pojistilo i tím, že není daleko od většího města, jež zove se naopak "černým". A i ono město "černé", nazývá se takto už jistě více než sto let, a není v tom nic rasistického. Tož tak, pane Pawele. To Vám včera ujela ale hloupá poznámka...

+0 /-0 | 07.01.2014 17:55

Vojta Plát

ZMB všechno ví, všechno zná, všude byl, přitom je akorát velkej deb...  na nss se dává prostor všem, proto je tu i takový článek, jestli se ti to nelíbí, jdi si na 63plus1 komentovat vesmír Špíně a ne nám, nikdo tě tu nechce a škoda, že Bolek nemůže prozradit IP adresu, to by ses musel odstěhovat do exilu :-)

+0 /-0 | 07.01.2014 11:29

Robert Cvek

Moc hezký článek! Spojení dlouhověkost a šachy jsem chtěl již několikrát popsat na blogu pražské šachové společosti. Moc dobře vím, jak šachy pomáhaly (třeba) mému otci, jak to ještě v 86 letech "mydlil" na playchessu :-) A také si moc dobře pamatuji, jak jsem jako malý kluk hleděl na "dědoušky", coby jinak těžce chodící, za šachovnici najednou ožili a hlava nehlava se utkávali v nespočtu partií. Jeden koukal co se všechno dělo, kde se najednou vzala ta energie a elán :-)

Panu Josefu Křivohlávkovi přeji vše nej, nechť ještě dlouho po stovce své soupeře drtí a skládá úlohy :-)

+0 /-0 | 07.01.2014 11:22

Rudolf Kriebel

Zrovna jsem tuto sobotu s kamarádem probírali v Bílovci pana ZMB v nějaké souvislosti a na moje konstatování, že je to polokokot, následovalo z jeho strany souhlasné mlčení. Oba totiž víme o koho jde. Doufám, že pan Křivohlávek nebude číst diskusi, obzvláště příspěvky pana ZMB, který tentokráte nic nepochopil a řádně přestřelil a ukázal svou pravou zlou tvář. Na druhou stranu, je-li diskuse veřejná, musí se s obdobnými reakcemi počítat a být vůči nim imuní.

+0 /-0 | 07.01.2014 08:51

pawel

ZMB, od toho je označení kapitoly "osobnosti a výročí", abyste neklikal.

Né, Vy jste se ZMB zhlédl ve filmu o tom Kazachovi. Také se snaží urazit všechny kdo mu přijdou i nepřidou do cesty.

Vy již svým nickem pro jistotu černé, žluté, eskymáky i zelené mužíky. Ve větách naše velmistry, bývalé mistry světa, k nim přidáte mladé reprezentanty,  obec právnickou (estli jsou všichni tací si každý řekne), pak pořadatele, bafuňáře, teď hru veterána a pro jistotu i redaktory.

Kdo bude další, na koho jste ještě zapomnělenlightened? Vy mne neznáte, píšete, ale až mne poznáte! My jsme Vás již dávno poznali. Vy totiž s námi tady, ZMB, jen tak laškujetedevil, že?

+0 /-0 | 07.01.2014 07:58

...

ZMB - tak sem nechoď otravovat, uděláš líp.

+0 /-0 | 06.01.2014 23:55

kedvis7

noELO: Vaše příspěvky velmi rád čtu a přemýšlím o vašich názorech. Možná jsem relativně nekonfliktní i když občas trošku rýpnu, ale u ZM mě vysloveně štvě jeho egocentrizmus. Snažil jsem se se být objektivní, ale pan ZM raději volí cestu excentrika

+0 /-0 | 06.01.2014 23:43

Zmestabileho

Já nemám nic proti gratulacím osmdesátníkům a devadesátníkům, já byl k úctě ke starším vychován, a také se k nim s úctou chovám, o čemž Vy ale p. Boleslave nemůžete nic vědět, neb mě neznáte... Ale mám problém s obsahem diskuzního fóra, kde se jen blahopřeje, gratuluje, případně suše informuje. A pan Křívohlávek se mi stal jen tou poslední příslovečnou kapkou, po které pohár přetekl.

 

"Vyhrál jasný favorit po x-té rapid turnaj? Tak se mu zde dostane po x-té gratulace k úspěchu. Ušmudlí mistr světa pár remíz proti vyzyvateli? Potom je zde chválen za statečný odpor. Zpytlíkují dva profíci v posledním kole pár tahovou remízu? - tak jsou chváleni za to, že bojovali v kolech předchozích, a tedy v posledním kole už si zasloužili odpočinek (!)". Atd.,atd...

 

Nudná a bezobsažná diskuze pro šachisty, určená k tomu, aby si tu návzájem mazali med kolem pusy. Ale zpátky k panu Křivohlávkovi - v nadpisu článku je uvedeno, že šachy jsou na dlouhověkost. To by mohlo fungovat - ale šachy nikoliv jako čtení a psaní diskuzí na nss. Zde naopak hrozí předčasné úmrtí nudou a prázdnotou. A tak alespoň na dálku děkuji panu Křivohlávkovi, že mě vlastně zachránil před zbytečným skonem v mladistvém věku. A Vám pane Boleslave, a všem ostatním tady přeji, nechť zde odpočíváte v pokoji, a čest Vaší památce.

+0 /-0 | 06.01.2014 23:38

strelec

re PB: souhlas. Pokud se ZMTB naváží do Ananda (toho to asi netrápí), Pláta (pokuk ho to trápí, může si to s ním vyřídit), apod. hráčů - hmm, tak budiž. Ale toto už je trapně neuctivéno.  

+0 /-0 | 06.01.2014 22:31

Petr Boleslav

ZM: narovinu, začíná mi docházet trpělivost. Tohle už je opravdu nemístné, trochu úcty.

+0 /-0 | 06.01.2014 22:17

Zmestabileho
Je-li pan Křivohlávek oním pabitelem, co je s ním i radost posedět u jeho vyhlášené slivovicky, - tedy jak zde byl představen, - potom by snad i sám uznal, že byla po padesáti letech publikována partie, kterou sehrál jako prase... a třeba by použil i jadrnejsi výraz. A partie by se tak stala možná i trochu zábavnou... Tohle ale není problém pana Krivohlavka. To je problém k smrti nudných diskutujících zde na tomto fóru, zde nic zabavneho prosím nehledat - sem patří jen gratulace a blahopřání jubilantum. Opravdu tady chcete mít v diskuzich nástenku jako v domově důchodců, doplněnou o pečlivě vedené nekrology?
+0 /-0 | 06.01.2014 21:57

Maťa

Šachovými veterány se před necelými 4 roky zabýval na vlašimském webu Jiří Mejzlík: http://www.sachyvlasim.cz/?p=7152. Tyto pány obdivuji, klobouk dolů! 

+0 /-0 | 06.01.2014 21:12

noELO

ad ivan (a možná i kedvis7): omlouvám se, nedorozumění, myslel jsem to tak, že uveřejnění (jakékoli) partie nebylo možná nezbytné. Jinak: "až budu velkej, chtěl bych být jako on" - je mi jen šedesát a už to nestihnu. yesheart

+0 /-0 | 06.01.2014 20:52

kedvis7

Trocha úcty a oheduplnosti by pana Křivohlávka potěšila.Už ani nevím zda je to za trest a nabo za odměnu, když něko napíše pochvalný článek na nss.cz. Připojuji se k panu Davidu Ciprysovi a přeji také panu Křivohlákovi hodně zdraví a spokojenosti.

+0 /-0 | 06.01.2014 20:41

capjar

O vánocích zemřel pan Jiří Lendl, otec našeho známého tenisty. Reportáž včetně výběru partií od historika Jana Kalendovského na JMŠS. 

+0 /-0 | 06.01.2014 20:17

ivan

Omlouvám se za výběr partie, ale ze tří nalezených to jaksi lépe nešlo. Článek chtěl být o něčem jiném, nežli o jedné partii. 

Na těchto stránkách si nedovolím publikovat jeho úlohovou tvorbu. Zvídavci se mohou vrátit k Šachovému týdeníku 51/2010 (článek Josefa Maršálka Úlohy Josefa Křivohlávka).

+0 /-0 | 06.01.2014 20:12

noELO

Pan ZMB je možná lehce netaktní, ale otázka je, zda je taktní v gratulačním článku uveřejňovat takovouhle partii cheeky

Všem zmíněným (i v odkazech, které jsem se zájmem a obdivem přečetl) starším pánům přeji vše nejlepší.

+0 /-0 | 06.01.2014 19:52

johnny01

Pan Šulc z Dobrovic si určitě také zaslouží být jmenován. http://www.sachydobrovice.cz/nove/2010/05/18/elo-statistika-vek-a-frantisek-sulc/

+0 /-0 | 06.01.2014 19:23

David Ciprys
Pan Antonín Koblížek je stříbrným medailistou z přeboru ČSR dorostu 1955, s Durasem Brno finalistou mistrovství republiky družstev 1965, 1967 a 1968. Plachetka,J - Koblížek,A [B41] CZEchT Praha (1), 1965 1.e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 a6 5.c4 Jf6 6.Jc3 Sb4 7.Sd3 Dc7 8.0–0 0–0 9.Sg5 Se7 10.Vc1 d6 11.Jc2 Jbd7 12.Je3 b6 13.De2 Sb7 14.Vfd1 Jc5 15.Sxf6 Sxf6 16.f3 Jxd3 17.Dxd3 Sg5 18.Je2 Vfd8 19.f4 Se7 20.f5 Sg5 21.Jd4 Ve8 22.fxe6 fxe6 23.Vc3 Dc5 24.Jd5 e5 25.Dg3 exd4 26.b4 Dc8 27.Vxd4 Dd8 28.Vf3 Ve5 29.Jc3 De7 (Bulletin, Jan Kalendovský) 0–1 Panu Křivohlávkovi hodně zdraví, panu Zmestabileho hodně ... informací, než něco napíše smiley
+0 /-0 | 06.01.2014 19:00

P.Z.

Pan Koval z BŠŠ si ve svých 92 letech uhrál své první FIDE ELO 1620 a zároveň se umístl na 2. místě mezi hráči bez bodové bonifikace v Okresním přeboru 2014, kde potrápil několik mládežníků.

+0 /-0 | 06.01.2014 18:19

Petr Boleslav

Ode mě klobou dolů a vše nejlepší do dalších let.

+0 /-0 | 06.01.2014 17:40

Zmestabileho

Členství v A-týmu nejsilnějšího brněnského celku mu uniklo prohrou s Koblížkem...:-)...to je skoro jak hláška z Cimrmanů. Každopádně Koblížkovi mohl tenkrát asi děkovat onen A tým Stadionu Brno, protože kdyby to tam mastil p. Křivohlávek stejně jako v partiové ukázce, tak by si museli všichni myslet, že v Brně neumí nikdo hrát šachy. Jak vidno, umění šachové tvorby jest specifickou dovedností, jež nemusí být doprovázena i uměním hrát šachy. Jinak ovšem moravskému pábiteli přeji vše nejlepší! 

+0 /-0 | 06.01.2014 14:16