Žákovská družstva pojedou do Teplic

15.10.2011 10:43 | 33. ročník šachového turnaje žákovských družstev

Letos budeme pořádat (12. 11. 2011) již 33. ročník turnaje žákovských družstev do 15 let. Turnaj vzniknul v roce 1979 jako vůbec první podobná akce tohoto druhu v tehdejším Severočeském kraji. Předcházel mu ještě 1. ročník turnaj...

Letos budeme pořádat (12. 11. 2011) již 33. ročník turnaje žákovských družstev do 15 let. Turnaj vzniknul v roce 1979 jako vůbec první podobná akce tohoto druhu v tehdejším Severočeském kraji. Předcházel mu ještě 1. ročník turnaje družstev dorosteneckých (v roce 1978). To vše jako součást tehdy spontánně vznikající celostátní akce "Velká cena Československa“. Tato soutěž se stala v průběhu osmdesátých let nejmasovějším šachovým podnikem v celém státě a nahrazovala mistrovské soutěže družstev mládeže, které se tehdy nesměly konat. Hned v roce 1990 proto zákonitě přerostla do vytvoření dlouhodobých soutěží mládeže, které se s malými úpravami hrají dodnes.

Přestože Velká cena Československa jako taková zanikla s rozpadem federace, tradice turnaje v Teplicích pokračovala nepřetržitě až doteď, čím jsme podle dostupných pramenů v nepřetržitém pořádání podobných soutěží druzí v republice hned za legendárními "Šachovými Zaječicemi". Podoba turnaje se v průběhu let měnila, hrála se jako soutěž čtyř- či pětičlenných družstev, občas s povinným mladším nebo dívkou, občas bez těchto povinností. Měnil se i počet zúčastněných, od cca 15 družstev v letech chudých, až po skoro 50 v dobách nejlepších. V posledních letech se účast ustálila na 25-30 čtyřčlenných družstvech a je nám ctí, že kromě týmů z registrovaných klubů se nám daří zapojit i kroužky nebo skupiny z míst, kde se šachy standardně nehrají, tj. děti jinak neregistrované. Také podstata akce byla a je pořád stejná – setkání mladých šachistů z bližšího i vzdálenějšího okolí, hodnotné sportovní boje a také uvědomění si nějaké sounáležitosti, tj. že hraji za svůj tým, své město, svůj okres.

Náš turnaj je také součástí minisérie stejných akcí pod názvem „Podzimní velká cena Ústeckého kraje“, kterou mladí tepličtí šachisté celkově již čtyřikrát po sobě vyhráli.

Odkazy

Propozice
0x 5390x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat