Mládež dostane šanci ve Frýdku-Místku

13.03.2016 04:09 | Turnaje šachových nadějí 2016

Pokud pomineme oficiální ME a MS, tak Turnaje šachových nadějí ve Frýdku-Místku jsou bezesporu jeden z největších a nejreprezentativnějších mezinárodních turnajů pro šachovou mládež v Evropě. Letos je na pořadu 37. ročník.

Turnaje šachových nadějí

motto: Šachy - hra královská

Turnaje šachových nadějí pořádá Beskydská šachová škola z. s., hrát se bude ve dnech 24. - 28. 3. v Národním domě ve Frýdku-Místku. Hlavním hostem letošního ročníku bude GM Igor Štohl, který sehraje simultánku a na programu má i řadu přednášek.

Součástí podniku jsou turnaje Pobeskydí pro dospělé, přičemž vrcholovou skupinou je uzavřený turnaj s možností plnění norem mezinárodního mistra šachu a OPEN turnaj se zápočtem na mezinárodní listinu osobních koeficientů FIDE.


Úroveň již 36 uskutečněných ročníků k nám tradičně přivádí řadu špičkových šachistů z mnoha zemí Evropy a v posledních létech také z dalších kontinentů. Připravovaný 37. ročník v roce 2016 chceme opět kvalitativně posunout dále s přilákáním nových a atraktivních účastníků a realizací zajímavého doprovodného programu. To jsou také podmínky mediální atraktivnosti 5 denního festivalu, jehož se hráčsky pravidelně zúčastňuje kolem 180 dětí a dalších 100 hráčů v turnaji Pobeskydí z 10 až 12 zemí Evropy a světa. V nadcházejícím roce se chceme posunout k účasti až 350 hráčů. Spolu s početným doprovodem dětí a diváky se tak jedná o akci pro zhruba 500 lidí. Reprezentativnost turnaji dodávají hlavní sál a přilehlé prostory Národního domu ve Frýdku-Místku, kde se budou konat všechny turnaje i doprovodný program.

O vysoké úrovni našich turnajů svědčí dřívější účast hráčů – Radjabova T., Movsesiana S., Navary D., Azarova S., Howella D., Socko M., Zhukové N. a Jackové J., kteří dnes patří ke světové profesionální špičce šachistů.

Dosud se našich turnajů zúčastnili šachisté těchto zemí: Anglie, Alžír, Azerbajdžán, Bělorusko, Česko, Dánsko, Estonsko, Francie, Hong-Kong, Holandsko, Chorvatsko, Indie, Irsko, Izrael, Japonsko, JAR, Jugoslávie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Ukrajina, Wales.

Představení pořadatele

motto: Známe cesty k vítězství

Šachová hra ve Frýdku-Místku v roce 2015 slaví již 90 let organizované činnosti. Kontinuálním nositelem této historie je Beskydská šachová škola z. s., která je bezkonkurenčně největší a nejúspěšnější základnou mládežnického šachu nejen v České republice, ale i ve střední Evropě.

Děti učíme šachy již od předškolního věku a každoročně ve školkách nově naučíme hrát šachy dalších 250 až 300 dětí. Jejich sportovní růst pak umožňuje účast v šachových kroužcích ve Středisku volného času Klíč, pod vedením našich profesionálních trenérů. V těchto kroužcích aktuálně vedeme dalších asi 150 dětí ve věku do 15 let.

Ve spolupráci s městem Frýdek-Místek zavádíme projekt Šachy do škol. V rámci tohoto projektu děti rozvíjí své mentální schopnosti (logické myšlení, plánování, přijmout rozhodnutí v omezeném čase, zodpovědnost za svá rozhodnutí), které se jim budou hodit nejen během školní docházky, ale i v dalším životě.

Z největších dosažených úspěchů v mládežnických soutěžích šachistů můžeme uvést:

Jednotlivci

  • Jana Jacková 2. místo na Mistrovství světa mládeže (1993)
  • Jana Jacková 2. místo na Mistrovství světa juniorek (1999)
  • Kateřina Němcová 1. místo na Mistrovství Evropy do 18 let (2008)
  • Natálie Kaňáková 1. místo na Mistrovství Evropské Unie do 14 let (2013 a 2014)

K tomu každoročně získávají naši odchovanci 2 až 3 zlaté medaile z přeborů České republiky v mládežnických kategoriích.

Družstva v mistrovstvích České republiky    

  • naši šachisté za posledních 25 let zvítězili 17x v Extralize dorosteneckých družstev
  • z 22 ročníků Mistrovství České republiky starších žáků patří 14 titulů našim hráčům
  • z 24 ročníků Mistrovství České republiky mladších žáků jsme zvítězili 16 x

I tato sportovní úroveň našich svěřenců je lákadlem pro účast mnoha špičkových hráčů.

Doprovodný program

motto: Dokonalost se skládá z maličkostí

Beskydská šachová škola se stará o komplexní rozvoj talentované mládeže, takže v průběhu roku organizujeme četná soustředění, další turnaje, soutěže, letní tábor, realizuje mezinárodní výměny dětí, atd.

Turnaje šachových nadějí také nejsou jen o šachové hře, ale podnik zahrnuje i bohatý doprovodný a společenský program. Nejvýznamnější z toho je Dětská šachová supershow, která se pravidelně koná v sobotní odpoledne a večer. K tomu se snažíme zajistit profesionální umělecká vystoupení, organizovat simultánky proti světovým šachovým velmistrům jako jsou David Navara, Vlastimil Hort, Lubomír Ftáčník, Sergej Movsesian, Vlastimil Jansa a další. Předvádíme schopnost dětí hrát šachové partie „na slepo“, v přilehlých prostorách je tradičně připravovaná řada nešachových soutěží o sladké odměny. Pro VIP – představitele sponzorů, komunální politiky a další - je pořádán raut, organizují se besedy s významnými představiteli šachu, apod.


Doprovodný program však není omezen na jediný den. Celých 5 dní jsou v hracích prostorách a přilehlých místnostech umístěny informační panely, pravidelně bývá organizovaná výstava zajímavých šachových souprav, probíhá prodej odborné literatury, dějí se cílená setkání, přednášky a besedy.

Zahraničním výpravám ze vzdálenějších destinací každoročně nabízíme delší pobyt s organizováním programu sportovního, turistického a poznávacího.

Základní kategorie 37. ročníku

motto: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se

V dětských skupinách se bude hrát ve věkových kategoriích do 9, 12 a 15 let (děti narozené 2007, 2004, 2001 – vždy a mladší).  Jednotlivé turnaje hrají dívky společně s chlapci ale se samostatným vyhodnocením pořadí a oceněním dívek. V kategorii nejmladších vyhodnocujeme i nejlepší 3 dívky a 3 chlapce v kategorii do sedmi let. 

Medailisté z národních mistrovství šachistů zúčastněných zemí mají různé slevy.


Pozvání

Za Beskydskou šachovou školu vás srdečně zveme k účasti na některém z nabízených turnajů a těšíme se na nová setkání v přátelské atmosféře námi organizovaného festivalu turnajů.

Podrobnější pokyny a údaje k turnajům spolu s dalšími informacemi o aktuálním dění Beskydské šachové školy můžete nelézt na www.chessfm.cz, nebo si požádat o jejich zaslání.

 

Kontaktní osoba:      Ing. Petr Záruba – předseda Rady a ředitel Beskydské šachové školy

         Telefon:          00420 739 642 81500420 739 642 815

             Email:             zaruba@chessfm.cz


1x 4382x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
capjar

Dobrý turnaj. smiley

+0 /-0 | 13.03.2016 20:34