Miniaturky našich reprezentantů 4.díl Vlasta Babula

19.03.2021 05:05 | Trénink

Miniaturky v podání Vlasty Babuly se mi obzvláště líbí. Protože krásně ukazují jak hrát/nehrát zahájení.

Určitě se vám hodně krát stalo (a stane), že dostanete pozici, kde nevíte co dělat. Myslím pozici v zahájení. Soupeř vás překvapí nějakým nečekaným pokračováním.

Všiml jsem si, že někdy i docela dost silní hráči porušují základní pravidla zahájení - konkrétně vývin figur a schování krále. Právě čím více si projdete miniaturní šachové partie, tím lépe budete cítit zahájení. Obecně. Mohu to vřele doporučit - studujte miniaturky!

A další klíčová věc, kterou právě Vlasta ve dvou partiích porušil a prohrál - nedělejte automatické tahy bez kontroly (druhé zlaté pravidlo). Vlasta udělal dva pěkné vývinové tahy a oba vedly k rychlé katastrofě.  

Jak jsem psal minule, dost chyb je právě proto, že nejsme "ve správné provozní teplotě" a děláme rychle jasné tahy. Pozor na to. Vrátit se to nedá.

Robert Cvek

-
. kolo -
1x 4380x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Pěkné partieyes

Já jsem ale také Vlastu Babulu "naučil"wink, jak nehrát zahájení, v miniaturce. Bylo Vlastovi patnáct let, mne o šest víc. Ale měl už vyšší elo než já a přes prohru skončil nakonec předem mnou v uzavřeném silnějším "kandidáťáku" o 12 hráčích s průměrem přes 2100 ve St. Městě. Když mi prohru oplatil před pár lety alespoň v blicce v Praze, tak si vzpoměl na partii. Teď se střetává Vlastům syn s mým žákem v kategorii MČR.

+0 /-0 | 19.03.2021 08:06