Memoriál Karla Osmančíka 2022

05.10.2022 19:58 | Turnaje

V sobotu 1.10.2022 uspořádal Šachový klub TJ Dolní Benešov již 36. ročník tradičního turnaje v rapid šachu, který byl i letos zařazen do seriálu Grand Prix České republiky.

Do sálu Kulturního domu v Dolním Benešově tentokrát zavítalo 115 soutěžících z České republiky, Slovenska a Polska; 84 hráčů se přihlásilo do hlavního turnaje a 31 dětí pak do turnaje mládeže. V rámci hlavního turnaje se rovněž hrál krajský přebor MKŠS a okresní přebor Opava. Bohužel ke zklamání dolnobenešovských pořadatelů, ve stejném termínu, kdy MKŠS pořádal v rámci MKO krajský přebor, oddíl Slavia Orlová v čele s předsedou MKŠS připravil konkurenční turnaj Open Orlová, což se zcela jistě projevilo v celkovém počtu startujících.

Hlavní turnaj i turnaj mládeže se hrál shodně na 9 kol, švýcarským systémem, hracím tempem 12 minut + 3 sekundy bonifikace. Nejvýše nasazeným byl mezinárodní velmistr Vojtěch Plát, následován několikanásobným vítězem našeho turnaje, mezinárodním mistrem Vojtěchem Zwardoněm. V kvalitním startovním poli nechyběla ani aktuální mistryně ČR v klasickém šachu, mezinárodní mistryně Nataša Richterová.

Jako divák část turnaje navštívil i velmistr Robert Cvek.

Zkušení domácí pořadatelé zajistili on-line přenos z prvních osmi šachovnic hlavního turnaje, přenos byl promítán na velkoplošném plátně a také byl přenášen webovým rozhraním na internetových stránkách našeho klubu. Výsledky byly průběžně zveřejňovány po každém kole na stránkách chess-results.

Po celou dobu turnaje bylo k dispozici účastníkům i doprovodu občerstvení v bufetu v přísálí, s tradičními prajzskými koláči, gulášem, klobásami i párky.

A jak tedy dopadl turnaj výsledkově? Po pátém kole vedl trošku překvapivě s plným počtem bodů Richard Kudla, před dvojicí největších favoritů, GM Plátem a IM Zwardoněm, kteří ve vzájemné partii 5. kola rychle remizovali. Po šestém kole se již dělili o průběžné první místo. V poslední třetině turnaje však začal nejvýše nasazený GM Plát ztrácet a k celkovému vítězství si nakonec s pohodlným jednobodovým náskokem došel IM Vojtěch Zwardoň (BŠŠ FM), když získal 8 bodů při dvou remízách. Pořadí dále bylo velmi vyrovnané, na druhém až pátém místě se seřadili se 7 body FM Marek Míča (BŠŠ FM), FM Josef Lys (Sokol Brušperk), Tomáš Zdražil (Jezdci Jundrov) a nejlepší žena Katarzyna Krajewska (Zabrze-PL), až na 6.místě skončil se 6,5 body GM Plát (Joly Lysá nad Labem). První tři v konečném pořadí byli rovněž nejlepšími v pořadí krajského přeboru. V rámci okresního přeboru zvítězil Marcel Řezníček (ŠKTP Hrabyně) před Tomášem Tillmannem (ŠK TJ D. Benešov) a FM Martinem Mužíkem (Slezan Opava).

V turnaji dětí do 15 let se soutěžilo ve třech hodnocených kategoriích. Vítězem kategorie do 15 let a také celkovým vítězem turnaje se stal Matyáš Knettig (TJ Ostrava) se ziskem 7 bodů, v kategorii do 12 let byl nejlepší Rostislav Wagner (ŠK Olomouc) s 6 body, v nejmladší kategorii do 9 let zvítězil s 5 body Zikmund Šeděnka (doposud neregistrovaný). Nejlepší dívkou do 9 let byla Židková Agnes (Slavoj Poruba) s 5 body, v kategorii do 15 let startovala pouze Kovalčíková Valerie (Orel Opava) a získala 3,5 bodu.

Nejmladším účastníkem letošního ročníku byl Damián Židek (ŠK Slavoj Poruba), narozen v roce 2016, nejstarším účastníkem nestor dolnobenešovského šachu pan Alfons Tomíček, narozen v roce 1935.

Dolnobenešovští pořadatelé tímto děkují všem, kteří se turnaje zúčastnili a těší se na shledanou ve větším počtu v příštím roce!

Celkové výsledky:

Web pořadatele:

Nejvýše nasazený GM Vojtěch Plát, v celkovém pořadí 6. místo

Celkový vítěz turnaje, IM Vojtěch Zwardoň

Aktuální mistryně ČR v klasickém šachu, WIM Nataša Richterová, celkově 8. místo

Nejlepší žena v turnaji, Katarzyna Krajewska, celkově 5.místo

Nejlepších 5 hráčů v rámci KP a současně tři nejlepší v celém turnaji, zprava vedle pořadatele:  Vojtěch Zwardoň, Marek Míča, Josef Lys, Richard Kudla a Nataša Richterová

Vítěz turnaje mládeže Matyáš Knettig

Nejstarší účastník turnaje pan Alfons Tomíček (1935) a nejmladší účastník Damián Židek (2016)

Za pořadatele: Tomáš Vavřínek