ME mládeže v srdci Evropy

17.08.2016 04:09 | Mistrovství Evropy mládeže 2016

Na parkovišti TOP HOTELu v Praze 11 dnes v 19:30 začíná slavnostní ceremonií Mistrovství Evropy mládeže 2016. Vzhledem k výhodě domácího prostředí, doufáme v naplnění vysokých očekávání, která jsou minimálně od šachových fandů na naše mládežníky kladena.

Připomeňme, že o tom, kdo bude pořádat ME mládeže 2016, se rozhodovalo už v roce 2014 na konferenci v gruzínském Batumi. O velmi těsné vítězství České republiky nad Řeckem (rozhodlo až druhé kolo nejtěsnějším možným výsledkem 20:19, první kolo skončilo remízou 20:20) se zasloužili na místě přítomní pánové Jan Mazuch, Jiří Petružálek a především Petr Pisk, jehož dobré kontakty jakožto dlouholetého českého delegáta ECU a FIDE rozhodně přispěly k dobru věci.  Pomohla také výrazná podpora slovenského delegáta Martina Huby. „Mladí čeští a slovenští šachisté si tak mohou zahrát prestižní akci za nesrovnatelně výhodnějších podmínek, než kdyby se hrálo kdekoli jinde“ soudí ředitel šampionátu Jan Mazuch. 

První kolo je na programu zítra (18. srpna). Každý následující den se hraje jedno kolo, vyjma úterý 23. srpna, kdy je na programu volný den. Evropský šampionát končí devátým kolem v sobotu 27. srpna. Partie začínají v 15:00 s výjimkou posledního kola, které začíná již v jednu odpoledne. Hrát se bude v kategoriích  do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let u chlapců i dívek. 

Česká výprava je samozřejmě nejpočetnější ze všech, kompletní seznam českých hráčů a hráček proto uvádíme pouze odkazem. Celkový počet přihlášených hráčů a hráček ze 49 zemí se vyšplhal na 1313.

Nejžhavější želízka v ohni pro Českou republiku znamenají hoši spadající do kategorie H18: osmý nasazený FM Nguyen Thai Dai Van (2445, úvodní foto), jedenáctý FM Jan Vykouk (2434), dvanáctý Martin Blahynka (2431), či do první pětatřicítky se vešlí FM Jiří Rýdl (2401), FM Matyáš Marek (2389) anebo FM Jakub Půlpán (2321). Mile překvapit ale samozřejmě může kdokoliv z českých hráčů, očekávat by se to dalo třeba od Lukáše Dolanského (2067, poř.č. 57, kat. H14), či Jana Miesbauera (2272, poř.č. 36, kat. H16).

Také od dívek se čekají úspěchy především v nejstarší kategorii. Do první třicítky se vešly Natálie Kaňáková (2179), WFM Nela Pýchová (2072),  Martina Fusková (2063) a WFM Jitka Jánská (2052).

Přijďte tedy fandit a držet palce našim mládežníkům do TOP HOTELu Praha ****, Blažimská 1781/4, Praha 11, kde se šampionát bude konat.


18x 7823x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Johny the Scar

Nový web zatím není v provozu, předpokládáme ale, že na konci srpna by již měl být. Pro vedoucí soutěží se prakticky nic zásadního nezmění, jen to bude v novém hábu. K momentálnímu stavu db.chess.cz - podívám se na to, pro zobrazení minulé sezóny zatím doporučím nejdřív změnit na nějakou dřívější sezónu a pak zpět na minulou.

+0 /-0 | 18.08.2016 00:35

Pavel Ch

K diskusi níže o podmínkách, platbách ME Praha, MS sen. ML

1.

Především je potřeba poděkovat všem pořadatelům, co do naší republiky dotáhli v posledních letech mnoho mistrovstvíyesyesyes Pozn.: Já se holt "kvalifikuji" na seniory až za rok (Itálie), jinak bych ML hrál.

--

2.

K smíchu jsou názory, které tu byly dříve, že když drahé v zahraničí, tak to bereme jako výlet a spíše se lidi zaplatí. Navíc není kde si stěžovat. Na nss by bylo brečení na špatném hrobě a na "cizím nss" by bylo k smíchu. Navíc do čeho člověk v zahraničí nevidí, to srdce nebolí.

--

3.

Myslím, že málokdo z nás diskutujích by byl schopen sjednat areál a napsat konkurs na FIDE, aby nebyl bez projenání vyřazen. Tak oceňme jejich práci a chápejme náklady o kterých ani nevíme. Navíc Praha i ML TOP podmínky pro domácí hráče. Jinde dělají podobně.

--

4.

Komu se i tak zdá z ČR drahé, musí si uvědomit, že šampionáty jsou postupovou soutěží pro nejlepší(ho) z MČR se zaplaceným pobytem. I na MS sen. dostal mistr ČR dotaci. Všichni ostatní jsou na vyjímku "extra hráči" a tudíž extra zaplatí.

+0 /-0 | 17.08.2016 22:02

Pavel Capek

Možná trochu off topic, ale toto je taky moc "roztomilé"...

http://db.chess.cz/soutez.php

Nenašel by se někdo, kdo by to dal do richtiku ?

+0 /-0 | 17.08.2016 21:01

Oma z DC

ad lykan: Právě databáze se dost bojím... Ještě navíc jako vedoucí soutěže bude poměrně málo času na nějakou instruktáž. Nezbývá než věřit, že to půjde dobře.

+0 /-0 | 17.08.2016 18:22

strelec

ad lykan: ten web je něco jako demoverzeenlightened, hodnotit se dá leda ten design

+0 /-0 | 17.08.2016 16:21

Pavel Ch

lykan: U sálů jsou toalety v zóně pouze pro hráče, takže nemusíte mít obavu, s diváky se namají šanci potkat.

Především však vstup do sálu je zapovězený, jak jsem níže psal. Kdyby jste byl těch prvních deset minut povolených v roce 2012, viděl byste a pochopil, že hráči/ky namačkané uličky za zády by opravdu více jak 10 minut neměli trpět.

+0 /-0 | 17.08.2016 15:22

lykan

No, mládežnický šach je problémy s podváděním všeobecně známý, takže, jak jsem psal, nejlepším řešením je potenciální narušitele prostě vykopnout ze sálu. Ještě by to chtělo ideálně jednoho rozhodčího, který bude trvale procházet prostory mimo hrací sál, aby některá tato bezpáteřní rodičovská a trenérská individua nemohla toto páchat ani tam.

 

Oma z DC: Design pěkný, některé podivnosti v databázi hráčů beru jako dětské nemoci, které se vyřeší. Jinak by mi upgrade na takový web mohl docela vadit. Fide ela jsou z března (národní nejspíš z ledna, neověřoval jsem). To, co se objeví po kliknutí na „kompletní rozpis“ a „všechny šachovnice“ je zjevně nedodělané, kde se stáhne pgn s partiemi a doprovodné textové soubory netuším. V soutěži družstev v menu družstva nelze rozkliknout výsledky jednotlivého hráče, místo toho to musím lovit v seznamu všech partií hráče, což u starších sezón je docela nepříjemné. Jen doufám, že poslední zmíněné není záměr, to by menu družstva degradovalo na vcelku zbytečnou matici jedniček, půlek a nul.

+0 /-0 | 17.08.2016 15:03

Zdeněk Janda

re Morphík ještě jednou a k tomuto tématu naposledy. Dopis Vlasty Horta mě trochu zklamal. Pokud jsem dobře informován , tak v Mariánkách velice dobře na "odbyt" šlo velmi drahé ubytování. Moje pracovní zkušenost - kontaktovali mě čas od času klienti žijící na Západě. Když jsem jim nabídnul služby za 1/3 ceny na Západě , odešli s tím,že jsem velmi "drahý". Už je dopředu odmítám nebo doporučím služby v Praze cheeky...

+0 /-0 | 17.08.2016 14:53

Oma z DC

Když už tu byl zmíněn svazový web...

Jsem zvědavý na ten nový. Osobně se mi současný web i databáze líbí, takže bych možná ani neměnil. Design nevypadá špatně, ale uvidíme co orientace v něm smiley.

Pro ty, kteři ještě neviděli http://www.chess.cz.neuron.blueboard.cz/

+0 /-0 | 17.08.2016 13:34

Pavel Ch

Re: Morphynista: Na skvělých podmínkách pro domácí účastníky (ME mládeže i MS semiorů) jak jsem psal, vše tedy OK, shodneme se, ju?wink (Možnost ubyt v depandanci hotelu od 300 Kč nebo "doma" či jinde a odpuštění poplatku seniorů s možností bydlet jinde).

--

Škoda jen, že to velevážený pan Vlatimil Hort  nenapsal pořadatelům různých mistrovství (všech kategorií) , kdykoliv čtvrtstoletí zpět. Osobní zkušenost: Pamatuji, jak jsme na VV obraceli každé Euro, na požadavek, aby alespoň někteří naši olympionici 2006 mohli mít za přípaltek jednolůžák v Calvii při 14denn. pobytu. A já se pak jako divák v místě bez objednání ve stejném hotelu ubytuji na 1lůžk. za půlku ceny na noc té "olympijské" při 3denním pobytu. A podstatně levněji jak 1osoba na dvojlůžáku ve dvou. O ME mládeže Francie (internát 2lůžk. s natěsnanou přitýlkou za 70 Euro/os) by mohli vyprávět nebo raději ne.wink Obojí samozřejmě bez možnosti ubyt jinde, atp., atp.

--

Princip FIDE: Nic Ti nedáme, zplať nám a vyber si jak umíš. Nicméně i po hotelu chtít, my tu budeme hrát, chceme luxusní prostory, ale nikdo tu bydlet a jíst nebude.... by asi také nešlo.

+0 /-0 | 17.08.2016 12:24

Morphynista

Předseda svazu odpověděl v tom smyslu, že se jedná o akci FIDE a organizátoři se musí řídit jejími předpisy. Navíc takový podnik vyžaduje větší náklady než obyčejný turnaj , poněvadž organizátoři musí platit různé funkcionáře a chtějí dostat zpátky náklady, které vynaložili na získání pořadatelství. Podpora od státu je nulová a tak se hráči musejí smířit s tím, že budou muset zaplatit víc než na obyčejném openu, pokud se poměry ve FIDE nezmění. Takové vysvětlení však bohužel autory dopisu neuspokojilo a rozhodli se svou účast zrušit.

+0 /-0 | 17.08.2016 11:48

Zdeněk Janda

off topic re Morphík - 1) bylo by fajn citovat nejen Horta , ale i odpověď Viktora Novotného 2) ubytování , poplatky a pobyt  v Mariánkách  -  u mne bude naprosto na stejné úrovni , jako pobyt nedávno na akci v Pardubicích.

+0 /-0 | 17.08.2016 11:28

Morphynista

Já jsem po odkazu na svazový web nakonec po chvíli hledání zmíněné informace našel, ale nikoliv na úvodní stránce, ale ukryté ve složce reprezentace. Vím, jaké neúnosné množství lidí se na podobných akcích pohybuje, jen jsem reagoval na poslední větu v článku, aby se nestalo, že někdo málo informovaný se po téhle výzvě vydá fandit a na místě bude nepříjemně překvapen. K Mariánským Lázním přidám ještě odkaz z chessbase, bohužel se právě kvůli výše zmíněným neshodám pravděpodobně nezúčastní ani Vlastimil Hort. https://en.chessbase.com/post/seniors-the-bill-please

+0 /-0 | 17.08.2016 11:05

Pavel Ch

... ještě doplním Morphynistovi: Rozumíte a víte skoro vše, ale nyní se mýlíte (odrazuje od účasti). Jak 2012 ME mlád. Praha, tak MS sen. 2016 ML - viz chess.cz (osvobozeni od poplatku a "mohou využít"). Vím, že chess cz není moc čtený... škoda.

+0 /-0 | 17.08.2016 10:50

Pavel Ch

Vážení Morhynisto a další:

Při minulém ME bylo spousty názorů zde, které měly málo společného s realitou.

a) Zahájení v angličtině? To ani tempo hry neřeknou v češtině. Kdyby se zase po 4 letech někdo ptal.

"Zahájení" byl a asi bude kulturní program s muzikou, artistickými prvky, českou kulturou, atp. věcmi. A pro urychlení krátké představení dalšího čísla opravdu jen v Angličtině. Trvalo 90 minut, tak maximum pro sledovní dětí. Zahájení, jak ho známe z Horní-Dolní s pravidly atp., je tu jiné, je meeting pro vedoucí (1 za stát), kde se předpokládá, že jazyky znají, říká se v AJ a RJ.

b) Diváci, proč není po Praze propagace se zvaním diváků? Byl další dotaz minule.

Prvních 10 minut, kdy byl vstup možný, bez propagace, trenéřiua rodiče zaplnili uličky kolem stoly, že nebylo k hnutí, hráč/ka by musel(a) na toaletu se prodírat. Proto po 10 minutách opuštění sálu nutné. Jak chcete zvát, když pak je do sálu nepustíte nebo jen na 15:00-15:10. Holt v šachu diváci jen na inetu.

c) Propozice v ČJ? Kde mohou bydlet? Jsou pro České hráče, s dalšími dateily, třeba, že mohou bydlet kdekoliv jinde (doma) a nebo mají depandanci hotelu za lidovou cenu. Krom sledování zahraničních webů, občas juknout na chess.cz.

d) Vstup do hotelu?

V Českých propozicích také výzva pro trenéry, rodiče, diváky, aby vyplnili formulář, aby se na kartičku dostali. Možná po kontaktování pořadatelů je i v průběhu. Brouzdat po hotelu vám obvykle také recepce, jako neohlášeným, nikde nedovolí.

e) V Gruzii byla snad 1/3 místních, myslím, že procento na kategorii (v Praze 185/ cca 1500) je únosné. A pro naše hráče prospěšné. Ikdyž velmi těžké, v tom výhoda Prahy není. Každá "desítka" úspěch a medaile bude viset hodn vysoko, to souhlas.

--

Takže číst oficiální svazový web a vše se dá domluvit (Tak nějak psali pořadatelé na podobné "nářky" minule).

+0 /-0 | 17.08.2016 10:22

Playboy

Proč nehrají Nguyen a Vykouk v B16? blush

+0 /-0 | 17.08.2016 08:51

Rudolf Kriebel

Web ME v angličtině, ačkoliv příspěvky na svaz zasílám v korunách ..... junioři v Praze a ne v Indii  http://wjcc2016india.com/, ačkoliv zika řádí v Riu...... hezký klubák jedno sto osmdesáti pěti českých mládežníků....kam ten svět jenom spěje.......crying

+0 /-0 | 17.08.2016 07:51

Morphynista

V této konkurenci by jakákoliv medaile byla obrovským úspěchem, jako realista tipuji dvě místa v první desítce, ale nezlobil bych se, kdyby se nakonec ukázalo, že šlo o zbytečný pesimismus. Pokud jde o návštěvu, je otázka, zda se něco změnilo oproti ME v roce 2012, které, jak si jistě vzpomínáte, se hrálo rovněž v Praze a kam " z kapacitních a bezpečnostních důvodů neměli diváci v době konání akce přístup ". Asi ne, pokud si na webu pořadatelů přečtete, že " Spectators and family members without valid badge will not be allowed to enter the hotel at any time ". Badge znamená odznak nebo tady asi průkazka . Tu zřejmě vystavují pořadatelé, ale jaké jsou podmínky, zda ji dostane každý, kdo o ni požádá, jsem nikde nenašel. Proto se ani já podívat nepřijdu. Mám ještě dotaz, zda byla našim hráčům vyjednána výjimka z povinnosti bydlení v oficiálním hotelu jako při minulém ME.    Mnoha lidem tohle nucené ubytování vadí a například MS seniorů v Mariánských Lázních kvůli tomu bude bez několika velmi známých jmen...

+0 /-0 | 17.08.2016 06:28