Marek Miča mistrem ČR amatérů

11.05.2023 19:12 | Turnaje

Marek Miča, Martin Solcan a Jožka Mudrák. To jsou tři nejlepší hráči z právě dnes dohraného MČR amatérů 2023. Chci poděkovat všem hráčům tohoto turnaje za krásné zážitky a okamžiky, kdy šachisté jsou jednou velkou rodinou.

Dříve, než vložím tabulky a fotky, chci poděkovat za okamžiky, které mi podlomily kolena a upřímně v očích jsem měl slzy. Celý turnaj jsme organizovali ve třech lidech. Nikde, nikdy jsem nezažil, žaby vám ze své vůle pomáhali hráči, které jste nikdy v životě neviděli. Roznášeli partiáře, cedulky hráčů a  pomáhají s organizací a nakonec, když se dohraje turnaj, pak tam s vámi zůstanou a odnáší stoly, balí šachovnice a uklízí sál. A to vše udělali, protože chtěli pomoct a já nebudu lhát, pro mě to byl strašně silný okamžik, zažít ten pocit, kdy šachisté jsou jednou velkou rodinou.  Jenom poslední příklad za všechny. Vyhlášení vítězů díky této neskutečné pomoci bylo deset minut po dohrání poslední partie! Děkuji moc!

Tak a jak to dopadlo? 


Marek Miča z Beskydské šachové školy si právem zasloužil potlesk. Hrál krásné šachy a opět potvrdil, že Beskydská šachová škola si zaslouží respekt, za to vše, co pro české šachy udělala a kolik skvělých hráčů vychovala! Marku gratulace! Vítěz získal pěkný pohár a první cenu ve výši 40 000Kč. 


Na druhém místě skončil sympaťák a borec ze Slovenska, vždy dobře naladěný Martin Solcan a i tobě Martine upřímně gratuluji! Hrál jsi skvěle, bojoval jsi a zasloužené krásné druhé místo a příjemných 15 000Kč. Na třetím místě, člověk kterého si strašně moc vážím. Člověk, kterého považuji za jednoho ze tří králů Zlínského kraje Jožka Mudrák. U mě jsou králově našeho kraje Pavel Zpěvák, Honza Sosna a Jožka Mudrák. A já jsem moc rád, že Jožka stále dokazuje, že šachy jsou jeho život a život jsou pro něj šachy. Krásné třetí místo a 10 000kč. Jožko super!

V kategoriích jsme rozdali další poháry a odměny. 


Nejlepší hráči s elem 1800-1999. Michaela Svobodová, Vladimír Pán a Tomáš Mík. 


Nejlepší hráči do 20 let. Marek Miča, Martin Solcan a Patrik Števik. 


Nejlepší ženy: Michaela Svobodová, Novomeska Karin a Slusarcyk Anna.

Přidávám další kategorie. S troškou legrace a to jen protože si to můžu dovolit, doporučuji se podívat na fotku v kategorii do 14 let. Tomáš Mík , jako nejlepší hráč do 14. let se snažil nezakrýt triko s logem RP šachy a tím si skoro zakryl celou tvář:) 


Všechny fotky nejsou ještě zpracované, ale určitě připravím ještě jeden článek, kde se pokusím přiblížit atmosféru tohoto turnaje. 

Dál budu v tomto článku pokračovat příběhem Tomáše Míka. Včera večer jsme si dali bleskovky. Rád se sázím a proto jsem se s Tomem vsadil, že kdo získá první dva body, nebude muset běhat kolem hrací místnosti kolečka. Tomáš mi dal dva nula. Nedokázal jsem ho v blesku přechytračit. V turnaji se Tomáš trošičku trápil v horších pozicích a v legraci mi říkal, že mojí radu zdokonalil. Říkal jsem mu, že když stojíš lépe, zjednodušuj hru a hraj pomalu. Když stojíš hůř, dělej na šachovnici chaos a hraj rychle. Je důležité dostat soupeře pod tlak. On mi říkal, že nejlepší je vždy chaos! 

JménoMik, Tomas
Startovní číslo62
Rating1853
Elo národní1965
ELO mezinárodní1853
Výkon2031
FIDE rtg +/-86
Body6
Pořadí25
Klub/MěstoRegion Panda, Z.S.
Rok narození2011

 

KoloŠach.St.č.JménoRtgFEDKlub/MístoBodyVýsl.
162140Pan, Jiri1373CZESokol Bakov Nad Jizerou3,5
1
21415CMBures, Vit2159CZESachovy Klub Moravska Slavia6,5
½
31917Krejca, Jakub2150CZESachy Hostalkova Z.S.6
0
439103Rous, Dominik1579CZESk Dopravni Podnik Praha4,5
1
52231Vystrcil, Martin2062CZEKlub Sachistu Ricany 19256
0
640117Ribaric, Martin1424SVKTopolcianky3
1
72127Bezdek, Tomas2076CZEKlub Sachistu Ricany 19255
1
81735Hladky, Tadeas2031CZEJezdci Jundrov5,5
1
9141Karnik, Pavel2298CZESachovy Klub Bruntal Z.S.5,5
½

Tomášův výkon hodnotíme vždy podle mnoha pohledů. Jeden z nich je spodní hranice, tedy hráč s nejmenším elem, který Tomáše porazí. Tentokrát neprohrál s nikým slabším než s hráčem s elem 2062. A přestože uhrál dobrý výsledek, pro nás je nejdůležitější hra a za některé partie dostal tvrdou kritiku. 

Odměnou, kterou jsme pro něj za tento turnaj připravili, je celodenní trénink s panem Jansou! Bude to jen pan Jansa a Tomáš a bude to brzy. Po celodenním tréninku s Pavlem Šimáčkem, Vojtou Plátem to bude tentokrát pan Jansa.  Tématem určitě Španělská a Scheveningen. Věřím tomu, že takový trénink s takovou legendou, bude pro Tomáše tou nejlepší motivací dál na sobě pracovat. A přeji si, aby podobných tréninků bylo mnohem víc. 

Chci ukázat dva diagramy...

S Tomášem Bezděkem stojí opravdu špatně a proto začíná komplikovat. Černý na tahu vyhraje...Najdete to? 


Další těžká partie a další špatná pozice a další důkaz, že komplikovat pozici, když stojíme hůř, je tou jedinou a nejlepší možnosti. 


Samozřejmě je bílý na pokraji porážky. Ale kdo se vzdá, už partii nikdy nevyhraje. V tomto okamžiku Tomáš obětuje střelce na h6 a černý toho střelce vzal. Souhlasím, nemusí jej brát. Přesto najdete celou variantu za bílého, když černý vezme jak v partii tohoto střelce? 

Závěrem článku chci ještě jednou poděkovat všem hráčům za krásné a férové šachové souboje a za ty dny, které jsme spolu prožili v Hluku! A protože jsem už zamluvil sál na příští rok, můžete si zapsat do kalendáře  tyto dny: 7.5.-.12.5.2024.

Když se vše podaří, pak vás rád přivítám na Mistrovství České a Slovenské republiky v šachu amatérů.

výsledky, pořadí a partie z on-line šachovnic

on line přenos na chess24 

follow chess 

Přidávám i pohodové fotky, ze včerejšího nočního posezení. Na první fotce Martin a ty figurky má neskutečné postavené!


Na druhé fotce borec ze Slovenska, který nás bavil celý turnaj. Ty hlášky, bourali každého z nás! Díky Vlado!


Galerie fotek, která se bude průběžně doplňovat

Na facebooku  Klub šachistů Říčany 1925 už lítají další fotky. Standa Stárek má můj respekt za vše, co pro tento klub dělá. Co dělá pro české šachy a i za to, jak zvládnul včerejší simultánku. Hrál na čas, v posledních partiích měl pár vteřin a děti, co s ním hráli si vždy počkali, až se jeho běh změní v sprint a posílali si ho na opačnou stranu stolů tak, aby Standa nejenom skvěle hrál, ale bavil i tím, jak umí šachista rychle utíkat, když je v časové tísni! 


Budu citovat: Naše výprava byla skvělá a úspěšná!
Děkujeme za reprezentaci.
Pavel Zemen, Roman Popov a Michal Langmajer ovládli kategorii do 1800elo! 

Roman se taky umístil v na 2.místě v kategorii do 14let!
Celkově na 7.místě skončil v hlavním turnaji Honzík Seidl!
Výborná práce

Loňský vítěz a skvělý chlap Tomáš Buchcar, toto sdílel na svém FB: 

Obhajoba titulu mistra republiky v šachu amatérů nedopadla. Konkurence byla větší než loni, hlavně přibyli silní junioři, kterým turnaj nekolidoval s jejich mistrovstvím. Celkově jsem se 7 body z 9 obsadil 5. místo (o 0,5 bodu za vítězem) a splnil si tak minimální cíl. Partie, až na prohru ze 4. kola (totální selhání) a zahození výhry v 5. kole, byly dobré. Turnaj byl výborné zorganizován a příští rok se určitě zúčastním. Před organizátory klobouk dolů a díky.

David Holemář, po prvním dni při posezení u vínka borec s přezdívkou " Vašo Patejdl" napsal.


MČR amatérů v Hluku. 2 body ze dvou a dva kalíšky červeného vínka!

( Jen doplním, že první večer jsme vypili 55 litrů vína, které si pro nás připravilo vinařství Dufek. Toto vinařství má 3 vína ve světovém TOP 1000 vín! ) Doplním taky to, že někteří borci z Čech, další ráno označili víno za tvrdý alkohol:) V pozadí v diskuzi pan Jansa a nemusím popisovat, že je legenda!! 

Vladimír Pán, borec ze severní Moravy, sdílel toto: 

Mistrovství ČR amatérů v šachu


Na FB pana Lukáše Homoly najdete toto: 

Dnešní slavnostní den si Vojta nemohl vybrat lépe a zakončil ho stylově sobě vlastní a nadělil si jeden z nejhezčích dárků k 10. narozeninám a to 3. místo na otevřeném MČR v bleskovém šachu amatérů v kategorii do 14 let v Hluku. Celkově 51.misto ze 132 hráčů.


Šachy Přerov, Tomáš Klimecký...

Tak jest dobojováno. Byl to skvělý týden spousta nových přátel a zkušeností.
Měl jsem možnost si zahrát a pomáhat při organizaci MČR amatérů.
Bylo to náročné, ale stálo to za to. Velký dík patří Petrovi Koutnému a jeho rodině , Robertu Cvekovi , Liborovi , dalším a dalším a dalším,Tomáši Danadovi, Emě Romanové a jak bylo dnes v článku napsané tak i těm kteří pomohly po skončení vše uklidit.
Herně jsem spokojen sice 3 z 9 nevypadá nic moc ale za mne spokojenost. Přírustek 56 bodů do ELA je super a je to další odrazový můstek k tréninku.


FB má další příspěvek a to hned od vítěze, tak co píše Marek? 

Úspěšné MČR Amatérů.
Vítězství v hlavním turnaji nebylo jednoduché, ale nakonec to vyšlo a 40 litrů je doma. Navíc se mi povedlo ještě skončit 2. v doprovodném rapidu. Takže super týden

Turnaj vznikl za podporyZlínského kraje


4x 4521x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vladichess
Za mňa jeden z najlepších turnajov aké som zažil. Priateľská atmosféra a priestranná hracia miestnosť, vedľa hospoda kde varili naozaj luxusne a každé jedlo bolo ako doma. Cítil som sa skvele a budúci rok sa na 100% uvidíme tiež.
+3 /-0 | 12.05.2023 13:26

Semod
vladichess diky za příspěvek ... apropo mě mrzí, že kromě Vás se zatím nikdo z přímých účastníků nepodělil o své dojmy z MČR amatérů pod tímto článkem ... no co už.
+1 /-0 | 12.05.2023 21:32

Jaromír65

Jezdcovka s pěšcem víc je výhra?

+0 /-0 | 12.05.2023 08:21

Robert Cvek
Gratuluji medailistům, hlavně pak Markovi Mičovi za první místo!! :-) A všem hráčům a za rok určitě na viděnou! :-)
+3 /-0 | 11.05.2023 20:40