Magnus Carlsen třicetiletý 2.díl

10.12.2020 10:53 | Historie

Magnus Carlsen se stal k 1.1.2010 světovou jedničkou (tou už bude 11 let v kuse (!!) ) s elo ratingem 2810. Mimochodem byl i nejmladším hráčem, co se mu to podařilo.

Jak to, že Magnus hrál tak skvěle už v tak mladém věku? Jak jsme si říkali minule, nebylo to proto, že by nějak extrémně pracoval. Neprošel žádným "sovětským drilem" a přesto pak tyto borce porážel jako kuželky.Náhoda? Prostě se vesmír smrskl někde někdy do Norska a stvořil tam šachového Boha? Možná ano, možná ne. Je to souběh více věcí. Pokusím se je alespoň nastínit

A) Magnus samozřejmě měl talent na šachy. To je jasné. Ale jen talentem to není.

B) Šachy ho nesmírně bavily. To jde mimochodem vidět i do dnešní doby. Šachem se opravdu baví a s tím souvisí další bod.

C) Zvolil si vlastní - nenásilnou - cestu. Nutil ho někdo do něčeho? Funguje to totiž tak, že když se pro něco strašně nadchnete a pak to děláte dostatečně dlouho, pak se toho naučíte/dozvíte ohromné množství. A Magnus takovou cestu dokázal udržet, ba ji prohlubovat. Viděl jsem už obrovské množství videí, jak se dokáže šachem bavit a zároveň tvrdě pracovat.

D) Hodně moc mu pomohl jeho otec, který s nim všude jezdil a vlastně celá jeho rodina a pak samozřejmě jeho trenér, silný norský velmistr Simen Agdestein.

E) Dokáže propojit tři důležité pilíře - pohyb, stravu (životosprávu) a koncentraci v jedno. A tak přirozeně, že se  zdá, že to je a vždycky bylo součástí MC. I to sportování dělá proto, že ho baví, ne proto, že by kvůli šachu musel.Já vím, že mnoho z vás můře pomyslet na to, že bez určitého nucení to nejde. Může být. Jak rád říkám, cest je hodně. Řím je jen jeden. Ale s jakýmkoliv "musí, musí" bych byl velmi opatrný. Není přece nad to, to udělat tak, aby (třeba dítě) samo chtělo a bavilo ho to. A jak na to? Jj, to je big problém.

Ale i MC je jen člověk, jak ukázal turnaj kandidátů v roce 2013. Magnus nakonec vyhrál, ale tak tak. V té době byl už jasnou jedničkou s elem 2872. Přesto musel až do posledních okamžiků zažívat velmi těžké chvíle. Jak to ? Pusťte si video :-)V každém případě rok 2013 byl rokem Magnuse Carlsena. Čekal ho pak zápas s Višim Anandem...


Robert Cvek


-
. kolo -
0x 5000x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované