LEVON ARONJAN

10.02.2020 01:00 | Turnaje

K tomu, abyste se dostali na úplný vrchol, nebo alespoň těsně pod něj, nemusíte být zázračné dítě. Že nevíte jak na to? Následujte Levona Aronjana ( Šachový týdeník, Václav Pech)

 

V době, kdy se z velmistrovského titulu a vstupu do bran oddělujících užší světovou šachovou elitu od těch obyčejných, byť možná ne méně zanícených „šachounů“, radují nezřídka patnáctiletí je příběh velmistra Aronjana přece jen trochu jiný.

 „Když jsem byl malý měl jsem jen jeden velký talent,“ svěřuje se velmistr Aronjan v jednom ze svých rozhovorů a hned poodhaluje, že tento talent nemá s jeho současným životem šachového profesionála žádnou spojitost. „Ten talent spočíval v tom, že jsem uměl skvěle otravovat a zlobit svoji starší sestru. Ta pak hledala různé způsoby jak mě zklidnit až přišla na to, že mě v devíti letech naučí hrát šachy.“ Další Levonova šachová dráha se rozvíjela pro země bývalého Sovětského svazu typicky. Poté, co v rodině všechny porážel zavítal do šachového kroužku paláce pionýrů. Ukázalo se, že s tímto výběrem měl budoucí špičkový velmistr šťastnou ruku. Mladý velmistr tam potkal svého prvního trenéra Melikseta Khachiana, který jej doprovodil od třetí výkonnostní třídy až k titulu mezinárodního mistra. Khachian se stal Levonovi a jeho rodině dokonce tak blízký, že u nich doma i bydlel.  Zlatým hřebem jejich spolupráce, byl titul mitra světa v kategorii do dvanácti let, který Levon Aronjan získal v roce 1994 v maďarském Szegedu. Jak se z hráče třetí třídy stane mistr světa?  „Do mých dvanácti let jsme trénovali poměrně intenzivně čtyři až pět hodin denně,“ sděluje pro mnohé naše domácí šachové naděje a jejich trenéry neuvěřitelnou tréninkovou frekvenci svého dětství arménský velmistr. Svěřuje se také s obsahem jejich tréninkových sezení. „Řešili jsme studie, přehrávali klasické partie a na konci tréninku jsme si zahráli blicky,“ vzpomíná velmistr Aronjan a vzpomíná také na svoji bohatou šachovou knihovnu, která dávala jeho tréninkům kvalitní zásobu informaci. „Rodiče tehdy prodali nějaké rodinné věci a koupili mně za utržené peníze šachové knihy, které jsem začal hned studovat.“  K Aronajnovým tehdejším hrdinům patřili reprezentanti staré ruské šachové školy a také partie Alexandra Alechina. „Sbírka Alechinových partií  na mě udělala velký dojem. Moc rád jsem partie z té staré potrhané knihy přehrával. A další mojí oblíbenou knihou byl Lysicinova kniha o koncovkách, kterou jsem velice pečlivě studoval.“ Později se preference v současnosti jednoho z nejsilnějších šachistů změnily a na čelní pozice jeho vkusu se dostal jiný ze známých koryfejů minulého století. Aronjanovou biblí se stala kniha „Mých padesát nejlepších partií“ z pera dánského velmistra a ve své době také korunního prince světového šachu, Dána Benta Larsena. „Zkoušel jsem dokonce jeho styl kopírovat a Larsen pro mě zůstal obdivovaným šachistou po mnoho dalších let. Byl velký optimista, extrémně zajímavý šachista, ale byl příliš impulsivní,“ říká arménská šachová jednička a dodává, že přes to všechno si nemyslí, že měl ve své době Larsen šance stát se mistrem světa.


V osmnácti letech opustil Levon Aronjan rodnou hroudu a vydal se za šachem do Německa. Situace v Arménii nebyla po ukončení státní podpory královské hry pro šachistu nijak příznivá. „Nebyl jsem reprezentant a mojí jedinou šancí bylo hrát německou Bundesligu. Tak jsme se rozhodli tam přestěhovat,“ vzpomíná Levon na dobu na přelomu tisíciletí, kdy stále ještě zdaleka nepatřil ke světové špičce. „Moje výsledky byly v té době spíše průměrné a rating se pohyboval mezi 2530-2550.“ V každém případě to byla etapa nástupu ke slávě, etapa hlubší spolupráce hned několika arménských šachistů. „Začali jsme šachy studovat společně s Arou Minasjanem a Gabrielem Sargissjanem a já jsem začal sbírat body zejména v soutěžích družstev. Žádný serióznější šachový turnaj jsem v té době nevyhrál,.“

Je možné, že právě tehdy se zrodily počátky současné slavné éry arménských reprezentačních olympijských výběrů. O vzniku arménské šachové školy však její současný lídr spíše žertuje. „Jsme všichni jako šachisté zcela rozdílní. Jediné co nás spojuje je neznalost zahájení,“ vtipkoval na vlastní účet před několika lety velmistr Aronjan a odůvodňoval to na oko tím, že pošta chodí v Arménii vždycky pomaleji, než ve zbytku světa a tak Arméni dostávali do rukou nejnovějšího „Informátora“ zpravidla pozdě. Pak ale uvádí věci na pravou míru „Ne dělám si legraci. Jednoduše jsme byli líní zahájení studovat,“ přiznává se smíchem Aronjan. Tohoto Aronjanova nedostatku si zpětně všiml i plzeňský trenér Jan Bílek. „Jako trenéra mě vždy zajímá, jak se vyvíjela současná světová esa. Jaká hrály zahájení a jak si pak vedly v další hře. Právě u velmistra Aronjana si pamatuji, že hrával zahájení velice jednoduše. V dětských letech u něho nebyla výjimkou ani klidná italská hra. V té to etapě partie nad svými soupeři rozhodně nevynikal. Ve chvíli, kdy opustil klidné vody zahájení však byla z jeho hry již tehdy patrná neskutečná síla a cit pro hru.“ 


Jak vidí sám Levon Aronjan svoje šachové přednosti a nedostatky?  Hlavní předností arménské jedničky je jeho nezlomná sebedůvěra. Ohledně posouzení svých šachových vlastností je již velmistr Aronjan opatrnější. „Upřímně nevidím žádnou oblast v níž bych byl dostatečně silný. Snad kromě drzosti a touhy přehrát svého soupeře. A tyto dvě vlastnosti pro mě hrají pouze pokud mám bílé figury. Mám-li černé, je ze mě řadový velmistr, který se nejprve stará o vyrovnání a mé partie tak často končí remízou,“ charakterizoval svoji hru před šesti lety, tedy na pokraji svého vzestupu do nejužší světové špičky velmistr Aronjan vidící jako svoji největší slabinu stále hru v zahájení. „Budu muset popracovat na repertoáru zahájení, abych mohl hrát ambiciózněji. A také bych chtěl zlepšit své taktické vidění. Některé moje hrubky jsou opravdu směšné.“

Aronjanova diagnóza vlastní hry se ukázala jako mimořádně správná a tvrdá práce na svých nedostatcích jej vynesla v roce 2005 až na páté místo světového žebříčku. Bez zajímavosti také není, že rating přesahující 2700 bodů získal arménský šachista zcela mimo turnaje honosící se přívlastkem „super“. Na počátku roku 2005 dělil společně s Alexejem Širovem, Zacharem Jefimenkem, Emilem Sutovským a Kirilem Georgijevem první místo na známém openu v Gibaltaru, na ruském přeboru družstev dosáhl s výkonem +5 na performaci 2850 bodů. V prosinci stejného roku poráží ve finále Světového poháru v partiích hraných tempem rapid šachu Ruslana Ponomarjova a v březnu roku 2006 vítězí v hlavním ze superturnajů, pravidelném klání nejlepších z nejlepších ve španělském Linares je zřejmé, že šachový svět má novou hvězdu.

K tomu aby dosáhl ještě o parto výše se musel velmistr Aronjan naučit porážet nejlepší světové hráče a to případně i černými figurami. „Když chcete porazit silného velmistra, tak se vám to jen těžko povede pokud se budete držet při zdi,“ sděluje Levon Aronjan a konstatuje: „Jestli chcete vyhrát, musíte soupeře na svoje teritorium tak, abyste se mohli cítit pohodlně a mít dostatečnou sebedůvěru.“  Za pro šachistu kriticky důležitou znalost pak arménský velmistr považuje schopnost znát a dobře se orientovat v typových pozicích. „Pokud často hrajete určitě pozice a pak je také pečlivě analyzujte, budete se v nich cítit při partii dobře,“ vymezuje jednu z možností jak dostat protivníka na svoje teritorium Armén. Z toho důvodu také považuje za výhodné mít širší repertoár zahájení. „Šachista hrající celý život jedno zahájení zná s velkou pravděpodobností menší počet takovýchto pozic,“ říká a jako příklad naprostého univerzála mistra světa Višiho Ananda, nebo Ukrajince Ivančuka. Dnešního Levona Aronjana hrajícího i černými zajímavé pozice s pečlivou přípravou v zahájení ukazuje také následující partie z letošního turnaje ve Wijk aan Zee.

 

Anish Giri (2714) – Levon Aronian (2805)

Wijk aan Zee 2012

Dámský gambit [D37]

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 Se7 4.Jf3 Jf6 5.Sf4 Bílý volí variantu, kterou před léty ve svém zápasu o titul mistra světa zpopularizoval Viktor Korčnoj. Sebral s ní tenkrát Karpovovi několik bodů a i dnes platí za nebezpečnou zbraň, kterou mají ve svém arzenálu přední světové hráči včetně Levona Aronjana.   5...0–0 6.e3 Jbd7 7.Se2 dxc4 8.0–0 Zajímavá možnost, kterou nedávno bílými vyzkoušel v duelu s úřadujícím mistrem světa právě arménský velmistr.  8...Jb6 Zřejmě na nejvyšší úrovni nový tah. Alespoň to říká moje děravá databáze. Černý trvá na ukořistěném pěšákovi za něhož bílý získá díky bodu e4 volnější v centru. Je zajímavé sledovat, jak se v budoucím boji bude bílý právě o toto centrální pole opírat. Sám Aronjan tah jezdce na b6 hodnotí jako oproti hlavním cestám trochu slabší variantu.Věřil však, ze jeho mladý soupeř nebude s jejími jemnostmi dobře seznámen.  Anand v upomínané partii pokračoval 8...Jd5 a po 9.Sxc4 Jxf4 10.exf4 c5 (10...Jb6 11.Sd3 Jd5) 11.dxc5 Dc7 12.g3 Dxc5 13.De2 měl bílý na své straně mírné plus. Aronjan, L (2802) - Anand, V (2811), Moskva 2011. Jinou cestou černého je v osmém tahu okamžitě udeřit na centrum prostřednictvím 8...c5. 9.Dc2  Na okamžité obsazené uvolněného centrálního pole tahem 9.e4 má černý repliku 9...c5 s přibližným vyrovnáním po 10.dxc5 Sxc5 11.Dc2 9...Jh5  Po 9...Jfd5 10.Sg3 si bílý dojde pro pěšáka na c4 pomocí Je5 s následným možným plánem obsazení centra a určitou výhodou. 10.Se5  K ničemu převratnému z pohledu bílého nevedlo 10.Sg3 po výměně 10...Jxg3 11.hxg3 dokončí černý vývin 11...Sd7 a po 12.Je5 Sf6 13.Jxc4 Jxc4 14.Sxc4 De7 by měla být pozice vyrovnaná. 10...f6 11.Jg5!? Počátek zajímavých komplikací o nichž, jak se později ukázalo, měl černý velice dobrou představu. Bílý se vzdává boje o dobrání pěšce c4 a jako kompenzaci na to bourá černému pěšcovou strukturu. 11...fxg5 12.Sxh5 Sd7 13.Sf3  K pozicím podobného typu mohlo vést například 13.Vac1 Sd6 14.Sf3 Vxf3!? 15.gxf3 Sxe5 16.dxe5 Sc6 (16...Df8 17.De4 Sc6 18.Dg4s nejasnou hrou) 17.Je4 De8 18.b3 Dh5ƒ s iniciativou černého po bílých polích. Do nejasných vod vede také 13.Sg4 Sd6 14.Sxd6 cxd6 15.De413...Vxf3!? Zajímavá oběť poziční kvality za kterou černý boří pěšcový kryt soupeřova krále a získá zároveň konkrétní hru po oslabených bílých polích. Obyčejný smrtelník takový tah při partii možná vidí a chápe, že by mohl mít za kvalitu dostatečnou náhradu, ale často se snaží všechno nějak dopočítávat do výhody, nenachází konkrétní varianty a svoji myšlenku následně opouští. Levon Aronjan následně přiznal, že ani tato oběť mu před partií nebyla neznámá. Analyzoval ji s Armanem Pašikjanem na Talově memoriálu v roce 2011 a svoje znalosti se rozhodl vyzkoušet právě proti Girimu.  14.gxf3 Sd6  Možná nebude od věci se zamyslet i nad okamžitou okupací bílých polí na dlouhé diagonále tahem 14...Sc6!? Na druhé straně duet Aronjan-Pašikjan tah v partii nijak nekomentuje a povazuje tah v partii za nejlepší. 15.De4 "Mám dojem, ze manévr bílé dámy do centra šachovnice bílou pozici nevylepšuje a naopak dává černému tempo pro rozvinutí iniciativy," komentuje centralizaci bílé dámy Levon Aronjan a bílému spíš navrhuje pokračovat [15.Sg3 S dalším skokem bílého jezdce na e4 a výměnou pěšce c4 za pomoci "trhacího" b2-b3. "V tomto případě by bílá pozice měla svoje plusy," hodnotí šance velmistr Aronjan. 15...Sc6 16.Dg4 De7 17.Sxd6 Na 17.Je4 může černý pokračovat 17...Sxe5 18.dxe5 h6 s dalším Jd7 a bílý centrální pěšec bude slabý. 17...cxd6 18.Je4 h6 19.Dg319...d5!? Zdánlivě podivný tah. Černý jím ucpává dlouho bílou diagonálu po které obtěžovat bílého krále a schovává svého parádního střelce za svůj pěšcový řetěz. Černý ve svých úvahách seznal, že bělopolný fešák má na šachovnici i jiné zajímavé diagonály a chystá se to prakticky dokázat. 20.Jc3?! Bez zajímavosti nebylo ani 20.Jc5  když jezdec na c5 nemá sám o sobě příliš co dělat.Černý by mohl zahrát například 20...Vf8 s dalším možným převodem svého jezdce například po trase Jb6-c8-d6-f5 na h4 a střelce potom na diagonálu b1–h7. Na okamžité kousavé 21.b3!? by mohlo mimo jiné fungovat 21...Jc8 22.Dg4 e5!? ale černý určitě nemusí jít na tak závaznou variantu. 20...Vf8 21.Je2 Vf5 Brání pokusu o uvolnění pomocí postupu f3-f4. 22.Kg2 Jd7 Jezdec míří na slibované pole h4. Bílý nemá žádnou protihru a je odsouzen k tuhé obraně své polorozbořené královské tvrze. 23.Vh1 Jf8 24.h4? Nemístná aktivita vede k ještě větším problémům. 24...Jg6 25.f4 Jxh4+ –

26.Kf1 Db4! "V této pozici je mnoho vyhrávajících variant. Chtěl jsem vybrat takovou, při které nebudu muset příliš počítat varianty," říká Levon Aronjan. 27.Vb1 Se8 28.Jc3 De7 Černý by rád rozjel svoje pěšce na dámském křídle. 29.b4 Vf8 30.Vb2 Sg6 Slabá bílá pole z pozice po zazdění bělopolného střelce nezmizela a střelec je opět citlivě nachází. 31.Ke1 Pokus o útek bílého krále z ohrozeného křídla nemá šanci na úspěch.  31...Sd3 32.fxg5 Jf3+ 33.Kd1 hxg5 34.Dh3 Df6 Bílý král prchnul do centra šachovnice, ale jeho obranné valy, i když vypadají neprostupně, v reálu příliš pevné nejsou. Nad vysokými hradbami se vznáší hrozba bořícího postupu černého pěšce "e". 35.Kc1 Sg6 Možné bylo také 35...Vd8   36.a4 Vd8 37.Je237...e5! Bílá pozice s odhaleným králem a nekoordinovanými figurami nemůže černý nápor vydržet. 38.Dg4 exd4 39.exd4  39.Jxd4 Je5 40.De2 Jd3+ –+ 39...Ve8 40.Dd7 c3! 41.Va2  Na 41.Vc2 vyhraje černý třeba s pomocí 41...Vd8 42.Dg4 Sxc2–+ 41...Je1 42.Vxe1 Df4+ 43.Kd1 De4 0–1

   

O tom, jak se Levon Aronjan na své cestě k vrcholu změnil, nejlépe vypovídá současný komentář velmistra Movsesjana. „Aronjan je naprosto univerzální hráč,“ konstatuje Aronjanův kolega z vítězného olympijského družstva a pokračuje: „Vyhmátnout nějaké slabé místo v jeho hře je velmi obtížné. Zejména příprava zahájení je u něj v posledních letech hodně silným trumfem,“ zdůrazňuje velmistr Movsesjan jednu z hlavních proměn svého kolegy.  „Aronjan ale je schopen také výborně improvizovat, nutit soupeře k chybám a pak je za ně nemilosrdně trestat,“ dodává Movsesjan.

Za zmínku určitě na závěr článku stojí také zmínit jeho talent pro dnes stále více oblíbené Fischerovy šachy, v nichž je Levon Aronjan také extrémně silným protivníkem. „Mám tento druh šachu hodně rád,“ říká na účet Fischerova vynálezu velmistr Aronjan, kterému se líbí neotřelé a neobehrané pozice, které tento druh šachu přináší. Za nejdůležitější komponenty úspěchu zde pak považuje schopnost tvořivě myslet již od prvního tahu, cit pro pozici a kritická je podle něho také rozvinutá představivost a tvořivost. „Nejlepší přístup k zahájení partií ve Fischerově šachu je podobný tomu s čím vstupujeme do hry klasické,“ popisuje arménský šachista svůj styl myšlení. „První tah by podle pouček měl otevírat dráhu střelcům, ale nejsem o tom zase zcela přesvědčen. Když přistupuji k základní pozici, přemýšlím na d tím, jak vyvinout své figury tak, abych obsadil centrum. Kontrola centra je tím nejdůležitějším principem i ve Fischerově šachu. Nelze ji však rychle dosáhnout z každé pozice a pak je základní úlohou hry zamezit v obsazení centra vašemu soupeři,“ říká Aronjan a svěřuje se i s tím, že rochádu se zpravidla snaží odkládat, jak nejdéle to jde. Prvotním je pro něho harmonický vývin ostatních figur. O dalších Levonových individuálních úspěších je zřejmě zbytečné se rozepisovat. Vyhrál prakticky vše, co šachista vyhrát může. Není jediný klasický superturnaj, kde by neokusil pocit vítězství a jediné, co sympatickému Arménovi zatím ve sbírce chybí je titul světového šampióna. Zlatou medaili na šachových olympiádách bral hned třikrát a ve svém družstvu byl nezastupitelnou osobností i v letošním roce.  „Ačkoliv v našem družstvu byl hlavní důraz kladen na týmovou spolupráci, Levonova přítomnost byla velmi důležitá,“ sděluje dojmy ze své zlaté olympijské účasti v arménském družstvu velmistr Sergej Movsesjan. „ Levon je opravdový lídr, dokáže v těžkých chvílích družstvo povzbudit a podpořit. Navíc dává k dispozici svoje znalosti, často radí, jakou variantu v zahájená si máme vybrat. Celkově je jeho přínos obrovský a byl opravdu klíčovou postavou našeho týmu.“   Velmistr navíc oceňuje také lidské kvality svého kolegy, když kromě jeho cílevědomosti a bojovnosti vyzdvihuje čistě přátelský přístup. „Levon je velmi kamarádský člověk, vždy se snaží všem vyjit vstříc, dokonce někdy je možná vůči lidem přátelský až moc a někteří to pak zneužívají.“


Článek byl publikován v Šachovém týdeníku a publikován na nss se souhlasem autora Václava Pecha 

Videa jsou z Youtube kanálu Robert a Petr šachy 

Článek bude sdílen i na Facebook těchto stránek. 

Fotografie byly použity z chess.com, bbc.com, pinterest.com, chesshistory.com

0x 5204x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované