LCWL - srbská výzva

24.11.2023 11:00 | Turnaje

Poslední dva týdny byly trochu ve volnějším tempu - zahájili jsme dvěma vítěznými utkáními (se Španělskem a Kazachstánem) evropskou ligu LCEL a teď už nás čeká návrat na světové kolbiště do té nejvyšší ligy.

Finálovou skupinu hlavní soutěže Live Chess World League (LCWL) totiž zahájíme

chesspawn v sobotu 25.11.2023 od 20:15 chesspawn

chesspawn utkáním s výběrem Srbska. chesspawn

Od našeho slavného vítězství nad Srbskem ve finále světové ligy LCWL na jaře roku 2021 už utekla spousta času a od té doby jsme dokázali nad Srbskem získat už jen jedno z devíti vzájemných utkání (a to ještě poměrem zápasů 2:1).

Někdy byl rozdíl znatelný, někdy byl rozdíl jen o pár partii - ale téměř pokaždé taháme za kratší konec. Nemůžeme si vyčítat malou bojovnost (vždy hrajeme skvěle a nad naše ratingy), ale k tomu abychom zase konečně uspěli, potřebujeme přidat i takovou účast, abychom se početně Srbům co nejvíce vyrovnali.

Pokud se budeme bavit o průměrné účasti v této sezóně LCWL, tak Srbové mají zatím průměr 56 hráčů, kdežto u nás je to 41. Dobrou zprávou ale je, že v posledních zápasech s evropskými týmy nás bylo připraveno čím dál více a pravidelně se blížíme k šedesáti.

Pokud se nám toto číslo podaří v sobotu ještě více navýšit (třeba až k 70), můžeme seriózně pomýšlet na to, že bychom mohli Srbům nejen ukrást nějaký ten zápasový bod, ale i třeba celé utkání.

A že by se nám to hodilo, je zřejmé z tabulky před startem finálové skupiny:

  1. Rumunsko ... 20 bodů
  2. Srbsko ... 19 bodů
  3. Česká republika ... 13 bodů
  4. Filipíny ... 12 bodů

Každý vyhraný dílčí zápas (ve finále se počítá za dva body) nás totiž odpoutá od nevyzpytatelných Filipínců v boji o bronz; případné vítězství v celém utkání by nás dokonce přiblížilo odskočené dvojici a umožnilo se zapojit do boje o ještě lesklejší medaile.

A to ještě není všechno - mimo trojice dílčích zápasů do hlavní soutěže LCWL (bullet, blitz a rapid) nás na závěr (od 22:15) ještě čeká zápas ve "fišerkách" (tempo 10+5) do soutěže LCWL Chess960.

Tam jsme sice začali třemi porážkami, ale poslední dva týdny jsme se zase rozběhli a dvakrát přesvědčivě vyhráli. Tak pojďme si srovnat bilanci (+3 -3), což ve vyrovnané tabulce může znamenat také návrat do boje o medaile.

Takže celý sobotní šachový festival se Srbskem je klíč k světovým medailím ... budeme proto potřebovat co nejpočetnější a nejsilnější sestavu:

- pokud jste špičkový hráč, rádi Vás uvítáme - náš soupeř postaví téměř jistě velmistry a další titulované hráčů, takže pravděpodobně dostanete rovnocenného soupeře a pomůžete nám eliminovat jejich největší hvězdy;

- pokud jste silný hráč, tak si pojďte taky zahrát - budete mít přiměřeného soupeře a právě silný střed soupisky je něco, o co se každý tým (a náš obzvláště) rád opře - tam se totiž získává nejvíce bodů;

- no a pokud jste slabší hráč - vůbec se nestyďte, i Vy můžete hodně pomoci. Toto je týmová soutěž a každá pozice na soupisce má stejnou šanci rozhodnout o finálním výsledku.

Prosím rozšiřujte informaci o tomto zápase i na další šachisty - čím nás bude více, tím početnější a silnější budeme.

Je jasné, že Srbové nás stále mají za jednoho z hlavních rivalů, takže také shání co nejvíce šachistů - nenechme se proto zahanbit.

Potřebujeme všechny hráče všech úrovní, aby nás bylo srovnatelně s protivníkem, a potom musíme zapojit všechen šachový um a bojovnost, abychom uspěli.

Oslovte proto prosím své kamarády, kolegy z klubů a další šachisty všech úrovní - od těch nejlepších přes klubové hráče až po začátečníky, protože každý hráč může zlomit toto důležité utkání na naší stranu.

Odměnou za to bude nejen ten nevšední pocit reprezentovat Českou republiku na nejvyšší světové úrovni, ale v případě dobrého výsledku i možnost získat světovou medaili.


Udělejte si proto všichni čas na týmové on-line šachy v národním dresu
.

A jak to bude v sobotu konkrétně probíhat?


Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.

Připomínám, že další podrobnější informace o LCWL a LCEL včetně aktuálních tabulek a týmových statistik najdete v průběžně aktualizovaných diskusních fórech:


Dnešní obrázek byl  již tradičně vytvořen pomocí kreativní neuronové sítě v nástroji Stable Diffusion, konkrétně z fráze "Chess around Belgrade Saint Sava Cathedral" . A zároveň přidávám ještě odkaz na dlouhodobě používané ikony s motivy vlajek státu www.freeflagicons.com

2x 699x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Zdeněk Desná

Tak to dopadlo podle předpokladů. Prohráli jsme sice 3:0. ale vzhledem k tomu, že jsme byli téměř na všech šachovnicích papírově horší, tak výsledky:

43,5 : 70,5  50 : 72  34 : 60 nejsou zase tak špatné. Hlavně porazit Makedonii !

+2 /-0 | 26.11.2023 16:10

Zdeněk Desná

Kdo se nebojí, tak nastoupí, i když jsou Srbové favorité. Proč to nezkusit. Úspěšný bude každý, kdo udělá alespoň 50%. Pozvěte známé !

+3 /-0 | 24.11.2023 12:02