Kramnikovo kontroverzní obvinění z podvodů v Titled Tuesdays: Reakce velmistra Navary

25.05.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

Nedávná kontroverzní zpráva velmistra Vladimira Kramnika o podvodech v Titled Tuesdays vyvolala v šachové komunitě bouřlivé reakce. Článek vychází z blogu, který napsal David Navara.

Nedávná kontroverzní zpráva velmistra Vladimira Kramnika o podvodech v Titled Tuesdays vyvolala v šachové komunitě bouřlivé reakce. Jeho obvinění, která se zdají být nepřesná a nespravedlivá, zasáhla mnoho hráčů, včetně Davida Navary, který se rozhodl podělit se o své zkušenosti a názory na tuto záležitost.


Velmistr Vladimir Kramnik nedávno zveřejnil kontroverzní tweet o podvodech v Titled Tuesdays, který způsobil značné rozhořčení v šachové komunitě. Mnoho hráčů bylo jeho slovy zasaženo, jako by je někdo udeřil kladivem do hlavy.


Jeden z hráčů, který se rozhodl veřejně reagovat, popisuje svůj šok a zklamání z Kramnikových slov: „Když jsem to poprvé viděl, byl jsem šokován, jako by mě někdo udeřil kladivem do hlavy. Rychle jsem napsal oficiální stížnost FIDE a tu noc jsem spal jen tři hodiny.“ I po několika dnech se stále cítil špatně a měl problém se soustředit na jiné věci. Post na Twitteru považoval za urážlivý, zejména vzhledem ke kontextu a dalším Kramnikovým výrokům o Titled Tuesdays.

Otázky se točí kolem toho, koho přesně Kramnik obviňuje. Pokud se obvinění týkají jen několika hráčů z uvedeného seznamu, proč zmiňuje i ostatní ve spojitosti s „Cheating Tuesdays“? To je pro mnohé hráče urážlivé a znepokojující.

Tweet je také zmatený z hlediska statistiky. Kramnik zmiňuje centipawns (nebo „cantipawns“ podle jeho vlastního výrazu), ale není jasné, co znamenají čísla napravo. Jsou to procenta? Existují také další nepřesnosti, například když Kramnik zmiňuje GM Frederika Svaneho, který má klasické Elo 2636, jako mezinárodního mistra. Svane nehrál mnoho FIDE hodnocených blitz turnajů, což ovlivňuje jeho blitz rating, ale v prosinci 2023 se zúčastnil několika OTB blitz turnajů a vedl si dobře.

Obvinění by měla být co nejpřesnější, pokud jsou veřejná. Tento hráč také sdílí své výsledky z Titled Tuesdays od ledna 2024, kde dosáhl průměrně kolem 8 bodů z 11 možných. Přestože se mu dařilo lépe než v některých OTB blitz turnajích, jeho výsledky nejsou nijak výjimečné a nezískal žádnou cenu.

Celkově hráč odehrál asi 30 Titled Tuesdays ve svém životě, vždy dosáhl mezi 7 a 9 body z 11 her, s průměrem mezi 7,5 a 8 body. Pouze jednou vyhrál 200 dolarů za 4. místo. V OTB šachu je třikrát evropským šampionem v bleskovém šachu, což považuje za lepší výsledky než ty v Titled Tuesdays.

Fluktuace ve formě jsou běžné a nejsou důvodem k obviněním. I velmistr Kramnik měl ve své skvělé kariéře lepší a horší období. Vzhledem k tomu, že velmi dobře ví, jak nepříjemné a urážlivé je být obviněn bez řádných důkazů, měl by být ve svých výrocích opatrnější, zejména když je zveřejňuje na sociálních sítích.

Kramnikova metrika nefunguje

Velmistr Kramnik ve svém tweetu nevysvětluje své metody, přesto se zdá, že velmi nízký poměr hrubých chyb s méně než 10 sekundami na hodinách může být velmi podezřelý, zejména u hráčů s nižším ratingem. (Toto je má interpretace a může být nepřesná. Hrubá chyba může být definována různými způsoby a neznám detaily jeho analýzy.) Metrika, kterou zvolil GM Kramnik, vypadá velmi zvláštně. Myslím, že všichni známe podvodníky, kteří dělají každý tah za 2-5 sekund, hrají jako silný GM a když jim zbývá málo času, začnou hrát rychle a ztrácet figurky. Takoví podvodníci by skončili na opačném konci Kramnikova seznamu, úplně dole místo nahoře!

Vzhledem k tomu, že v online šachu je celkem dost takových hráčů, myslím, že Kramnikova metrika je velmi špatná při určování podvodníků.

Je to vlastně ještě horší. Představte si hypotetickou situaci, že pozvete 9 takových podvodníků a 1 poctivého hráče (který má průměrnou spotřebu času) na 3+1 blitz turnaj. Jediný poctivý hráč bude podle Kramnikovy metriky umístěn jako první (= nejvíce podezřelý), daleko před ostatními, kteří ztrácejí figurky na všechny strany s pár sekundami na hodinách. Absurdní!

Možná se Kramnik snaží odhalit hráče, kteří používají boty na svých počítačích, a tím získávají nápovědy za méně než 1 sekundu. Ale tito hráči se mohou jednoduše vyhnout jeho statistikám tím, že hrají své hry dostatečně rychle, aby se vyhnuli závažným časovým potížím!

Boj proti online podvodům je nezbytný a měli bychom používat programy jako Zoom a dobré statistiky, abychom lépe určili, kdo hraje fér a kdo ne. Tím bychom zabránili nebo alespoň snížili jak podvody, tak neopodstatněná obvinění.

Veřejná obvinění založená na velmi problematických statistikách situaci nijak nezlepší a mohou také způsobit zbytečnou bolest.

 * nejedná se o doslovný překlad, ale o přepis informace do nového článku ChatGPT4o. 

* originální text najdete: https://lichess.org/@/RealDavidNavara/blog/a-hammer-blow/qJ2uf5re

22x 5224x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ciki333

„Když jsem to poprvé viděl, byl jsem šokován, jako by mě někdo udeřil kladivem do hlavy. Rychle jsem napsal oficiální stížnost FIDE a tu noc jsem spal jen tři hodiny.“

Asi se v Davidovi hnulo svědomí, když si pozdě ale přece uvědomil, že bonzovat se nemá. Proto spal jen tři hodiny. Celá tato žabomyší válka je úsměvná. Ať si Kramnik plácá, co chce. Pokud GM Navaru "šokuje" podobná lapálie, tak z "přehmatů" vlády Petra Fialy by se musel dočista zbláznit.

Neadekvátní hysterickou reakci bych očekával spíše od generace "sněhových vloček." Před tou když se někdo vyjádří politicky, genderově... nekorektně, tak se hned hroutí a běží za psychiatrem. Nemohu si pomoci, ale GM Navara na mne působí dojmem mimoně, který žije ve vlastním uzavřeném světě...

+3 /-16 | 25.05.2024 19:51

Semod
Samozřejmě že i já si nemohu pomoci, protože ciki333 bezezbytku naplňuje přísloví: "Podle sebe soudím tebe". Apropo, uzavřenost jeho vlastního světa je patrná téměř z každého jeho příspěvku na nss.cz.
+5 /-1 | 27.05.2024 11:17

lubomir1959

Jen žasnu nad tím, jak kdejaký vidlák od lopaty, navíc bezcharakterní špína, která udává lidi a radši přestala šachy aktivně hrát, aby náhodou nedostala od některých šachistů do rypáku, má tu drzost ještě tady po někom plivat, po někom, komu nesahá ani po podrážky bot...

+0 /-1 | 30.05.2024 06:19

Rubinus

Tak David Navara je na tohle citlivější, sám jsem zažil, jak byl na extralize vyloženě nešťastný z toho, že se soupeři párkrát nepřemáčkly hodiny a on tak dostal "nezaslouženou" výhodu. Pro něj je fair-play vším a tak je jasné, že se ho takové obvinění muselo dotknout. Takový Ponomarjov, například, by nějaké hodiny vůbec neřešil, spíš tipuji, že by měl radost, že si toho soupeř několikrát nevšiml. Lidé jsou různí.

+7 /-0 | 27.05.2024 11:46

lubomir1959

Můj názor je neměnný, neboli úplně stejný jako v případě MC versus Niemann. Pokud někoho chci z něčeho obvinit, musím mít v ruce nezvratné důkazy. Pocity nebo dojmy nejsou důkazem. Pocity a dojmy nebo případné pochybné matematicko statistické studie nejsou důkazem. Pokud ty důkazy nejsou, měl následovat tvrdý disciplinární trest za ničím nepodložené obvinění.

+0 /-1 | 27.05.2024 08:36

N. Očník

Vtip je v tom, že Kramnik nikoho neobvinil. To on nedělá,protože by ho žalovali. On udělá zvláštní vlastní statistiku a řekne ... "toto jsou výsledky projektu s cílem odhalovat podvodníky". Neřekne, že ti lidé, kteří ve statistice vyjdou vysoko, jsou podvodníci, na to koule nemá.

+1 /-0 | 27.05.2024 16:02

lubomir1959

Já nevím, kdo má na co koule a je mi to jedno. Kdybych se v nějaké statistice podobného typu hypoteticky objevil já, pochopitelně by to byl výsměch, vzhledem k mé hráčské síle, skončilo by to trestním oznámením a soudním sporem, tady nejde o slova, ale o princip, už jen to, že tato tabulka tuto možnost připouští, dle mého právního zástupce, plně naplňuje skutkovou podstatu trestného činu pomluvy dle § 184 trestního zákoníku! 

§ 184

Pomluva

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

+0 /-3 | 27.05.2024 17:48

lubomir1959

Jak vidět, právní vědomí je u trojice mínusářů na velmi nízké úrovni. Dokonce i „právník“, který ví o právech asi tolik jako koza o astronomii, si přiložil polínko...:D No a k němu přibyli ještě dva soutěžící, kteří mezi sebou bojují o titul největšího blba na serveru nss! :D V pozadí je ještě několik kandidátů, kteří čekají na svoji šanci...patmat, frenik, atd...

+0 /-1 | 28.05.2024 16:36

Matt
Kramnika na MS z podvádzania obvinil Topalov, presne ako David píše. Kramnik asi nemá rád online blitz, videl som jednu partiu kde ho súper s figúrov menej a horším časom proste uklikal.
+0 /-0 | 28.05.2024 08:39

Praktickysach

Snad je jen Kramnik paranoidní , jinak by to znamenalo,že se v dnešní době bez podvodu v šachu nedá hrát...

Zajímavé bylo obvinění jedno tureckého talenta,že má ve 12letech takove výsledky. Si neuveduje,že online se dá dostat dříve na hráče vyšší výkonnosti než OTB.

 David má na lichess zajímavou vlaječku u Prague,to vystihuje jak to v Praze vypadá 

+0 /-3 | 25.05.2024 07:58

paulz

Tak že se podvádí je docela jasné. Jen se neví kteří hráči....sadA nějaký 100% systém na odhalení těchto podvodníků zatím není. A zřejmě Kramnikův to taky není.

 

+4 /-0 | 25.05.2024 13:51