Královské žezlo převzala Ju Wenjun

22.05.2018 04:09 | Mistrovství světa žen 2018

Zápas o mistryni světa, který se odehrál mezi dvěma Číňankami, rozhodla ve svůj prospěch Ju Wenjun. Stačily jí k tomu tři vítězství z deseti partií.

Ju Wenjun vyšel především začátek zápasu, kdy naplno bodovala hned v druhém a třetím kole. Obhájkyně titulu Tan Zhongyi sice dokázala ve čtvrtém kole náskok své krajanky snížit na rozdíl jednoho bodu, ale Ju Wenjun svou soupeřku v pátém kole opět přehrála, a i když hned v dalším kole úřadující mistryně světa opět snížila, Ju Wenjun už ve zbylých čtyřech kolech kolegyni k ničemu nepustila a proremízovala se až do konce zápasu, což jí na zisk koruny šachové královny stačilo.

Poslední resultativní výsledek tedy padl v šestém kole. S každou další remízou se tak na Tan zvyšoval tlak a klíčovou se stala partie posledního kola, kdy bodový stav 5:4 jasně hovořil pro Ju Wenjun. Tan byla v nelehké situaci, kdy musela černými zvítězit, aby vynutila alespoň play-off. Snad i proto se rozhodla pro poněkud neobvyklé zahájení. Ju se ovšem nenechala vyvést z rovnováhy a postavila pevnou pozici. Tan se pod tíhou nutnosti tuto partii vyhrát pokusila o zoufalý útok, který ovšem vedl do beznadějné pozice a partie skončila remízou jen díky tomu, že Ju Wenjun neměla potřebu jít za výhrou a k zisku titulu šampionky jí stačila dělba bodu.


-
. kolo -

Zápas o mistryni světa však klidně mohl skončit i o kolo dříve. Tan ovšem v podezřelé koncovce dokonale našla cestu k vyrovnání.


-
. kolo -


Tan Zhongyi,  Ju Wenjun (Foto: Gu Xiaobing)

Zápasová tabulka

Jméno Elo Fed. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Body
Ju Wenjun 2571 CHN ½ 1 1 0 1 0 ½ ½ ½ ½ 5,5
Tan Zhongyi 2522 CHN ½ 0 0 1 0 1 ½ ½ ½ ½ 4,5


Ju Wenjun, 17. královna ženského šachového světa (Foto: Gu Xiaobing)      

Novou mistryni světa v klasickém šachu tedy máme, nicméně její vláda bude pravděpodobně trvat rekordně krátkou dobu, pouhých šest měsíců.  Další MS žen je totiž naplánované už na letošní listopad. Bude se hrát vyřazovacím systémem a Ju Wenjun může tudíž, stejně jako kterákoliv jiná hráčka, vypadnout už v prvním kole. Není to sice příliš pravděpodobné, jelikož Ju bude při nepřítomnosti Hou-I-fan nejvýše nasazenou hráčkou celého startovního pole, ale i tak je pravděpodobnost, že svůj titul v KO systému obhájí, spíše malá. Ju Wenjun je již šestou Číňankou, které se podařilo získat titul mistryně světa.

0x 2601x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované