Královna šachu Věra Menčíková

12.08.2016 06:00 | Nové knihy

V rámci oslav 110. výročí narození Věry Menčíkové, konaných pod záštitou ministryně MŠMT Kateřiny Valachové, vychází výjimečná kniha o životě a době sedminásobné mistryně světa v šachu.

Těžištěm knihy jsou nejzajímavější články z dobového tisku, svědectví a citace šachových osobností oněch časů - Aljechina, Euweho, Botvinnika, Capablanky, Flohra, Lilienthala, Bykovové aj. Kniha obsahuje 96 šachových partií sehraných mistryní světa vesměs proti mistrům a velmistrům, mnoho z nich okomentovaných šachovými velikány doby, s diagramy kritických pozic u 20 partií. Jedinečným dokreslením atmosféry kralování Věry Menčíkové jsou dobové karikatury a téměř stovka fotografií.

Publikace je navýsost zajímavá i pro čtenáře Caissou nepolíbené. Bude lahůdkou pro sběratele, ale též vítána jako cena udílená na turnajích a šachových přeborech mládeže i dospělých. Krásný vánoční dárek šachistům všech kategorií. Neměla by chybět v žádném šachovém oddílu a kroužku. Půjde z ruky do ruky i zásluhou velmi omezeného nákladu.

Kniha Královna šachu Věra Menčíková vyjde v září 2016. Oddílům registrovaným v Šachovém svazu ČR nabízíme možnost objednat si nyní knihu za cenu 240 Kč/ks. Počet výtisků Vámi žádaných udejte na k.ladomerska@seznam.cz nejlépe do 15. 9. 2016. Po tomto datu bude náklad nabídnut knižním distributorům. Cena v knihkupectvích bude 345 Kč.


Za výbor Roku Věry Menčíkové,
Miroslav Školoud a Květoslava LadomerskáMilý čtenáři,

           právě nahlížíš do knížky o největší české ženské osobnosti 20. století. O světově proslulé geniální šachové reprezentantce Československa se u nás takřka půl století mlčelo.

Zatímco ve světě je Věra Menčíková slavná a obdivovaná. Ženská šachová olympiáda se hraje o „Vera Menchik Cup“. Jsou vydávány poštovní známky s Věrou Menčíkovou, ale i knihy. Na internetu je nyní inzerováno vydání životopisu Věry Menčíkové v USA. Chceme splatit dluh, který vůči Věře Menčíkové cítíme. Proto vznikla tato kniha v podobě i pro čtenáře šachem neposedlé.

Věra Menčíková bude navždy jednou z prvních žen úspěšně působících v intelektuálních oblastech považovaných za výhradně mužské, „ženskému intelektu nedostupné“. Jako jednadvacetiletá vstoupila slečna VM do vrcholného profesionálního mužského šachu, „společnosti geniálním mozkům vyhrazené“. „Česká dívka jediná mezi geniálními muži…“. Celosvětová senzace pro tisk. Zvláště v oněch časech emancipačních hnutí žen.

Milá, přívětivá, usměvavá slečna s plachým šarmem prolamovala bariéry prastarých předsudků o intelektuálních dispozicích a schopnostech žen. A počínala si skromně, tiše, bez halasu, a zdá se, i bez námahy a bez komplexů. Asi tak lehounce jak spící dítko dýchá.

Přitom tehdejší svět šachové elity byl plný superosobností. Géniů vesměs z vyšších společenských vrstev. Důstojní a jistě i ješitní džentlmeni cestující mezi metropolemi světa a lázeňskými centry společenské smetánky, jimž svou přítomností zajišťovali publicitu ve světovém tisku. Byli přijímáni knížaty na zámcích, odměňováni starosty a primátory měst….

Tato knížka je nutně i o nich. Neboť mezi nimi, v mezinárodním společenství person jako Aljechin, Capablanca, Euwe aj. se rozvinula úžasná osobnost české slečny Věry. Osudný vstup do společnosti „Mistrů“ se udál na superturnaji v Karlových Varech za vtipkování mnohých mistrů pokládajících účast slečny Věry za pořadatelský tah na zvýšení světové publicity turnaje a Karlových Varů, ale pro mužský superturnaj nedůstojný. V Karlových Varech přítomný titán šachové historie A. A. Aljechin se stal obdivovatelem talentu Věry Menčíkové, když o ní napsal:

"Doposud jsem odkládal hodnocení Věry Menčíkové, protože u osoby natolik výjimečné si to vyžaduje maximální opatrnost a objektivitu… Je vysoce šachově nadaná… Svět šachu má povinnost pomoci  jí  všemi prostředky k dalšímu rozvoji“.

I on, génius, ihned rozpoznal výjimečnost talentu té české slečny v Anglii žijící, dokonale rusky mluvící.

Věra Menčíková však byla všeobecně oblíbená. Dokonce i u těch mistrů a velmistrů, které obírala o bodíky a úspěch! Každý druhý rok si odskakovala z mužských turnajů mezi ženy obhajovat titul šampionky světa. V bojích o titul prohrála jedinou partii, 4 x remizovala a 78 jich vyhrála. Své soupeřky drtila s úžasnou lehkostí. A ony ji přesto měly rády! Nebyl to jen obdiv, ale opravdové srdečné sympatie. Je to záhada. Kde se vzalo kouzlo její osobnosti? Jak to dělala? O tom se dozvíte ve vzpomínkách na ni uvnitř knihy. Ale co utvářelo její osobnost do tak andělské podoby se můžeme jen dohadovat. Milý čtenáři, nečekej od této knížky odhalení tajemství génia sociální inteligence „naší“ neporazitelné šampiónky. Bůh ví,  kde se zrodil důsledně pozitivní vztah ke všem lidem, s nimiž přicházela do kontaktu . A že jich bylo! V klubech, na turnajích ,mecenáši, žáci, fanoušci. Šířila pozitivní atmosféru jako Slunce světlo.

Takřka vůbec nemluvila o osudech a zážitcích své rodiny v revoluční a porevoluční Moskvě. Dva strýcové přišli o život, babička prchla do Anglie. Rodina zbavená majetku ji následovala v roce 1921, bez otce, který se vrátil zpět do Čech.

A slečna Věra nezatrpkla! Celý život, tak bohatý a krátký, milovala rodné Rusko. Přitom byla nadšenou vlastenkou reprezentující Československo. Milovala Čechy. Měla ráda Anglii, jejíž občankou se na poslední léta života stala. A my milujeme ji a jsme na ni hrdí.

Miroslav Školoud
2x 5450x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
EmilV

Kapitalismus je, morboji, dost neúprosný. Náklad bude asi stanoven i s přihlédnutím k tomu, co zájem oddílů naznačí. Já  to až tak optimisticky nevidím. Když už sahat do tohoto období, tak šachy se určitě líp naučím  od Alechina nebo Capa a tohle je lahůdka pro pár historiků. 

+0 /-0 | 14.08.2016 10:13

morboj

Kolik to je - "velmi omezený náklad" ? A není to škoda ? Knihy pana Kalendovského by šly z ruky do ruky i bez "zásluhy" malého počtu výtisků !

+0 /-0 | 12.08.2016 13:35