JK Duda vítězí na Aimchess Rapid

22.10.2022 08:18 | Zahraniční zprávy

A musím napsat, že zaslouženě, protože byl to on, online šampión, který vyřadil největšího soupeře, Magnuse Carlsena.

Ve finále si pak JK poradil se Šakem Mamedyarovem. My se ale hlavně zaměříme na dvě vítězné partie JK Dudy s Magnusem Carsenem. Obě partie byly KIDové, tedy královská indická.


V první partii, kterou komentuji zde a na YuTube, Magnus rozehrál KIDa vzorově a dočasně obětoval figuru na e4. JK za pár tahů kontroval obětí na g7. Magnus se v této velmi ostré a velmi konkrétní pozici nezorientoval dobře a byl nucen jít na vynucenou procházku králem do centra. Ale musím před Magnusem smeknout. S předním světovým velmistrem běhá králem sem a tam a ten nebyl schopen ho dorazit! Naopak, dobře okysličený král Magnuse, za podpory vlastní družiny, nachází úkryt a najednou je to bílý, kdo má problémy a JK Duda tomu nevěří, ale i Magnus je jen člověk a nakonec je to on, kdo dělá rozhodující chybu, tento okamžik je zachycen zde:

-
. kolo -
V čase cca 0:41 jde Magnus králem na e6, což je jako jít polechtat gorilu po zátylku. Rána mezi oči byla bolestivá. Přitom stačilo "jen" jít králem na c6, pak by JK musel dát dámu a Magnus by měl dost času a prostoru soupeře týrat a hrát na výhru.

Jenže to nebyl konec této úchvatné partie. JK opět začal černého krále nahánět. Kolik vlastně černý král udělal tahů v této partii?  A Magnus se znovu bránil zuby nehty. JK nakonec přešel do vyhrané koncovky, ale i tam se stala hrubka a Magnus byl jeden moment blízko remízy. Nevyužil toho však a byl konec. Celé video této bitvy je zde:
A druhá rozhodující partie byla tedy opět KID - Magnus musel partii vyhrát. Magnus dlouho manévroval, vyměnil černopolé střelce a měl OK pozici. Ale pak přišel nepochopitelný zkrat a mistr světa se raději hned vzdal, tento moment je zde:

-
. kolo -
A tak tímto se polský bojovník JK Duda dostal do finále, kde ho čekal Šak Mamedyrov, který vyřadil v semifinále Richarda Rapporta.

První finálový den vyhrál JK, druhý Šak. Rozhodnout musely bleskovky. V obou udělal Šak hrubou chybu a bylo vymalováno. Rozhodující druhá bleskovka a její závěr je zde: 

-
. kolo -

-
. kolo -

Oba rozhodující momenty ukazuji zde a na YouTube. Vítězem se (zaslouženě) stal JK Duda.


Robert Cvek

- fotky použité ze stránek chess.com

- Youtube video nahráno pro Robert a Petr šachy

0x 2198x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat