Jedna ruka netleská

21.11.2022 06:00 | Historie

Florencio Campomanes přestože jako prezident FIDE dokázal rozšířit šachovou federaci o 50 nových států, nedokázal rozptýlit pochybnosti o tom, proč ukončil zápas mistrovství světa mezi Karpovem a Kasparovem, a nebo kam se ztratilo až 240 tis. $ v Manile.

Historie je někdy krutá v tom, že pravda je často jen jedna a nebo ta, kterou historie vybere za pravdivou. Historie šachové hry 20. století výrazně ovlivnil Florencio Campomanes, který  pomohl rozšířit FIDE o 50 nových států. Nicméně možná nejenom díky přerušenému zápasu mistrovství světa mezi Karpovem a Kasparovem, ale i pro podezření na finanční machinace při spoluorganizování šachové olympiády v Manile, se mu FIDE začala drolit natolik, že v roce 1993 vznikla konkurenční organizace Profesionální šachová asociace (PCA)  v čele s Garrym Kasparovem. Šachový svět se na pár let rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. Smíření usnadnila ztráta sponzorů PCA a možná i tenkrát změna na pozici prezidenta FIDE, kdy Florencia vystřídal možná ještě více kontroverzní  Kirsan Ilyumzhinov. 

Ale zpět do 1984 až 1985, protože tady začíná sláva a pád Florencia Campomanese, který přerušil možná jeden z nej..... zápasů mistrovství světa v šachu v jejich dějinách.

Byl to šachový maraton, který trval v moskevském Domě odborů od září 1984 do února 1985. Utkání hrané na šest vítězství skončilo bez vítěze, neboť mezinárodní federace FIDE ho po 48 partiích ukončila za stavu 5:3 pro Karpova. Důvodem byly údajné obavy o zdraví vyčerpaných hráčů, ale mladší Kasparov běsnil, protože se mu začalo dařit.

„V Moskvě to tehdy řešilo politbyro. Kdosi prý totiž řekl - když budou pokračovat, oba se zničí a nebudeme mít ani jednoho! Přerušení pak vzal na sebe předseda FIDE Florencio Campomanes. 

V zápase na šest výher sice Karpov vedl 5:0, avšak ve vyčerpávající bitvě plné remíz začal rival náskok snižovat až na stav 3:5 po 48. partii. Karpov zhubl 10 kilo a bylo čím dál jasnější, že poslední krok asi nebude schopen udělat.

Zděšení „soudruzi“ začali konat, což pro někoho nebylo až takové překvapení. „Jsou tři možnosti, jak zápas dopadne,“ věštil tehdejší ex šampion Michail Botvinnik.

Nejméně pravděpodobná je ta, že Karpov ještě jednu partii vyhraje, pravděpodobnější je ta, že Kasparov vyhraje tři partie. A třetí varianta, že bude zápas ukončen, je nejpravděpodobnější, protože pravděpodobnost druhé varianty je větší než té první.“

V tuto dobu do hry vstoupil Campomanes a přerušil tento zápas...

„Rozhodli jsme tak kvůli všeobecné únavě,“ pronesl šéf světové šachové federace Campomanes, jehož následně další šachový emigrant Boris Spaskij překřtil na Karpomanese.

Po celý zbytek života Florencio vyvracel spekulace, že tak rozhodl na základě tlaku ruských politiků a trval na tom, že to bylo jen jeho rozhodnutí, které učinil pro zdraví hráčů. 

Historie si bude pamatovat Florencia i za to, že byl  usvědčen filipínským soudem, že nevysvětlil, kam se podělo 240 000 dolarů při pořádání šachové olympiády v roce 1992 v Manile. Odsouzení bylo později zrušeno na základě toho, že pan Campomanes zastupoval mezinárodní organizaci, která nemá sídlo na Filipínách, a proto nebyl povinen národními zákony zveřejňovat tyto údaje. Stín pochybnosti ale nedokázal skrýt. 

 Historie je někdy krutá v tom, že pravda je často jen jedna a nebo ta, kterou historie vybere za pravdivou. Jak to bylo doopravdy v zápase mezi Karpovem a Kasparovem a jestli opravdu byl přerušen tento zápas na příkaz někoho jiného, nebo jestli je pravda ta, která říká, že FIDE se v těchto letech stala finančně neprůhlednou a hodně podezřeleou šachovou organizací, se těžko kdy dovíme. Možná misky vah dokáže vyvážit fakt, že Florencio přivedl 50 dalších států do organizace FIDE a tím pomohl šachům natolik, že to dobré převáží to špatné. 

Nebo ne, protože historie je někdy krutá. 

PK

11x 4493x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Michal1898

 Chybou nebylo tento zápas přerušit. Chybou bylo jej vůbec odstartovat!

Chyba nastala už v okamžiku, kdy tento zápas odstartoval. Hrát v moderní době, při vysoké a vyrovnané technice soupeřů na počet výher , je cesta do pekla. Poslední takový zápas měl být zápas Capablancy s Aljechinem v roce 1927. A už v něm se projevovaly tyto problémy. Už tam bylo reálné nebezpečí, že zápas bude ukončen bez vyhlášení vítěze. Od té  doby se technika hry ještě výrazně zvýšila.

Teoreticky mohl zápas trvat 2-3 roky! A jak by vypadali oba soupeři na jeho konci? Kromě toho, zápas začínal narušovat další cyklus.

Osobně si myslím, že Karpov by nakonec tu 6.výhru dosáhl. Ale ze jakou cenu?

 

 

+1 /-0 | 25.11.2022 11:39

vevlad

Kasparov měl trvat po nějaké přestávce na pokračování zápasu do 6! Vyher-je zajímavý film studená válka na šachovnici byl na TV mystery a je ke stažení na ulož to.

+3 /-0 | 21.11.2022 21:05

sarmatam

....díky za tip...

+0 /-0 | 22.11.2022 20:43

chess64geek

Klasika... páté slovo článku a už chyba.

+4 /-3 | 21.11.2022 08:34

Tomáš Klimecký
jaká......? :) co jste pro šachy udělal , že jen kritizujete , jdetě jinam chytráku
+0 /-4 | 22.11.2022 20:34

Pavel Ch

Petře, s tím Kirsamem je to ale úplně jinak, najdi si novináři, jak ty roky šly wink, od kdy do kdy fungovaly 2 organizace a od kdy byl Kirsam "vládcem".

 

A s těmi nesmiřitelnými tábory, na které se údajně rozdělil svět.... to také není pravda.

 Svět, republiky, lidi obvykle rozdělují nejvíce novináři. Bohužel!

 Jen dohromady cca 4 lidé  by do druhé organizace nevkročilo.

  Ostatní ze světové špičky využívali nabídek peněz Garriho i Kirsama a hráli soutěže obou organizací. A smáli se, že mohou mít 2x tolik než při jedné organozaci.

+1 /-2 | 21.11.2022 06:22

Petr Koutný
Je to taková symbolika s dnešním světem. Nakonec je vše v pořádku, teda dokud teče penezovod. Nakonec jsou všichni spokojení, nebo ne? Pavle protože opravdu jedna ruka netleská.
+3 /-1 | 21.11.2022 06:39

Pavel Ch

Dobře, ale Kirsam nastupuje 1995 a dělá MS play-off, Garrimu "klasické". Až do roku...podívej se...jak dlouho. Kromě Garriho, Kirsama, Karpova, najdeš možná jednoho "zapřísáhlého" pro jen jednu organizaci. Ostatní využívali obou, do obou byly zváni.  

 Tak napsat, že Kirsam nastoupil a pomohl sloučení, nelze.

+1 /-3 | 21.11.2022 07:34

Petr Koutný
Článek je taková paralela s dnešním světem. Tenkrát korupce byla až tak prolezlá, že se muselo něco stát. Nakonec to FIDE pomohlo a zlatá horečka skončila. Třeba tím ti Pavle odpovídám i na něco jiného.
+5 /-1 | 21.11.2022 07:42

Pavel Ch
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-1 | 21.11.2022 06:21