Grand Chess Tour - tvrdý boj ve finále

06.12.2019 06:49 | Zahraniční zprávy

Do finále Grand chess tour postoupili 4 hráči: Carlsen, Ding, Aronian a Vachier-Lagrave. Hráli zajímavým tempem: sice 2 vážné partie, pak 2 rapidy a 4 bleskovky. V případě vyrovnaného stavu se šlo na tempo 10 minut + 2 sekundy na celou partii.

Body se rozdávaly tímto klíčem: V klasickém šachu bylo 6 bodů za výhru a 3 za remízu, v rapidu 4 body za výhru a 2 za remízu a v bleskovce 2 body za výhru a jeden bod za remízu

Dvojičky semifinále byly:

Carlsen - MVL
Ding - Aronian

Ding Liren jasně porazil Levona Aroniana 19:9. Ding se ukazuje v poslední době jako nejvážnější kandidát v boji o mistra světa. Upřímně jsem Levonovi moc šancí nedával...

Jiné kafe bylo v zápase mezi mistrem světa Magnusem Carlsenem a Maximem Vachierem-Lagravem. Remízou skončily obě vážné partie, stejně jako rapidy. V bleskovkách se také nerozhodlo (oba vyhráli po jedné partii černými). Rozhodnout muselo prodloužení, kde hned první partii vyhrál MVL a to černými (!)

Ve druhé partii toho moc Magnus nezmohl a partie skončila remízou.Takže Maxim vyřadil mistra světa a vyhrál 15,5:14,5

Mistr světa v rozhovoru po partii uznal vysoké kvality soupeře a zároveň přiznal svoje nedobré nastavení. I mistři světa mají své dny. Maxim byl samozřejmě nadšen a podařil se mu skvělý výsledek, přestože (možná protože) je myšlenkami už na turnaji kandidátů, jak sám v rozhovoru přiznal.

Finále tedy bude mezi MVL a Ding Lirenem  a bude se bojovat o sumu 150.000 dolarů(!)

Boj o třetí místo pak mezi Magnusem Carlsenem a Levonem Aronianem. I zde je o co bojovat, o rovných 60.000 dolarů.

* I mistři světa mají své dny * foto Photo: Lennart Ootes/Grand Chess Tour.