Garri Kasparov

04.09.2023 06:00 | Historie

Je tomu 18 let, kdy Garri Kasparov oznámil konec své profesionální šachové kariéry. Svým životním příběhem překročil hranice šachového světa a stal se světovou sportovní legendou. Podívejte na jeho životní příběh.Příběh člověka, který změnil šachový svět.

Narodil se 13. dubna 1963 v hlavním městě dnešního Ázerbájdžánu, Baku, kde se rodným jménem Garri Kimovič Vajnštejn narodil židovskému otci a arménské matce. Garri sám sebe vždy považoval za Rusa, protože ruština byla jeho rodným jazykem a vyrůstal v ruské kultuře. Naučil se hrát šachy v pěti letech, kdy první krůčky na šachovnici dělal se svým tátou. Později začal navštěvovat Dům pionýrů v Baku, kde začíná příběh dítěte, který za pár let změní nejenom šachový svět. 

V té době Garrimu zemřel otec na leukémii. Jeho matka si následně mění jméno na Kasparova a šachový svět ještě neví, že v tomto dítěti vyrůstá legenda, která změní šachy.

Ve svých vzpomínkách Garry často vzpomíná na šachovou školu Michaila Botvinnika a určitě právem tuto školu považuje za to nejlepší, co ho mohlo v jeho kariéře potkat.  Ve dvanácti letech dokázal Kasparov vyhrát juniorské (do 18 let) mistrovství SSSR v Gruzii a o rok později už mezinárodní turnaje začínali tušit, že tady roste vyjímečný šachista. 

Do světové elity se dostal opravdu bleskově - mezi roky 1978 a 1980 vyhrál turnaj v Minsku, silný turnaj v Jugoslávii i juniorské mistrovství světa v Dortmundu. Splnil také velmistrovskou normu a podle Elo koeficientu byl mezi nejlepší světovou patnáctkou. 

Kasparov vs. Karpov

Zní to jako pohádka, ale není to pohádka. Je to cesta velkého talentu, šachové dřiny a lásky k šachové hře. Další z velkých milníků byl postup do finálového souboje o titul mistra světa s dalším velikánem Anatolijem Karpovem. Poprvé se oba utkali v roce 1984, jenže ani 48 her během pěti měsíců nestačilo na to, aby byl určen vítěz. Tento zápas budil kontroverze a dnes není pohled šachové veřejnosti a historiků na tento zápas jednotný a bez pochybností. 

Jakkoli kdysi, v roce 1984, vnímala veřejnost utkání obou šachistů často s politickým podtextem, šlo především o střetnutí dvou vynikajících šachových stratégů, o vynikající šachový boj. Světový tisk se tehdy předháněl v superlativech: „Neporazitelný šachový Achilles se střetl s neporazitelným Hektorem.“ Oba dva byli představitelé odlišných herních stylů. To dávalo vzrušujícím partiím ještě větší náboj.

Karpov o sobě prohlašoval: „Riskantní hra ve stylu mušketýrů se líbí těm, kteří mají rádi ostré konflikty. To mi však není vlastní." Naproti tomu Kasparov o sobě prohlašoval: „Dávám přednost variantám vedoucím ke komplikovaným pozicím."

Zápas mezi Karpovem a Kasparovem se měl hrát na 6 vítězství. Jenomže mezinárodní šachová federace FIDE zápas ukončila po 48 partiích. Bylo to za stavu 5:3 pro Karpova. Ten předtím už vedl 5:0, ale přestalo se mu dařit. Začal prohrávat. FIDE zápas ukončila údajně proto, že už trval příliš dlouho. Toto problematické rozhodnutí oba šachisté označili na nespravedlivé. Vedlo to k ještě většímu napětí, které mezi nimi panovalo.

Finále se opakovalo 9. listopadu 1985, Kasparov vyhrál 13 ku 11 a ve dvaadvaceti letech se stal nejmladším místem světa v historii.

Se svým největším rivalem, kterého neměl v láce ani v osobní rovině, se Kasparov utkal o titul mistra světa ještě třikrát, pokaždé dokázal titul obhájit. Mezi léty 1984 a 1990 se Kasparov s Karpovem utkali o titul pětkrát, 21 partií Kasparov vyhrál, 19 prohrál a ve 104 případech byla remíza.

Zápasy Kasparova s Karpovem o titul
Místo a rokSkóreVítěz
Moskva 1984-853:5 (40 remíz)zápas nedohránAnatolij Karpov
Moskva 19855:3 (16 remíz)Garri Kasparov
Londýn a Leningrad 19865:4 (15 remíz)Garri Kasparov
Sevilla 19874:4 (16 remíz)Garri Kasparov
New York a Lyon 19904:3 (17 remíz)Garri Kasparov

Světový titul držel Kasparov do roku 1993, kdy se však dostal do rozkolu s Mezinárodní šachovou federací (FIDE) a založil vlastní Profesionální šachovou asociaci (PCA). Po dobu třinácti let tak byli na světě dva šampioni, každý pod jinou organizací. V rámci PCA Kasparov obhajoval titul dvakrát, a to proti britskému šachistovi Nigelu Shortovi a Indovi Višvánathánovi Ánandovi. Oba souboje vyhrál.

O titul mistra světa Kasparov přišel v roce 2000, kdy prohrál možná překvapivě s Vladimirem Kramnikem, který byl dlouho jeho žákem. V dalších letech vyhrál Kasparov řadu dalších turnajů a stále byl nejlépe hodnoceným hráčem světa až do roku 2005, kdy ohlásil svůj odchod z profesionálního šachu.

Souboj člověka s počítačem Deep Blue

Dnes to zní až úsměvně, ale člověk v dobách počítačově pravěkých porážel počítače. Dnes rozdíl mezi nejlepšími hráči světa a nejlepšími počítači může být větší, než jaký je rozdíl mezi velmistrem a šachovým začátečníkem. 

Nejznámějším počítačovým protivníkem Kasparova byl počítat Deep Blue společnosti IBM. Jejich první vzájemný zápas se odehrál v roce 1996 ve Filadelfii a Kasparov vyhrál. Odveta, kterou vyhrál vylepšený Deep Blue, byla o rok později v New Yorku a Kasparov se stal prvním úřadujícím mistrem světa, který prohrál proti počítači. Následně však obvinil IBM z lidské manipulace počítače během her, americká společnost to však odmítla. 

Žák Magnus Carlsen a prohra s Davidem Navarou

Kasparov je mnohými považován za jednoho z nejlepších šachistu v historii, to je však Magnus Carlsen také. Norský hráč vládne světovému šachu od roku 2013 a dokonce se mu podařilo překonat několik Kasparových rekordů, včetně historicky nejvyššího Elo ratingu, který měl hodnotu 2882 v roce 2014. Garri Kasparov v roce 2009 působil jako Carlsenův trenér, ten ho následně podpořil při neúspěšné kandidatuře na post prezidenta FIDE v roce 2013. 

Kasparov se s Carlsenem utkal pouze třikrát, dvakrát roce 2004 na turnaji v Reykjavíku. Zde teprve třináctiletý Carlsen překvapivě první hru s Kasparovem remizoval, v druhé hře však rodák z Baku dominoval. Souboj si hráči zopakovali v roce 2020 a partie skončila remízou.


 Se slavným Kasparovem se v roce 2017 utkal náš nejlepší hráč David Navara. Na turnaji v St. Luis po napínavém boji vyhrál český šachista. 


-
. kolo -

Rekordní Elo i vysoké IQ

Kasparov se v roce 1990 stal první hráčem v historii, jenž překonal hranici 2800 bodů v Elo koeficientu, a překonal tak dosavadní maximum 2785 legendárního Bobby Fishera. Maximem Kasparova bylo hodnocení 2851 v roce 1999, dodnes ho překonal pouze jediný muž - Magnus Carlsen v roce 2013.

Zajímavostí je i to, že Kasparov patří mezi hrstku nejchytřejších lidí na světě, s odhadovaným inteligenčním kvocientem (IQ) okolo hodnot 185-190. Možná i díky takto vysokému IQ vytvořil Kasparov řadu rekordů, kromě zmiňovaného Elo ratingu vyhrál jedenáctkrát Šachového Oscara (cena pro nejlepšího šachistu roku), podařilo se mu také vyhrát rekordních 15 profesionálních turnajů v řadě. Samozřejmě šachy nejsou závodem v IQ, ale bezpochyby má jistý vliv na šachovou výkonnost. 

Oponent Putina

Po ukončení kariéry v roce 2005 se Kasparov začal naplno věnovat psaní a politice. V roce 2008 oznámil kandidaturu na ruského prezidenta, nestihl ji však zkompletovat. V západním světě je považován za symbol opozice Vladimira Putina, jehož vládnutí často kritizuje. Možná i dnes stále soupeří se svým životním soupeřem Anatolij Karpovem, který je i tentokrát na opačné straně pomyslné barikády. 

Je předsedou Nadace Lidských Práv, v roce 2017 založil Iniciativu pro obnovu demokracie, kde je také předsedou. Je autorem několika šachových a politických knih, včetně své biografie. Byl třikrát ženatý, se současnou manželkou Darjou Tarasovovou má dvě děti a žije v New Yorku.

Je tomu dnes více jak 60 let, co se narodil Garri Kasparov. Muž, který změnil nejen šachový světa a stal se jednou z největších sportovních legend naší planety. 

PK 

26x 4425x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (26) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Rubinus

Dnes na facebooku:

Může jít o obrázek 2 lidé a šachy

+0 /-0 | 11.01.2024 18:38

xdavx x

predchudci od kasparova vsechny dily v anglictine jsou dostupne v pdf celkem snadno. 

jinak kompletni knizni sada - a nehlasi mi to, ze by to nebylo dostupne - je tady

ŠachInfo-Garri Kasparov- Moji velcí předchůdci 1 - 5 kompletní sada | sachy.biz ♛

 

 

+2 /-0 | 05.09.2023 16:45

istr

Dostupnost: problematicky

+1 /-0 | 05.09.2023 17:27

honzales77

Mě se líbila no spíše ta vůně starých listů.Kdyby vyšla na sklonku 20. nebo 30.let reedice byla by to fajn knížka.Olympia-Malá encyklopedie šachu | sachy.biz ♛ V knihovně ji nemám ze starých knížek mám akorát Miniaturní šachové partie od Ladislava Alstera.To je pro fajšmekry ty předchůdci a pro dlouhé podzimní a zimní podvečery.

+0 /-0 | 05.09.2023 17:31

Rubinus

Ta Malá encyklopedie se čas od času na Aukru mihne.

+1 /-0 | 05.09.2023 20:31

RW

V osobní rovině se Kasparov s Karpovem smířili. Dokonce když kandidoval Karpov na předsedu FIDE, tak ho Kasparov podporoval. A recipročně - když kandidoval Kasparov na předsedu FIDE, tak měl podporu Karpova.

+3 /-0 | 04.09.2023 17:00

Matt
No ale tie kandidatúry boli 2010-2014 a odvtedy sa toho veľa zmenilo. Dnes by si už určite nerozumeli.
+1 /-0 | 05.09.2023 16:20

honzales77

Těžko říci jak je na tom Karpov zdravotně po tom zranění zkraje listopadu minulého roku.Nevím jak se přesně pátrá po ruskojazyčných webech a ruštinu jsem se neučil!

+0 /-0 | 05.09.2023 16:38

Pavel Ch

O zájmu reedice knih Kasparova čtu či slyším poněkolikáté.   

Vím, kdo má práva, s kým by se muselo domluvit. Pak ještě nechat posoudit smlouvu s autorem, jestli je na počet výtisků a jak je tam s dotiskem. Autora zastupuje osoba v Praze.  

  Ale samozřejmě by se musel s majitelem práv spojit vážný zájemce o vydání, nikoliv nadšený čtenář. Majitel práv nebude sám dotisk vydávat.  

  Pochopitelně by musel jít zájemce do rizika prodat v řádu tisíc výtisků, ne uspokojit deset čtenářů, co si nestihli koupit.

 

 Přidám jednu historku o knížce s nebožtíkem Břéťou Modrem, se kterým jsem navštívil olympiády v Turíně a Calvii. Když jsme byl u něj doma, pochopil jsem z jeho řeči, že příští týden nemůže na akci, že si musí uklidit, přijde mu Kasparov. Odcházel jsem s tím, že bude mít vzácnou návštěvu, tak asi pochopitelně, aby ho nepomluvila wink (uklizeno měl i tak, aby si někdo nemyslil něco jiného). Když jsem se Břéti Modra  příště ptal na návštěvu Garriho, tak jsme se zasmáli, že měl na mysli vyklizení mnoha polic od jiných knih, aby měl "Kasparova" kam "uložit".  To jsem to teda blbě pochopilblush

 

     Byla s Břéťou Modrem vždy legrace, hlavně na cestách, škoda, že odešel stále mládcrying

+3 /-0 | 05.09.2023 15:26

Dusan19
Dakujem za zaujimavy clanok. Skoda, ze sa v cestine uz neda kupit seria Moji velci predchudci. Urcite by nebola na skodu reedicia. Nevie niekto ci je nieco take v plane? Vydavatelstvo bolo SACHinfo.
+1 /-0 | 04.09.2023 09:24

istr

Onehdy jsem kupoval tři díly za půl darma v polštině.

+0 /-0 | 05.09.2023 13:16

Rubinus

Pan Modr už bohužel není mezi námi, takže vydavatelství ŠachInfo už asi také ne. Reedice by se jistě hodila, záleží, jak by to bylo s autorskýmo právy, musel by to někdo vyjednat. Předchůdci se občas mihnou antikvariátem, pár dílů jsem tak získal. Kromě toho jsou někde v pdf.

+3 /-0 | 04.09.2023 12:16

Dusan19
Vdaka za odpoved. V pdf som nasiel iba 4 diel. Ale kniha je aj tak kniha. Tiez som jeden diel videl na bazosi, ale asi za 80-90 eur a to sa mi zdalo vela. Kazdpopadne ak by to vyslo v reedicii, urcite by sa to dobre predavalo. Ak by tu mal niekto aj ine diely v pdf, bol by som rad ak mi napisal.
+0 /-0 | 04.09.2023 18:09

64
Obávám se, že Kasparovo údajně vysoké IQ okolo 190 není nikde doloženo. Prý ho někdy kolem roku 87 testoval tým časopisu Spiegel a dosažené skóre bylo 135. V některých úlohách exceloval v jiných zcela vybouchl.
+0 /-0 | 04.09.2023 21:28

Rigid

Diky za pekny souhrnny clanek o Garrim. Jen bych si dovolil mensi jazykovou vsuvku:

"...o rok později už mezinárodní turnaje začínali tušit..." 1) spravne by tam melo byt "začínalY", 2) veta sama o sobe nedava moc smysl = jak turnaje mohou neco tusit? :) Spise neco ve stylu: "jeho vysledky na mezinarodnich turnajich jasne naznacovaly/ukazaly, ze..."

+2 /-0 | 04.09.2023 12:07