Garry, Garry...

30.04.2015 06:00 | Exhibiční zápas Kasparov vs Short

...proč jsi nás opustil, proč jsi zanechal šachu? Asi takové myšlenky napadaly každého šachistu po drtivém vítězství Garryho Kasparova nad Nigelem Shortem.

Před zápasem jsem tipoval, že velký Garry vyhraje, ale rozhodně jsem netušil jak to všechno dopadne. Přece jenom Short není ořezávátko, s elem 2678 patří mezi elitu a je to hlavně hrající šachista, navíc vyhlášený blicař. Pokusím se tak trochu čtenáře provést mými myšlenkami ohledně tohoto zápasu a pokusím se pár spekulací, aneb dunivý vítr a temné stíny mi šeptají všelijaké myšlenky.

Proč Garry vyhrál?

Protože je lepší, to je jasné. Správně měla být položena otázka: proč tak hodně Kasparov vyhrál. Garry Kasparov je podle mě perfekcionalista. I simultánky má promyšlené, ví o každém soupeři a chce vyhrát. Určitě se na zápas s Nigelem Shortem výborně připravil. Rozhodně to není typ člověka (šachisty), co si chce hlavně zahrát a výsledek ho tolik nezajímá. Dokážu si představit, že se dlouhé hodiny připravoval, určitě sehrál několik přípravných partií, ať už rapidů nebo bleskovek, aby si byl jistý svoji formou. Kasparov nesmí prohrát, jde se ven, na světlo kamer a tam Garry musí být vítěz.

(zdroj: oficiální fotogalerie)


Comback?

Nyní budu samozřejmě z větru lovit myšlenky, poletují vzduchem a mohou znamenat hodně a také vůbec nic. Vrátí se Garry? Dokázal bych si představit, že se vrátí, alespoň formou přátelského zápasu s hráčem jako Boris Gelfand, Micky Adams či „Čuky“ Ivančuk a samozřejmě největší přítel-nepřítel Anatolij Karpov. Ještě mě napadlo jméno „Tygra“ Ananda, ale to by už bylo asi příliš velké sousto. To by byla samozřejmě velká bomba, kdyby se nějaký zápas uskutečnil .Zastínilo by to všechny ostatní šachové akce. Je ovšem téměř sto procentní, že se Garry nezúčastní nějakého turnaje, kde by riskoval střet s nějakým nabušeným adolescentem.


Proč se vrátit?


  • Garry šachy miluje. On to potřebuje, potřebuje být středem pozornosti. Potřebuje soupeře drtit, vyhrávat, analyzovat, být u toho. Potřebuje potlesk, potřebuje znamenat, že něco znanená, těžko se žije jenom z podstaty. Jeho politické ambice vyšuměly, stejně tak jako být president FIDE. Šachy ale hrát stále umí.

  • Má padesát dva let. Stále ne tolik, ale blízko k tomu, aby přešel ten moment, kdy návrat bude možný. S jeho kondicí a energií by leckterého třicátníka strčil do kapsy.

  • Partie, to je rukopis. Kolikrát vyčtete z partie, kdo měl strach, kdo naopak byl odvážný, kdo měl energii, kdo naopak proplul celou partií jako plachetnice bez vítru. To všechno se dá vystopovat. Nejvíce mě na zápasu Garry Kasparov versus Nigel Short překvapila agresivita třináctého mistra světa. Proč tak tvrdě? Proč hrál každou partii nadoraz, na výhru jako Bobby Fischer? Proč to hrál s takovou energií? Copak to neměla být spíše nějaká šou? Netestoval si Kasparov něco na příště? To je asi nejzáhadnější moment. Každá taková partie, kde tvrdě hrajete na výhru vám bere energii. Kasparov hrál všechny(!) partie tvrdě na výhru a s elánem dvacetiletého vyzyvatele.

  • Už jenom pro pocit, že děláte to, co umíte.

  • Garry, jsi přece probůh šachista!!


Proč se nevrátit?


  • Garry je legenda a legenda se nemá vracet, aspoň takto to vyjádřil o Bobby Fischerovi a jeho zápasu s Borisem Spasským v roce 1992

  • Kariéru ukončil v roce 2004, to je už spoustu let

  • Co kdyby v tom zápase prohrál? To by byla tragédie

  • Má to vůbec smysl, vystavit se takovému napětí? Není lepší prostě dělat jiné věci

  • Finančně určitě nemusí hrát žádný zápas, není na tom jako Bobby Fischer, který se v roce 1992 blížil bezdomovcům. O peníze by zde skutečně šlo až na „posledním místě“


(zdroj: oficiální fotogalerie)


Nechme se překvapit jak to všechno bude. Nejspíše nebude nic, jenom opět za pár let pár bleskovek se starým známým, ale řekněte sami: není to škoda, že takový šachista nechává svůj um nechat ladem?-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -


Rapid
NameTiNATRtg12PtsPerf
Kasparov, GarrygRUS2812½12857
Short, Nigel DgENG2664½0½2619


Bleskovky
nametinatrtng12345678ptsperf
Kasparov, GarrygRUS28121011111173000
Short, Nigel DgENG2664010000001249028x 9192x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (28) Aktualizovat
ofca
Garyymu se z politiky nechce a výhrou v zápase nad někym z top 10 by ziskal pozornost, což by neodmit, kdyby na to měl. Anand hral zle s Magnusem, ale jinak je pořad velmi dobry. Pokud GK zanechal pravidelneho treningu, měl by v klasice proti němu minimalni šance.
+0 /-0 | 02.05.2015 14:18

pesec

O peníze Garrymu nejde, jde spíš o to jestli vydrží nechat něčeho co ho i neskutečně bavilo. V politice se nechytnul tak otázka čím vyplní svůj volný čas. Vzhledem k tomu, že je zde ale Magnus tak je šance na návrat malá a možná i nynější počítačovější styl šachů by nebyl pro něho.

+0 /-0 | 02.05.2015 11:21

igors
Nevrusujte sa, Kasparov uz top turnaje hrat nebude. Ak bola aka-taka sanca rok-dva po skonceni kariery, tak dnes uz tomu neverim. Rozne mozne dovody rozhodnutia GK v r. 2005 spominal Robert, ako aj nasledne prispevky v diskusii - ide asi o kombinaciu vsetkeho uvedeneho. Pridam este jeden, ktory som tu nezachytil - Garri si mozno polozil otazku: "Co este take mozem v sachu dokazat?"
+0 /-0 | 01.05.2015 19:36

capjar

Moje úvaha či spíše nenaplné přání, "co by kdyby": O titul MS by Garry K. už nejspíše neusiloval, viz důvody, jak se tu níže psalo (cyklus MS, Magnus C.). Ale např. na takovém turnaji, jako byl právě skončený memoriál Vugara G., tak na takovém by měl šanci hrát o medaili.   

+0 /-0 | 01.05.2015 10:48

faust

Církev ho také něco stála, platil jí vysoké desátky. Zbytek dal za soudní spory, advokáty nebo jiné nesmysly. On zas tolik neměl, první zápas s Borisem mu vynesl něco přes 100.000 dolarů a to se za pár let rozfrcá docela rychle. Pak musel žít z matčina starobního důchodu, protože sám nic nevydělával, smutný úděl.

+0 /-0 | 01.05.2015 10:38

Marhula

Myslím,že v bleskovém šachu- nebo rapid šachu -by klidně mohl Garri hrát na 24. partiíí v podstatě s

kýmkoliv!-otázkou zůstává-zda by mu to za to stálo?-peníze-prestiž atd.

Co se týče Bobbyho,že se blížil bezdomovcům-v 9. ltetech-tomu věřím v "deprimující" knize koncovka to je napsáno-

o peníze co jsem slyšel,ho měla připravit nějaká církev-ví někdo více?

Daleko zajímavější je kniha Bílý král a rudá královna.

+0 /-0 | 01.05.2015 10:25

faust

Garry se už nikdy nevrátí, protože moc dobře ví, že by dostal po čuni. Peněz má asi taky dost, pokud teda nějak moc neutrácel, takže si může v poklidu užívat života a maximálně si občas střihnout simultánku proti slabým soupeřům nebo nějakou exhibici...Nechat si nakopat řiť od nějakého mladého dravce, to fakt nemá zapotřebí...Mimochodem, nevíte někdo kolik za tenhle zápas dostal?

+0 /-0 | 01.05.2015 09:08

strelec

Předpokládám, že běžnou cestou by se asi do turnaje kandidátů (3/2016) nemohl dostat. Přes Svět.pohár -  na divokou kartu nebo přes ELO (jaké by vůbec v současné době měl?)? Tam se tuším dostat do finále. A pokud by neuspěl - pak čekat na další cyklus bojů o MS. Do toho GK nepůjde. 

+0 /-0 | 01.05.2015 08:19

Poutnik

Pokud by se vůbec Kasparov vrátil, tak by jistě jen tak nemohl hrát okamžitě o titul MS. Musel by se kvalifikovat nejprve do turnaje kandidátů a ten vyhrát. Jen ten, kdo si udělal s Kasparova modlu a bezmezně v něj věří, může podle pár partií s hráčem pod 2700 usuzovat, že by dokázal nadupanou špičku převálcovat. 

+0 /-0 | 01.05.2015 06:29

MartinH
Keby sa Kasparov vrátil a zohral by zápas o titul majstra sveta s Carlsenom bola by to najväčšia šachová udalosť všetkých čias. Väčšia než zápas storočia Spassky-Fischer 1972. So sponzorovaním zápasu by určite nebol problém - cenový fond by bol pravdepodobne najvyšší v histórii. Napriek tomu, že Garri má stále veľkú vášeň pre hru (čo bolo očividné z videoprenosov) a vidina vysokého honoráru by bola určite lákavá aj pre neho, nemyslím si, že sa vráti k profesionálnemu šachu. Ako hlavný dôvod by som však nevidel jeho ego. Áno, sčasti možno i ego, snaha zachovať si svoje dekórum legendy, ale podľa mňa hlavný dôvod je inde. Kasparov je kompetentný viac než hocikto iný, aby objektívne zhodnotil svoje šance v prípadnom zápase s Carlsenom a rovnako tak, aby odhadol koľko fyzických a psychických síl by ho stáli všetky tie neľútostné kandidátske boje s mladou, nadupanou generáciou. Bol by to beh na dlhé trate a na ten už zrejme Garri nemá dostatok vôle a asi ani energie. V každom prípade nezdá sa, že by jeho hráčska sila nejako výrazne poklesla. Stále pôsobí ako hráč úrovne nad 2800. Ako fanúšik si aspoň prajem, aby takéto "exhibičné" zápasy odohral častejšie než raz za 3-4 roky... Zaujímavé je, že aj v roku 2011 hral so Shortom 8 bleskoviek, pričom tento zápas vyhral len tesne 4,5:3,5 -http://en.chessbase.com/post/garry-kasparov-beats-nigel-short-4-5-3-5-in-belgium-blitz
+0 /-0 | 30.04.2015 23:08

JHK

40% souhlas s ZMB : Taky si myslím, že by Kasparov byl na druhém místě, myslím, že by proháněl i Carlsena(kterýho trénoval a nastartoval mu karieru) Kasparov na vrcholu měl elo 2852 což při inflaci, by odpovídalo dneska tak 2900.Je to šachový genius pořád.

Nesouhlasím, že Anand hraje šmudlařinu, hráči dneska jsou lepší než před 10 lety, a Anand je vyjimečný hráč. Ale chybí Anandovi proti Kasparovovi ten instinkt zabijáká, sebevědomí. Anand se s Carlsenem posr....už před zápasem..To by se Kasparovi nestalo, tam by to s Carlsenem bylo na ostří nože a vzájemný velký respekt.

+0 /-0 | 30.04.2015 17:48

Zmestabileho

Z pár blicek lze obtížně něco zásadního vyvozovat. Nicméně, i bez toho není tak obtížné odhadnout, že kdyby se Kasparov vrátil, poctivě připravený, byl by i ve svém věku v dnešním žebříčku na druhém místě - je to o to zřetelnější, že dnes na druhé místo stačí stárnoucí Anand se svojí šmudlařinou. Ovšem na Magnuse by Kasparov už nestačil - což Garry jistě tuší sám nejlépe. Kdyby tu nebyl Magnus, věřím, že by Garry o svém comebacku aspoň občas "ve slabší chvilce:-) uvažoval. Takto pro něj není motivací bojovat jen o druhé místo za Magnusem.

+0 /-0 | 30.04.2015 15:09

Morphynista

Kramnik odmítl účast z rodinných důvodů. "There are events for which I have already signed up. In addition, there is a very important World Cup, which will be my last chance to reach the Candidates. If I were to sign up for three more events, then I would not see my family at all and I am already at the age where that matters to me. I would have been happy to play in the Grand Chess Tour, but ideally, I would have liked to choose just two of the three events. But the rules are that I would have to play all three and that, unfortunately, I cannot do."

+0 /-0 | 30.04.2015 13:38

strelec

re jaroslavsysel: nedovedu si predstavit Kasparova jak jede na turnaj uhrat 50%....wink

+0 /-0 | 30.04.2015 13:30

kiklos

tak jestli je to bez Kramnika, tak těch 9 hráčů je dost jasnejch - přece jen má Aroňan na Dinga dvacku náskok

to mimo jiné znamená, že ani vítězství +2 nad So Davidovi k nominaci nepomůže :-(

+0 /-0 | 30.04.2015 13:27

jaroslavsysel
Ostrauburg: ze nehraje Kramnik jsem opravdu nevedel... Jejich partie s Topalovem jsou opravdu vzdy brutalni. Urcite jsem nekde cetl, ze Garry rekl, ze sachy jsou nejbrutalnejsi sport. A kdyz Vas porazil a prip. ztrapnil, tak Vam vzal vsechny penize a prebral pritelkyni. Proste "beast from Baku":))
+0 /-0 | 30.04.2015 13:27

Bob von Ostrauburg

jaroslavsysel: Pro upřesnění, z první desítky nehraje Kramnik, o důvodech můžeme jen spekulovat, asi to bude kombinace klesající formy a účasti Topalova (škoda, na partie těhle dvou se vždycky těším). Každý ze tří pořadatelů má právo pro svůj turnaj jako desátého vybrat vlastní divokou kartu, je tam nějaký limit, že jedna divoká karta údajně nesmí hrát všechny tři turnaje.

+0 /-0 | 30.04.2015 12:41

faust

Ten Garry se mi zdá nějaký vypasený...

+0 /-0 | 30.04.2015 12:37

jaroslavsysel
jeste bych dodal, ze Pogonina mela predturnajovy zapas s nejakym ruskym super GM (asi Kramnik?) a pak se dostala do finale MS - na priprave dost zalezi....
+0 /-0 | 30.04.2015 12:19

jaroslavsysel
kdybych nevidel vsechny partie, tak bych rekl, at uz je v duchodu.. Jeste se nepsalo tady o vzniku Grand Prix (ktery bude zahrnovat Norsko, St. Louis a London Chess Classic) s dotaci 1 mil dolaru, kdy poradatele maji pravo na jednu divokou kartu. Pamatujete, jak Mamedov ted skoro vsechno odremizoval? Vznik serie oznamoval prave Kasparov a divil bych se, kdyby mu tu divokou kartu nekdo nenabidl (jinak hraje prvnich 9 na zebricku). Do Londyna by mohl jeste pul roku trenovat s pocitacem, ktery ma 3000 ELO... Casu ma dost a tech 50% by urcite ziskal. Nehlede na to, ze zapas s MC by vesel do historie...PS minuly rok jsem ho pri olympiade videl pri jedne analyze a clovek pochopi, jak je stale dobry..
+0 /-0 | 30.04.2015 12:15

ofca
Hezky članek, super vysledek, ale zda se mi, že exhibični zápas v bleskovkach dost přeceňujete, vůbec neukazuje odvahu, protože kdyby prohral, tak byl to jen blesk...
+0 /-0 | 30.04.2015 11:33

exot

Přátelský zápas by nebyl žádný comeback. Myslím, že to Garrimu takhle vyhovuje. Občasné uspořádání exhibičního zápasu, simultánky, akce, při nichž mají lidé před očima živoucí legendu. Události, které nemohou ohrozit jeho zářivou pověst. Garri věděl moc dobře, proč se před deseti lety rozhodl skončit s aktivním hraním na turnajích proti světové špičce. Odešel včas, nechtěl pomalu vyhasínat jako Karpov, který hrával ještě dlouho, i když už byl za zenitem. Ze šachového hlediska odešel příliš brzy, mohl vytvořit ještě mnho krásných partií. Ale on sám tušil, že časy své největší slávy už má za sebou. Na jedné straně mě taky trochu mrzí, že to zabalil tak brzo, na straně druhé jsem ale i rád, že ho nevidím poráženého a frustrovaného. To velkému šampionovi nesluší.

+0 /-0 | 30.04.2015 09:51

N. Očník

Poutnik ... vtip je v tom, že vy používáte slovo "egoista" jako nadávku. Garri je jistě egoista, ono to u individuálních sportů na špičce je dost obvyklé. Na egoismu v jeho případě není nic špatného, díky němu dokázal to, co dokázal. Který z mistrů světa v šachu nebyl egoista? Snad většina?

A srovnání s VK je úplně mimo mísu, to vám po ráno slina blbost na jazyk přinesla. no

+0 /-0 | 30.04.2015 09:30

Bob von Ostrauburg

Garry jako správný kamarád chtěl Nigelovi zlepšit vzpomínky na jejich zápas o mistra světa, který po téhle exhibici nevypadá jako až takový debakl. Zajímavé je, jak jsou si oba nejsilnější šachisté všech dob - Kasparov i Fischer v lecčem podobní, oba maximalisté, kterým jejich vlastní ego ukončilo kariéru. Věčná škoda a mrhání talentem.

+0 /-0 | 30.04.2015 09:27

Pavel Ch

I Bobby Fischer v 80. letech, po více jak 10 letech nehraní, sehrál jeden (asi jediný doložený či jediný skutečný) zápas na 20 blicek s americkým (také ne s ořezávatkem, ikdyž asi slabším jak Nigel - lepší historici doplní jméno) v čase do exhibiční odvety 1992. Drtivě vyhrál +17 -2 =1.

+0 /-0 | 30.04.2015 07:59

Poutnik

Výborné zhodnocení egoisty Kasparova. Někdy mi připomíná svým postojem k sobě samému našeho Vašíka Klause. Každopádně pokud bude nějaká podobná akce následovat si nemyslím, že by si troufl na Ananda. To je jiná liga než Short. Jsem přesvědčen - s ohledem na šachy, které nyní Anand předvádí, že by jeho jméno Kasparova ani nenapadlo, protože by mohl z výšky svého ega dopadnout střemhlev na beton.

+0 /-0 | 30.04.2015 06:53

kiklos

Pěkný komentář, Roberte. Díky.

Nigel musel mít z toho zápasu pocit, jaké mívám s některými soupeři já :-)

Což takhle Gari na MS v blesku?! Ale obávám se, že strach z toho, že by to nemusel vyhrát, bude rozhodující.

+0 /-0 | 30.04.2015 06:42