FIDE World CUP 2023 8.den

07.08.2023 05:00 | Turnaje

David Navara vypadl a tím se zavřela hladina po česko-slovenských reprezentantech. Bohužel.

David Navara musel bílými porazit mladého "super talenta" R. Praggnanandhucož samozřejmě byl velmi obtížný úkol. Ale zpočátku to nevypadalo vůbec špatně. Bylo jasné, že jediná šance jak porazit "Ananda z Prahy", bude udělat chaos na šachovnici. Protože mladý super talent je extrémně silný v klidných, statických pozicích. 

A David začal čarovat. Někdy po 15.h4 se mi zdálo, že dokázal pozici pěkně zamotat a toto by nemuselo Praggovi "chutnat" a také ano! Mladý "super talent" se dostával do problémů, ztrácel dost času a bylo cítit, že taková pozice mu nesedí. David získal jasnou výhodu někdy kolem tahu 27.De1+! Myslel jsem si, že zde má náš reprezentant dobré šance na výhru. 

Jenomže pak se stalo 28.Vxf5? místo 28.Je4! David měl nadále dobrou pozici a dobrou kompenzaci, ale to vše "zazdil" svým 31.tahem d6? Těžko říci co přehlédl, pozice byla velmi složitá. Vznikl pak chaos a typická přestřelka v časové nebo okolo časové tísni. Rozhodující chybu udělal David, když zahrál 39.Vxe4?? Partie nakonec skončila remízou, kdy - zdálo se mi - Pragg už partii vypustil, mohl na několika místech vyhrát. Ale bylo to jedno, na postup Praggovi stačila remíza.

Bleskový pohled

V zajímavé bitvě Magnus Carlsen od remizoval Aryana Tariho a postupuje dále. Bude hrát s Vincentem Keymerem a to je hodně zajímavá dvojička. Magnus bude samozřejmě velkým favoritem, ale Vincent je pln síly a mládí.

Fabi Caruana i Nepo jdou do prodloužení. Stejně tak JK Duda a hlavně nešťastník prvního kola, Radoslaw Wojtazsek, který dokázal černými figurami na "objednávku" porazit Ivana Schitce. Partii dávám zde:

Pěkně vyhrál Hikaru Nakamura s Benjaminem Gledurou. Hikaru jakoby "z ničeho" rozpoutal útok a soupeře doslova rozmetal. Partie je zde

Hikaru se utká s přemožitelem Davida, super talentem Praggem.

Velké překvapení je vypadnutí světového velmistra MVL mladým uzbeckým velmistrem Sindarovem, kde navíc měl MVL bílé figury (!) Co se stalo? Hrálo se velmi ostré zahájení, které alespoň podle stroje bylo OK pro bílého (Maxima). Vznikla pak pozice, kde měl bílý za kvalitu tři pěšce, ale černý měl potenciálně silné věže. Kritická pozice vznikla po 25...Sb6 kde se stalo 26.Jxd4?? Maxime asi přehlédl 26...Vxa6! a bylo po partii.

S přehledem vyhrál a postupuje velmistr Gukesh. Postupuje další indický zázrak, Arjun Erigaisi, který černými porazil Vladimíra Fedoseeva. Vladimír udělal rozhodující chybu 54.fxg4?? a bylo po partii. Na partii se můžete podívat zde: 

Zázrak se nekonal v partii Vocaturo x Dubov a postupuje tedy překvapivě Italský velmistr Vocaturo. 

Nepříznivý stav zápasu srovnal bílými hrající Jorden van Foreest, který využil pasivní hry Petera Svidlera a pak také velké chyby ve 35. tahu černého. Na partii se můžete podívat zde:

Doplnění do článku (7.8. v 11:30):

Krásně komentovaná první partie Pragg x David Navara je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=ppYHgqhqXUE

Robert Cvek

oficiální stránky turnaje

on-line přenos na nss.cz 

Video rozbory na Youtube Robert a Petr šachy

* Sledujte nás na Streamu, kde se blížíme k hranici 2000 fanoušků. Naše poslední video má za necelých 24 hodin více jak 8 000 zhlídnutí! 

Nesmrtelné partie na Streamu

Neuvěřitelný masakr mistra světa ve 24 tazích: Spassky vs. Petrosian (zápas o MS 1969)

13x 4166x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vevlad
Škoda že David nehrál v první partií taky chaos - ten Ind byl na pokraji prohry - myslím že v dalším kole dostane čočku děkuji.
+1 /-0 | 07.08.2023 19:16

Pavel Ch

Roberte, chápu jak je obtížné napsat článek v krátké době i s analýzami.

Přesto bys mohl napsat, že uvádíš:  Jenomže pak se stalo 28.Vxf5? místo 28.Je4!  To je jistě správně. 

  A podtím v partii lichessu necháš poznámku enginu místo 28.Je4 - 28. d6, kde vypadá že po výměně dam nemá černý žádnou protihru a varianta končí tahem černého Ve7 bez hodnocení, mohlo by se doplnit Vxd7+! + -

  A že obě cesty vedou k výhře nebo že jedna je trnitější nebo že jedna jen do lepší pozice.

+1 /-2 | 07.08.2023 10:42

Kamil Mihálik
Problém je ten, že gro je video. Tam je všetko skvelo podľa mňa vysvetlené. Videá sú vždy lepšie ako tieto články. Tu ide viac menej len o to, aby sa dali partie prehrať a bonus sú poznámky stroja, že kde boli nepresnosti. Nič nemení to na tom, že veľmajster Navara odohral šialene ťažkú partiu a hralo sa v jej priebehu až na 3 výsledky. Napokon skončilo to zmierom...
+2 /-0 | 07.08.2023 11:23

Robert Cvek

Přesně tak pane Kamile! Pokouším se textem vystihnout podstatné věci. Jinak je "vše"na/ve videu.

+1 /-0 | 07.08.2023 11:26

Robert Cvek

Pavle, nic neuvádím, varianty jsou automaticky generovány z lichessu. Podrobnější rozbor je na youtube a hlavně, tam je to slovně. 

+1 /-0 | 07.08.2023 11:16

Robert Cvek

Doplnění do článku, všiml jsem až nyní: Krásně komentovaná s VIDEEM první partie Pragg x David Navara je zde: https://www.youtube.com/watch?v=ppYHgqhqXUE

+2 /-0 | 07.08.2023 11:29

lubomir1959

Naši hráči vyloženě nezklamali, bojovali, seč mohli, nic neodflinkali, nic soupeřům nedali zadarmo. Hráli ale se soupeři, které mohou občas porazit, ale nikoliv stále porážet. Michalík měl elově lepšího soupeře, Van Nguyen a David Navara měli přibližně elově vyrovnané soupeře. U kávy, s nohama pod bradou, v klidu a s poslední verzí stockfishe v zádech se to mudruje snadno. Ano, ELO není vše, to jsem tvrdil vždycky a tvrdit to budu. Naši hráči prostě uhráli to, co jim momentální forma uhrát dovolila. Na této úrovni už je hranice mezi úspěchem a nezdarem velmi velmi úzká. Mnohdy i nešachový detail může rozhodnout. Jste ale, zdejší diskutéři, na 100% přesvědčení o tom, že se pro mezinárodní úspěch našich šachistů, ať v jednotlivcích nebo v družstvech z pozice svazu nedá udělat víc? Neujíždí nám přece jen tak trochu mezinárodní rychlík? Nevím, nejsem si tím jistý, o mimošachovém dění a vztazích mezi velmistry nemám vůbec přehled. Jen jsem si v minulosti pouze dovolil upozornit na chyby a nedomyšlenosti, hlavně na ty nešachové, které byly zjevné i mně, a to se výkonnostně nemohu měřit s těmi lepšími hráči. Změnilo se po této stránce něco k lepšímu? Nejsem si jistý…

+1 /-2 | 07.08.2023 07:58

Jirikovka@post.cz

Mezinárodní šachový rychlík nám už ujel! Proč,ať analyzují šachoví odborníci! Podaří se v budoucnu některému našemu hráči do tohoto rychlíku nastoupit třeba Fiňkovi?

+1 /-2 | 07.08.2023 08:18

Jirikovka@post.cz

Aby někdo porazil šachového supertalenta R.Praggnanandhu,to aby byl šachový génius!

+1 /-2 | 07.08.2023 08:29

Jirikovka@post.cz
Zatím nemáme hráče ,který by se vyrovnal světové šachové špičce! 3. kolo World Cupu je pro naše hráče maximum! Myslím že to v minulém World Cupu bylo stejné! 3. kolo a dost!
+1 /-1 | 07.08.2023 07:34

Jirikovka@post.cz

GM Navara je vynikající hráč ,ale už mu jdou ročky,takže se nedá očekávat,že to bude on který se vyrovná světové šachové špičce! A jiného hráče na takové úrovni zatím nemáme!

+1 /-1 | 07.08.2023 07:38

Robert Cvek

https://www.youtube.com/watch?v=KU03WWZ5cG0  (Pragg mluví o první partii s Davidem)

+2 /-0 | 07.08.2023 06:15