Přijďte s námi trénovat

15.03.2010 18:02 | Trénink

Novoborská šachová akademie připravuje na velikonoční svátky 1.-4. dubna 2010 další z tréninkových campů. Jeho dějištěm bude Ústí nad Labem. Trojice lektorů IM Pavel Šimáček, IM David Kaňovský a GM Marek Vokáč se tentokrát za...

Novoborská šachová akademie připravuje na velikonoční svátky 1.-4. dubna 2010 další z tréninkových campů. Jeho dějištěm bude Ústí nad Labem. Trojice lektorů IM Pavel Šimáček, IM David Kaňovský a GM Marek Vokáč se tentokrát zaměří především na různé varianty sicilské obrany - strategické plány, typické kombinační motivy a vzorové partie. Vynechány ovšem nebudou ani tradiční cvičení kombinačních obratů a taktických schopností. Z nich Vám nabízíme několik ukázek.
Propozice soustředění naleznete zde. Termín přihlášek bez příplatku posunut na pátek 26. března 2010.

Posloužím zde lehkou ukázkou, co může potkat účastníky velikonočního campu při kombinačních cvičeních. Uvedu příklady, které jsme použili při předcházejícím vánočním campu.

Část 1: Matíme o závod

24 diagramů s krátkým matovým vedením, vesměs dvoutahové maty. Cílem je procvičit rychlost, s jakou odhalujete matové obrazce v běžné partii. Většinou se jedná o jednoduché typické motivy, které by neměl být problém nalézt, rozhodujícím prvkem testu je čas, který na jeho kompletní vyřešení budete potřebovat. Nejlepší z našich vánočních posluchačů potřebovali na vyřešení celého testu něco přes 20 minut, tedy průměrně necelou 1 minutu na 1 diagram. Příklady a řešení naleznete v naší trenérské rubrice (quick test 8).

Část 2: Matíme naslepo

Tato část leckteré účastníky vyplašila, hra a myšlení naslepo je zjevně pro vetšinu neprofesionálních šachistů stále spíše neznámým estrádním uměním, na které si netroufají. Hra naslepo je ale zcela triviální činností, kterou každý šachista provádí mnohokrát v každé partii při propočtu variant. Právě tuto schopnost představivosti má cvičení zlepšit! Nezvyklá je vlastně jen potřeba výchozí postavení "přečíst" z notace, tedy představit si výchozí postavení diagramu a poté v něm objevit matové vedení, které je vesměs velmi krátké (max 2 tahy) a poměrně jednoduché. S trochou cviku by předložených 12 příkladů mohlo být řešitelných i do 12 minut, naši účastníci s nezvyklým úkolem bojovali mnohem déle. Pro ty, kterým to opravdu nešlo, jsme měli připravenu pomoc - nejdříve prázdnou šachovnici před očima a poté právo postavit na onu šachovnici i oba krále a jednu další figuru podle vlastního výběru. Příklady a řešení naleznete opět v naší trenérské rubrice.

Část 3: Kombinační detektivky

Další netradiční cvičení zaměřené znovu především na představivost, ale i na schopnost spojovat kombinační obrazce s kombinační akcí. Každý úkol popisuje dvojice diagramů: První diagram zachycuje výchozí pozici, ve které máte nalézt kombinační řešení (variantu), která jednoznačným postupem postavení na šachovnici převede do situace na diagramu druhém. Ten zachycuje konečnou pozici kombinační akce. Hledáte tedy jednoznačnou logickou kombinační cestu z jedné pozice do druhé. V praxi to vypadá takto:

Výchozí pozice 1

Bílý na tahu

Konečná pozice 1

Černý na tahu se vzdal

Ale pozor - přestává veškerá legrace, kombinace to rozhodně nejsou jednoduché a jejich délku (počet tahů) si rovněž musíte objevit sami. Prozkoumáním konečné pozice je ovšem možno získat mnoho vodítek pro hledanou kombinační cestu (přibližný počet tahů kombinace, dráhy přesunů klíčových figur, seznam padlých během akce, atd atd). Na řešení předložených 6 příkladů by průměrnému hráci snad mohlo stačit 60 minut. Příklady a řešení naleznete opět v naší trenérské rubrice.

9x 2775x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
27.03.2010 04:58 | Autor neznámý

 Do Ústí na akce jezdí hodně lidí. Trénink Vánoční 30, školení a seminář trenérů 38, Severomorávaci na školení rozhodčích v Ústí atd. Není to o Praze a okolí. Jenže my v kraji plánujeme celý rok dopředu, tak jsem od září propagoval TŠN Frýdek. Když se někteří posluchači o Vánocích s lektory a Viktorem domluvili na Velikonocích, nechtěl jsem kazit dobrou věc a slíbil jsem, že i když u toho nebudu, DDM zajistím, ale že Ústí a Chomutov jedou (jako každoročně) na mez. turnaj mládeže. Přidali se i další z kraje do F-M. Možná další potencionální  zájemci mají také tradiční šachové či mimošachové náplně Velikonoc. Je to o termínu ne o místu. PCh, předseda TMK ÚKŠS 

26.03.2010 22:34 | Autor neznámý

zdravim misto co nejblize praze nebo pokud je zazemi tak novy bor

24.03.2010 14:50 | Autor neznámý

Vzhledem k tomu, že namísto nárůstu nám počet přihlášených naopak ještě klesl, jsme nuceni soustředění zrušit. Další soustředění se bude konat v úspěšnějším vánočním termínu - místo můžete i navrhnout.

18.03.2010 00:09 | Autor neznámý

Mohu potvrdit ze prosinec byl super a jel bych hned znova ale tento termin to bohuzel nejde !

Co to posunout po soutezich druzstev nekam na kveten mozna by bylo vic zajemcu ,kdyz to jen trosku pujde tak si to zaridim .hodne jsem se naucil s pozdravem Martin K.

16.03.2010 16:45 | Autor neznámý

  Vánoční, prosincové se všem moc líbilo a bylo velmi přínosné. Bylo a i další bude opravdu pro všechny kategorie. V nejsilnější skupině byli jako posluchači extraligoví FM Roško či FM Vladimír Hadraba (je přihlášen znovu). V té nejmladší skupině i žáci a žákyně se  3 a 4.VT , kteří teď vybojovali přední umístění na MČR H,D10. Máte poslední možnost navštívit nádhernou vilu z předminulého století, kterou již město prodalo (DDM v nájmu do června 2010 - pak se stěhuje do Domu kultury).

16.03.2010 11:59 | Autor neznámý

Zatím nelze. Přihlášených je ale málo, deset. Proto máte ještě šanci:-).

16.03.2010 09:31 | Autor neznámý

Lze nekde najit, kolik je prihlasenych lidi?Diky

16.03.2010 09:24 | Autor neznámý

Zdravíčko. Hrálo se to v roce 1948. Zmatlíkova učebnice je myslím trochu staršího data. Ale klasika to je. Co takhle přijet?

16.03.2010 09:10 | Autor neznámý

Jé, ta "detektivní" kombinace je klasika snad ještě ze Zmatlíkova Šachisty začátečníka, ne? Hezká vzpomínka na dětství