Dva ze šesti zamíří na podzimní olympiádu

24.05.2018 05:27 | Nominační turnaj 2018

Nominační turnaj odstartuje v Praze na Strahově již zítra, v pátek 25. května v 15.00 hodin. Vítěz si odnese cenu 30 tisíc a jistotu místa v reprezentačním týmu pro Šachovou Olympiádu 2018 v Batumi.

Od zveřejnění přesného data Nominačního turnaje už uběhla pěkná řádka času a "horečka očekávání" stoupá a stoupá. Není divu, snad po "berlínských kandidátech" tu máme turnaj, ve kterém nejde pouze o "zlato" a ceněné vítězství, ale i postup v podobě účasti na zářijové Šachové olympiádě 2018 v Gruzii. Tři letenky mají již natištěná jména: David Navara, Viktor Láznička a Zbyněk Hráček.

Zbývající dvě nominační jména jsou dosud nejasná, ale jak uvedl kapitán reprezentace Vlastimil Jansa: „V každém případě oba dva zbývající členové olympijského výběru se nachází mezi šesticí účastníků nadcházejícího nominačního turnaje v Praze.“ Turnajová rovnice má tedy jednu neznámou. Vítěz nominačního turnaje bude jednoznačně členem letošního českého olympijského výběru, návrh pátého člena olympijského výběru bude následovat. „Kritériem bude pro mne nejen výkon na nominačním turnaji, ale i v dalších turnajích a soutěžích poslední doby, samozřejmě včetně MČR v Ostravě,“ informoval Vlastimil Jansa.

Fanoušci se mají tedy na co těšit. Bude servis pro diváky dostatečný? „Zajišťujeme on-line přenos a ve spolupráci s Youtube kanálem Robert a Petr šachy (a díky sponzorovi) bude i živý on-line komentář – tedy obdobný servis jako z mistrovství světa či jiných nejprestižnějších akcí, snad vše pošlape. Bavili jsme se na začátku i o místě konání, zda bychom neměli zvolit reprezentativnější prostory než chátrající strahovský stadion a pozvat diváky na místo, ale vyhrál čistě sportovní aspekt a hospodárnost, kdy krom nulového nájmu využijeme i zaměstnance strahovského sekretariátu,“ uvádí předseda ŠSČR Viktor Novotný.

A jaká byla kritéria pro výběr účastníků? „Uvažovali jsme o více variantách – jednokolový turnaj osmi hráčů, dvoukolový turnaj čtyř hráčů,“ předesílá Michal Konopka: „Nakonec se situace vyjasnila sama od sebe. Na startu se sešlo šest vynikajících velmistrů, výkonnostně poměrně vyrovnaných (ne náhodou se na poslední ELO listině nacházejí za sebou na 5. až 10.místě) A každého z nich si dokážu představit v reprezentačním týmu. Jejich pronásledovatelé momentálně trochu zaostávají. Nominační turnaj hrají přesně ti hráči, kteří ho mají hrát.“Turnaj, který přišel doslova jako blesk z čistého nebe, rozvířil poměrně širokou diskuzi – řečeno politickým slovníkem – širokým šachový spektrem. Vedle nesčetných ohlasů vyjadřujících pocity natěšenosti a očekávání šachových bojů jako řemen, se samozřejmě vyrojily i všetečné otázky.

Proč se turnaj hraje?

Na otázku Jaké důvody vedly k uspořádání nominačního turnaje? odpověděl kapitán reprezentace. „Myšlenka s uspořádáním nominačního turnaje vznikla vzhledem ke skutečnosti, že letošního MČR v Ostravě se nemohla zúčastnit řada kandidátů na olympijskou reprezentaci. Výkonný výbor šachového svazu nám vyšel v tomto úmyslu vstříc.“

Situace byla opravdu zapeklitá. Jak uvedl na počátku dubna Michal Konopka v rozhovoru pro ŠSČR došlo k názorovému střetu mezi Komisí reprezentačního úseku, která takovou kolizi považuje za velmi nešťastnou, a STK, která argumentovala tím, že nebylo jiného východiska, pokud se mělo uchovat MČR jako open. Pro náš server nyní uvedl podrobněji: Hlavním důvodem byla termínová kolize chystaného přeboru v Ostravě a závěrečného trojkola německé bundesligy v Berlíně. K té ostatně došlo už loni a mnozí naši špičkoví hráči si na ni stěžovali. Někteří by se rádi blýskli dobrým výsledkem na přeboru republiky a zvýšili své šance na nominaci do reprezentačního týmu. Obzvlášť v poslední době to je citlivé téma, špička se nám rozrostla a máme podstatně víc plnohodnotných kandidátů do reprezentačního celku, než v minulosti. Na vysvětlenou k Německu: většina týmů bundesligy má na soupisce přebytek silných hráčů a plánuje se dlouho dopředu, kdo bude kdy hrát. Naši reprezentanti Láznička, Hráček, Babula a Michalík tak již několik měsíců věděli, že se posledního trojkola v Německu zúčastní. Svůj souhlas dali dávno předtím, než byl znám termín přeboru republiky a Vlastimil Babula o tom informoval mailem předsedu STK. Respektujme prosím to, že naši velmistři jsou profesionálové a příjmy z Německa jsou pro ně velmi důležité. Zde se navíc jednalo o závěrečné zápasy sezóny a možné angažmá na příští rok. Ideální by bylo, kdyby termíny nekolidovaly, ale konkursu na uspořádání MČR se zúčastnil jediný kandidát a bohužel s nevyhovujícím termínem. Pro reprezentační úsek to byla nepřijatelná situace. Náš původní návrh byl, aby se otevřený přebor v Ostravě zrušil a místo něj uspořádal ve vhodném termínu uzavřený přebor republiky, na kterém by startovalo 10 nebo 12 našich nejlepších hráčů. To nebylo nic proti Ostravskému koníkovi a skvělému organizátorovi Marku Jelínkovi, ale snaha o vyřešení problému. Nakonec se po debatě na lednové schůzi VV našlo kompromisní řešení a rozhodlo se o uspořádání nominačního turnaje, jehož vítěz by měl zaručenu nominaci do olympijského týmu. Hráči to přijali s povděkem.“

O co se hraje?

Kdo nečte diskuze, mohl by se naší redakce zeptat: „Vy nečtete propozice?“ V nich je, jak jsme již výše několikrát zmínili, že vítěz turnaje získává nominaci pro Šachovou olympiádu 2018 v Batumi a taktéž cenový fond ve výši 125 tisíc, který bude rozdělen mezi účastníky dle konečného pořadí. A právě tyto dva, jak to nazvat, motivy se staly ústředním tématem.

Část šachové veřejnosti chápe nastavené finanční ceny, část má názor, že možnost reprezentovat má být hlavním důvodem motivace hrát takový turnaj. Kde je ta správná hranice dle svazové politiky? Z hlediska svazové politiky je to jednoduché, chtěl bych, aby za účast byl milion a hrálo se alespoň o 10 milionů, jak je to v nejlukrativnějších sportech. Těžko namotivujeme dnešní mladou generaci k šachové dřině, když uvidí, že si hrou nevydělají ani 1000 Kč denně, tedy téměř průměrnou mzdu, když to dnes řada výjimečných odborníků vydělává za hodinu a tento turnaj je vlastně pro téměř největší odborníky na šach u nás. Jako svaz chceme mít nejlepší hráče a je nám jasné, že k tomu je dnes nutné věnovat se šachu na 100%, profesionálně, jinak ve světové konkurenci uspět nelze. Proto si i neúspěšný účastník odnese alespoň tu průměrnou mzdu. A na ty miliony bohužel nemáme, v šachu není tolik sponzorů jako v těch nejsledovanějších sportech,“ říká předseda ŠSČR Viktor Novotný.

Neoddiskutovatelně, turnaj má náboj, je o co hrát a účastnické pole slibuje napínavou podívanou. Zdá se, že by tento formát mohl i do budoucna nastavit pravidla pro nominace do reprezentace. Počítá se s tradicí? „Turnaj letos vnikl právě pro to, že má náboj a vůbec není jasné, kdo z těchto hráčů má mít právo reprezentovat. Sešlo se více věcí, i dotace od státu na reprezentaci nečekaně narostla, proto si turnaj můžeme finančně dovolit, ač to nebylo naplánováno v rozpočtu. Jak do budoucna se budeme teprve bavit. Rozpočtově by tam nějaký prostor i příští rok být mohl, když to nebude tak narychlo, třeba se podaří sehnat i další zdroje, sponzorské nabídky vítány :). Zda by byl turnaj nominační, to bude příští rok otázka pro Komisi reprezentačního úseku a nového kapitána, jak si to nastaví,“ komentuje Viktor Novotný a dodává: „Ale třeba já osobně bych velmi rád viděl takový pražský přebor nejen s Navarou, Lázničkou či účastníky tohoto turnaje, ale i Harikrishnou, Rodshteinem a Movsesianem, kteří tu žijí. Mám pocit, že využíváme málo toho, že zde takoví hráči žijí.“

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Turnaj s průměrným ratingem 2562 se bude hrát systémem každý s každým dvakrát, na 10 kol, denně od 15 hodin (s výjimkou posledního desátého kola, které začíná už v 10.00). Rozhodčí turnaje bude slečna Jiřina Prokopová, ředitelem Michal Konopka.

Než uvedete svůj tip na vítěze do níže připravené ankety, pusťte si video-pozvánku GM Roberta Cveka, může vám při těžké volbě napovědět.

41x 7867x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (41) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Gambit

Přenos na playchess je taky.

+0 /-0 | 25.05.2018 21:11

VDF
Škoda, že hráči jsou stejně dobří - uvidíme mnoho remíz.Proč pan Jansa nehraje?
+0 /-0 | 25.05.2018 17:35

Achjo

škoda, že není přenos i na playchess

+0 /-0 | 25.05.2018 16:30

Homunkulus

Natürlich, Freitag.

+0 /-0 | 25.05.2018 12:52

ELOminator

@Pawel: No tos trefil, já mám totiž v pátek volný den cheeky

+0 /-0 | 25.05.2018 09:56

pawel

re tři tečky - Děkuji, zajisté. Pakliže se množina vnímání subjektu A překrývá s množinou vnímání subjektu B v míře menší než velké, připadá subjektu A vnímání subjektem B zvláštní, jakožto obdobně subjektu B subjektem A.

 

Přesto paradoxně dochází v jistých situacích ke vzácné shodě mezi A a B. Třeba, že by se nechtěly vzájemně jistit na stejném laně. 

To všechno má naprostou logikuenlightened.

+0 /-0 | 25.05.2018 07:52

...

pawel - nebudu narušovat váš zvláštní svět

+0 /-0 | 25.05.2018 06:41

pawel

re tři tečky:enlightened

- Kéž by dnes už byl volný den,  sobota.

- Ale vždyť přece je zítra sobota.

  Krásný pátek i sobotu všemhats off

+0 /-0 | 25.05.2018 06:13

...

ELOminator - k tomu dojde, neb od příštího roku nahradí ve funkci kapitána reprezentace p.Jansu p.Hráček

+0 /-0 | 25.05.2018 00:51

ELOminator

No můj názor je jasný - dát na Olympiádě šanci mladým a Hráčka použít jako kapitána. Ale k tomu ještě evidentně nedojde sad

+0 /-0 | 24.05.2018 23:59

pawel

Přál bych si na olympiádě vidět tři mladší: Vojtu, Vana, Honzu. Nepletu se, v šesti už se nehraje, jeden stejně musí vypadnout.

 

Kdybych musel za své peníze o peníze tipovat, bez ohledu na svá přání a kursy: Tipuji k nelibosti nemalé množiny fanoušků Vlastimil Babula vítěz a Vojta nominován.

+0 /-0 | 24.05.2018 21:25

Petr Boleslav

Turnaj nalosován, viz bleskově ke kávě

+0 /-0 | 24.05.2018 19:13

MaX

db.chess.cz nerušit! neblázněte dokud se ty nové stránky té staré funkčně nepřiblíží. Čert vem ten nový nepřehledný design, ale v db. si člověk zjistí informace pohodlěji.

+0 /-0 | 24.05.2018 16:38

HonzaSvatoš

Tematicky to sem nepatří, ale: Když jsem si prohlížel výsledky hráčů tohoto turnaje v letošní extralize na staré dobré svazové databázi http://db.chess.cz/soutez.php , byl jsem nepříjemně překvapen větičkou Upozornění: tento web bude brzy zrušen! Vůbec se mi to nelíbí, proč rušit něco, co spolehlivě funguje, a na co jsou uživatelé zvyklí.

 

Příklad:

Když chci najít například výsledky Jiřího Štočka, dám na staré verzi klik na Extraliga, výběr "Družstva - všechny soupisky", pak najdu hráče, a mám http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1820&hrac=99634 , tedy to, co hledám. Jednoduché a funkční.

Když zkusím totéž v nové verzi, tj. odkaz Všechny soupisky, tak hned na začátku vidím názvy družstev bez diakritiky (http://www.chess.cz/soutez/druzstvo/2013/), přitom jména hráčů správně s diakritikou. Nejspíš jsou takto už ve zdroji, budiž. Jdu na hráče, ale otevře se mi nikoli to, co hledám (tedy výsledky hráče Jiřího Štočka v soutěži Extraliga 2017/18), ale karta hráče: http://www.chess.cz/hrac/32/ . Jako pozitivní hodnotím, že u této karty hráče je i vývoj ELO, seznam výsledků až do roku 2004 i v nižších soutěžích (sezona 2006/7, TJ Ostrov), ale souhrnný výsledek za danou soutěž (7/11, průměr ELO soupeřů 2518, uhráno +0,78 více, než dle ELO) nenajdu.

 

Plus perlička: otevřete si v nové databázi odkaz "Všechny šachovnice", http://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2013/ .

Věděli jste, že utkání BŠŠ Frýdek-Místek - 1.Novoborský ŠK skončilo 19-21? A že v rámci toho zápasu hrál Vojtěch Zwardoň simultánku proti Babulovi, Blahynkovi, Repkovi, Špačkovi a Kočiščákovi? Já tedy ne. Co se člověk v nové databázi nedozví...

 

Existuje možnost ještě toto velmi nešťastné rozhodnutí (odstavení staré dobré db.chess.cz) změnit a ponechat db.chess.cz v provozu?

+0 /-0 | 24.05.2018 13:25

exot

Zajímavá je taky informace, že Jansu po olympiádě vystřídá na pozici kapitána reprezentace Hráček. Co všechno se člověk nedozví na stránkách svazu...

+0 /-0 | 24.05.2018 12:30

MarkusW

Zkuste si taky přečíst propozice turnaje. Některé otázky jsou tam zodpovězeny délka partie, kritéria pro 1 místo např.

+0 /-0 | 24.05.2018 12:22

exot

To bude velmi silný první náhradník na soupisce.

+0 /-0 | 24.05.2018 12:03

pawel

exot, neodchází.

Potřebují ho do A-celku, kdyby se někdo nový hlásil s 2500. Aby odpověděl: To já mám skoro 2600 a dělám jim jen krejčího.

+0 /-0 | 24.05.2018 12:02

exot

Krejčí do Nového Boru - on odtamtud někdo odchází?

+0 /-0 | 24.05.2018 11:54

pawel

Vojta hrál výborně na minulé olympiádě, fandové chtěli, aby hrál víc partií. Má už zkušenosti a v reprezentačním tričku je dravec

Vojta se zúčastrnil, na rozdíl od jiných, M.ČR -  velké plus

Jen výsledek bych nepřeceňoval, nepotkal soupeře s vyšším elem než vlastní mínus sto, v partiích které hrál (šest).

Pan Jansa, věřím, že není rozhodnut, čeká jak se Vojta a další ukáží.

Chápeme, že svazový web není konkurencí nss, přesto občas výhodné tam  zabrousit. Otázky, o kterých se diskutovalo tuna, jsou tam třeba zodpovězeny. O reprezentaci.

+0 /-0 | 24.05.2018 11:42

exot

Já Pláta diskutéra taky vůbec nemusím, oddělujme ale vystupování na internetových diskuzích od vystupování na mezinárodních akcích, prosím.

+0 /-0 | 24.05.2018 11:31

Morphynista

Pokud jde čistě o výkonnost , tak budiž, ale reprezentant by se měl ( poněvadž vystupuje nejen za sebe, ale je na takovýchto akcích i představitelem našeho státu ) také chovat jako gentleman. A k tomu má uvedený hráč bohužel ještě daleko...

+0 /-0 | 24.05.2018 11:27

exot

Myslím, že dva hráči jsou po MČR v o něco lepší pozici než ostatní. Ti naopak musí výborným výsledkem přesvědčit, že do repre patří a nebude jim stačit jen průměrný výsledek.

+0 /-0 | 24.05.2018 11:26

exot

Tak Plát se zatím v reprezentaci osvědčil, pokud vyloženě nevybouchne, měl by to být právě on, po kom by Jansa měl sáhnout....

+0 /-0 | 24.05.2018 11:13

Morphynista

Já sice nechci panu Jansovi křivdit, ale z jeho vyjádření, kde nápadně zdůrazňuje, že kritériem pro výběr pro něj bude výkon na mistrovství republiky, mi tak nějak zaznívá, že se pro jednoho hráče už rozhodl...

+0 /-0 | 24.05.2018 10:56

kiklos

souhlasím s pawlem

vnímám to tak, že nejvíce vyčnívají Krejčí a Nguyen, velmi dobré výsledky a formu si drží též Štoček

pro Pláta hovoří jeho úspěšná účast na minulých repre akcích

Michalík a Babula jsou podle mě v pozici, že tímto turnajem dostali šanci, kterou by při nominaci kapitánem dostat neměli (nic proti nim nemám)

 

a tak si odpovězme, co se stane, když tito dva budou dělit první místo

umíte si představit, že na olympiádu pojede výběr bez Krejčího i bez Nguyena?

+0 /-0 | 24.05.2018 10:54

Achjo

Takže diváci na místě být nemůžou? 

+0 /-0 | 24.05.2018 10:50

pawel

Poutnik:

svého oblíbence ?. Nepodsouvejme předem, to vůči panu Jansovi není spravedlivé. Každého trenéra všech sportů bychom mohli předem obdobně častovat.

Mnozí fandové volají po sebereflexi reprezentace, že pokazí, když je důležitý zápas, odejde psychicky. Třeba pan Jansa sebereflexi chce mít a přihlédne k tomu. Kdo by se třéba proremízoval k druhému místu, nemusí ho vzít.

A na to vám ani žádný matfyzák matici nesestrojí.   

+0 /-0 | 24.05.2018 10:33

strelec

ad Poutnik: no já bych to jak píšeš naopak nechtěl, takto mi to připadá OK. Jednak si myslím, že kapitán má mít nějaké rozhodovací pravomoci, navíc ty "dlouhodová kriteria" jsou dost rizikové na "výpomoc" od jiných......

+0 /-0 | 24.05.2018 10:25

exot

Ano, to bude zajímavé, když budou třeba první místo dělit tři hráči.

+0 /-0 | 24.05.2018 10:19

Poutnik

pawel: přesně jak říkáš, tak bych to chtěl. Aby byla všechna kritéria rozhodování pod koeficienty a jejich součty určily druhého. Jenže toto by muselo být dané předem. Takto je to opravdu neštastně nastavené. Docela dobře se může někdo rvát jako lev, skončit druhý a nedostat šanci, protože kapitán si vybere svého oblíbence. Takový scénář, by poškodil celou českou scénu mnohem více. Zasel by akorát vzájemnou nevraživost mezi kluky. Anebo měl rovnou kapitán říct:" postoupí první a druhého si vezmu koho budu já chtít a vy mi do toho nekecejte". Protože takto to nyní ve skutečnosti je...

+0 /-0 | 24.05.2018 10:12

exot

Škoda, že neuvidíme v akci i Hráčka a Cveka (ale to už by byl spíš open). Snad se nedočkáme zbabělých osmitahových remíz, mezi některými hráči tak oblíbených. Nastal čas vykuchaných nepřátel, stříkající krve a kouřících vnitřností. Vojska se již šikují, krásná a strašlivá pod vlajícími praporci. Nadešel čas bitvy, nelítostné a spravedlivé. Nechť krkavci hodují na tělech poražených! A na konci ať povstane vítěz, ověnčen zářící slávou, a zvolá mocným hlasem: beru si to, co mi právem silnějšího náleží!

smileyczech flag

+0 /-0 | 24.05.2018 09:45

strelec

ad Max: anketa funguje, náhodným výběrem jsem jednoho hráče odkliknul a hlas hned naskočil

 

+0 /-0 | 24.05.2018 09:38

MaX

problikal se někdo k té anketě výše nějak?

+0 /-0 | 24.05.2018 08:50

pawel

Domněnka má, že v pořádku, že JEN vítěz bere vše!  A kapitán rozhoduje o 4 z 5 dle vlastní úvahy. Dříve rozhodoval kápo o 5 ti hráčích z 5. Nikdo kromě prvního nemá  nic jisté.

Poutnik: Třeba by podle tebe mělo býti přesně předem dáno, že pokava stříbrný z M-ČR skončí do třetího místa nebo bude na vítěze ztrácet méně bodů než je odmocnina ze 3, tak jede??? To by poškodilo celý turnaj i jeho bojovné zaujetí.  

+0 /-0 | 24.05.2018 08:41

MaX

Pojďme po skončení udělat diváckou anketu o druhé místo ;)

+0 /-0 | 24.05.2018 08:38

giocozo
Vypadá to, že některým bude stačit k nominaci umístění do třetího místa a jiným nebude stačit ani druhé místo. Nejlepším řešením by bylo, kdyby se dva hráči o první místo dělili. Mělo být jasně dané, že nominaci mají jistou první dva. S těmi zadními vrátky ať jdou do pr...
+0 /-0 | 24.05.2018 08:28

MaX

když jsem o nějakém turnaji za účasti našich reprezentantů četl jen samá nej (nej akce, nej borci, nejlepší partie …) tak to zůstalo za očekáváním. Snad mě borci překvapí. díky za online a hezky napsány článek. Dvojkolový turnaj je dobrý formát. Rausise je škoda

+0 /-0 | 24.05.2018 08:25

Lubino
Moc hezký článek ...
+0 /-0 | 24.05.2018 08:02

Poutnik

 „Kritériem bude pro mne nejen výkon na nominačním turnaji, ale i v dalších turnajích a soutěžích poslední doby, samozřejmě včetně MČR v Ostravě,“  Tak toto si myslím, že by mělo být naprosto přesně a transparentně řečeno předem. Jaká kritéria, jejich pořadí a význam. Takto si nechává Jansa prostor vybrat v podstatě kohokoli jako druhého. Např. pokud bych jako kapitán měl chuť jako druhého vybrat Pláta, řeknu že skončil druhý v Ostravě a hotovo, vlastně ten turnaj ani nemusí hrát...  Tedy se může klidně stát, že druhým kterého nominuje může být třeba v pořadí čtvrtý na tomto turnaji... Jen prohlásí, že vzal v potaz i jiná kritéria a nazdar. Pomalu se přibližujeme tímto přístupem k pokeru, který zde inzeruje. 

+0 /-0 | 24.05.2018 07:32

Carlos

Chválím za myšlenku nominačního turnaje -vítěz turnaje získává nominaci pro Šachovou olympiádu 2018 v Batumi! yes

Mezi hráči mi chybí Igor Rausis, který (pokud se nepletu) je u nás podle ELO 2640 číslo 3 a měl by dostat šanci. no

+0 /-0 | 24.05.2018 06:50