Suverénním vítězem OPENu IM Štěpán Žilka

14.08.2009 07:00 | XII. ročník OLOMOUCKÉ ŠACHOVÉ LÉTO

Ve čtvrtek 13. srpna byl zakončen další ročník Olomouckého šachového léta, během nějž se uskutečnilo pět uzavřených turnajů, otevřený turnaj, turnaj seniorů a po jednom turnaji v rapid šachu a bleskovém šachu. Z pohledu český...

Ve čtvrtek 13. srpna byl zakončen další ročník Olomouckého šachového léta, během nějž se uskutečnilo pět uzavřených turnajů, otevřený turnaj, turnaj seniorů a po jednom turnaji v rapid šachu a bleskovém šachu. Z pohledu českých barev nakonec největší úspěch zaznamenal IM Štěpán Žilka, který stylem start cíl ukázal záda více než 150 dalším hráčům a hráčkám. V uzavřených turnajích bylo splněno hned několik mezinárodních norem, z českých adeptů se třetí a tedy poslední normu WIM podařilo splnit klatovské WFM Kristýně Havlíkové.

Uzavřené turnaje

GM-A

Talentovaný Švéd Grandelius jistě bude na Olomoucké šachové léto vzpoomínat velmi rád, velmistrovskou normu zde splnil loni i letos.

O svou první velmistrovskou normu od začátku velmi úspěšně bojoval IM Pavel Šimáček, který v prvních šesti kolech nasbíral 4,5 bodu. Bohužel, v sedmém kole po napínavém souboji podlehl GM Mirumjanovi a hned v dalším kole GM Ivanovovi. Naopak stejně jako loni předvedl skvělý finiš IM Nils Grandelius, který vyhrál 6., 7. a 8. kolo a remízou v kole posledním si zajistil svou druhou velmistrovskou normu. V Olomouci se tomuto vyzáblému švédskému mladíkovi evidentně daří, přijede opět za rok, aby splnil i svou poslední normu?:) Zbývajícím dvěma Čechům IM Krejčímu a IM Malinovskému se tento turnaj rozhodně nevydařil podle jejich představ, snad se poučí z prohraných partií a příště to bude výrazně lepší.

GM-B

Ve druhém velmistrovském turnaji dlouho sahal po normě IM Alexei Gavrilov, jenomže v osmém kole přepnul strunu s GM Vokáčem, který ho za to nemilosrdně potrestal a dal mu mat. Díky tomu právě on skončil v tomto turnaji jako nejlepší z Čechů. Další tři čeští zástupci IM Kaňovský, IM Plát a IM Biolek předvedli průměrný výkon.

IM-A

Tento turnaj jednoznačně ovládli mezinárodní mistři Johansson a Lahiri, z Čechů se nejlépe umístil novoborský Jan Vrána, který po dvou prohrách v úvodních kolech předvedl velmi sympatický výkon.