Křížem krážem po Valašsku

16.09.2009 08:39 | FIDE Open Valašská Bystřice

Jelikož jsem měl v pondělí dopoledne v Olomouci zápis do prvního ročníku magisterského studia, rozhodl jsem se popojet ještě o kousek dál a navštívit první ročník mezinárodního turnaje ve Valašské Bystřici. Toto malebné městeč...

Jelikož jsem měl v pondělí dopoledne v Olomouci zápis do prvního ročníku magisterského studia, rozhodl jsem se popojet ještě o kousek dál a navštívit první ročník mezinárodního turnaje ve Valašské Bystřici. Toto malebné městečko obklopené bohatou typicky valašskou přírodou je možná malé co do počtu obyvatel, avšak neuvěřitelně rozlehlé co do velikosti: při příjezdu se nám hned dvakrát podařilo do Bystřice vjet a zase vyjet, na potřetí už jsme se konečně dostali do středu města. To jsme ovšem urazili jenom asi polovinu vzdálenosti, cesta z jednoho konce města na druhý měří víc než 10 km!

Po vydatném obědě jsem si byl prohlédnout krásnou a prostornou hrací místnost, kterou by Bystřickým mohli závidět i leckteré větší turnaje. Poté jsem ještě na chvíli zaskočil do výpočetného střediska vypomoci s přípravou bulletinů a chvíli nato již započaly ostré souboje čtvrtého kola.

Měl jsem štěstí, protože právě v pondělí na sebe narazili první dva nasazení hráči turnaje a zároveň jediní stoprocentní po třech kolech, a to bílými figurami hrající FM Pepa Obšívač a černými jediný mezinárodní mistr ve startovním poli IM Milan Babula. Již zhruba po hodině hry bylo jasné, kdo chce v tomto souboji zvítězit: Pepa v zahájení obětoval pěšce za aktivitu figur a černý měl plné ruce práce ubránit se tvrdému náporu bílé armády.

Nicméně tento duel přeci jen nebyl ten den nejsilnější: v pondělí totiž započal exhibiční zápas na čtyři partie mezi IM Ríšou Biolkem mladším a čerstvým vítězem velmistrovského turnaje Banický Kahanec IM Pavlem Šimáčkem. V první partii si bílého pěšce vylosoval aktuální přeborník České republiky, což znamenalo, že se téměř určitě bude hrát 1.e4 e5. To se sice nestalo, nicméně po 1.e4 Jc6 2.Jc3 e5 partie záhy přešla do Vídeňské hry, ve které se rozpoutal zajímavý figurový boj.

Po zhruba dvou hodinách hry venku konečně přestalo pršet, a tak jsem se šel na chvíli projít. Ze Společenského domu U Pernických jsem sešel kousek níže ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, který je jakýmsi středobodem celého města. Hned vedle něj se nachází budova Obecního úřadu, ve které ovšem sídlí rovněž Zdravotní středisko, Lékárna, Potraviny a Kadeřnictví. Pootočil jsem hlavou mírně do strany a všiml si informační tabule, do které jsem se rychle začetl. Psalo se tam, že obec Valašská Bystřice byla založena roku 1651, má 2200 obyvatel a na takovýto počet lidí poměrně nepředstavitelnou rozlohu 35km/2! Z druhé strany kostela se přes silnici nachází rozsáhlý a pěkně upravený hřbitov, který dokresluje tak trochu tajemnou atmosféru celého místa.

Po této obhlídce zamířily mé kroky druhým směrem od Společenského domu. Hned po pár metrech mne zaujal ukazatel "200 m - Ski areál Búřov" a skutečně: pouhým okem se daly rozpoznat sjezdovky a vleky. O pár desítek metrů dále se nachází škola, která rozhodně upoutá svým barevným vchodem a ještě barevnějším nápisem "škola" (no vážně: řekněte sami kolik škol má u hlavního vchodu barevný nápis škola...:)). Hned vedle školy jsou dva tenisové kurty a nádherné dětské hřiště skutečně se vším všudy...

Po zhruba třech a půl hodinách hry jdu znovu obejít partie. Na první šachovnici se černý vrácením pěšce vymanil zpod tlaku, leč bílý by stále ještě měl mít především díky dvojici střelců určitou převahu. Ve druhém výše zmiňovaném duelu si bílý stále udržuje určité plus díky prostorové převaze, ale pozice by i díky protihře černého měla být v rovnováze. Jsem opravdu zvědavý, jak se s pozicemi obě dvojice vypořádají!... Nakonec po téměř pěti hodinách hry skončily obě partie smírovým jednáním.

Druhý den dopoledne proběhl turnaj mládeže, ovšem bez mojí aktivní účasti, po nočním Agricolovém maratonu jsem se prostě musel pořádně vyspat...:) V jednu hodinu po poledni pak zahájil simultánní produkci IM Pavel Šimáček, proti němuž zasedlo 19 statečných bojovníků. Rozpoutal se lítý boj, z něhož po více než dvou hodinách vzešlo 6 "vítězů": remízu se podařilo vybojovat Stanislavu Staňkovi, Daliboru Capalovi, Markovi Malému a Honzovi Malčánkovi, palmu vítězství si odnesli dva mladíci Tadeáš Baláček a Kuba Vaculík. Po simultánce ještě následovalo občerstvení v podobě domácích klobásek, typických valašských frgálů a lahodného nápoje za švestek.

Jsem skutečně moc rád, že jsem se do Valašské Bystřice přijel podívat. Organizátoři zde opravdu dělají pro všechny hráče to nejlepší, co mohou, vše navíc dokresluje skutečně pohodová až rodinná atmosféra. Řekl bych, že směle můžu již teď všem doporučit další ročník tohoto sympatického turnaje uprostřed romantické krajiny Beskyd.

Střípky z partií

Šimáček-Biolek jr., 1. partie exhibičního zápasu

1.Dg3?! Na první pohled vypadá tento tah velmi logicky: bílý obsazuje dámou jediný volný sloupec v pozici. Jenomže na druhou stranu bílá dáma tak trochu odchází z centra a zvláště uvolňuje černou věž. Po 1.b4 s přípravou postupu c5 by hrál na výhru pouze bílý. Zaváhání bílého nyní Ríša dokonale a pěkně využil: 1...Vxe4! 2.Jxe4 Dc1+ 3.Kd3 Sxf5 Bílá věž se nyní nemá jak zapojit do obrany. 4.Df3 Db1+ 5.Ke3 Po 5.Kd2? Sxe4-+ by stál samozřejmě na výhru černý, za kvalitu by měl dva pěšce a rozhodující iniciativu. Bílý se musí smířit s opakováním tahů. 5...Dxb3+ 6.Kf2 Dc2+ 7.Ke3 Db3+
1/2-1/2Odkazy

Oficiální stránky turnaje
4x 1232x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
16.09.2009 23:01 | Autor neznámý

Senzace! Všechno funguje a i ten Miloš se rozehrál! 

16.09.2009 22:01 | Autor neznámý

Včera jsme u operací se swissmanagerem udělali přehmat, tak se nasazení ukazovalo pod jiným ID. Dnes už je vše v pořádku a aby neměl nikdo pocit, že aktuální nasazení není, tak jsem ho zaktualizoval pod oběma ídéčky.

P.S. Miloš Kozák dnes skvěle vyhrál a zítra bojuje na první šachovnici.

16.09.2009 16:47 | Autor neznámý

Miloš má po pěti kolech 3,5 bodu. V levém sloupci jsem aktualizoval odkaz na výsledky, které se objevily na chess-results pod novým kodem. je tam nalosované 6. kolo

16.09.2009 15:38 | Autor neznámý

Nicméně co ve Valašské Bystřici vázne, je zveřejňování aktuálních výsledků a nasazení. Zajímá mě, jak se daří Miloši Kozákovi, ale jsem tak o den pozadu (a asi budu muset začít spát v kruzích)...