Titul zůstal v Novém Boru

19.04.2011 08:00 | Extraliga 2010/2011

1. Novoborský šachový klub zopakoval scénář ze sezóny 2007/2008, když si zajistil mistrovský titul jedno kolo před koncem soutěže. Po sobotní výhře nad Rapidem Pardubice v poměru 5:3 vypukly v Novém Boru oslavy třetího titulu mistr

1. Novoborský šachový klub zopakoval scénář ze sezóny 2007/2008, když si zajistil mistrovský titul jedno kolo před koncem soutěže. Po sobotní výhře nad Rapidem Pardubice v poměru 5:3 vypukly v Novém Boru oslavy třetího titulu mistrů České republiky v historii klubu. Stejně jako loni se podařilo Novoborákům projít sezónou bez porážky se dvěma remizami.

1. místo - 1. Novoborský šachový klub

Obhajoba titulu je nesmírně těžká

Na druhý pokus vyšla novoborským obhajoba titulu. "Jsme velice šťastní, že se nám podařilo opět získat titul mistra České republiky,“ řekl prezident novoborského klubu Mgr. Roman Mužík a dodal: „Obhajoba titulu je nesmírně těžká, všichni soupeři hrají proti úřadujícímu mistru maximálně motivování a soustředění, o to více si letošního vítězství ceníme.“ Po sedmi kolech, ve kterých zaznamenali úřadující mistři bodové ztráty v podobě remíz ve třetím kole s BŠŠ Frýdkem-Místkem a v sedmém kole s týmem Výstaviště Lysá nad Labem, přišla famózní čtyři jarní kola. V osmém kole porazili dotírající Labortech Ostrava, v kole devátém následoval sběr všech tří bodů ve Zlíně. Do závěrečného víkendového dvoukola vstupoval Nový Bor s potřebou jednoho zápasového vítězství k zajištění první příčky v extraligové tabulce. To si připsal hned v desátém kole s Rapidem Pardubice. "Chtěli jsme rozhodnout hned v sobotu, ale samozřejmě jsme nepřehlíželi kvality pardubického týmu," podal informaci novoborský Petr Boleslav a v krátkosti popsal průběh zápasu: "Po několika remízách jsme se ujali vedení díky výhře Radoslawa Wojtaszka, což nám po psychické stránce prospělo. Vyrovnaný zápas zvrátil definitivně na naši stranu výhrou poslední hrané partie Jiří Štoček. K partii nutno dodat, že příčinou výhry našeho hráče byla spíše nadměrná, ale rozhodně sympatická, snaha Jana Bernáška zremizovat zápas." Výkon svých hráčů ohodnotil i pardubický kapitán Roman Krmenčík: "Podali jsme docela dobrý výkon, ale několik nadějných pozic jsme nedotáhli do úspěšného konce a proto jsme po zásluze prohráli."

1. Novoborský šachový klub - mistr České republiky 2010/2011

2. místo - A64 Valoz Grygov

(Vlevo) Úderná síla Grygova. Vpředu Kamil Stachowiak (8,5/10) a Richard Biolek (8/10)

Jsme takový rodinný tým

"Extraligu už táhnu osmnáctej rok, což je nejvíce v historii, medaile je snad šestá, sedmá, včetně zlata. Letošní výsledek mě znovu nabudil. Snad pár let ještě vydržím," přináší jistě dobrou zprávu šéf Grygova Jaroslav Fuksík. Minulá a letošní sezóna byly z pohledu týmu Grygova jako noc a den. Loňské záchranářské akce v posledních kolech byly v letošním ročníku zapomenuty a již kolo před koncem byla jistota stříbrné medaile. Kde jsou příčiny takové změny? "Jsme takový rodinný tým, jenom kamarádi, čerpám z odchovanců. Skvěle pracují Ríša Biolek a Pavel Šimáček," jmenuje patrné příčiny medailové sezony Jaroslav Fuksík. Vážení čtenáři, vzpomenete si na jeden souboj v prvním kole? "Jak jsi říkal, kdyby nám někdo před prvním kolem řekl, že hraje vítěz extraligy s druhým družstvem, tak jsme ho měli za blázna. Nikdo neví jak je to možné, ale je to tak. Letošní ročník byl ale opravdu až do posledního kola kouzelnej. Gratuluji Zlínu a Polabinám k záchraně, Mahrla to měla ve svých rukou, bohužel."

3. místo - Tatran Litovel

Změna strategie

Nejvíce bodů pro Tatran Litovel zařídil Jan Krejčí (8/11)

Návrat do extraligy a hned třetí místo, skvělé! To je vizitka Tatranu Litovel v letošní sezóně, který již v minulosti do nejvyšší soutěže na podzim dvakrát nakoukl, ale hned na jaře musel konstatovat návrat do nižších pater. "Cíl pro letošní sezónu byl stanoven jednoznačně - udržet pro Litovel extraligu i pro další roky," zní předpokládaný výrok zástupce kapitána Jana Krejčího. Ale přeci jenom bylo i další, sympatické přání dokazující víru ve vlastní síly: "Zároveň jsme se chtěli pokusit být "černým koněm" soutěže." Po posledním dubnovém dvoukole uvedené úsloví týmu Tatranu litovle právem patří. Kde hledat základ úspěchu? "Rozhodující pro splnění tohoto cíle byla dvě vítězství ve 3. a 4. kole v Pardubicích (s Polabinami povinnost a s Pardubicemi překvapení). Po těchto vítězstvích jsme se "uklidnili" a k dalším utkáním jsme nastupovali s tím, že chceme splnit druhý cíl a překvapit," komentuje zlomové okamžiky Jan Krejčí a dále dokazuje, že poučit se z chyb je kolikrát nezbytné. "Jak jsem již uváděl před začátkem extraligy, vedení Litovle změnilo radikálně strategii při tvorbě družstva. Na rozdíl od předcházejících účinkování jsme vsadili na "mládí" a výsledky nám daly za pravdu. V základní sestavě družstva máme šest mladých hráčů (většinou juniorských reprezentantů ČR a Polska), kteří svou bojovností dokázali eliminovat zkušenosti elově silnějších soupeřů. Rovněž se nám podařilo kolektiv stmelit, hráči se vzájemně podporovali, vypomáhali a pro mě osobně byla radost být součástí tohoto týmu. Zisk třetího místa je výsledkem celého kolektivu, nadmíru se dařilo Honzovi Krejčímu, který získal 8 bodů z 11 utkání a tím i svoji druhou normu GM a Pavlu Zpěvákovi se 7 body z 11 utkání." Zástupce kapitána Jan Krejčí nechal nakouknout do litovelské kuchyně a přidává jeden vzorový recept: "Rovněž bych chtěl pochválit přístup hráčů k utkáním, který byl velmi zodpovědný. Například po vítězství se Zlínem a možnosti bojovat o medaili i přes nemoc na telefonické zavolání přijel z Polska náš lídr - Dariusz Swiercz, čímž jsme asi soupeře z Ostravy překvapili."

4. místo - Rapid Pardubice

Výkon družstva byl zklamáním

Nejlepší procentuální úspěšnost z pardubického týmu měl Petr Pisk (7/10)

V předchozích dvou sezónách braly Pardubice vždy bronz. Letošních šest výher a jedna remíza už na medailové stupínky nestačily. "Celkový výkon družstva byl zklamáním, většina hráčů nebyla v optimální formě a tak absolutorium si zaslouží pouze P.Pisk, B.Heberla a P.Bobras," říká na úvod hodnocení ukončené sezóny kapitán Rapidu Pardubice Roman Krmenčík a odhaluje, jak vedení klubu vnímá umístění družstva. "Čtvrté místo nepovažujeme za úspěch a musíme se zamyslet nad příčinami mdlých výkonů. Řada opor by si měla sáhnout do svědomí, jestli jejich příprava a výkon byl na požadované úrovni. Nadšení a bojovnost Grygova a Litovle naprosto zaslouženě vedlo k ziskům medailových pozic a na Novoborský nikdo neměl nárok. Všem medailistům gratulujeme."

Střed tabulky

V rozmezí třinácti až osmnácti získaných zápasových bodů se nachází čtveřice týmů, které obsadily střed tabulky. Konečnou pátou příčku obsadil Labortech Ostrava, který po skvělém startu nezvládl klíčové zápasy o medaile v závěru sezóny. Naopak do soutěže nevstoupil příliš dobře tým BŠŠ Frýdek-Místek, ale chuť neztratil: "Takovým vyšším cílem byla medaile, ale předposlední dvoukolo se nevydařilo a ztratili jsme veškeré šance. Naše konečné šesté místo je tak patrně spravedlivé," uvedl kapitán frýdeckých Pavel Benčo.

Druhého nováčka ročníku 2010/2011 Výstaviště Lysá nad Labem nespájí s BŠŠ Frýdkem-Místkem počet získaných bodů, proto celková sedmá příčka, ale remíza, kterou jako jediní uhráli s mistrovským celkem Nového Boru. I vzhledem k tomuto výkonu Lysá potvrdila předsezónní předpoklady, že do extraligy patří a v dalších letech nebude sedmé místo rozhodně řazeno mezi její nejlepší umístění. Osmou příčku obsadil Turnov, který musel nechat Lysé lukrativnější pozici jen díky horšímu skóre.

Sestupové příčky

Sedm bodů přinesl Zlínu Peter Michalík

Zvednul jsem jim mandle

Dosud nejmenovaná čtveřice týmů vstupovala do posledního dvoukola pod hrozbou sestupu. I tu nejmenší naději na záchranu ztratil Třinec hned v sobotním desátém kole, když utrpěl debakl s Lysou 1:7. Jelikož Mahrla Praha remizovala na půdě BŠŠ Frýdku-Místku a Polabiny navázaly na dvě vítězství v březnovém dvoukole plným bodovým ziskem i v Turnově, muselo otázku, kdo obsadí nepopulární druhé místo znamenající pád do 1. české ligy zodpovědět až poslední jedenácté kolo. Zlín cestoval po sobotním neúspěchu do již stříbrného Grygova. "O víkendu jsme plánovali zachránit se už v sobotu, ale zápas v Litovli, v němž jsme dlouho mysleli na tři body, jsme bohužel trestuhodně nezvládli," popisuje klíčový víkend kapitán Roman Chytílek. Našel však i pozitiva: "Alespoň jsem si pak splnil svůj kapitánský sen a po třinácti letech kapitánování jsem hráčům poprvé pořádně “zvednul mandle”. A pomohlo to! "Dnes mě kapitán Grygova Pavel Šimáček ubezpečil, že vynechání Vlasty Babuly bylo plánováno dlouho dopředu a nešlo o žádné “gentlemanské gesto”. Měli jsme navíc i výhodu v tom, že jsme viděli on-line z Nového Boru," říká Roman Chytílek a dále popisuje závěr vítězného zápasu: "Když jsme za stavu 2,5-3,5, ale se dvěma výrazně lepšími pozicemi, nabídli celkovou remízu, která nám zajišťovala záchranu, domácí odmítli s tím, že bude lépe, když si vše vybojujeme." Zlínu se podařilo vyhrát a jeho hráči tak zasednou za extraligové šachovnice i příští sezónu. Nezbývá než vyřknout poučku: "Myslím, že letošní sezóna pro nás byla výstraha a že už může být jenom líp!

Beznaděj a euforie

Zkušenosti reprezentačního kapitána Michala Konopky se Polabinám jistě hodily

Polabiny hrály svůj poslední zápas sezóny v Novém Boru. Přestože Novoboráci rozpoutali oslavy již v sobotu, věděli hráči Polabin, že zisk tolik potřebných bodů nebude jednoduchou záležitostí. Jak prožíval kapitán Polabin Vladimír Dudek poslední kolo? "Ty střídající se pocity euforie a beznaděje se asi musí zažít na vlastní kůži, nelze je popsat v pár slovech, či řádcích..." Tým v čele s Davidem Kaňovským si však nejenom nepřipsal žádné zápasové body, ale ani potřebný počet skóre bodů. Zbývalo jen čekat na v tu chvíli snad nejnepravděpodobnější zprávu. A ona přišla: Mahrla Praha v Třinci pouze remizovala! Nyní už (nejen) kapitán Polabin rád zavzpomíná: "Obrovská radost, následné uvolnění, pochopitelná únava a v neposlední řadě možná překvapivě i starost, co vlastně bude dál?" Polabiny pokračují dále v extralize a Vladimír Dudek tak může v klidu bilancovat, jak by porovnal dvě určitě dost rozdílné sezony: "Na první pohled určitě dvě rozdílné sezóny, ale při podrobnějším pohledu už ten rozdíl není zdaleka tak markantní! Z hlediska průběhu celé sezony je rozdíl nesrovnatelný, nicméně při porovnání kvality hry je rozdíl minimální. V té první jsme si přeci jen vybudovali určitý respekt soupeřů, což se samozřejmě v další projevilo i na jejich hře proti nám, a navíc nám v průběhu letošku nepřálo tolik potřebné štěstíčko, které jsme zřejmě v plné výši vyčerpali v loni, a které se k nám v plné parádě vrátilo až v posledním dvoukole. Ale jak se říká - štěstí přeje odvážným :-) V obou sezonách jsme shodně, a to prakticky do všech zápasů, vstupovali jako outsideři. Za obrovskou bojovnost a nasazení všech hráčů jsme ale byli odměněni, díky za to!"

I přes jednu prohru a dvě absence zařídil David Navara Mahrle Praha největší příliv bodů (5,5/9)

Příčin sestupu je více

Z celkového pohledu byl letošní ročník extraligy zase o stupeň vyrovnanější. Že bude rozhodovat každý bodík a sebemenší zaváhání může znamenat problémy ve splnění daných cílů každého jednotlivého týmu, bylo předem dáno. Jasných "favoritů" na sestup nebylo, ale že by někdo tipoval na tomto postě ještě loni stříbrný tým Mahrla Praha, to je prostě "kachna". "Příčin, proč jsme sestoupili, je více," předesílá kapitán pražského týmu Ján Plachetka: "Zaprvé - již před sezónou nám odešli dva kvalitní velmistři, které se nepodařilo plnohodnotně nahradit. Zadruhé - přes výrazné oslabení vedení klubu stále optimisticky věřilo, že jsme dostatečně silní, abychom bojovali o přední místa. Formálně to snad bylo i oprávněné, ale nepočítali jsme s tak katastrofální (ne)docházkou, která nás postihla v 6.-9. kole, kde jsme nastupovali v značně improvizované sestavě. Navíc nikdo z nás nebyl v tak výjimečné formě, jako v loňské sezóně např. Navara a Jansa, i když David byl nadále hlavní oporou kolektivu. Zatřetí - před posledním dvoukolem jsme se tak dostali do nebezpečné a hlavně pro nás neznámé situace, ve které jsme nikdy předtím nebyli. Pokud si pamatuji, za celou extraligovou existenci Mahrla skončila vždy v horní polovině tabulky a v posledních šesti letech až na jednu výjimku jsme vždy získali medaili, před dvěma roky dokonce mistrovský titul. A najednou musíte bojovat o záchranu, kterou teoreticky ani nemáte ve vlastních rukách! Začtvrté - v klíčových momentech a nejen v samotném závěru, nám chyběl kousek sportovního štěstí, ale vymlouvat se na to by bylo hloupé. Už v nedávné minulosti jsme čtyřikrát nešťastně přišli o titul, když jsme neuměli vyhrávat tzv. rozhodující utkání (Opava, Brno, dvakrát Pardubice). Tento syndrom nás postihl i v neděli v Třinci a ještě bolestivějším výsledkem byl sestup."

Věci se tak někdy prostě sejdou, semelou. Co se konkrétně nepovedlo o posledním dvoukole? "Nepodařilo se nám ani jednou vyhrát. Těžce vybojovaná remíza ve Frýdku-Místku byla ještě přijatelná, ale na ten poslední existenční zápas snad nezapomenu nikdy. Třinec byl pro nás vždy nepříjemným soupeřem a dokázal nás v minulosti nejednou potrápit i přes naši ratingovou převahu na téměř všech šachovnicích. Domácím slouží ke cti, že ač odsouzeni k sestupu, navíc po sobotním debaklu 1:7 od Lysé, se chtěli s ligou rozloučit důstojně a nervózní zápas se pro nás nevyvíjel dobře. Naši hráči však prokázali obrovskou bojovnost, postupně přehrávali své soupeře a už se zdálo, že si ty potřebné 3 body odvezeme. K naší bojovnosti se však bohužel přidala tíha z odpovědnosti, která hraničila až s určitou strnulostí. Jinak si těžko vysvětlit, že takoví dobří technici jako Navara či Jírovský a nakonec i Cífka, nedokázali menší či větší výhody proměnit v celé body. Ta poslední Cífkova partie spadá trochu i do kategorie smůly v pozici, když černý o dámu a pěšce silnější, nedokáže uniknout z ne zcela očividného věčného šachu.

,

Konečná tabulka

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.1. Novoborský ŠK9202961.042
2.A64 VALOZ Grygov7132248.532
3.Tatran Litovel6322148.530
4.ŠK Rapid Pardubice6141942.519
5.ŠK Labortech Ostrava5331845.525
6.BŠŠ Frýdek-Místek4431644.522
7.Výstaviště Lysá nad Labem3441346.025
8.ŠK Zikuda Turnov3441342.019
9.ŠK Zlín3351239.517
10.2222 ŠK Polabiny3171038.016
11.ŠK Mahrla Praha227839.518
12.TŽ Třinec029232.510

Excelentní sezónu v barvách Nového Boru odehrál Zbyněk Hráček, když z celé extraligy nasbíral nejvíce bodů (9/11). Na performace ho předstihl (o 44 bodů) jen jeho klubový kolega Viktor Láznička (2795), třetí Vasilij Jemelin z Lysé (2701) byl zároveň nejlepším hráčem první šachovnice. Jan Krejčí a Martin Petr si uhráli velmistrovské normy.

Co přinese nová sezóna?

Sestupující Třinec a Mahrlu Praha vystřídá v extralize vítěz západní skupiny 1. ligy Bohemians Praha, z východu se představí Slavoj Ostrava - Poruba. Hovoří se také o zavedení nového formátu, kdy by všech dvanáct týmů sehrálo závěrečné trojkolo společně na jednom místě.

Fotografie

Bezprostřední gratulace pardubického Jirky Petružálka

Důvod k bouchnutí šampaňského a úsměvu měl prezident 1. Novoborského šachového klubu Roman Mužík

Menší vydání šampaňského měl Roman Mužík připravené i pro dvojici úspěšných v zápase s Pardubicemi - Jiřího Štočka..

...a Radoslawa Wojtaszka

Náš rozhodčí pan Pletánek

Při předávání poháru nechyběli starosta města Nový Bor Mgr. Jaromír Dvořák a místostarostka města Nový Bor Ing. Stanislava Silná

Radek Wojtaszek a Mateusz Bartel. Prvně jmenovaný slaví svůj první titul v soutěžích družstev

(Jen abychom věděli, kam putoval putovní pohár)

Partie

Odkazy

Tabulka a kompletní výsledky
11x 2336x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
26.04.2011 12:53 | Autor neznámý

videokomentár  /takmer 30 min / GM Sergei Azarov - GM David Navara 0 - 1

26.04.2011 12:17 | Autor neznámý

Re Raflar: Dobrý odkaz, jen houšť!

26.04.2011 11:12 | Autor neznámý

 David Navara bude hrať pravdepodobne za Nový Bor.

www.c7c5.com/

21.04.2011 16:59 | Autor neznámý

V šachovém  týdeníku proběhla informace, že bude hostovat v ŠK Kdyně (plzeňský kraj).

21.04.2011 16:40 | Autor neznámý

Hurá!

A už se ví, kde bude příští rok hrát David Navara?

19.04.2011 17:41 | Autor neznámý

Gratulace k titulu!

BTW: Jirka Štoček bude mít dle fide.com, jestli nehrál něco co se ještě nepočítalo, k 1.5. ELO rovných 2600...taktéž gratulace!

19.04.2011 12:28 | Autor neznámý

K titulu lze jen pogratulovat, ale chtělo by to soupeře, který by vás příště pořádně prohnal .

19.04.2011 12:15 | Autor neznámý

Děkujeme! Díky za článek patří především všem citovaným za spolupráci.

19.04.2011 12:01 | Autor neznámý

Gratuluji! Myslím si, že vyhrál ten nejlepší. A za to co kolegové z Nového Boru dělají pro šachy v ČR jim to opravdu moc a moc přeji.

19.04.2011 09:00 | Autor neznámý

Gratulka Novému Boru a pánům Petrovi a Krejčímu k velmistrovským normám! Sestup Mahrly dal extralize trochu hořkou příchuť, pro mě. Je naprosto poslední, komu bych to přála. No co už s tím. Jak to okomentoval kamarád - první liga taky liga.

 

19.04.2011 08:11 | Autor neznámý

Moc pěkně napsaný článek!