Dohráno! - podruhé

07.07.2014 04:00 | Turnajový souhrn

Letní turnaje se dohrály také v Karviné, Klatovech, Brně, Vsetíně a Bratislavě. Hlásíme se s přehledem, jak to kde dopadlo.

Open Karviná

HLAVNÍ OPEN

V Karviné prvenství v obou turnajích brali Poláci. Z Čechů nejlépe GM Talla.

GRADO CUP

V rámci Openu Karviná proběhl také doprovodný bleskový turnaj. V něm se  ukázalo, že nejrychlejší ruce přijely z Polska. Prvenství si výkonem 12,5 / 16 bodů vysloužil GM Heberla  (2533), o půlbodík za ním stříbro bral jeho krajan Piesik (2344). Nejlepší Čech a zároveň třetí hráč konečného pořadí byl Patrik Milat, kterého pomocné hodnocení vyneslo před čtvrtého IM Zwardoně.

partie ke stažení v PGN:

O pohár města Klatov

Letošního již 22. ročníku se v A turnaji - Rodenstock OPENu zúčastnilo  58 hráčů a v B turnaji - Betonové stavby OPENu 106 hráčů, což mírně překonalo loňskou účast. K největším selháním favoritů došlo asi v 2. kole, slovy pořadatele: "V A turnaji nasazená jednička turnaje GM Petr Neuman tentokrát pouze remizoval a těžko by si před kolem někdo vsadil na to, že nevyhraje ani jeden z trojice mezinárodních mistrů, když se Josef Juřek musel spokojit s remízou, Ivan Hausner dokonce prohrál s ambiciózním dorostencem Ondřejem Tomanem a s prázdnou opustil online šachovnice také Jan Sodoma". O něco lépe, ale přesto překvapivě se favoritům dařilo i v následujících dvou kolech, a tak se v popředí průběžného pořadí docela hojně objevovali níže nasazení hráči. Od pátého kola už ale favorizovaní hráči přebrali otěže a především v sedmé kole předvedli smršť rezultátů. V Klatovech se tak hrálo až do konce. Počet aspirantů na celkové vítězství se po osmém kole v A turnaji zúžil na tři, shodou okolností v posledním kole na sebe narazili první a druhý hráč průběžného pořadí. Tato partie skončila remízou, a tak:

1012FMBartoš JanCZE2238ŠK ERA Poštovní spořitelna5.538.550.530.25

V B turnaji zvítězil Petr Jecha z ŠK 2222 Polabiny před Janem Mejzrem a Filipem Steinbauerem V patnácikolovém bleskáči vyhrál s 11,5 body FM Stanislav Cífka.

V neděli byla na programu doprovodná akce a to turnaj v rapidu pro mládež, seniory a OPEN turnaj. Milan Fürbacher píše:  "V hlavní kategorii vítězný GM Petr Neuman vyhrál všech sedm partií a jasně zvítězil, mezi mládeží těsně vyhrál Kilián Slovák a kategorii seniorů ovládl Jurij Ljubarskij."

V turnaji o všem zásadním, kromě hráčů samotných samozřejmě, rozhodoval rozhodčí Petr Herejk.

Open Duras BVK

Magická stovka, na kterou se pořadatelé 14. ročníku těšili, opět nepadla. Součtem se turnajů „A“ a „B“ zúčastnilo i tak solidních 93 hráčů. Na poslední chvíli odřekli účast dva zahraniční šachisté uzavřeného turnaje, a tak se o normu mezinárodního mistra nebojovalo. A jaký byl průběh turnaje: nechme promluvit organizátory: "V sokolovně všechno  frčelo bez problémů a žilo šachem. Parkety si vesele vrzaly, počasí bezvadné, ani horko, ani déšť, na šachovnicích dramatické pozice – vše probíhalo, jak se patří."

První polovina turnaje:

Po čtvrtém kole vedla v A openu nasazená jednička Tomáš Kraus z AD Jičín a skvěle mu sekundovala osoba blízká, nasazená desítka Nataša Richterová. Oba měli 3,5b/4, tedy jedna remíza a i když někteří očekávali v pátém kole v jejich vzájemné partii remízu č.2, Tomáš zabojoval a partii vyhrál.   První půle turnaje se příliš nedařila nasazené dvojce Martinu Blahynkovi, který po první půli figuroval na 11. místě. Naopak v dobré pohodě zastihl turnaj domácího mladíka Daniela Daňka. Jako nasazená dvacetpětka byl  po první půli  se ziskem 3b/4 na skvělém 9. místě.

Druhá polovina turnaje:

Tomáš Kraus po sedmém kole ztratil pouze půl bodu a vyšlapal si tak dobrou cestičku k poháru do finálových kol. V osmém kole své prvenství ještě zpečetil vítězstvím nad Finem Ketola Villem, a protože na všech šachovnicích kolem něj se pouze remizovalo, měl tak vítězství v kapse i bez účasti v kole devátém.  Na druhé místo se probojoval Martin Blahynka a bronz si zasloužil dobře hrající Sláva Sremaňák.

5.539.043.027.0

Open B vyhrál Benedikt Hofírek, který tak splnil úkol nasazené jedničky.

Přebor města Vsetín

"Počtvrté v řadě hrál vsetínský turnaj IM Stanislav Jasný (Beskydská šachová škola) a tentokrát ho dotáhl k vítěznému konci. V devátém kole kontroloval své první místo nabídkou remízy. Skvělé druhé místo získal po výborných výkonech domácí Stanislav Juříček a dravé mládí v podobě Víta Moravce (TJ Sparta Kutná Hora) si zajistilo celkovou třetí pozici.
" Popisuje stav na stupních vítězů organizátor Josef Kovařík a přibližuje nám i průběh z bleskového turnaje.

"V komorním počtu patnácti šachistů se v pátek dopoledne odehrál bleskový turnaj. Po dohodě všech účinkujících proběhlo jen devět kol, na hodinách jsme nastavovali 2 krát 4 minuty plus 2 vteřiny za každý tah. Zvítězil Vladimír Bělunek (Tatran Litovel) s 8 body před Radkem Zádrapou (Zbrojovka Vsetín), který uhrál 6 bodů, třetí Radek Holman (EMKaD Holešov) získal 5½ bodu. Kompletní výsledky bleskového turnaje jsou ZDE, fotografie ZDE.

První červencové dopoledne se uskutečnila před vsetínskou radnicí také šachová simultánka IM Stanislava Jasného. Utkal se se dvaceti soupeři, především s hráči pořádající Zbrojovky Vsetín."O kráse a dlouhověkosti lásky ke královské hře svědčí věkové zastoupení. Nejmladší Matěj Kopecký ze Zbrojovky Vsetín měl letos sedm let, nejstarší Jaroslav Švagera z MEZu Vsetín čtyřiasedmdesát." To zdůrazňuje pořadatel Josef Kovařík a dodává: "Stanislav Jasný nepojal simultánku prestižně, dal svým vyzyvatelům šanci. Ze dvaceti partií osmi soupeřům odsouhlasil remízu, dvanáct jich porazil. "