Ding Liren alias Smrtihlav z Číny

27.02.2018 09:06 | Turnaj kandidátů 2018

Ding Liren, narozen v Wenzhou 24. října 1992. Aktuální čínská jednička, trojnásobný mistr Číny (2009, 2011, 2012).

Ding Liren je pro mě nejméně známý hráč z elitní skupiny kandidátů. Již delší dobu se pohybuje v naprosté špici šachového světa, ale přece jen "není tak známý" jako ostatní kandidáti (tedy pro mě). Přesto už Ding nejednou ukázal svoji obrovskou sílu a je (v této době) vedoucím hráčem Číny. 

První partii v roce 2017 sehrál čínský zázrak na FIDE Grand Prix v Sharjahu (leden 2017). A právě první partie pro něj znamenala dost nešťastný vstup do nového roku. Protože Ding prohrál s Rapportem a k tomu ještě bílými! Jeho pěšci se vyřítili proti maďarskému bohémovi, ale jako vlny o skaliska se odrazili od černého pozice a Ding byl nucen ve čtyřicátém tahu kapitulovat. Ke cti mu slouží, že se dokázal vzchopit a nakonec uhrál solidních +1. Velmi cenný skapl uhrál v posledním kole, kdy velmi hezky porazil samotného Aroniana.

V březnu (přesněji přelom března a dubna) Ding hrál tzv. Du Te Cup, který vyhrál o celý bod (6,5 z 10 partií) před Girim a Svidlerem. Zhruba za 14 dní pak hraje čínskou ligu, kde uhrává solidní tři body ze čtyř partií.

Další turnaj je pro Dinga klíčový, protože hraje druhý turnaj FIDE Grand Prix (Moskva, květen). První vyšel jakž takž. Tedy nic ztraceno, ale zase pokud chtěl Ding postoupit, musel další dva turnaje Grand Prix zahrát na jedničku. V Moskvě mu to vyšlo skvěle. Skončil na samostatném prvním místě. Udělal 6 bodů z 9 partií. Kdy třikrát vyhrál a ani jednou neprohrál.

V květnu ještě sehraje jednu partii v čínské lize, kde ale jenom remizuje. V červnu se hraje pro Čínu důležitý týmový turnaj - mistrovství světa družstev. Kde pošlou super tým. Moc se jim však nedaří, byť Ding na první desce uhraje solidní výsledek +2 bez prohry. Na druhé straně jsou všichni jeho soupeři elově slabší.  Pak v červenci hraje super turnaj ve své domovině (tzv. Danzhou super tunaj). Zde dělí druhé a třetí místo s Le Quang Liemem. Turnaj překvapivě vyhrává Wei Yi, který udělal neuvěřitelných 6,5 z 9 s perfem skoro 2900. Ding nyní nemá nejlepší období, protože v čínské lize dělá jen 2,5/4(červenec) a pak prohrává zápas Girim 1,5:2,5 (srpen). Ke konci srpna se mu ale už daří lépe, když dělá 3,5 ze 4.

foto: Anastasia Karlovich

Dosavadní vrchol kariéry Dinga je určitě FIDE World Cup hraný v Tbilisi, září 2017. Dostává se až do finále, kde nakonec podlehl Aronianovi. Nicméně oba finalisté si zajišťují postup do turnaje kandidátů! Takže Ding Liren, asi jako první čísnký hráč historie si zahraje turnaj kandidátů a může tak bojovat dokonce o titul mistra světa!

Ding pak hraje klubový přebor, kde dělá solidních +3, ačkoliv první partii remizuje bílými s elem 2772 s hráčem s elem 2407. I super velmistři mají své dny. Za zmínku stojí zápas s Carlsenem (předtím ještě udělá 2,5 ze 3 v čínské lize), který hraje na rapid a bleskovky (listopad 2017). Carlsen nakonec hrozným způsobem deklasuje čínského šampióna a dává jasně najevo - pokud budeš hrát se mnou, nemáš nejmenší šanci. Byl pro mě velký zážitek, vidět některé partie na živo.  A na konci listopadu hraje Ding " z povinnosti" FIDE Grand Prix v Palma de Mallorce. Je jasné, že už je v turnaji kandidátů, takže si turnaj může užít. Nakonec dělá solidních +1 bez prohry.

Asi z radosti pak v čínské lize v prosinci remizuje všechny čtyři partie. Zřejmě už má myšlenky na turnaj kandidátů, který se velmi rychle blíží.


Silné stránky:

Určitě to bude příprava zahájení a jistý dril. Dále to bude i jistá odolnost a vyhranost, protože má (myslím si to) možnost trénovat s nejlepšími hráči Číny.

Slabé stránky:

Když jsem se díval na zápas s Carlsenem, tak mi přišlo, že Dingovi úplně odešly nervy. Nehrál špatně, ale pak se něco zlomilo a už to šlo partie za partií. Jistě, hrát s Carlsenem je těžké, ale hráč Dingových kvalit, by měl dokázat uhrát daleko lepší výsledek. Navíc určitá slabina bude, že Ding takový turnaj ještě nehrál.

Tip:

Ding bude nepříjemným soupeřem pro každého, ale jako nováček bude platit určitou daň a více než 50% neudělá. Nevěřím, že turnaj zvládne psychiky, že bude dostatečně odolný.


GM Robert Cvek


ANKETA

9x 5872x
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Playboy

Ding Liren k favoritům jistě patřit nebude a muselo by se stát nevím co, aby vyhrál, spíše jej vidím na poslední příčky a tipuji ho do role otloukánka turnaje ...

+0 /-0 | 28.02.2018 20:58

Karel Havel

Re: David Navara: Já jsem sice výrazně slabší šachista než Vy, ale v té prognóze se s Vámi docela shodnu... :-)  Bude to určitě velmi zajímavé...

+0 /-0 | 27.02.2018 16:15

David Navara
Re Karel Havel: Rádo se stalo. To, co jsem sem napsal o Dingovi, jsem někdy vyčetl, nemám to z vlastní hlavy. Robertovy prognózy se mi líbí, jsou psané čtivě a se znalostí věci. Osobně nemám jasnou představu, kdo turnaj vyhraje. Jsem daleko lepší šachista než prognostik. Už u tří hráčů jsem vybral možnost "skončí ve středu tabulky" a u tří dalších ji ještě zvolím. :-) Někdy bych možná i zkusil nezávazně tipovat, ale v tomto případě opravdu nevím, co mám čekat, startovní pole je velmi vyrovnané. O to zajímavější může být boj o první místo.
+0 /-0 | 27.02.2018 15:45

Karel Havel

Děkuji panu Navarovi za fundovaný komentář k důvodům slabého výkonu Ding Lirena s Magnusem i jeho názor na šance tohoto čínského hráče v turnaji kandidátů. Docela by mě zajímalo, jak vidí šance i dalších borců turnaje kandidátů . Předpokládám ale, že to si nejspíš radši nechá pro sebe... :-)

+0 /-0 | 27.02.2018 15:30

MMM

No nevím, Brno je 8. a 9. a bude rádo, když ani jedno nesestoupí. S takovou by Karja nikam nepostoupil.

+0 /-0 | 27.02.2018 15:02

ELOminator

Ale Karjakin měl onehdá formu jak Brno.

+0 /-0 | 27.02.2018 13:45

Petr Boleslav

A Karjkin ho má?

+0 /-0 | 27.02.2018 12:45

ELOminator

No hlavně si myslím, že nemá styl hry vabank, takže se tak nějak proremizuje k nepostupu.

+0 /-0 | 27.02.2018 11:36

David Navara
Ding Liren v zápase s Magnusem mohl trpět "jet lagem", na akci byl pozván na poslední chvíli a poté okamžitě odletěl na Grand Prix, takže ani příprava na zápas asi nebyla na obvyklé výši. Podle tbiliského zápasu s Wesleym soudím, že nervy má dobré. (V jedné partii vypustil výhru, ale v následující přesto zvítězil.) Podle mne mu v boji o první místa bude bránit zejména nedostatek zkušeností, například ruští trenéři mají s přípravou na podobné soutěže mnohem více zkušeností než ti čínští.
+0 /-0 | 27.02.2018 11:32