David Navara a Kristýna Havlíková zvítězili na šachovém MČR mužů a žen

07.05.2017 19:01 | Mistrovství České republiky 2017

David Navara, který je v současnosti na 21. místě světového šachového žebříčku, vybojoval vítězství na otevřeném Mistrovství České republiky v kategorii mužů. Ve vyrovnaném turnaji žen slavila první místo Kristýna Havlíková.

Zatímco pro Navaru to byl už osmý přebornický titul v jeho šachové kariéře, Havlíková vyhrála mistrovství žen poprvé.

Turnaj se stejně jako v loňském roce konal v Domě kultury města Ostravy, tentokrát od 29. dubna do 7. května 2017. V minulosti David Navara několikrát MČR zcela ovládl a zlato získal s velkým náskokem, například v letech 2014 a 2015. Všeobecně očekávalo, že při svém návratu na MČR bude Navara opět dominovat, ale průběh turnaje byl daleko dramatičtější, než by napovídaly závěrečné výsledky. Ve čtvrtém kole Navara překvapivě prohrál s Jiřím Štočkem, který poté dlouhou dobu vedl. O všem rozhodlo až poslední kolo – dlouholetý reprezentant Zbyněk Hráček porazil Jiřího Štočka a otevřel tím Davidu Navarovi cestu k titulu. Ten svou šanci využil a mohl slavit už osmý titul mistra republiky.

„Byl to pro mě velmi náročný turnaj. Po prohře ve čtvrtém kole jsem musel riskovat. Jiří Štoček hrál celý turnaj skvěle, nepovedla se mu až ta poslední partie.“, komentoval Navara průběh MČR.