Co bude až tu nebude

21.02.2021 03:00 | Turnaje

Myslíte si, že šachový život bude takový jakým býval? Nebo si myslíte, že ten šachový svět jaký známe pomalinku končí a začíná nový? Bude vše jak bývalo a nebo ne? Přemýšleli jste o tom, jaké to bude až se bude zase hrát?

Bude tomu za chviličku skoro rok co se přerušily první šachové turnaje. Odkládaly se šachové soutěže a nikdo z nás moc dobře nechápal proč? Po roce  a nebo skoro po roce se můžeme ptát na spoustu otázek...

Co na to hráči?

Bude úbytek hráčů a nebo nebude? Spoustu hráčů hrávalo každý víkend ligovou partii. Do toho dva až tři šachové turnaje a ještě stihlo objet několik rapid turnajů. Dnes někteří z nich můžou objevit kouzlo volných nedělí a tím možnost prožít s rodinou víc času. Můžou zjistit, že nic se nestane když právě oni nebudou hrát všechny neděle. Nejde jenom o hráče. Navyknou si na to rodiny, manželky, milenky, děti a rodiče a vlastně i hráči můžou přemýšlet jak budou trávit svoje neděle. Ale taky možná tomu bude naopak. Možná bude takový hlad po partiích, že kapitáni nebudou mít problém postavit soupisky a budou mít o starost méně při skládání nominací na zápasy. 

Co na to sponzoři

Peníze, peníze a ještě jednou peníze. Extraliga je dnes minimálně za půl míče, první liga se dá hrát kolem sta tisíc a druhá liga, když nemáte odchovance možná za polovičku.  Radnice které podporovaly sport budou šetřit. Teda můžou začít hledat úspory, kde to jen půjde. Sponzoři můžou mít své problémy. Mít za hlavního sponzora majitele hotelu asi nebude zrovna jistota do dalších dní. Největší riziko vidím hlavně v tom, že sponzoři si můžou odvyknout pravidelně sponzorovat šachy. Ruku na srdce, stejně šachy podporují sami hráči. Hráči, kteří mají své firmy a kteří chtějí podpořit svůj oddíl. Ale i tito můžou mít problémy. Nebude lehké najít firmu, která nepocítila problémy dnešních dní a i tady to je hrozba, která může ( nemusí nastat).


Co na to šachový svaz?

Šachový svaz je životně napojen na státní finanční ropovod. Může se stát, že budou suché roky a možná se bude muset šetřit. Možná nebudou suché roky a bude ještě lépe. Ale možná dobře už bylo. 


Možná se mění šachový svět...

 Opravte mne, ale myslím si, že se spoustu věcí změní. Budou mít velkou výhodu oddíly, které pracovaly s mládeží! Možná konečně! Tipuji že se bude hodně rozvíjet internetový šachový svět. Nebude to určitě hrozba klasickým šachům. Myslím si, že to jednou bude budoucnost šachů. Bude víc a víc turnajů na internetu. Bude možná víc a víc lidí, kteří budou hrávat šachy na internetu. Stále ale bude většina hráčů milovat klasické šachy. Budou tady stále organizátoři, kteří budou pořádat šachové turnaje, tábory a soustředění. Budou se psát šachové knížky  a bude se zase normálně žít. 


 Ale i tak si myslím, že už to nebude jako dřív. Můžu se mýlit  a můžete se mnou nesouhlasit. Ale tak nějak tipuji, že se soutěže nemusí zastavit naposledy. Tak nějak tipuji, že se turnaje můžou rušit a že není nikde psáno, že nám nebude scházet právě ta jistota. V minulých letech jste si mohli říct v lednu, že v létě pojedete na turnaj a věděli jste, že když nebudete nemocní a nebo se nic zásadního v životě nestane. Pak tomu tak bude. V této době, tu jistotu mít nebude lehké. Husákovi děti budou za chviličku padesátníci, mileniálové budou mít rodiny a bude mezi námi vyrůstat nová šachová generace. Generace hráčů, kterým možná přijde úplně normální tento nový šachový svět. 


Určitě nemám strach o šachy a jejich budoucnost. Šachy jsou neskutečně krásnou hrou a pro mnohe z nás jsou životním stylem a patří do našich životů. 


Ale jaký bude vlastně tento šachový svět? Bude stejný jaký si pamatujeme? Nebo se změní a nezůstane kámen na kameni? Nebo se jen malinko poopraví k lepšímu? Mýlím se, když říkám že to nebud takové jako dříve? Uvidíme...


Co se má stát se stane. Tak ať se to stane tak jak jen nejlépe to půjde. Jak se říká nemá cenu se trápit tím co bylo. Protože to je minulost a to se nikdy nevrátí. Nemá cenu se bát toho co bude, protože to je budoucnost a ta nemusí nikdy přijít. Jediné co je důležité je přítomnost. Jsou to právě tyto vteřiny našeho života. 

 

21x 2698x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat
25.02.2021 15:23 | Kim

V Praze STK a Výkonný výbor nectí Soutěžní řád ani Pravidla šachu FIDE. A tak to zůstane i po pandemii.

21.02.2021 23:35 | Pavel Ch

....pokračování 

JiH  surprise Sdílíte matematické negramoty (2)

 

  No, vůbec ne, píšou o proočkovanosti, až bude proočkováno 75%-80% lidí světa, tak, že konec epidemie.

  A teď ty počty, to by byla koule pro agenturu  už na základce

6.337.917 je poočkováno průměrně denně do dneška, píšou.

 

Výborně, čili nárůst očkování den co den se nebere v potaz.

To jakobychom počítali

1. den: Andrej + důchodkyně, za rok bude přes 700 očkovaných v ČR :)

 

Ale  ikdyby takhle blbě počítali, tak stejně jim ta útrata nesedí.

 

Nemusíte být matematický génius a dokonce většina i bez kalkulačky.

Vynásobte 1.000 a porovnejte s 75-80% populace na Zemi.

A zjistíte, že  za tisíc dní je to proočkovaných lidí více než požadavek.

Splněno by bylo do 1.000 dní, kolik je to let už nebudu napovídat, ale 7 to není.

 Asi jsou ti "experti" ze školské inkluze". 

21.02.2021 23:24 | Pavel Ch

JiH  surprise Sdílíte matematické negramoty

 

Promiňte, malé poučení. Pokud čtete  "experti řekli"

tak si představte našeho milého "experta" pana Fialu.

 

Odbočím, Soutěž vyhlásím: Kdo propašuje názor @jirikovka do celostátních médií. Stačí k tomu nějakou vomáčku, hlavně senza titulek a pak hoďte PrTSc sem. Myslím, že to nebude nesndné. 

 Já začínám rád číst tyto články. Baví mne sportovní psychologie, možná i ta obecná. Zajímá mne dolehnutí těchto přitroublých článků na lidskou populaci. Jak je to olivňuje.

 

  Myslel jsem, že se bude jednat o to vyhrabat se z fianční krize, 7 let. Utvrdilo mě, že je to nějaká finanční agentura a ještě zpravodajská (bulvár kvete).

  No, vůbec ne, píšou o proočkovanosti, až bude proočkováno 75%-80% lidí světa, tak, že konec epidemie.

 

  A teď ty počty, to by byla koule pro agenturu  už na základce ..... pokračuji výše

21.02.2021 19:35 | giocozo

Honza Hučín - Fyzický kontakt ? On line má tu výhodu, že zas nemůžeš dostat flákanec. Teď vážně. Normální mezilidské vztahy se s dobou vyvíjejí a duševní zdraví může někdy naopak nevhodný" dotek" , či nežádoucí kontakt pošramotit. Takže všechno je relativní.

21.02.2021 18:33 | vilda

Já jsem optimista. Při současném doloženém tempu promořování 0,4 - 0,5 mega měsíčně (reálně asi 3x tolik) + rozjetí očkování bude podle mne v červnu po všem, protože už jaksi virus nebude mít koho nakazit. A v říjnu hrajeme. Pokud to ovšem není nějaká sofistikovaná biologická zbraň....

21.02.2021 17:53 | paulz

To PCh: já tipuji že celkově z lidí co občas hráli třeba za družstva je ochotných hrát online turnaje tak každý dvacátý. Co hrávali i vikenďáky tam je procento samozřejmě vyšší. Ale celkově je to zanedbatelné množství. Ono ten živý šach je přece jenom mnohem jiný. 

21.02.2021 17:35 | david brazina

paulz - touche :D

21.02.2021 17:32 | Honza Hučín

Obecně přesun jakékoliv aktivity do virtuálního světa je podle mě krůček k narušování normálních mezilidských vztahů. Můžeme si stokrát říkat, že "taková je doba" a "jinak to dnes nejde" a "vezměme to jako příležitost", ale důsledkům se nevyhneme. Facebook, Instagram, Tiktok a všechny "ty internety" budování kvalitních vztahů rozhodně nepomáhají. Fyzický dotek, ať už figurek, mariášových karet, tužky a papíru nebo kamarádova ramena, byl pro duševní zdraví vždycky důležitý. Proto bych se snažil, nakolik to bude možné, vzestupu online šachu na úkor hry face to face se skutečnými figurkami bránit.

21.02.2021 17:00 | Pavel Ch

....V on-line šachu co kdo má doma, se dá poznat násobně hůř.

 

 A pravidla dnes vypsaná (pro turnaj ŠSČR) prostě plno dětí i taťků od rodin nesplněj. Prostě pokoj sám pro sebe 4 hodiny v neděli je pro spoustu problém mít a nikdo tam nevstoupit. Panelák a vícečlenná rodina, nereálné se na 4 hodiny zamknout. Jak pro dítě, tak pro taťku ještě více.

 Chápu snahu ŠSČR o maximální reguelnost, ale možná spoustu lidí odradilo od hraní turnaje, právě ta pravidla, aby nebyli za podvodníka, když si chtěli bez postraních úmyslů jen zahrát. Ale doma nemaj 4 hodiny absolutně hermeticky uzavřený prostor, co se chce v pravidlech. Ve snaze potřít podvodníky.

 

Jinak vím, že i tak on-line turnaje, je malá chuť hrát. U nás v kraji je hraje méně než sto, živé hrávalo 500. Navíc by se rozpadly kluby, přestalo by se starat o mládež už skoro úplně, byl by to konec.

 Já je nezatracuji on-line, jen pro masovku se musíme co nejrchleji vrátit zpět k šachovnicím, jiné cesty není.

 

 

Sám jsi to viděl, Petře, jeden hlupáček v turnaji a druhý v simultánce, a o nic nešlo Teď by šlo o postup do 1.ligy, třeba.

21.02.2021 16:49 | Pavel Ch

No právě, Petřem o tom píšu, technika,

někdo říká, že se neuhlídaj podvody ani u živých partiích.

Já věřím, že s rozvojem techniky a miniaturizace a ten rozhočí bude mít za 20-30 let miniaturní chip, se kterým se projde mezi hráči a na pár metrů najde, kdo má chip třeba v uchu.  

Je to prostě jak v klasickým dopingu souboj zakrývačů nedovolených látek vers. pokrok  v jejich odhalování i přes zakrývání. Je to smutné, ale na kolech i v atletice jsou závody přes toto nebezpečí stále populární.

  No ale v on-line šachu oproti živému ... 

21.02.2021 15:25 | paulz

Online šachy jsou docela pěkné a člověk si může zahrát když chce. Ovšem se šachy jako sportem to už nemá moc společného. Samozřejmě pokud hraje nějaká šachová špička kde se to dá ohlídat navíc tam mají hráči určitý pud sebezáchovy třeba jako v Carlssen tour a podvádění se tam díky obou pravidel dá prakticky vyloučit....Dá se to považovat za regulerní-jinak bohužel ne.

Pokud májí zůstat šachy jako sport a navíc družstev se musí hledat nové cesty. Zkrácení času na partii, úpravy termínů atd. Myslet si že se něco tento podzim samo vyřeší je docela optimismus. Osobně tipuji, soutěže které zůstanou jednokolové se nedohrají, dvojkolové možná. A naše Extraliga při záchování dnešních pravidel, docela pochybuji že tam vůbec budou schopní se domluvit na případnou úpravu termínů pokud nám Covid zázračně nezmizí...

21.02.2021 13:54 | Petr Koutný

Pavle určitě se to bude vracet k živému šachu...Otázkou zní kolik lidí se vrátí  a kolik lidí už se nebude chtít vrátit? A ten on-line svět bych zas až tak moc nezatracoval....tak nějak tipuji, že to je budoucnost šachů....neříkám dnes...ale za deset-dvacet let....se může stát, že technika bude tak daleko, že šachy budou víc on-line než live. Dvacet let zpět.....byly první telefony, mělo jich jen pár lidí  a volání bylo neskutečně drahé...Dnes za dvacet let snad nejde žít bez mobilu....Jak říkám, ve vývoji je 20 let neskutečně dlouhá doba a ten on-line svět bude úplně jiný než jaký známe dnes....

21.02.2021 13:53 | Pavel Ch

Tak bohužel, přechod na on-line hraní pro "masovku" nereálný.

 

Teď jsem mluvil s 2 rodiči dětí, když si přečtete propozice dnes začínajícího turnaje s vážnými partiemi, pro vícečlenné rodiny a panelákové byty, ikdyž se budou snažit, prostě něco poruší.  

 

Na jedné straně se je podezírání, kdo podvádí, na druhé straně hermeticky uzavřená místnost v paneláku 5členné rodiny (i méně členné) není reálné.

 

  Musíme se vrátit zpět na živý šach, jiná cesta není.

21.02.2021 13:49 | Petr Koutný

Možná se nic nezmění a možná se toho změní poměrně hodně. Jaký bude úbytek šachistů? Bude to do 10% a nebo to bude víc? Kolik oddílů se přehlásí do nižších soutěží? Kolik oddílu zruší své C,D,E týmy a pojedou na úspornější provoz. Kolik organizátorů bude mít energii půl roku připravovat turnaj a věřit, že se bude hrát? A nebo to bude úplně naopak? Tipuji, že nějaký úbytek šachistů bude. Ake třeba zase bude platit to staré pořekadlo, které říká že na všem špatným je něco dobrého....

21.02.2021 13:36 | paulz

No pokud to nebude psaním na fóra...smiley

21.02.2021 12:43 | david brazina

na druhou stranu se vetsina sachistu zacne zaobirat necim smysluplnejsim. 

21.02.2021 10:32 | paulz

Já myslím že finance zas tak šachy nezasáhnou. Je to v podstatě včetně extraligy sport prakticky skoro zadarmo. Samozřejmě oproti jiným sportům nemyslím to doslova. Dokonce se může stát že to šachu pomůže. Dát půl miliónu třeba do fotbalu je tak na hraní o špici v nějaké horské soutěži. A za půl miliónu ročně se dá vlastnit extraligové družstvo v šachu...

Spíš zasáhne šach docela velký úbytek hráčů ve všech soutěžích. Kdo z nějakého důvodu přestane hrát třeba na jeden rok se z 90% nikdy nevrátí. Tady je ta přestávka vynucená takže samozřejmě 90% to nebude, ale může to být klidně třetina. 

Že by se hrály soutěže družstev online nevěřím. K tomu je potřeba absolutní důvěry že nikdo nebude podvádět a kde se o něco hraje taková důvěra nikdy nebude. A pokud by někdo měl pocit oprávněný nebo ne o podvádění soupeřů tak to prostě brzy zabalí a bude se věnovat něčemu jinému. Nebo si v klidu zahraje někde online kde se o nic nehraje...

 

21.02.2021 06:20 | Jirikovka@post.cz

Osobně si myslím,že se všechno vrátí do starých kolejí a šachy se budou hrát jako dřív! Je zde jediná otázka a ta zní kdy? Španělská chřipka napáchala ve světě hodně škod,bylo mnoho obětí,jenže za 2 roky zmizela a nikdo již o ní nevěděl! Pokud by měl Covid přetrvávat tak vývoj léků jde neustále dopředu,takže nový lék Covid zničí úplně nebo z něj udělá jen chřipečku!

21.02.2021 04:18 | capjar

Správná úvaha.

Ta situace, co tu byla před 1. 3. 2020 (poslední kolo družstev odehrané v normálním prostředí), se jistě nevrátí. A naopak ta situace, co tu nastala po uvedeném datu, ještě tu bohužel je, neskončila. Až se ji podaří zvládnout a mít ji pod kontrolou (zřejmě očkováním), pak je možné přemýšlet o šachových akcích klasického formátu (většina oddílů bohužel lidské ztráty vykáže). Ale bude to již letos, v létě, na podzim? Nebo spíše až příští rok? Patrně tyto soutěže doznají změn co do počtu družstev i do struktury těchto struktury. Leckde zřejmě ubydou nejnižší soutěže. Optimismus svazu v podobě "posunutí" startovného do příští sezony nesdílím. Naopak se domnívám, že i členských příspěvků aktivních hráčů bude méně.  

Ano, řešením do budoucna je on-line hra. Ovšem bude vůle a chuť u všech hráčů, dále jeho technické nastavení kvůli možné nápovědě, bude přijatelné a též zvládnutelné např. pro klasickou podobu soutěží družstev? Nebo se spíše budou pro ně vytvářet nová pravidla podle upraveného soutěžního řádu. 

Ale je to jenom úvaha.       

21.02.2021 03:43 | giocozo

Pěkné zamyšlení. Vypůjčím si odpověď z názvu filmu o agentu Bondovi. Zítřek nikdy neumírá Petře ! ;)