Carlsen se vyhrabe snad ze všeho

19.06.2016 20:40 | Grand Chess Tour 2016

Jednou jsi nahoře, podruhé dole. Pro úřadujícího mistra světa Carlsena to v uplynulých dvou dnech platilo téměř stoprocentně. Silně obsazený TOP turnaj v Lovani sice vyhrál, ale po prvním hracím dni se musel odpíchnout téměř ode dna tabulky.

Nejsilněji obsazeného šachového turnaje jaký se kdy v Belgii odehrál, se zúčastnila nejužší světová špička. Spolu s úřadujícím mistrem světa Magnusem Carlsenem a bývalými mistry světa Viši Ánandem a Vladimirem Kramnikem k šachovnicím zasedli Fabiano Caruana, Anish Giri, Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura, Levon Aronjan, Wesley So a Veselin Topalov. Dva dny se hrály partie v rapid tempu, dva dny pak patřily bleskovkám. Body z obou turnajů se sčítaly.

Rapid turnaj

První den v belgické Lovani proběhl ve znamení překvapivých výsledků. Kdo by si vsadil, že vítěz z Paříže Hikaru Nakamura a na paty mu šlapající Magnus Carlsen, si svou dobrou formu podrželi i pro druhý díl série Grand Chess Tour 2016, ten by hořce zaplakal nad vejdělkem. Nakamura zahájil třemi prohrami a Carlsen pro změnu předvedl v partii právě proti Nakamurovi parádní blundr a dokázal tak partii provařit už ve dvanácti tazích. Další prohru mu připravil Fabiano Caruana, a protože zvítězit dokázal jen nad Aronjanem, zařadil se po prvním herním dnu po boku Nakamury a Kramnika na chvost tabulky průběžného pořadí.


-
. kolo -


Carlsen asi sám nechápe, jak takový blundr mohl zahrát. (zdroj: web turnaje)


Ani Kramnikovi se první den příliš nedařilo. Zahájil sice výhrou, další celý bod si už ale ten den nepřipsal. (zdroj: web turnaje)


-
. kolo -

Jestli se někdo potkal první den s dobrou formou, pak do Grand Chess Tour až v Lovani naskočivší Viši Ánand, zřejmě posílený vítězstvím v turnaji v Leonu. Nasbíral jako jediný 3,5 bodů z 5 možných a ujal se tak samostatného vedení. Ani on se ale nevyhnul hrubých chyb a partii Caruana – Ánand si za rámeček zrovna nedá.


Viši Ánandovi se vydařil především první herní den. (zdroj: web turnaje)


-
. kolo -
Ukázka z partie Maxime Vachier-Lagrave - Viši Ánand


Černý zahrál záludný tah 25...Dc7, zdánlivě odevzdává pěšce na g7. Najdete, co se stane po 26. Jxg7?

Lehce lze vyvrátit 26…Sxg7 Vxf5 27.gxf5 Jf4! a střelec je ztracen s hrozícími maty.

Řešení: 26. Jxg7? (Db3!) Jxf2! Velice silná oběť, která však musí být přijata vzhledem k hrozbě vpádu dámy na g3 27.Kxf2 Dh2+ 28.Ke3 Dg2! tichý tah po kterém nehrozí pouze braní na f3, ale také smrtelný úder Je5!

Chvost tabulky, to není důstojné místo pro mistra světa! Magnus Carlsen nabral druhý dech a v sobotu řádil jako černá ruka. Jedno, kdo se proti němu posadil za šachovnici, jedno, kdo měl bílé a kdo černé figury. Magnus smetl všechny a výkonem 4/4 se proskákal až na samý vrchol tabulky. Po prvním dni samostatně vedoucí Viši Ánand sice zahájil také dobře – zapsal celý bod proti Girimu, který si svou šachovou slepotu vybral hned na úvod druhého herního dne, následovaly ale dvě prohry a tím se na něj už dotáhl i v Lovani tak trochu remízový král Wesley So. Nicméně to, že v rapid turnaji ani jednou neprohrál, mu tentokrát stačilo na celkové druhé místo. 


-
. kolo -


Wesley So obsadil v rapidu celkové druhé místo. (zdroj: web turnaje)

Konečné pořadí rapid turnajeVítěz rapid turnaje Magnus Carlsen se po prvním dni musel odrazit od téměř úplného dna. 

(zdroj: FB turnaje)


V neděli a v pondělí má druhý díl Grand Chess Tour na pořadu bleskové partie. Kdo se stane celkovým vítězem TOP turnaje v Lovani, bude tak jasné začátkem následujícího týdne.

Odkazy

2x 4333x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
20.06.2016 08:34 | Krtek

Na chess24 je v jedné tabulce rapid a blicky, takže jen 9 partií denně.

19.06.2016 21:29 | Pavel Ch

Dnes Magnus po půlce blicek vede. Aronjan držtí 3.místo, zatímco blicač Naka je až předposlední. 27 blicek dnes a 27 blicek zítra je tedy nářez.