Carlsen převzal vedení

15.09.2013 08:03 | Sinquefield Cup 2013

Magnus Carlsen má blízko k vítězství v Saint Louis, do posledního kola jde s půlbodovým náskokem před domácím Nakamurou (foto web turnaje), kterého předstihl již ve 4. kole, kdy Nakamura podlehl Aronianovi.

 Carlsenovi ve 4. kole bod víceméně odevzdal už trochu bezradně hrající Kamsky, kterému již poslední místo neunikne.  Dobrou partii však sehrál Aronian, kterému vyšlo zahájení a získal velmi slibnou útočnou pozici. Nakamura hledal záchranu v oběti figury a přechodu do technicky náročné koncovky, ale Aronian zdolal technické nástrahy precizně. Získal tak ještě šanci v závěru turnaje zamíchat pořadím.

-
. kolo -
V nočním 5. kole skončily obě partie remízou. Nakamura nijak moc Carlsena neohrožoval, Carlsen si naopak dopřál alespoň gesto, že on třikrát opakovanou pozici reklamovat nemusí. Aronian se snažil zadupat Kamského do dna tabulky, ale tentokrát nebylo zahájení nijak úspěšné a Kamsky si v pozici uchoval minimálně rovné šance.

-
. kolo -
12x 5207x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
strelec

re pawel: kreslo x tenisky: s teniskama je to trochu ujeté, ale dejme tomu křeslo a tenisová raketa - to by se srovnávat dalo. 

+0 /-0 | 19.09.2013 19:04

martinn

Pawel:

S tím autobusem se tak dělá ,pokud vím, nejen u "ropáků". Na vzdálenosti, kam lze dojet. Ten team v buse veze to, co nevejde do letadla. Bedny hadrů, treningové pomůcky, výživa atd. Vyloží to v hotelu nebo na stadioně a jede pro hráče na letisko. Logistika!

Kde je tu dnes humor? :-) 

+0 /-0 | 17.09.2013 09:45

pawel

Manchester "ujetější" jak Bobby Fischer ?

Vděčné téma novinářů poukazující na osobnost Bobbyho je, jak si nechal transportovat na Island své křeslo. Pro nešachisty téma, jak jsou (všichni) šachisté "ujetí". Víme, že Bobby byl "svůj". I to, že u géniů svých oborů, to není neobvyklé. Víme, že na křesle strávil 150 hodin nejdůležitějšího zápasu kariéry, měl třeba jistotu, že ho nebudou bolet záda, přesto, že jiní  byli skromnější. Můžeme přirovnat k "svému" dresu sportovce? K tomu, kdyby Nadalovi na US open řekli, že mu dají vybrat z "tenisek", aby se se svými netahal, jaké že má číslo? Možná, při troše fantazie, dá se.

V jakém kontrastu nebo souvislosti se dá hovořit o Manchestru, který letí do Prahy a po silnici jede jejich autobus, aby měli hráči svůj pro přepravu hodiny cesty Praha - Plzeň? Opravdu tak ovlivní výkon nebo je to jen rozmar? Nestačí jim nejluxusnější u nás si levněji půjčit. Jistě, finančně pro ně tak či tak kapka v móři.

Když u nás dávno dokázali přestěhovat kostel, třeba jednou, až budeme platit 60 Kč za litr benzínu, kluby šejků hráčům budou na LM trasportovat i hotel - jsou přeci zvyklí na "své" pokoje. Ale to alespoň v pohodlí odpočinku před zápasem (na rozdíl od hodiny v autobuse) by mělo smysl.

Tak ať jim dnes Vrbovi amatéři, které nikdo nechtěl, napráskají a pak se ukáže skutečný smysl autobusu. Má v něm každý hráč balíček poslední záchrany .... s kapesníčky....  

Krásný den s fotbalovým večerem.

+0 /-0 | 17.09.2013 05:47

noELO

ad nvmea: Hm, nesympaticky = rusky, tomu odmítám rozumět. A to jsem ročník 1953.

+0 /-0 | 16.09.2013 23:40

noELO

ad Zdeněk Janda: pane doktore, děkuji za snahu - není to asi tak významná partie, aby se jí někdo zabýval, ale přišlo mi to divné, jistěže 69 b8D vyhrávalo, ale i tak "došachovat se" k pozici, kdy dáma bude se šachem krýt proměnu, není problém ani pro nešachistu mé úrovně. A že by slečna 2400 přijala reklamaci opakování, když je to (ne)jasné i (ne)šachistovi 1000-? Divné, je to ale i v zápisu výsledků. Zdraví J.Š.

+0 /-0 | 16.09.2013 23:37

nvmea
možná také chyba přenosu, i když mne nenapadá jak jiná by ta pozice byla. Gorjačkině bych fandil, ale ona vypadá tak nesympaticky, rusky :P
+0 /-0 | 16.09.2013 23:36

Zdeněk Janda

Zdravím p.Š , vysvětlit to půjde těžko. Už v 69.tahu šlo postavit dámu (b8D) s několikatahovým matem po Se4 (na Dxb8) . Ale v časovce to lze snadno přehlédnout,zvláště u děvčat smiley (názor nekvalifikovaného šachisty cheeky) .

+0 /-0 | 16.09.2013 23:18

noELO

Mistr světa Petrosjan je, mám dojem, už dvacet let po smrti (tedy šachistů Petrosjanů je víc...)

Na zápas se taky těším, myslím, že Ánand nebude remízové pozice lámat přes koleno. Včera jsem šel spát kolem 45.tahu a byl zvědav, uvidím-li ráno 1-0, a uviděl cheeky

Mimochodem, kdyby se (mi) nějaký kvalifikovaný šachista podíval na partii Gorjačkina - Čaj Muo (Zhai Mo) z juniorského MS dívek, byl bych vděčen za vysvětlení té remízy - přijde mi, že trojí opakování ještě nehrozilo. Té ruské dívence fandím, jako přesvědčený feminista doufám, že se někdy vyskytne dáma, která se nespokojí s tím, že s několik let stagnujícím ELO kolem 2250, které mají mnozí amatéři, je "reprezentantka" - jako u nás. A že bude hrát s chlapy a bude vyhrávat.

+0 /-0 | 16.09.2013 22:33

MISTRx

Těším se snad sám na anlýzu posledních partií? Hoši kde to vázne :-). Díky

+0 /-0 | 16.09.2013 21:12

rubinstein

Už asi bylo všechno řečeno, ale co zas včera Carlsen předvedl... V posledním kole, v posledním turnaji před MS, v jasně remízové pozici, kdy mu remíza stačila na první místo v turnaji vytvoří další partii do učebnic... Myslím nebo spíš doufám, že bysme měli být vděční, že můžeme sledovat možná nejlepšího hráče všech dob. Na druhou stranu jsem zrovna četl jak Petrosjan nebo Spassky a další říkali, že zápas o MS je něco úplně jiného než jiné partie a zatím MC není "ani" mistr světa. Každopádně se moc těším na 6.11.yes

+0 /-0 | 16.09.2013 20:57

martinn

Výborná poslední partie Magnuse. Aronjan chtěl moc, ale Carlsen vytrval a Pravonovy chyby přišly.

+0 /-0 | 16.09.2013 08:33

nvmea
Magnus je Bůh! :)) Každopádně se potvrdilo, že klíčem k obsažnému turnaji je minimalizovat počet hráčů ze SSSR, a když už tak pozvat ty zajímavé jako třeba právě Aronian ;))
+0 /-0 | 15.09.2013 23:39