Kasparov versus reprezentace ČR 1.díl

07.03.2022 06:50 | Historie

Garry Kasparov 18.10.2001 zasedl proti 4 nejlepším šachistům České republiky. Hrál tzv. simultánku. Tehdy o tuto akci byl obrovský zájem. Hrálo se na 8 partií. První den 4 partie, pak den volna a pak znovu 4 partie.

Hrálo se tempem: Garry Kasparov měl 3 hodiny na 50 tahů a česká repre pak 2,5 hodiny na 50 tahů. Po 50 tazích dostaly obě strany 30 minut na konec partie. 
Hrálo se o 40.000 dolarů. S tím, že když vyhraje Garry, jsou peníze jeho, když česká repre, rozdělí si je.

Garry hrál už několik zápasů s reprezentací dané země, třeba s Argentinci, Němci a Izraelci, kde dosáhl fantastického skóre 7:1 (viděli jsme minule).

Proti Garrymu nastoupili velmistři: Sergej MovsesjanZbyněk HráčekVlasta Babula a Tomáš Oral.


Garry už hrál se Zbyňkem Hráčkem na Olympiádě v roce 1996, kde ho na hlavu porazil a stejně tak dopadl Sergej Movsesjan, který s ním prohrál bílými na (super) turnaji v Sarajevu v roce 2000. Nicméně Sergej tam nehrál vůbec špatně a Garrymu udělal velkou radost, když porazil Širova a Morozeviče .Díky tomu Garry turnaj vyhrál.

Pěknou historku pověděl o Garrym velmistr Jan Smejkal, když komentoval zápas Kasparov x Timman v Praze (a kde jsem každý den chodil, byl jsem tehdy v Praze na vojně). Kdysi hrál pan Smejkal nějaký turnaj v SSSR a analyzoval partii. Když tu přišel nějaký kluk, od mrskal několik tahů a řekl "ničja" a odešel. Slavný velmistr se divil, kdo to proboha je a jak to může vědět, že to je remíza? Po chvíli ale zjistil, že to skutečně remíza je. To bylo první setkání velmistra Smejkala s Kapsarovem.

Před zápasem se vyjádřila česká jednička Sergej Movsesjan, že šance českého týmu jsou. Připravovali se na zápas celé dva měsíce (!) Nicméně bylo jasné, že Kasparov je Kasparov, je nejlepší, nemá slabinu. A co na to Garry?
Na jedné šachovnici podle jeho mínění prohrát mohl, ale ne celý zápas. To by musel být zcela z formy. Nicméně jak řekl Garry, hrát současně na čtyřech šachovnicích, to chce najít klíčové momenty a na ně se pořádně soustředit. (RC: tedy klíčem v podobných akcích je vrhnout max. koncentraci v klíčové momenty a jinak šetřit energií).

První den Kasparov - ČR 2,5: 1,5

Garry krásně bílými porazil Sergeje Movsesjana. To byla přesně partie ve stylu velkého Garryho. Nepříjemnou koncovku neudržel Vlasta Babula. Vlasta tak tak stihl padesátý tah, ale prohře stejně neušel. Zbyněk Hráček udělal remízu. Nicméně jeden moment měl možnost krásně zakombinovat.

Hrdinou dne byl jednoznačně Tomáš Oral. Tomáš byl největší outsider (v té době kolem třístého místa na světě). Garry také (z kraje) partii věnoval nejméně pozornosti. Tomáš ztrácel mnoho času. Ale pak se karta obrátila. Garry přišel o dámu (za věž a jezdce) a partii samozřejmě nechtěl prohrát. Zbyl sám na Tomáše a to musel být pro mladého českého velmistra nepříjemný tlak. Garry se všelijak šklebil, různě se kroutil, ale z pozice se nevykroutil. Největší outsider to zvládl a uštědřil tak exmistru světa nepříjemnou porážku. Taky Garry po podání rukou vztekle odešel za mohutného potlesku pro Tomáše Orala.

Po prvním dnu to tedy nevypadalo vůbec špatně.

Zdroj + další informace zde: https://www.idnes.cz/sport/ostatni/Ikasparov

Robert Cvek

-
. kolo -
6x 7684x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
je tam jeden neviditelnej
+0 /-0 | 12.03.2022 11:48

Antharas
Nádherný zážitek, škoda, že jsem nemohl dodívat se až do konce na krásné vítězství Tomáše Orala nad Garrim, který byl odjakživa můj šachový vzor, protože z F-M to je celkem daleko a ujel by nám tehdy vlak, takže jsem tu nádhernou ukázku šachové techniky neviděl celou, chybělo mi se dodívat možná posledních 10 tahů
+0 /-0 | 12.03.2022 11:46

Robert Cvek
Díky moc :-)
+1 /-0 | 10.03.2022 08:29

HonzaSvatoš

@Playboy: Platil to Eurotel, což i plyne z názvu akce (Eurotel trophy).

+0 /-0 | 07.03.2022 17:07

Playboy

Tak jak jsme zde zvyklí, opět výborně komentované video!

Kdo vůbec tyto simultánky sponzoroval?

 

+0 /-0 | 07.03.2022 16:43

Carlos

Díky za zejimavý článek!

 

+2 /-0 | 07.03.2022 09:03