Bylo nás pět

03.07.2018 06:55 | MČR žen 2018

Ještě donedávna měla Olga Sikorová na svém kontě pět titulů mistryně ČR ve vážném šachu. To už je minulostí. Letošní přebor se také stal její kořistí, tudíž svou sbírku zlatých medailí rozšířila na šest.

Pojďme se zevrubněji podívat na závěr ženského mistrovství pro rok 2018. Po sedmi kolech měla na čele turnaje bodový náskok Olga Sikorová, ale v osmém kole ji černými figurami čekal souboj s první nasazenou Joannou Worek. Tento duel nakonec rozhodl o letošní mistryni, ale vše mohlo být zcela jinak...

-
. kolo -
Díky poměrně šťastné výhře a také tomu, že Kaňáková dokázala porazit Richterovou, měla Sikorová už před posledním kolem jistotu zlata, protože měla náskok jeden a půl bodu! Zbývalo tak vyřešit otázku stříbrné a bronzové medaile. Druhou příčku i přes remízu v posledním kole uhájila Kristýna Petrová, která společně s vítězkou neokusila v turnaji hořkost porážky. Na bronzovou medaili se fantastickým finišem 3/3 vyšvihla juniorka Natálie Kaňáková.  

Konečné pořadí po 9. kole

Poř.St.č.JménoRtgKlubBody PH 1 
18WGMSikorova Olga2193TŽ Třinec7,028,00
29WIMPetrova Kristyna2264Unichess5,523,75
36WFMKanakova Natalie2237Beskydská šachová škola5,521,75
410WFMPychova Nela2141Moravská Slavia Brno5,020,00
53WIMRichterova Natasa2146Agentura 64 Grygov5,019,50
61WGMWorek Joanna2293ŠK JOLY Lysá nad Labem5,019,00
72WIMMiturova Magdalena2217Slavoj Český Těšín4,518,75
85WIMKorenova Martina2168SK OAZA Praha3,012,50
94Zpevakova Jana2108ŠK Staré Město2,58,75
107Nemcova Karin2133SK OAZA Praha2,09,00

Novopečenou mistryni (na úvodním snímku spolu s dcerou Janou; foto: oficiální web turnaje)  jsme také lehce vyzpovídali:

1) S jakými ambicemi jsi odjížděla na letošní přebor a jak ses na turnaj připravovala?

Jsem poměrně hodně zaneprázdněna jinými povinnostmi (práce, rodina, dům a zahrada, studium MBA, které jsem vyhrála na loňském bleskovém přeboru...), takže jsem si pro turnaj nestanovovala žádné abmiciózní cíle a chtěla jsem hrát tak dobře, abych skončila podle svého nasazení.

2) Ve které fázi turnaje jsi hodně začala věřit tomu, že vyhraješ?

Vzhledem k tomu, že mě v posledních třech kolech čekala Kristýna Petrová a Joanna Worek, tak jsem průběžnému vedení nepřikládala zas tak zásadní význam, i když mě samozřejmě těšilo, že mám třeba 4,5 bodu z 5 kol. Takže jsem se spíš po každé partii vždy pochválila, že teď už budu určitě v první polovině, teď už by to měly být stupně vítězů... A pak jsem se šla připravovat na další partii...

3) Jak ses konkrétně připravovala na zřejmě klíčový boj o zlato s Joannou Worek v osmém kole, ve kterém jsi nakonec slavila vítězství? Měla jsi na tuto partii nějakou speciální "remízovou" taktiku, nebo jsi prostě hrála tak jako kteroukoli jinou partii?

Šachová příprava byla zcela identická, jako na ostatní partie. Podrobnosti z mentální přípravy si s dovolením nechám pro sebe. 
Ale kdo mě zná, tak ví, že já na remízu hrát neumím. Někdy je to třeba na škodu, ale já věřím, že celkově mi aktivní nastavení v šachách pomáhá. Čím víc začnu "myslet" na remízy, tím víc mi to škodí a negativně ovlivňuje výkon.
A v ženském šachu se sofijskými pravidly stejně platí, že do 30. tahu obvykle jedna strana získá aspoň mírnou výhodu. 

4) Kterou partii bys označila jako svou nejvydařenější z tohoto turnaje a která se ti naopak až tak moc nepovedla, pokud taková nějaká byla? Resp. vyzdvihla bys nějaký vydařený moment, jako že pěkný tah, kombinaci apod.?

Subjektivně mě nejvíce potěšila partie s Natálií Kaňákovou. V zahájení se mi myslím soupeřku podařilo překvapit něčím, co vůbec nehrávám. A v druhé polovině partie se  mi podařilo najít hezký způsob, jak využít lepší souhry figur a oslabeného soupeřčina krále. 
A na opačném konci stojí partie s Joannou Worek, ve které jsem se zamotala do nějakých divných úvah, špatně vyměnila koně a během pár tahů stála úplně na ručník. To jsem si nadávala už při partii, jak to hraju o titul. Ale v časovce na tyto úvahy naštěstí nebyl moc čas, tak jsem se jen snažila dělat nějaké rozumné tahy, které by třeba přinesly kompenzaci.
Obě ukázky jsou vlastně o tomtéž... není až takový problém se dostat do lepší/horší pozice, ale jak potom správně realizovat svoji výhodu nebo eliminovat výhodu soupeře.    

5) Jaké jsou Tvé další šachové plány do konce roku 2018?

V sobotu 7.7. odjíždíme celá rodina na turnaj do Banské Štiavnice. Tam se dají krásně zkombinovat šachy s dovolenou na velmi zajímavém místě.
V srpnu bude reprezentační soustředění. Další vážný turnaj záleží na složení reprezentačního týmu. 
A určitě si chci zahrát v prosinci MČR v blesku.

6) Jste šachová rodina, jak často si doma zahrajete?

V rámci tréninku hráváme partie s dcerou (manžel i já). S manželem proti sobě moc nehrajeme, to je docela kontraproduktivní činnost. Máme v podstatě totožnou výkonnost a nikdy nemohou být spokojeni oba... Všechny šachové páry mi určitě budou dobře rozumět :)  

7) Co říkáš na momentální mladé šachistky, máme podle Tebe v řadách 10-18 letých šachistek takové, které by se mohly dostat do repre? Jak se ti třeba jeví Karin Němcová, která prošla na letošním MČR myslím si tvrdou školou?

Znám je dost málo, takže odpovím spíš obecně. Potenciál tam určitě je. Ale u každého jednotlivce se musí sejít mnoho různých věcí, aby vše klaplo, a to je dost těžko předvídatelná věc. 
U žen ještě o to více, že společenská situace moc nepodporuje dívky/ženy v tom, aby se většinu času zaobíraly zájmovými činnostmi. Daleko více je ovlivňuje péče o rodinu, partnerské vztahy, děti.
A dále - dokud se "civilním" zaměstnáním uživí podstatně lépe, než hraním šachů, pak je jen logické, že se více věnují studiu.  Ponechají-li si šachy jen jako koníček, výkonnost se udržuje hůře. 

Fotogalerie 

Šestinásobné mistryni ČR předává pohár 1. náměstek hejtmanky JUDr. Josef Knot, MBA (foto: oficiální web turnaje)

Medailistky MČR 2018, zleva: Ing Jiří Havlíček (ředitel turnaje), 2. Kristýna Petrová, 1. Olga Sikorová, 3. Natálie Kaňáková a JUDr. Josef Knot, MBA (1. náměstek hejtmanky); foto: oficiální web turnaje

Téměř kompletní desítka účastnic, zleva: Martina Kořenová, Jana Zpěváková, Magda Miturová, Joanna Worek, Nataša Richterová, Nela Pýchová, Natálie Kaňáková, Kristýna Petrová a Olga Sikorová; chybí Karin Němcová (foto: oficiální web turnaje)

Partie k přehrání 


-
. kolo -
2x 5042x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
P.Z.

Kdo by řekl, že Olga nepochází ze SM, ale z Vysočiny viz. článek idnes.

+0 /-0 | 04.07.2018 10:01

Slušný anonym
Blahopřeju velmistryni Sikorové k šestému titulu!
+0 /-0 | 03.07.2018 14:45