Boris Spassky 84 let

03.02.2021 06:06 | Historie

Čas letí. Je neúprosný. Mám Borise Spasského stále před sebou z dob, kdy hrál zápas s Robertem Fischerem. Výrazný nos, velké "háro", cigaretu v ruce a jeho rozpažené ruce v gestu: "no a co". Viděl jsem nedávno fotku staříka v křesle.

Stále je to on, Boris, jen ten čas se na něm podepsal  Nemilosrdný podpis, ale čekající každého, kdo se jednou dotkne tohoto Pána a poplave s ním v nekončící řece. Také jaká doba utekla od roku 1972.  Boris se narodil 30.ledna v roce 1937 v Leningradě. 

Tento článek není historický souhrn Borise desátého, spíše jen "vzpomínka" na dávné časy, kdy šachy dokázaly zmagnetizovat celý svět.

Boris Spassky byl v šedesátých letech dvacátého století strašně silný šachista. Dokázal se probojovat dvakrát do souboje o mistra světa. Kosil nejsilnější velmistry té doby. Dokonce i samotný Bobby Fischer měl ze Spasského strach. Byl to jeho jednoznačně nejhorší soupeř. Věřím tomu, že hlavní příčina, proč Bobby prchl z postupového turnaje v Sousse v roce 1967 byla obava, že by se musel střetnout - dříve či později s Borisem Spasským.


V roce 1970 podezřele Bobby souhlasí, zabořen ve svém hotelovém pokoji obličejem do polštáře, kapitánovi světovému týmu Maxi Euwemu, že bude hrát na druhé desce proti týmu SSSR. Ano, opět kvůli Borisovi. Boris hrál na první šachovnici. Na druhé čekal Bobbyho Petrosjan, který měl z Fischera strach. 

I sám nesmiřitelný a hrozivý soupeř Viktor Korčnoj uznal, že v roce 1968 neměl moc šancí se Spasským. Boris byl univerzální šachista. Hrál skvěle všechno. 

Je až zarážející jak Boris přejel v zápasech kandidátů Jefima Gellera. Geller byl v té době na vrcholu, byl to skvělý taktik, teoretik a mistr útoku, ale Boris - velmi chytře - ho sám dostal pod kola útoku a několikrát jej strašně rozbil v tak na první pohled "nevýrazném" zahájení, jako je zavřená sicilská.

V roce 1969 se stává Boris Spassky desátý mistr světa. Poráží přesvědčivě železného Tigrana Petrosjana. Jeho doba, vrchol, však přichází o tři roky později. Nejde o jeho vrchol síly, ale slávy. Za tři roky usedne s Bobby Fischerem v zápase, který ještě po téměř padesáti letech vyvolává spoustu emocí. Pán času se směje, co je padesát let? Vlnka v moři.

Robert Cvek

2x 5672x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
NadsenySachista
Boris Spassky je Rus kterého si vážím, takoví lidé bohužel v Rusku fungují navzdory režimu a ne díky němu. Spassky byl tak dobrý že si na něj ani tehdejší Putin netroufnul.
+0 /-0 | 05.02.2021 10:23

mat-lal

Zdravím. Kdo ví, jak by pohlížela historie na Borise a Bobbyho, kdyby se zápas v roce 1972 zkomplikoval, kupříkladu kdyby Boris odmítnul hrát  třetí partii v izolované místnosti a odjel do Moskvy. Mistrem světa by se RJF už asi nikdy nestal, Boris by vydržel na trůnu do roku 1975 a přišla by éra Karpova. 

+0 /-0 | 04.02.2021 16:49