(XXV.) - Atraktivní manévr střelce ve slovanském gambitu

24.04.2013 06:26 | Šachový střípek

Slovanský gambit je velmi zajímavou ostrou alternativou v převážně klidném zahájení, kterou se dá trochu okořenit šachová hra. Má už dlouholetou tradici, poprvé byl tah 4.e4 použit v partii Varain - Lipke na 8. kongresu německého šachového svazu 1893.

Ve formě gambitu byl ale použit až v roce 1902 na turnaji v Monte Carlu. Nejprve tedy úvodní partie gambitu.

-
. kolo -

-
. kolo -

Tah střelcem je opravdu poněkud šokující, sebrán být nesmí a ohrožuje pěšce g7. V moderní příručce The triangle system, (Everyman Chess 2012, autor Ruslan Scherbakov) je rozebrán na několika listech a obvykle vede k velmi ostrým postavením s mnoha kombinačními obraty.

                  My se podíváme na několik ukázek ve kterých bílý střelec zakončil svůj manévr návratem přes g7 na svou původní vývinovou diagonálu na pole c3.

-
. kolo -

Dokonáno jest, varianta Ščerbakova, kdy se střelec po sedmi tazích vrací na pole kam poprvé vkročil. K dokonalosti chybí snad jen Sd2-c1.

                                Dlouhý manévr střelce najdeme i v druhé možnosti v 8. tahu 8.Se2. K ilustraci jen jedna ze zajímavých partií.

-
. kolo -

Zřejmě remízová je koncovka 

Zřejmě remízová je koncovka, kterou jsem převzal z knihy Hans Bouwmeester Der Weg zur Meisterschaft (Heidelberg 1980) a hrál ji autor proti jinému holandskému mistrovi Zuidemovi. Po 26. tahu vznikla pozice, která se v šachové praxi vyskytuje dosti často. Jak sám autor knihy upozorňuje, přešel do tohoto postavení na základě znalostí partie Ragozin - Bondarevskij, 1939. Je uvedena třeba ve sborníku 11th USSR Championship Leningrad 1939 (Chess Player 1997), kde jsou uvedeny analýzy Rjumina. Později byla partie citována i v Chess in Russia 1946 (tento pramen je zatím pro mne nepřístupný).

Další partii jsem našel v zajímavé knize L. Nikolajeva Těchnika endšpilja Ulfa Anderssona (Kijev 2011).

Uvádím všechny opoznámkované partie ze kterých je zřejmé, že silnější strana pravděpodobně nemůže partii vyhrát. Další v přehrávacím okně si můžete prověřit sami. Každopádně převaha velí hrát na výhru, člověk je na rozdíl od kouzelníků typu Houdini omylný, výhry se jistě dočkáte. Metody zesilování postavení i obrany jsou zřejmé z poznámek.

-
. kolo -
Samozřejmě se situace zcela změní, je-li na opačném křídle ještě jeden pár pěšců navíc. Klasickým příkladem je následující partie:

-
. kolo -

Patové motivy

Patové motivy jsou obsahem následující ukázky ve velmi zajímavé pozici z Deutches Wochenschach 1910 na straně 409.

-
. kolo -
0x 3480x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované