Aronjan dominoval na celé čáře

24.04.2017 08:55 | GRENKE Chess Classic 2017

Levon Aronjan (foto: G. Souleidis) pokračoval ve vítězné šňůře i v šestém kole. Porazil jedinou hráčku v turnaji Hou Yifan, a jelikož nikdo další už do konce turnaje zvítězit nedokázal, vyhrál s náskokem 1,5 bodu, což je v sedmikolovém turnaji nevídané!

6. kolo

Ani tři výhry v řadě Aronjanovi nestačily. V předposledním kole turnaje si pěkně smlsl na Hou Yifan, která sice krátce po zahájení získala pěšce, ale měla problém s dokončením vývinu svého dámského křídla. Proto pěšce raději vrátila, tím ovšem bílému zůstala příjemná výhoda dvojice střelců v otevřené pozici. Arménec poté předvedl jeden z plusů této poziční převahy: ve vhodný moment přetavit výhodu dvojice střelců v jinou výhodu! Tahem 31.Sxe5 vytvořil černé další slabinu a jeho druhý střelec na e4 pak ještě víc dominoval vzniknuvší pozici. Oba slabé černé pěšce sesbíral jako zralé hrušky a černá se ani nepokoušela bránit věžovou koncovku se dvěma pěšci méně. Také Vachier-Lagrave získal převahu pěšce proti Meierovi (na chviličku dokonce dvou pěšců), černý za ně však měl značnou kompenzaci v podobě maximální aktivity svých figur. Partie tak brzy přešla do pozice s různobarevnými střelci, která skoro zákonitě musela skončit dělbou bodu. Naiditsch bílými na mistra světa vyrazil odvážným 5.h4!?, což ale nemělo na další průběh až takový vliv, spíše to zajímavě vypadalo. Každopádně bílý stál celou partii dobře, dokonce pozičně obětoval kvalitu a partie nakonec dospěla do poměrně kuriózní koncovky D+f+g+h proti V+V+S. Tři figury bez pěšců však proti dámě se třemi spojenými pěšci mnoho vymyslet nemohly, proto partie brzy skončila remízou. V poslední partii černými hrající Caruana s Bluebaumem ze zahájení poměrně snadno vyrovnal a malými krůčky začal získávat určitou převahu. Ta vyústila v koncovku tří pěšců proti dvěma na jednom křídle za dohledu věží a jezdců. Což často nemusí znamenat záruku vítězství, ba právě naopak. Černému se sice podařilo získat figuru, ale za svého posledního pěšce. Tím vznikla teoreticky remízová koncovka věže a jezdce proti věži, kterou německý hráč bez problémů udržel. 

7. kolo

Také v posledním kole se aktivně bojovalo, i když už bylo o vítězi rozhodnuto (!). Caruana bílými získal drobnou převahu, ale místo jednoduchého dobrání pěšce na e5 se vydal svým jezdcem do chřtánu černé pozice pro jiného pěšce na e6. Tím však putování bílého jezdce prakticky skončilo, na e6 byl chycen černou věží a musel se obětovat za dalšího pěšce na g7. Náskok Aronjana tak mohl být dokonce ještě vyšší, protože byl blízko páté výhry v řadě!! V kritický moment však v šílené pozici nenašel přesné pokračování: 


-
. kolo -

Nejrychleji skončila remízou partie mezi dvěma domácími hráči. Ani jeden z nich nechtěl skončit samostatně poslední, tak se o tento post raději podělili. Oba však předvedli v turnaji velice sympatický výkon a pro oba to jistě byla skvěla škola! Carlsen se bílými proti Vachieru-Lagraveovi dlouho pokoušel získat ještě jeden plus, ale černý se statečně ubránil veškerým pokusům bílého (a že jich nebylo málo, Magnus bojoval jako lev do vyčerpání všech možností!). Na úplný závěr jsme si nechali Hou Yifan a její souboj proti Naiditschovi. V typické francouzské pěšcové struktuře získala bílými kvalitu za pěšce, ale v zablokované pozici to nebylo příliš znát. Černý se pak dobře bránil a více než půlku nejlepší šachistka světa vyválčit nedokázala. 

Levon Aronjan podal v turnaji fantastický výkon a zaslouženě zvítězil. Magnus Carlsen se spíše trápil, rozhodně chtěl vyhrávat, ale tentokrát to nějak nešlo. Fabiano Caruana musel dohánět ztrátu už od prvního kola, kdy prohrál s Hou Yifan. Ta po skvělém startu vybojovala "jen" padesát procent, ale i to je v tak silné konkurenci rozhodně dobré! Vachier-Lagrave naopak nebude vzpomínat na turnaj v nejlepším, určitě chtěl víc než padesát procent. Arkadij Naiditsch snad může být naopak s padesáti procenty relativně spokojen. Dva domácí borci, jak již bylo řečeno výše, získali v první řadě neocenitelné zkušenosti v boji s absolutní světovou špičkou.  

Konečné pořadí po 7. kole

4th GRENKE Chess Classic Karlsruhe GER(GER), 13-17 iv 2017 cat. XX (2730)
 12345678 
1.Aronian, LevongARM2774*½½111½12953
2.Carlsen, MagnusgNOR2838½*½½½½1½42764
3.Caruana, FabianogUSA2817½½*0½11½42767
4.Hou, YifangCHN26490½1*0½1½2741
5.Vachier-Lagrave, MaximegFRA28030½½1*0½12719
6.Naiditsch, ArkadijgAZE27020½0½1*½12733
7.Meier, GeorggGER2621½000½½*½22587
8.Bluebaum, MatthiasgGER26340½½½00½*22585

Před partií šestého kola s vedoucím Levonem Aronjanem se Hou Yifan ještě mohla usmívat, po jejím skončení už tolik ne (foto: Georgios Souleidis)


Levon Aronjan se mohl během posledního kola v klidu procházet, vítězství v turnaji už mu nemohl nikdo vzít (foto: Georgios Souleidis)


Mistr světa Magnus Carlsen tentokrát nepodal příliš přesvědčivý výkon (foto: Georgios Souleidis)

Partie k přehrání


-
. kolo -
0x 4013x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované