Anand ve vedení, jako jediný zatím zvítězil

20.08.2019 16:35 | Sinquefield Cup 2019

Tři kola jsou odehrána v Saint Louis v rámci Sinquefield Cupu 2019 a zatím jsme se dočkali pouze jediné rezultativní partie. Hned v prvním kole zaskóroval Tygr z Madrásu a se dvěma body je tak v čele průběžného pořadí.

Anand v průběhu partie s Nepomniatchim odmítl černými opakování tahů a hrál koncovku urputně na výhru. Soupeř musel dokonce za volného pěšce obětovat figuru, přesto byl velmi blízko remíze. V samém závěru se však na Ananda usmála štěstěna. Situaci po hrubce Kc4 zachycuje video zde


-
. kolo -

Pozornost se v prvním kole dávala Carlsenovi, který v rapidu a bleskovkách pohořel. V první partii s Girim bílými také nic moc nepředvedl a pro černého to byla vcelku pohodlná remíza.

Ve druhém kole Magnus černými vyzval právě Ananda, ten na Sicilskou zvolil Rossolima a Carlsen jej překvapil už ve 4. tahu, kdy na c6 dobral b pěšcem. Sám Anand k tomu řekl: Ráno před partií jsem říkal sekundantovi, že bychom měli zkontrolovat všechny vedlejší varianty v Rossolimu. Říkal jsem si, že 4...bxc6 je možnost, i když Carlsen tak ještě nehrál. Pak jsem se ale pohltil do všech ostatních věcí, které jsem musel zkontrolovat a zapomněl jsem na to. U partie jsem si vzpomněl na vedlejší pokračování v podobě 5. d4 a rozhodl se jít touto cestou.

Průběžný lídr ustál i souboj s Carlsenem (zdroj: oficiální web)

Mamedyarov na Nakamuru vyrukoval s tahem 11. Vg1 spojený s postupem g pěšce vpřed, rytmická partie ale také zamířila do nerozhodných vod.


-
. kolo -

Ve třetím kole se největší pozornost opět upínala k partii Carlsena, který si zavzpomínal na poslední zápas o šachovou korunu s Carunou. Přestože černá pozice nebudila na první pohled moc důvěry, tak Fabiano zvládl udržet Magnuse i tentokrát.


Na malou pozornost si hráči stěžovat nemůžou (zdroj: oficiální web)

O tom, že i přes remízy je na co koukat, potvrzuje partie Nakamura - Karjakin. Bílý zkoušel soupeře celých 104 tahů, ale recept na černou zeď nenašel.


-
. kolo -

Ve 4. kole se dnes od 20:00 našeho času utkají tyto dvojice. Sledovat je možné komentovaný live přenos na youtube kanále Saint Louis Chess Club.

Los 4. kola 20.8.2019 20:00

Bílý Výsl. Černý 
1 Nakamura Hikaru   Ding Liren
2 Karjakin Sergey   Nepomniachtchi Ian
3 Mamedyarov Shakhriyar   Carlsen Magnus
4 Caruana Fabiano   Aronian Levon
5 Anand Viswanathan   So Wesley
6 Giri Anish   Vachier-Lagrave Maxime

Odkazy

oficiální web s online přenosem
youtube kanál s živým přenosem

34x 8873x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (34) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Honzo,

to již byl odkaz v tom anglickém článku na originál z Lotyšska. Psal jsem, že ovšem jen první část je uvedena v originále, zbytek součástí placeného obsahu resp. tištěného vydání. Stejně tomu u Tvého odkazu.

Za přehození "LitvaxLotyšsko" se omlouvám, děkuji, plete se, pamatuji že spetl i managment fotbalové repre v Praze, že vlajku nebo hymnu zahráli soupeři opačnou u jedné z těchto dvou zemí.  

+0 /-0 | 25.08.2019 08:34

HonzaSvatoš

Jenom poznámka technická: Originál článku k Rausisovi samozřejmě nevyšel v Litvě (Lithuania), ale v Lotyšsku (Latvia). Možná ten anglický název Lotyšska způsobuje, že si to lidi docela dost pletou. Originál je: https://www.diena.lv/raksts/sestdiena/tuvplana/ka-ar-ravienu-tikt-prom-no-saha.-saruna-ar-igoru-rausi-14223781

+0 /-0 | 25.08.2019 08:06

Morphynista
+0 /-0 | 24.08.2019 14:13

Druid.Panoramix

Poutníku, srdečně zdravím. Mluvíte mi z duše, o novinářích mám stejné mínění jako Vy, čest výjimkám. A s těmi 15-ti letými velmistry také souhlasím... a nemusí je trénovat jen Rausis, že? Dobrých oddílů máme dost a lidí, kteří se věnují mládeži máme taky dost a dobrých a určitě mají mladým co předávat. A k Rausisovi ještě jen tolik - ukáže čas, zda bude moci a zda bude schopen a ochoten se trénování ještě věnovat. Teď mometálně je na dně, ale  bude záležet jen na něm... 3 roky jsou dlouhá doba, ale na druhou stranu dost času na přípravu. Ten článek, co tu dal Frank, je hodně zajímavý i diskuze k němu.

+0 /-0 | 24.08.2019 12:28

Poutnik

Ať to tak či tak, v obecné rovině jsou většinou žurnalisté bahno společnosti. Hladové piraně, které ohlodají každou kauzu na kost. Mistři pokřivení reality. Hlavně, aby se to dobře četlo, prodávalo a tedy generovalo zisk. Mistři slova vymřeli s generací Karla Čapka. Stejně jako přeju každému z vás dobré výsledky za šachovnici, mnohem důležitější je, aby každý kdo v životě zakopne našel sílu a podporu zvednout se. Ať již jde o vyléčené alkoholiky, lidé, kteří překročili zákon, nebo "mistry světa", kteří našli pokoru. Vím, že se v této věci s většinou z vás neshoduji, přesto bych byl rád, kdybych třeba za pět let viděl mladíka z ČR kterého bude trénovat Rausis, jak získává v patnácti GM. 

+0 /-0 | 24.08.2019 08:45

Pavel Ch

Ad pokračuji 00:17: 

Poté ještě  v noci mi Igors psal (sleduje nss), že "je pravda, že rozhovor byl napsanán s některými chybami a podivné novinářské komentáře. A k tomu"... (pozn., to mohou větší lingvisté než já odhalit při srovnání orig. a AJ), "že překlad do Angličtiny je ještě horší", píše Igors (pozn. po měsíci zkreslený senzachtivěji, aby bylo prodejnější).

 Tak pro info našim, kterých se v rozhovoru Igors dotýká, že to tak nemusel říci, jak napsáno od novináře.

+0 /-0 | 24.08.2019 06:59

giocozo
Tak jsem se k tomu článku před chvílí dostal. Pokud jsou Rausisovi odpovědi autentické, tak se ani nedivím, že se to Konopkovi a možná i našim velmistrům, nebude líbit. Podle mě si možná i sám Rausis sobě nálhává, že se na úrověň 2600 dostal jen s vlastní pomocí. O vyšší úrovni mluví vyhýbavě. Dále jen přiznal, to co bylo vyfoceno a já se mu ani nedivím. Prý jednal zkratkovitě a pod tlakem podezření. Trpělivost nikdy neměl, jak sám přiznává, ale cílevědomě se chtěl dostat na hranici 2700. Co k tomu dodat ? Všechno zapadá. Podle mě už byl na poradě s telefonem závislý a jen on a bůh ví, kdy to vlastně celé začalo a co bylo prvním impulsem.
+0 /-0 | 24.08.2019 01:49

Pavel Ch

Našim repre a Michalu Konopkovi se vyjadřování Igorse vůči nim v článku nebude vůbec líbit. Nedivím se.

Trošku tuším, že může být novinářem mírně/více zkresleno a zveličeno.

Jednak, takto přede mnou Igors o našich nemluvil. O Davidovi se vyjadřoval opakovaně, jak je slušný a bezeslný, ikdyž věděl, že ho dost podezírá. Ale ani o M.Konopkovi nemluvil špatně.

Dalo by se říci, že jinak mluví přede mnou a jinak v Litvě. Ano, ale...

Ale ten novinář, tuším, podrazil i Igorse, takto článek nečekal Igors, že vůči němu vyzní. Když jsem s ním mluvil, neznal, co z toho vyšlo. A říkal mi, že to byl delší dobu připravený rozhovor a jeho živote, trénování a že se situace z Francie  dotkli až v závěru okrajově. Tak to cítil po "přátelském" rozhovoru s ním.

 Hned jsem říkal, to je divné, to by drtivá většina článku v tu chvíli nikoho nezajímala.  To dopadne určitě opačně. taky že jo. 

No a začíná článek... podvod před čtvrstoletím a teď podvodník po  250 letech Rausis. Mezitím asi samí andílci To za "přátelský" rozhovor jistě nečekal. Mohly tam být i jiné věci (věty vůči našim) nafouknuté, jinak než řekl. 

 To jsem také z našeho rozhovoru udělat mohl udělat senzachtivý článek a za velké penízecheekyto prodat nss (to v laugh) jako prodal z Litvy po měsíční licitaci se zájemci nakonec ChessBassi.

+0 /-0 | 24.08.2019 00:17

giocozo
No a proč ne ? Je to rozhodně zajímavější, jako některé komentáře bez obsahu. Taktéž děkuji Pavlu Ch. za jiný úhel pohledu a Frankovi za info.
+0 /-0 | 23.08.2019 22:01

Vojta.T

Ahoj hele a to vás opravdu ještě kauza Rausis baví jo? :D ... To už je výkon :D

+0 /-0 | 23.08.2019 19:40

Pavel Ch

Frank: .... tak až dnes (23.8.) vyšlo v AJ a celý. O tom rozhovoru se vědělo, i  na našem svazu, že bude druhý den (proběhl těsně před vydáním v Litvě 26.7.). A pak, že se čeká na překlad do AJ, obsah orig. nebyl znám. Se myslelo den, pak týden a ono měsíc.

Možná se jednalo "za kolik" ho prodá redaktor. V místních litevských novinách na netu byl a je neúplný s tím, že pokračování si kupte v tištěném.  

+0 /-0 | 23.08.2019 19:40

Frank
Kdo chce rozhovor s Rausisem, může si ho přečíst na Chessbase... https://en.chessbase.com/post/how-to-quit-chess-in-one-move
+0 /-0 | 23.08.2019 18:56

Pavel Ch

PK: Ještě jednou, viz 13:51 - co uvádím, že je pravda, se vzácně shoduje s mým známým, nyní pobývá ve  Francii blízko dění. A proto další věci, o kterých mi ochotně Igors říkal, neuvádím, neověřitelné. Možná někoho nezajímá pravda, mne ano, a musí mne zajímat. Ostatně, nic nemění "tato pravda" na tom, že Igors hrubě porušil pravidla, k čemu se přiznal a očekává trest. Který asi bude maximální (až 3 roky). Akorát jsem vyvracel nabalenou omáčku kolem, což byly domněnky, spekulace.  

PS: PK -  Můj nick je tady známý, a jak psal Ota Válek, že třeba Viktor, další i já   nepoužíváme celé jméno. Já ne tak kvůli svým názorům,  za němi si stojím, ale pokud jste si občas, občaswink, nevšiml, tato diskuse není vždy, slušně řečeno, gentelmenská. Tak by se někdo z povzdálí mohl divit, kam že přispívám.

+0 /-0 | 23.08.2019 18:49

Druid.Panoramix

Pavle Ch, děkuji za jiný úhel pohledu na " případ Rausis". Nechci se přít, zda je to, co Vám řekl pravda, polopravda či lež - nebyl jsem u toho a nemohu soudit, stejně jako nikdo z nás nebyl v tom Strasburgu, kde se to stalo. Máme zprostředkované informace a známe novináře, kteří aby ty svoje plátky prodali, tak udělají i z komára velblouda. Mám ještě jeden možný výklad - Rausis jako obět systému, ale to je asi přesně to, co by vybudilo místní z nečinnosti, a to je přesně to, co nechci. Mě včera potěšila výhra Tadeáše Kriebela s Werlem a škoda, že Van to nedotáhl do konce a těším se na zápas ciki333 s Honzou Havlíkem.... když se ciki333 připraví, tak ten bod bych mu přál, za odvahu.

+0 /-0 | 23.08.2019 18:04

Pražský kavárník

Anonym Pavel Ch si tedy nechal od pachatele nabulíkovat hlouposti. Setkal se anonym Pavel Ch i s žalobci?

+0 /-0 | 23.08.2019 18:04

Pavel Ch

To Achjo:

Přesně, víte, že tu píši o nebezpečí již více let, mnozí se mi na začátku smáli. Ano znechutil hráč 1800 výlet do Itálie amaterum, když ho chytli až na závěr. JJ, i já hrál proti týmu v podhorské lize, kde hrál soupeř, kterého pak u něj ve státě chytli.

  Proto jsem se chtěl setkat na jaře, z odborného hlediska mne to prostě zajímalo, když se o podezření všude psalo. Naše časové možnosti se nesetkaly. Po vypuknutí v červenci jsem se mu ozval a rychle jsme se dohodli na setkání.

  Mírná obhajoba? Píši to,  co se psalo a přitom nebyla pravda. Plus co je pravda nezpochybnitelná. 

Tou otázkou "achjo" byste mně dostal tam, abych začal říkat, čemu dalšímu věřím, čemu ne a jak. Proto jsem napsal sem, a svazu uvedl, jen ty nezpochybnitelné věci, pravdivé. A na tom není nic špatného, né? Domněnek, co si kdo myslí...to tu bylo popsáno stohy, na to jsou větší odborníci.

+0 /-0 | 23.08.2019 17:17

Achjo

Pavel Ch : a řekl jak často si tahle hrál s mobilem na záchodě? zajímá mě, jak často nebo jestli to byl zkrat před dosažením mety 2700.  Ale jinak mě mirná obhajoba Rausise překvapuje, jelikož podle mě chcete dost kontrolovat klidně i amatery s elo pod 2000

+0 /-0 | 23.08.2019 16:34

Pavel Ch

Ota Válek:

Nechytili ho při východu z toalety, jak někde se psalo, ale pokračoval v partii. Až v dalším průběhu partie za ním přišli, nevěděl, natož čím, že byl snímnut.....

 Po dohodě s Igorsem jsem předal vedení svazu, že případné podobné setkání s nimi nevyhledává, nežádá o něj, ale, že pokud by byl zájem, neodmítl by ho.

Já nebudu říkat na kolik procent ostatní věcem z rohovoru (ne)věřím, kde jsme probrali úplně vše, obrázek jsem si udělal, trošku o psychologii lidí něco vím, ale nebudu nikomu vnucovat. K tomu se mohu mýlit. To by si musel jiný udělat po rozhovoru s ním jiný sám.  

Snad ještě pro zvídavé čtenáře mohu říci: Ano, chtěl po +0,8 došplhat k 2.7, výše ne. 

+0 /-0 | 23.08.2019 16:25

Ota Válek

Pavle, bavili jste se o tom, jak byla pořízena fotografie, která obletěla svět? Zda skrytou kamerou, či jej někdo vyfotil ze sousední kabinky mobilem....

+0 /-0 | 23.08.2019 16:12

Pavel Ch

Jirko Kadlec:

Tím jsem chtěl říci, že to nebyl "výslech". To bychom si o ničem nepopovídali, to může jen patřičná komise a stejně danný nemusí odpovídat.

Alespoň vím toho nejvíc (asi nejvíc v ČR) a žasl jsem nad dohady, co se tu píší a odjinud přejímají.  Uvedl jsem jen to, co je nezpochybnitelná pravda.  Dokonce mi ukázal i svoji zdravotní dokumentaci, ale z toho pochopitelně neřeknu ani "z" ani "a". Snad jedině, že ten hloupý a fakt dost nevkusný titulek jednoho z článků - tedy přejatý odjinut, abych neškodil nss - není pravda (že by jako .. "na hlavu"). Fakt nevkus.  

+0 /-0 | 23.08.2019 16:08

Jiří Kadlec

@Pavel Ch

"Sešli jsme se týden po "Francii" 2 hodiny přátelsky na kávě... "

Přátelsky na kávě? S Rausisem? To se tedy, Pavle, máte fakt čím chlubit...  

+0 /-0 | 23.08.2019 15:33

Pavel Ch

...nevyšetřovala to francouzská policie (naopak jemu bylo razeno, aby předal policii a požadoval odškodné, tam by možná vysoudil více než by za 3 roky vyhrál), neudělá.

- Neukončil karieru, jen řekl, že trest může být pro něj "věkově" likvidační.

-   Uznal, že hrubě porušil pravidla, že si zaslouží trest (jíní přistižení se vymlouvali na kde co včetně nelegálnosti dosažení důkazů), avšak nikde neřekl, že tam měl v mobilu pozici.

   ...pak jsme se jen tak přátelsky bavili o posledních 5 letech i o dřívějšku. Ale uvádím jen to co je pravda nebo co není důvod zpochybňovat. Tak jsem řekl i nejvyšším ze svazu. Ale třeba to na věci nic nemění. Porušil hrubě pravidla, to ví, a tuší, že přijde (asi maximální 3letý trest).

 

..ta jarní schůzka nebyla, chtěl se sejít, ale když byl v ČR nemohl jsem, týden po "Francii" hned kývl. A byla to jen moje inciativa, jako se mohu potkat s každým, nebylo to "služebně" nic od svazu. Prostě mne to již na jaře zajímalo.

+0 /-0 | 23.08.2019 14:04

Pavel Ch

Dobrá , chtěl jsem se s ním sejít již na jaře, když se to furt přemítalo, jen tak na kafi.

Sešli jsme se týden po "Francii" 2 hodiny přátelsky na kávě... 

Bydlí Igors tam, kde mám pracovní aktivity. A to co "není určitě pravda" se vzácně shoduje s tím, co mi napsal můj dávný známý v Francie (seznámil jsem se s ním ve SchabisGmundu, kam jsem jezdil v devadesátkách, dříve emigroval, ale šachy už nehrál, jen divák, tak si občas napíšeme).  

+0 /-0 | 23.08.2019 13:51

verbir

Pavle, co z toho, co se o něm psalo, není pravda? 

+0 /-0 | 23.08.2019 13:13

Pavel Ch

Pavel Čapek: Podvodníci, mistři a velmistři např. z Francie, Německa, Rakouska, nechodí kanálama, ale po krátkém trestu již hrají. Samozřejmě špatně, měly by "stát" mnohem déle. Věta k Rausisovi: "Kdyby alespoň polovina toho, co se o něm napsalo, byla pravda".

+0 /-0 | 23.08.2019 08:46

Pavel Capek

K Rausisovi se hodí věta pronesená v jiném kontextu : Já kdybych měl za sebou to, co on, tak lezu kanálama.

 

+0 /-0 | 23.08.2019 07:30

Vojta.T

Zdravím ..tak jak jsem říkal, Nakamura padá a padá( už je 21) a to ho zítra čeká Magnus... podle mě s Magnusem prohraje...ale je i vidět že Magnus nemá dny. A teda dostává mě "stálá" síla Tygra Ananda, je fakt hodně dobrej... :-)

+0 /-0 | 22.08.2019 22:10

Pavel Ch

Nakamura ztratil trpělivost a spáchal Harakiri, co se ve stejnopolných nesmí. Ding manévry těžkých figur využil sloupců-řad-diagonál, Karja spěchal s Magnusem v pěšcovce raději do patu. Ale ne, jen efektně, jiné remízy také viděl. 

+0 /-0 | 22.08.2019 22:02

Pavel Ch

Přátelé s kým se ještě uvidíme (z diskutérůwink) v Novém Boru na bleskovém Fejfaru? Překonáme alespoň padesátku? Pamatuji 200 hráčů. Nenacházím archív "ke kávě", tak jsem musel vzít odkaz z emailů, kdy jsem propagoval po kraji a po klubu Fejfarův memoriál 

...pak můžete přejet na sobotní večerní školení ChessBasse a nedělní seminář trenérů do Rumburka - s lektory Jiřím Dufkem a Robertem Cvekem, to také "zapadlo" z "kávy" (přihlášky dodnes, nejp. v pátek ráno do 9.h.) seminář, školení  . Propozice + přihlášení.

 --

Jste nějak zvědavícool na Igorse, je ve svém rodném státě teď, ale vrátí se brzy opět do svého bydliště na sever Čech, kde mnoho let žije.

+0 /-0 | 22.08.2019 20:29

Jan Repák
PK: Není to zřejmé? Změnil si jméno, prodělal deset plastických operací a hraje za Severní Koreu.
+0 /-0 | 22.08.2019 10:21

Pavel Ch

Anand zase hezké šachy, oběť pěšce černými v Italce, byť remis.

+0 /-0 | 21.08.2019 23:56

I Shot the Devil

Velice pěkný dokument  :  https://www.iprima.cz/filmy/karpov-vs-korcnoj

+0 /-0 | 21.08.2019 16:20

Pražský kavárník

Co se stalo s Rausisem? Je ve Francii ve vězení? Je v ČR? Kde je? Už to zjistili investigativní novináři z nss.cz?

+0 /-0 | 21.08.2019 15:51

Pavel Ch

Škoda, včera jsem se díval při fotbale na Višiho, tlačil hezky Weslyho, nepokryl přechod do remízy jak Slávka penaltuwink.

+0 /-0 | 21.08.2019 08:35