7. ročník Sharjah Masters 2024

15.05.2024 11:55 | Turnaje

Sedmý ročník Sharjah Masters je za dveřmi a s ním i přehlídka neuvěřitelně silných šachistů, kteří se utkají o prestižní titul. Tento turnaj, pořádaný Sharjah Cultural and Chess Club, se rychle stává jedním z nejsilnějších šachových klání na světě.

Od svého vzniku v roce 2017 přitahuje nejlepší světové hráče a letošní ročník slibuje být jedním z nejnapínavějších. A my, šachoví nadšenci, můžeme jen doufat, že uvidíme krásné partie a úspěch českého talenta Thai Dai Van Nguyena.

Sharjah Masters: Turnaj plný hvězd

Sharjah Masters se rychle stal jednou z nejsilnějších šachových událostí na kalendáři. V letošním ročníku je v Masters sekci přes 42 hráčů s ratingem nad 2600, včetně mnoha známých jmen jako Arjun Erigaisi, Parham Maghsoodloo, Yu Yangyi, Teimour Radjabov a Amin Tabatabaei. A mezi nimi se objeví i český talent Thai Dai Van Nguyen, který bude určitě usilovat o dobrý výsledek.


Arjun Erigaisi: Král otevřených turnajů

Arjun Erigaisi si v posledních měsících vybudoval pověst "krále otevřených turnajů". Po sdíleném druhém místě v Grenke Open a vítězství v Menorca Open a TePe Sigeman dosáhl svého vrcholného ratingu 2761. Pro Erigaisiho je důležité upevnit své místo na vrcholu a získat více pozvánek na uzavřené turnaje superGM, takže bude chtít přidat další vítězství do svého dlouhého seznamu triumfů.


Parham Maghsoodloo: V dobré formě

Parham Maghsoodloo dosáhl svého vrcholného ratingu 2742 v prosinci 2023 a nyní má rating 2732. Na Prague Festival 2024 skončil na děleném 2. místě, před hráči jako Gukesh, Rapport a Navara. Pro Maghsoodloo, který je světovou devatenáctkou k květnu 2024, by získání několika ratingových bodů a vítězství v turnaji znamenalo velmi dobrý výsledek.


Yu Yangyi: Veterán s technickou hrou

Yu Yangyi je na vrcholu už dlouho, když v roce 2014 vyhrál Qatar Masters o půl bodu před Anishem Giri a Vladimirem Kramnikem. Jeho dlouhá kariéra byla poznamenána velmi solidní a technickou hrou, která možná není tak vhodná pro otevřené turnaje. Nedávno skončil na 22. místě jako první nasazený hráč na Dubai Police Global Chess Challenge. S ratingem 2728 je však Yu stále favoritem na vítězství v Sharjah Masters.


Teimour Radjabov: Stále top hráč

Radjabov je dlouhodobým  TOP hráčem s významnými šachovými úspěchy, včetně téměř dosažení  ela 2800 v klasických šachách. Jeho poslední klasický turnaj, European Team Championship, byl před pěti měsíci, kde ztratil 22 ratingových bodů a nevyhrál žádnou partii. Přesto však Radjabov ukázal obrovskou třídu, takže pokud přinese svou nejlepší hru na Sharjah Masters, bude jedním z hlavních kandidátů na vítězství.


Amin Tabatabaei: Stoupající hvězda

Stejně jako Erigaisi a Maghsoodloo se i Amin Tabatabaei dostává do vyšších řad. V roce 2024 byl převážně neaktivní, hrál pouze Chessable Masters před třemi měsíci a nedávno Bundesligu. Po dokončení na 2. místě na London Chess Classic 2023 by však měl být Tabatabaei ve dobré formě a je jedním z kandidátů na vítězství v Sharjah Masters.


Thai Dai Van Nguyen: Česká naděje

Mezi účastníky letošního ročníku Sharjah Masters se řadí také český talent Thai Dai Van Nguyen. V roce 2023 zaznamenal několik významných úspěchů, včetně skvělých výsledků na turnajích v Evropě. Nguyen je známý svou precizní hrou a strategickým myšlením, což z něj činí vážného kandidáta na vysoké umístění v turnaji. Jeho účast přidává další vrstvu napětí a zajímavosti do již tak nabitého pole hráčů.

Silné pole hráčů

Pole je absolutně plné talentů. Hráči jako Alexey Sarana, Vladislav Artemiev, Andrey Esipenko, Vladimir Fedoseev, Samuel Sevian, S L Narayanan, Daniel-Bogdan Deac, Sanan Sjugirov, Hans Moke Niemann, Javokhir Sindarov, Nihal Sarin, Haik Martirosyan, Sam Shankland, Chithambaram Vr. Aravindh a Nodirbek Yakubboev mohou kdykoli překvapit a vyhrát turnaj. Sharjah Masters slibuje být velmi vzrušujícím turnajem !


V prvním kole porazil Van Ananda! Zní to skvěle, ale není Anand jako Anand. Přesto gratulace k výbornému vstupu do turnaje a k vítězství nad Pranavem Anandem. 

Partie on-line můžete sledovat na lichess

Oficiální stránky turnaje najdete v tomto odkaze

PK

1x 1800x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kiklos
Krásnou partii sehrál v 1. kole Tabatabaei, zkuste si postavit pozici po 23. tahu a hádat pokračování.
+1 /-0 | 15.05.2024 23:38