35. ročníku Memoriálu Karla Osmančíka

29.09.2021 04:00 | Turnaje

V sobotu 25. září se ve velkém sále kulturního domu v Dolním Benešově uskutečnil již 35. ročník tradičního memoriálu Karla Osmančíka, letos hraný nejenom jako krajský a okresní přebor jednotlivců, ale také nově jako krajský přebor seniorů v rapid šachu.

Hrací systém i tempo se oproti předchozímu roku nezměnilo, byly hrány dva samostatné turnaje, hlavní OPEN a turnaj mládeže do 15 let, švýcarským systémem na 9 kol s časovou kontrolou 12 minut + 3s za každý provedený tah.

Novinkou, kterou si pořadatelé pro tento ročník připravili, byl on-line přenos z prvních 8 šachovnic, který byl promítán projektorem na plátno a také byl k dispozici na webu. Šachový život se po pandemii do normálu ještě úplně nevrátil, čemuž odpovídala i účast – hlavní turnaj hrálo dohromady 85 šachistek a šachistů, turnaj mládeže pak 37 dětí do 15 let.

Slabší byla také úroveň turnaje co se nasazení podle ratingu týče, nehrál v něm žádný velmistr a pouze 4 hráči s titulem mezinárodní mistr. Nejvýše nasazeným hráčem byl IM Jaroslav Bureš hrající za BŠŠ Frýdek-Místek, který také svou pozici obhájil. Základem úspěchu se mu staly 4 výhry v prvních 4 kolech, na které navázal střídavaě 3 remízami a dalšími 2 výhrami a se ziskem 7,5 bodu z 9 kol zvítězil nejen v hlavním turnaji, ale také v soutěži o krajského přeborníka.

Z celkového cenového fondu 12.000 Kč tak získal 3.000 Kč pro vítěze hlavního turnaje a 600 Kč za KP. Stejného bodového zisku dosáhl výborně hrající ostravský matador Aleš Krajina, který prohrál pouze s celkovým vítězem, a kromě remízy v posledním kole si připsal plných 7 výher a zaslouženě se stal také krajským přeborníkem seniorů (nad 60 let) pro rok 2021 a také nejlepším seniorem turnaje.

Překvapením pak rozhodně bylo 3. místo Marcela Řezníčka z Hrabyně, nasazeného jako číslo 28, který po 4 výhrách v posledních 4 kolech nasbíral jako jediný celkem 7 bodů. Marcel získal nakonec stejně jako Aleš 4 finanční ceny, když přidal také 1. místo v okresním přeboru okresu Opava a stal se i nejlepším hráčem s ratingem do 2000 elo bodů.

Nejlepší ženou v turnaji byla 12. Olina Sikorová s 6 body, nejlepším juniorem a juniorkou domácí 22. Tomáš Kučera s 5,5 body a Tereza Gemsová na 43. místě se 4,5 body.

Uznání rozhodně zaslouží nejstarší účastník turnaje, kterým byl pan František Vykydal, ročník 1932! I v tomto věku uhrál celých 50% bodů s daleko mladšími soupeři.

V turnaji mládeže zvítězila suverénně 1. nasazená Jana Sikorová z TŽ Třinec, která soupeřům povolila pouze 1 remízu a získala 8,5 bodu z 9 partií. Zároveň se stala vítězkou kategorie do 15 let a nejlepší dívkou celkově i v kategorii. Ve věkové kategorii do 12 let zvítězil její oddílový kolega Dominik Rotter se 6,5 body (celkově 4.) a i nejmladší skupinu do 9 let ovládl hráč Třince – Lukáš Krišica s 5,5 body na 11. místě celkově.

Pro děti byly nachystány věcné ceny a také losovatelná cena, šachový dort. Oba turnaje také probíhaly zcela beze sporů, hlavní rozhodčí Ing. Karel Záleský nemusel kromě drobných technických problémů (vybité baterie v hodinách, poškozené figury) řešit žádné incidenty mezi hráči. Drobné komplikace postihly také bufet, kde došlo k mírnému zpoždění při vydávání hovězího guláše, ale nakonec se dostalo na všechny a čas nikomu kvůli zpoždění u jídla neběžel.

Kromě početné skupiny organizátorů patří poděkování také sponzorům turnaje, mezi které patří město a kulturní dům Dolní Benešov, Masokombinát MASOMA a ZV OS KOVO MSA.

a také pozvat všechny šachu znalé čtenáře na 36. ročník MKO, který se opět uskuteční v měsíci září v roce 2022.