(XXX.) - Ujtelkyho rojnice

24.10.2013 06:14 | Šachový střípek

Maximilián Samuel Rudolf Ujtelky (1915 –1979) byl známým slovenským mezinárodním mistrem a teoretikem. Mnohokráte bojoval v přeborech republiky a byl i naším reprezentantem na Olympiádách (1954, 1960, 1966) a mistrovstvích Evropy (1957, 1961).

Černými hrával velice pevnou výstavbu, kterou se navždy zapsal do šachové teorie (Ujtelkyho systém). Vyvíjel se obvykle tímto způsobem: b6, Sb7, g6, Sg7, d6, e6, Jd7, Je7. V mezinárodní terminologii se nazývá taková výstavba použitelná i pro bílého Hippopotamus Defence.

V následující partii, která je dost známá, zkusil postavit neobvyklý pěšcový val na 6. řadě, který se nepodařilo probít ani takovému útočníkovi jako byl kazachstánec Rašid Nežmedtinov. O partii se na internetových stránkách dost diskutuje např. zde.

-
. kolo -
Také v další partii stál černý velmi pasivně. Soupeř nevyužil svých šancí, kterých měl vrchovatě a nakonec se ocitl v prohraném postavení. V databankách sice nacházíme výsledek 1-0, ale na šachovnici je postavení vyhrané za černého.

-
. kolo -
Další partie s pěšcovým valem jsou v přehrávacím okně.

-
. kolo -

C54 Möllerův útok


Tah 9.d5! v Grecově variantě italské hry v roce 1898 vzkřísil svými analýzami do praxe dánský mistr Möller a tím již odepsané variantě vdechl nový život. V literatuře se pak velmi často užívá název Möller (Therkatz) útok. Další analýzy ovšem dokázaly, že útok bílého vede jen k remíze. Nicméně přesná obrana černého se musí dobře znát, jinak může spadnout do lehce prohraného postavení.

Jörgen Möller (1873 - 1944), severský šampion 1899 a 1901, v roce 1907 byl 4. na silném mezinárodním turnaji v Kodani.

Původní analýza Möllera byla uveřejněna v Tidskrift för Schack 1898 (mě nebyla dostupná) a pak ji v Deutsche Schachzeitung zhodnotil Carl Schlechter (rok 1899 čísla 10 a 11). Doplnil ji pak W. Therkatz.

Möller svým tahem 9.d5 jistě sehrál mnoho partií, dostupné jsou ale jen dvě následující:


-
. kolo -

-
. kolo -
A nyní se podívejme na původní analýzu a prověřme ji.

-
. kolo -

-
. kolo -

Další zajímavé partie a ukázku analýzy z ECO si přehrajte v okně.


-
. kolo -

Ekvilibristiku s volným pěšcem a střelci


předvádí následující studie pod známého skladatele V. A. Korolkova. Jeho podrobně komentované studie patří k tomu nejlepšímu co bylo v této oblasti stvořeno. Podívejte se na jednu z nich. Je z jeho sbírky na straně 99.


-
. kolo -
A na závěr ještě jednu lahůdku: mat 4. tahem!

-
. kolo -
0x 3071x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované