(L.) - Šachy a hudba

30.06.2016 06:15 | Šachový střípek

Toto spojení je známo v širokém záběru, jistě není nutno připomínat slavné hudebníky, kteří hráli šach a to v napříč časovým spektrem od Philidora až třeba po muzikál Chess autorů Bennyho Anderssona, Björna Ulvaeuse ze skupiny ABBA (hudba) a Tima Rice.

Jedno koncertní představení je možno shlédnout zde.

                Lze třeba vzpomenout na vydavatelství Chess Records (založili polští emigranti jménem Leonard a Phil Chess), o kterém vznikl dokonce i film (v hlavních rolích Adrien Brody a Beyoncé Knowlesová), hudební drama Cadillac Records. Jistě by se dalo pokračovat dále.
                  Vznikly ale i hudební skladby věnované šachu. Čtenářům je možná známo, že byla napsána Hymna šachistů, kterou zkomponoval Karel Pospíšil. Pro hudebně zdatné čtenáře jsem okopíroval z každé ukázky několik notových řádků.


Čs. šach pak v roce 1945 na straně 60 uveřejnil Hymnu buchenwaldských šachistů.


Méně známo asi je, že i naše organizace FIDE má svou hymnu. Je na stránkách L´ Italia Scacchistica 1951 str. 94.


Dokonce i turnajové knihy publikují notové zápisy. Dvě další uvedené skladby jsou na úvod turnajové sbírky Schach Congress Barmen 1907.A hledáním na netu objevíte spoustu jiných hudebních ukázek, třeba si můžete poslechnout skladbu Šachová dáma Ladislava Simona na youtube.com.

Anebo obrazové ztvárnění skladby Chess Show  (je věnována jako pocta Johnu Cageovi) vychází ze záznamu mistrovské šachové partie z roku 1970 mezi Robertem Fischerem a Vasilijem Smyslovem.

 

Typická oběť v sicilské obraně na b5

                  má už skoro stoletou historii. Vyskytuje se v mnoha modifikacích, může brát jezdec (Jbxb5, Jcxd5, Jdb5 a nebo Jbd5) a nebo i střelec. Jedna z nejstarších obětí střelce byla sehrána na pařížské olympiádě 1924.


-
. kolo -


A nyní kytička starších partií na oběť Sxb5.


-
. kolo -


Tah Da5

 

                ve variantě Cambridge Springs skýtá mnoho možností jak získat rozhodující výhodu. Bílý musí být velmi opatrný zejména na svého Sg5.

                  V následující partii Delannoy - Drechler, která byla uveřejněna v roce 1940 v Magyar Sakkvilágu nabídl černý soupeři pěšce e4. Výsledkem byla chycená dáma. Na konci partie byl dovětek, že se podobný situace již vyskytla v partii na ostravském turnaji v roce 1923.

-
. kolo -
V následující partii musel bílý vzít na d4 střelcem, neboť ten byl napadený f pěšcem. Situace tak pro bílého je mnohem horší.

-
. kolo -


Oběť dámy se pak v turnajové praxi vyskytla několikrát, vybrané partie jsou v přehrávacím okně.


-
. kolo -


Marshallův tah

                  Na turnaji v Norimberku 1906 se podařil Marshallovi zajímavý kousek. Ve dvou partiích (ale s obrácenými barvami) se v postavení vyskytl obdobný pozoruhodný taktický obrat. Posuďte sami:

-
. kolo -
3x 5867x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
oldsoft

Sergej Progofjev hrál zápas s Davidem Oistrachem, krom toho jednou v simultánce porazil Capablanku. http://en.chessbase.com/post/the-1937-prokofiev-oistrakh-match

+0 /-0 | 05.07.2016 11:29

Jan Vaníček

Tahé děkuji p. Závodnému za pěkné čtení, jdu si přehrávat....wink.

 

+0 /-0 | 01.07.2016 20:27

Poutnik

Děkuji za tento článek. Jako profesionálního hudebníka mi byl nadmíru potěšujícím. Asi bych rozdělil ty hudebníky na dva tábory. Profi šachisté, kteří trošku muzícírovaly a naopak. Profi hudebníky, kteří občas hráli šachy. Uprostřed stojí velikán, který byl vynikající v obojím Philidor. Jediný svého druhu. U prvních dvou ukázek chybí harmonie, což je docela důležité pro vykreslení skladby.Hezký den pane Závodný.

+0 /-0 | 30.06.2016 22:35