Zvítězil Maxime Vachier-Lagrave

03.08.2013 06:30 | Biel 2013

Nejrychlejší ruku prokázal ve finálovém rozstřelu francouzský velmistr Vachier-Lagrave. Nejprve hladce vyřadil Lirena a ve finále si poradil i s Moiseenkem. Velké zklamání si v Bielu prožil Richard Rapport, který obsadil poslední místo.

Velmistrovský turnaj v Bielu skončil nečekanou zápletkou. Bacrot, který dlouho v turnaji vedl, musel v závěrečných kolech uvolnit místo čínskému talentu Ding Lirenovi. Tomu stačila v posledním kole i remíza k samostatnému vítězství. Soupeř Vachier-Lagrave byl však proti. Partii vyhrál a vynutil si prodloužení. Po závěrečném 10 kole se totiž o první místo dělila čtveřice hráčů s 14 body a dle pravidel tak o konečném umístění musel rozhodnout Tie-break. Prodloužení se hrálo na dva semifinálové zápasy s následným postupem vítězů do finále.


Ding Liren byl velmi blízko triumfu, nakonec ho Maxime Vachier-Lagrave odsunul až na 4. místo. (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

Semifinále, hrané na dvě bleskové partie (5 min a 2 s/tah), se ukázalo být překvapivě jasnou záležitostí. V prvním duelu přehrál Moiseenko 2:0 Bacrota, ve druhém pak Vachier-Lagrave navázal na předchozí výkon a porazil 2:0 Lirena. Finále se hrálo rapid tempem (15 min a 5 s/tah) a rozhodla hned úvodní partie, kde francouzský reprezentant vyhrál již po 23 tazích. V odvetě byl sice Moiseenko velmi blízko vyrovnání, v náročné koncovce s dámou proti věži a střelci však nenašel vyhrávající pokračování. 

Vachier-Lagrave - Moiseenko/Tie-Break, finále (1. partie). Po 21...f6 bílý rychle zakončil partii 22. Sxa7 Vd8 (22...Vxa7 také nic nedává pro 23. Vd7 Sc5 a 24. Vd8 a bílý získá s kvalitou i vyhranou koncovku) 23. Sc5 1:0. Černý nezabrání ztrátě figury. 


Finálový rozstřel v rapid šachu. (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

Vachier-Lagrave potvrdil, že se mu v Bielu, od roku 2005 oficiálně nazývaného Biel/Bienne, mimořádně daří. Všechny tři jeho předchozí starty skončily ziskem některé z medailí. V roce 2009 dokonce zlaté. Tie-break o první místo hrál poprvé v roce 2010, kdy obsadil 3. místo.

Alexander Moiseenko na sebe neupozorňoval divokými kombinacemi a svérázným zahájením jako Rapport nebo Liren, přesto bojoval do poslední chvíle o vítězství. (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

V doprovodném mistrovském turnaji zvítězil GM Pentala Harikrishna (uprostřed) před GM Mateuszem Bartelem (vlevo). Oba hráči se v nadcházející sezóně představí v barvách Nového Boru. Třetí místo obsadil GM Dragan Solak. (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

Konečné pořadí

Poř.
 
 
Jméno
FED
Rtg
Body
1
GM
Maxime Vachier-Lagrave
FRA 
2719
14
2
GM
Alexander Moiseenko
UKR 
2699
14
3
GM
Etienne Bacrot  
FRA 
2714
14
4
GM
Ding Liren
CHN 
2714
14
5
GM
Ian Nepomniachtchi
RUS 
2717
10
6
GM
Richard Rapport 
HUN
2693
6


Odkazy

0x 4088x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované