Zlatě se zapsal Nepomniachtchi

23.07.2018 21:00 | Dortmund 2018

Poprvé se do historie turnaje Sparkassen Chess-Meeting zlatě zapsal Rus Ian Nepomnatchi. Stačilo mu k tomu 5 bodů ze sedmi partií. Zklamaný je rekordman co do počtu účasti i vítězství v tomto turnaji, Vladimir Kramnik. Dvě jeho partie komentuje GM Žilka.

Vítězem 46. ročníku turnaje Sparkassen Chess-Meetings se stal 28letý ruský velmistr Ian Nepomniachtchi. Podařil se mu především závěr turnaje, když si v pátém kole vyšlápnul bílými na Kramnika a v kole sedmém, také s bílou armádou, přehrál domácího Meiera. V kole šestém rozdělil bod s Dudou a připsal tak na svůj účet ze závěrečného trojkola 2,5 bodu. To se nepovedlo nikomu dalšímu z po první polovině turnaje úspěšné šestice a tak se Rus radoval ze samostatného vedení s konečným zúčtováním 5/7. "V turnaji jsem hrál dvě podobné pozice stejně špatně. Proti Kovalevovi v druhém kole, to jsem měl v hlavě pořád MS ve fotbale a pak partie proti Dudovi. Ta je dobrým příkladem, jak nehrát černými Najdorfa. Nikdy už to nebudu takhle hrát, říkal jsem Vachier-Lagravemu minulý rok, když jsem s ním partii prohrál podobným způsobem. Zahrál jsem to teď ale stejně mizerně, jen s tím rozdílem, že teď jsem z toho se štěstím vytěžil remízu. Prošvihl jsem ale také přímou výhru proti Girimu. Z té jsem asi nejvíc zklamaný. Ale ani my samozřejmě nejsme stroje a děláme chyby. Startovní pole bylo velmi silné, i když Liviu-Dieter Nisipeanu byl poněkud z formy. Obecně se mi turnaj velmi líbil, bylo úsměvné, že jeden z diváků v první řadě usnul a chrápal. Velkou pomocí mi byl můj sekundant Vladimir Potkin." nechal se po turnaji slyšet vítěz.


Vítěz turnaje Ian Nepomnatchi (zdroj: web turnaje)

Za ním se seřadili se 4 body Anish Giri, Vladislav Kovalev a Jan-Krzysztof Duda. O rozřazení na dalších stupních vítězů tak muselo rozhodnout pomocné hodnocení. 

Celkově druhý Anish Giri se s turnajem rozloučil s rozporuplnými pocity: "Pro mě se turnaj začal ubírat špatným směrem poté, co jsem bez zjevného důvodu ztratil hru proti Kovalevovi. Byla to normální pozice bez rizika a najednou jsem jí ani nevím proč prohrál. To byla samozřejmě tvrdá rána. Byl jsem pak překvapený, že se mi podařilo vyhrát dvě partie. V posledním kole jsem měl ještě dobrou šanci zakončit turnaj ve velkém stylu. Kdyby Ian remízoval a já vyhrál, byl bych první. Hrál jsem dobrou partii proti Dudovi a stál jsem na výhru až do doby, než jsem přešel do koncovky, která nebyla ale vůbec jednoduchá. Úplně jsem přehlédl vyhrávající 21.h4. I poté jsem sice stál pořád lépe, ale bylo to mnohem, mnohem těžší prosadit. Ztratil jsem pak nit a dokonce jsem to byl nakonec já, kdo byl rád za remízu. To pro mě byl samozřejmě rozporuplný závěr turnaje. Ale jsem spokojený s partiemi proti Nisipeanu a Kramnikovi. Zlatým hřebem pro mne bylo, že jsem mohl zasadit Kramnikovi ránu černými. "


Anish Giri (zdroj: web turnaje)

V závěrečných třech kolech kromě vítěze dokázal naplno skórovat už jen GM Giri s papírově slabším GM Nisipeanu, který prohrál ještě s reprezentačním kolegou GM Meierem. Ten může být se svým vystoupením a konečným pátým místem poměrně spokojený. Naopak v poli poražených skončili velcí favorité, desetinásobný vítěz GM Kramnik, který uhrál pouze tři body, stejně jako obhájce loňského prvenství GM Wojtaszek. S půl druhým bodem za pelotonem zametal GM Nisipeanu.

Především Vladimir Kramnik byl ze svého vystoupení poněkud zklamaný: "Skutečně jsem se nepotkal s dobrou formou. Delší dobu jsem nehrál a nějak jsem se nedostal do hry. Částečně bylo všechno v pořádku, ale v každé partii se pak něco pokazilo. Musím rozhodně něco udělat se svou formou, protože  od září hraji hned několik důležitých turnajů. Nejspíš zakopaný pes leží opravdu jen v tom, že jsem delší čas nehrál a mé dovednosti poněkud zrezivěly. Je to velká škoda, protože některé partie byly skutečně dobré. Vyvíjel jsem na soupeře tlak, ale pak jsem seknul chybu. To je prostě můj styl. Je mi 43 let a chci prostě šachy hrát a užívat si je. A když holt prohraji, tak prohraji. Jako obvykle jsem hodně riskoval, když ale nemáš dobrou formu a v partiích riskuješ, tak za to holt zaplatíš vysokou cenu."


GM Vladimir Kramnik (zdroj: web turnaje)

Pěkné resultáty posledních kol pro čtenáře nšs okomentoval GM Štěpán Žilka


-
. kolo -

-
. kolo -

Tabulka konečného pořadí po 7 kolech

Poř. Tit. Jméno Fed. FIDE Body černé + S.B.
1. GM Nepomniachtchi, Ian RUS 2757 5.0 3 3 15.50
2. GM Giri, Anish NED 2782 4.0 4 2 12.25
3. GM Kovalev, Vladislav BLR 2655 4.0 4 1 14.00
4. GM Duda, Jan-Krzysztof POL 2737 4.0 3 2 12.75
5. GM Meier, Georg GER 2628 3.5 4 1 10.50
6. GM Kramnik, Vladimir RUS 2792 3.0 3 1 10.00
7. GM Wojtaszek, Radoslaw POL 2733 3.0 3 0 10.50
8. GM Nisipeanu, Liviu-Dieter GER 2672 1.5 4 0 5.00


0x 2426x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat