Zemřel nejstarší velmistr na světě - Jurij Averbach

08.05.2022 11:31 | Zahraniční zprávy

S nejhlubší lítostí oznamujeme, že 7. května zemřel ve věku 100 let nejstarší velmistr světa, vynikající teoretik, spisovatel a novinář Jurij Averbach (1922-2022). Upřímnou soustrast jeho rodinným příslušníkům a blízkým.

Jurij Averbakh se poprvé prosadil v roce 1938, kdy vyhrál mistrovství Sovětského svazu pro školáky. Větší úspěch přišel po válce. V letech 1949 a 1950 se Averbach stal mistrem Moskvy a v roce 1954 se stal mistrem SSSR. O dva roky později se dělil o 1.-3. místo v národním šampionátu s Taimanovem a Spasským, ale v doplňkovém turnaji skončil druhý.

Padesátá léta byla nejúspěšnějšími roky v Averbakhově šachové kariéře. Zahrál si na dvou mezizpásmových turnajích – v letech 1952 a 1958 – a v roce 1953 si zahrál na turnaji kandidátů. Přestože se Averbakh v 60. letech neúčastnil bojů o mistrovství světa, nadále získával přední místa na mezinárodních turnajích. Vyhrál například turnaje v Jakartě, Adelaide, Vídni, Moskvě (mistrovství Ústředního šachového klubu), Rio de Janeiro, Christchurch the Rubinstein Memorial a další soutěže. Jako člen sovětského týmu vyhrál Averbakh mistrovství Evropy družstev v letech 1957 a 1965 a hrál proti národním týmům z USA, Británie, Švédska a Jugoslávie.

Averbakovy šachy se vyznačovaly přesným vyhodnocením pozic a jemnou technikou, v níž je právem považován za mistra.

Bitva myšlenek byla pro mě vždy nejdůležitějším aspektem šachu – pravda se rodí v kreativní hádce,“ napsal Averbakh

Jurij Averbach nejen hrál na turnajích, ale plnil i velké organizační úkoly – v různých letech byl členem představenstva FIDE a předsedou Sovětského šachového svazu. Neustále hodně psal – byl šéfredaktorem novin „Moskevské šachy“, časopisu „Šachy v SSSR“, „Chess Bulletin“, zástupce šéfredaktora encyklopedického slovníku „Šachy“ a hlavní moderátor. 

Jurij Averbach  byl vyznamenán Řádem přátelství národů, medailí „Za odvahu k práci“ a „Za odvážnou práci na památku 100. výročí narození Lenina“ a 4. května ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret udělení Averbachu Řádem cti.

Šachový svět tímto smutným dnem přichází o rytíře šachové hry a i přes velké příkopy, které odděluje národy válka na Ukrajině a jsou moderní protiruské nálady, byl pan Jurij Averbach člověkem, který miloval šachy a šachy byly součástí jeho života. Jeho úmrtí je velkou ztrátou pro celý svět. Tyto slova chtějí říct, že odešel světový šachista a člověk, který žil proto, co měl doopravdy rád.

Čest jeho památce

 - článek přeložen z  https://ruchess.ru/en/persons_of_day/yuri_averbakh/

2x 1788x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Petr Koutný

Jaromíre děkuji za připomínku, sjednoceno. Petr 

+0 /-0 | 08.05.2022 21:27

Jaromír Fousek

Mohl byste Petře sjednotit v článku a titulku jméno? Aby se Jurij nezačal v hrobě otáčet dřív, než se do něj vůbec dostane. Vypadá to otřesně. 

+2 /-0 | 08.05.2022 21:16