Železná miss Hou Yifan

16.06.2013 12:50 | ČEZ Chess Trophy 2013

Trofej pro vítěze ČEZ Chess Troprhy převzala z rukou ředitele Pražské šachové společnosti Pavla Matochy čínská velmistryně Hou Yifan. V zápase s českou jedničkou Davidem Navarou skončily všechny čtyři vážné partie remízou, rozhodly bleskové partie.

"Před zápasem jsem mírně favorizoval Davida Navaru, ale pouze mírně kvůli dvěma věcem," uvedl hlavní komentátor zápasu GM Robert Cvek. "Zaprvé: jelikož měl toho hodně za sebou a hrozila únava. Zadruhé: mladá čínská velmistryně hraje velmi dobře, v mužských soutěžích si vedla skvěle (Wijk, Gibraltar atd.) a jenom hraní se ženami ji brzdí na nízkém/nižším elo hodnocení."

GM David Navara vs GM Hou Yifan (foto: Anežka Kružíková, fotogalerie)

"Davidovi velmi dobře vyšla příprava černými figurami a pak ve čtvrté partii hrané bílými. Obzvláště v první partii měl velmi dobrou pozici, ale Hou Yifan se dokázala vysmeknout a partii remizovat. V podobném duchu šla i druhá a třetí partie. David hrál velmi vynalézavě (obzvláště ve třetí partii nečekaná oběť figury), ale Yifan byla jako ze železa. I s nedostatkem času dokázala Davidovy snahy neutralizovat (hlavně pak na mě silně zapůsobila proti oběť figury ve třetí partii) a doplout do remízového přístavu."

"Ve čtvrté partii ukázal David Navara až brutální teoretickou novinku, ale také velkou porci únavy. Nadějnou pozici a velký časový náskok pokazil doslova dvěma tahy a exmistryně světa ukázala výbornou psychickou odolnost, kdy se rozhodla (po právu) s malým časem hrát na výhru. Hrála tvrdě a Davida přehrála. Nicméně zde David prokázal velkou houževnatost a vynalézavost, když ohroženou pozici ubránil." (GM Cvek)

V komentátorském salonku bylo pod vedením GM Roberta Cveka vždy rušno (foto: Anežka Kružíková, fotogalerie)

"Přestože všechny čtyři "klasické" partie skončily nerozhodně, připadaly mi celku zajímavé," uvádí GM David Navara a příblužuje zápas z pohledu hráče: "Při hře se sice obě strany vyhýbaly velkému riziku, na druhé straně se ale ani jedna strana nevyhýbala menším komplikacím ani dvojsečným pozicím. Obrana převyšovala útok, což se odrazilo i na výsledku."

Rozhodnout musely bleskové partie. Populární pro diváky, ale stresující pro hráče. Bílými se na střídačku prosadili oba hráči, třetí armageddonová vyzněla pro Hou Yifan. "V bleskovém play-off jsem hrál velmi slabě a prohrál jsem zaslouženě. Hou Yifan hrála velmi dobře a poměrně solidně," uznává David Navara.

1.2.3.4.1.2.3.body
GM David Navara1/21/2
1/2
1/2
0103
GM Hou Yifan
1/2
1/2
1/2
1/2
1014

"Nemyslím si, že vyhrál lepší, ale šťastnější, ale to patří nejenom k šachu, ale i k životu," řekl Robert Cvek a na závěr dodává: "Pro mě osobně to byly nádherné, bojovné a napínavé partie. A dalším krásným zážitkem pro mě bylo komentování prvních dvou partií s panem velmistrem Vlastimilem Hortem. Mohu každému vřele doporučit podobné akce navštívit a vidět na živo. Život je jako jedna velká skládanka, ale některé díly si zapamatujete obzvláště dobře a budou vás dlouho hřát na srdci. Jenom je třeba ty díly prožít."


-
. kolo -
7x 3990x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ELOminator

No ano, ted jsi na to kápnul, je třeba na to jít od lesa! smileyyes

+0 /-0 | 17.06.2013 10:12

pawel

To Martinn

Myslíte jako "stranický úkol" pro Davida. Jak se zde crying, že nám reprezentantky odchází jinam, tak třeba by jedna také mohla přijít k námlaugh.

+0 /-0 | 17.06.2013 09:09

capjar

David je profesionál.   

+0 /-0 | 17.06.2013 00:02

simiz

Také si myslím, že v zápase mohla hrát určitou roli únava...nejpatrnější mi to přijde např. u 15. Da4 v poslední bleskovce. Stejně ale před Davidem smekám...Během necelých čtyř týdnů dokázal sehrát 19 partií proti silným soupeřům a navíc se mu povedla řada pěkných partií a ještě pár bodíků připsal yes. Kdybych byl na jeho místě, myslím si, že bych pár měsíců šachy nechtěl vidět smiley.

+0 /-0 | 16.06.2013 22:27

martinn

Jelikož David už má taky věk na ženitbu, doufám, že setkání s touto půvabnou dívkou využuje k dalším námluvám.

+0 /-0 | 16.06.2013 22:18

strelec

re Marhula - je to naprosto regulérní - jen se vám to asi nelíbíwink

+0 /-0 | 16.06.2013 20:56

Marhula

Napřed se mají hrát rapidy a pak bleskovky-takto vynechat rapidy je naprosto nelegurelní.

+0 /-0 | 16.06.2013 20:23