Zemřel Igor Rausis, dočká se odpuštění?

29.03.2024 11:36 | Zahraniční zprávy

Šokoval šachový svět svým pádem, nyní nás šokuje opět - tentokrát svým odchodem. Igors Rausis, známý i jako Isa Kasimi, zemřel včera ve věku 62 let, ponechávaje za sebou kontroverzní odkaz a otázky o spravedlnosti, trestu a odpuštění.

Včera nás opustil Igors Rausis, šachista, jehož jméno vyvolává silné emoce a rozporuplné názory. Zemřel ve věku 62 let, a zanechal za sebou odkaz, který se stále snažíme pochopit a vyhodnotit. Rausisův příběh je fascinující studií o vzestupech a pádech, talentu a kontroverzi, a nyní i o konečné lidské křehkosti.

Jeho životní dráha v šachovém světě byla meteorická; z počátečních úspěchů a rychlého vzestupu k titulu velmistra se zdálo, že může mít šachový svět u nohou. Samozřejmě nikdy nepatřil mezi nejlepší světové hráče, ale určitě patřil mezi lavinu hráčů, kteří se dokázali v šachovém světě prosadit.

Rausis, reprezentující země jako Bangladéš a Českou republiku, demonstroval své strategické schopnosti na mnoha mezinárodních turnajích. Avšak incident v roce 2019, kdy byl chycen při podvádění, nečekaně zastavil jeho kariéru ve světle reflektorů a překreslil obraz jeho osobnosti ve veřejném vnímání.

Skandál, který následoval, otevřel mnoho otázek o podstatě trestu a příležitosti k nápravě. Byl Rausisova čin oprávněně potrestán odebráním titulu a veřejným zneuctěním, nebo byla reakce společnosti přehnaná? V jaké míře by měly být talent a předchozí úspěchy brány v úvahu při hodnocení jednoho zásadního prohřešku?

Někteří vidí v Rausisově případu příklad nezbytné rigoroznosti v zachování čistoty šachové hry, zatímco jiní cítí, že i v těchto momentech by měla být zachována určitá míra soucitu a pochopení. Kontroverze kolem něj přiměla mnohé přemýšlet o možnosti rehabilitace a o tom, jak široká a složitá může být cesta od nápravy k odpuštění.

Smrt Igorsa Rausise připomíná, že naše posouzení jednotlivců často probíhá ve světle nejhorších činů, kterých se dopustili. Jeho příběh je příkladem toho, jak veřejné vnímání může být nemilosrdné a jak činy jednotlivce mohou zatížit celý životní odkaz. Avšak ve světle jeho skonu bychom měli najít prostor pro odpuštění a pochopení, připomínající nám, že každý z nás je více než jen součet našich nejhorších rozhodnutí. Igors Rausis nám zanechal odkaz, který zůstává složitý a plný lekcí pro budoucí generace, ukazující, že v konečném důsledku je člověkem se všemi jeho výzvami a protiklady.

Můžete souhlasit, nebo nesouhlasit. Ale Igor Rausis byl výraznou osobností českého šachu. Ať je váš pohled na něj dnes jakýkoliv, pak hrál jen šachy. Nikoho nezabil, nikomu víc neublížil, než sám sobě a ve mě budí odchod každého šachisty lítost. Byl jeden z nás, za vše dobré co pro šachy udělal mu děkuji a přejimu věčný klid. 

PK 

Wikipedia 

50x 5264x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (50) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

na jedne strane likvidacni potrestani rausise a pllivani na jeho trenerske umeni a hracskou silu a dokonce i lasku k sachum... na strane druhe cyklista Amstrong, spinter Green nebo Johnson... ty, narozdil od rausise, nechtel nikdo upalovat jako carodejnice... narozdil od moralne cistych lilii v ceskem sachu... 

+3 /-2 | 29.03.2024 14:54

patmat
V rozhodnutí FIDE sa priamo uvádza, že FIDE nemá nič proti jeho trénerským a iným aktivitám, okrem hrania ratingovaných partií na 6 rokov, až na výnimky pre nejaké oficiálne FIDE akcie.

Odobratý mu bol len titul GM, ponechaný mu bol titul IM aj všetky "nehráčske" tituly.

No a také názory, typu, že by nemal byť potrestaný, lebo však sa podvádza aj inde, čo tu diskutujúci tvojho "razenia" píšu aj v súvislosti s inými vecami...

To akože také nejaké zdôvodnenia o cyklistoch a bežcoch malo vydať FIDE?

+3 /-0 | 30.03.2024 00:24

Nestor Machno
Myslím si, že trest byl přiměřený. Kdyby šlo o jednu partii, kde se dopustil podvodu, možná bych i souhlasil, on však tohle dělal v desítkách partií, omluvou nemohla být při jeho věku ani mladická hloupost, soupeře, proti kterým si nedovoleně pomáhal, připravil o Elo body, některé jistě i o ceny. Jonathan Lewitt na twitteru napsal: "Igor Kasimi, aka Rausis, died today aged 62. He had his grandmaster title stripped away after admitting to cheating in 2019. Sadly he will be remembered for his worst choices, but he was a genuine talent, even without computer assistance. A sad case..."
+4 /-1 | 29.03.2024 15:09

capjar

Cituji: "tohle dělal v desítkách partií" a ptám se, protože nevím, tu kauzu jsem blíže nesledoval, to jeho podvádění v desítkách partií je tedy soudně prokázané? Vím jen, že byl jednou přistižen na turnaji ve Francii. A ještě někde jinde?  

+1 /-1 | 29.03.2024 17:56

ciki333

Podvod I. Rausise je ničím ve srovnání s destrukcí ČR, za kterou stojí vláda fialových diletantů...

+3 /-8 | 29.03.2024 14:05

Cnc-profi
Rešpekt českej vláde a ceskému prezidentovi. Podporujeme Ukrajinu v jej boji proti ruským fasistom. Stačí? Či? Ciki caki ciki cak :-)
+8 /-1 | 29.03.2024 16:53

xdavx x
Spis lidi jako ty podporují umírání druhých. Z gauce jste hrdinové.
+0 /-6 | 29.03.2024 18:10

Petr Koutný

Já souhlasím s CNC...Naše vláda za to, jakou má zahraniční politiku, například v porovnání se Slovenskem zaslouží respekt. S domácí politikou to je horší, ale akce " munice pro Ukrajinu " oslovila celý svět a s respektem se k ní přidávají další státy. 

Moc nerozumím tomu, proč se pod tímto článkem musíme bavit o  politice, ale když už, tak jsem rád, že naše vláda je na té správné straně barikády. Kde je zlo, každý ví. A kdo nechce vidět zlo,je buď Rus, nebo rusofil. Nakonec je to jedno, historie se bude opakovat a zlo bude potrestáno a poraženo. 

+4 /-0 | 29.03.2024 18:27

Petr Koutný

Zdeňku pro tebe: 

Zdeněk Čekal, řečník bez přestání, slova mu tekla, jako by vyhrával v běhání. Vše věděl, prý, od A po Zet, ale často minul cíl, jak šipka mimo terč.

Ve světě žvanilů král, bez debat, o všem měl názor, i když to často byl jen prázdný chat. Zdeněk, mistr slovních omylů, jen žblebtal dál, všichni se smáli, když na scéně svých gafů tak královsky zářil.

 

+1 /-0 | 29.03.2024 14:13

Ota Válek

Jak správně zaznělo v diskusi, právo odpouštět má pouze ten, komu IR ublížil, tj. jeho soupeři a účastníci turnajů, v nichž figuroval. Odpuštění by mělo předcházet pokání (omluva a prosba o odpuštění).

My ostatní jej můžeme politovat, věřící se mohou modlit za spásu jeho duše.

Šachová komunita musí přísně postihovat nedovolenou pomoc počítačů při šachové partii. Pokud by se podvádění tohoto typu rozmohlo, vedlo by to ke konci lidského soutěžního šachu. Opatření FIDE nelze zaměňovat s občanským soudem, k němuž nikdo nedal podnět.

+2 /-0 | 31.03.2024 12:42

Pavel Ch

Napsal jste to velmi přesně (od prvního do posledního slova) pane Válkusad.  

 

 Likvidační trest byl zajisté zároveň odstrašujícím pro možné jiné podvodníky.

 

  Když se podezření stupňovalo, domluvil jsem se s Igorsem, že se setkáme u kávy. Čistě přátelsky, vůbec ne za svaz, žádný výslech (na to jsem neměl jednak oprávnění a jednak by v tu chvíli mohl rozhovor z jeho strany skončit), jen za sebe. Prostě mi to bylo divné: Všichni prý vědí a nikdo ho nechytí. Tak schválně, co mi řekne a co mi neřekne. Bydlel ve Varnsdorfu, kam jsem jezdil služebně. Časově jsme se na první dobrou nesladili a pak byl chycen. Přesto jsem mu poté zavolal a on říkal, že schůzka i tak platí. Mluvili jsme skoro dvě hodiny, nebyl mi nijak nesympatický. Na závěr řekl, že mohu zveřejnit cokoliv z našeho rozhovoru krom zdravotního stavu, ukázal mi i zdravotní dokumentaci, nebyla to vůbec hezká podívaná, a že se vrací domů na léčení. Byl smířen s osudem a říkal, že je to možná i dobře, co se stalo, že tím něco skončilo a že se bude věnovat léčbě své vážné nemoci.

+1 /-0 | 31.03.2024 13:05

HumphreyvanWeiden

Že podváděl, to se ví a byl i po zásluze potrestán.

Ale v případě smrti člověka bych vyjádřil soustrast pozůstalým a vzpomněl na to dobré. Což se nestalo. Tak snad někdo ze čtenářů vzpomene na to dobré, co pan Rausis vykonal.

+1 /-0 | 29.03.2024 23:15

Remcik z Banika

Všichni nebo většina z nás má morální zásady, a to je jen dobre, na tom je založena naše společnost. Ale sáhneme si do svědomí, kdo v životě někdy nepodvedl. Chci tím říct jen jedno, sami si opravdu sahneme do své historie a svědomí a pak hazejme kamenem.

+2 /-0 | 29.03.2024 23:14

Cnc-profi
Neviem, kto to bol. Nezaujíma ma. Ale spomedzi desiatok tisícov šachistov si ludia spomenú na neho, lebo podvádzal. Smutné. Pre mňa je každý šachista, ktorý akokolvek podvádza, len troska. Odpustenie? Ani omylom.
+1 /-0 | 29.03.2024 16:52

lykan

Zapomeňte na Hérostrata.smiley

+0 /-0 | 29.03.2024 17:21

lykan

To člověk musí umřít, aby dosáhl odpuštění?smiley Odpuštění jako takové není ani tak o viníkovi, jako spíše o psychohygieně poškozeného. Je to způsob, jak dostat křivdy z minulosti z hlavy.

 

Kdo to odmítá, může v extrémním případě skončit jako Plát s jirikovkou v diskuzním článku.smiley

+1 /-0 | 29.03.2024 13:53

lykan

Pro toho, kdo má problém odpustit i takovou věc, jako je vcelku neškodný podvodník Rausis, kterého většina z nás zná jen z článků, tak je toto příležitost k zamyšlení nad odpuštěním jako takovým, protože takový člověk možná s sebou táhne obrovskou zátěž z minulosti, které se nemůže zbavit. Ochota odpustit je první krok na cestě k řešení.

+2 /-0 | 29.03.2024 14:04

Rubinus

Tak my tady mu celkem nemáme co odpouštět. To se týká těch, které podvedl během vzájemných partií.

+5 /-0 | 29.03.2024 14:11

Petr Koutný

Díky za komentář, má v sobě hloubku a pěknou myšlenku. 

+0 /-0 | 29.03.2024 14:06

istr

Co je zrno dobrý a co patří na hnuj, do toho Bohu ty nefušuj. My můžem třídit brambory, ale nás si po žních přebere Bůh. 

+3 /-1 | 29.03.2024 12:50

lubomir1959

Přesně tak, pane Koutný, nikdo z nás není svatý, natož neomylný. Když si každý z nás sáhne do svědomí, kdo z nás je čistý jak ta lilie? Určitě nikdo, šachy jsou jen hra, není to boj na život a na smrt...ať odpočívá v pokoji.

+4 /-1 | 29.03.2024 11:52

Petr Koutný

Děkuji za komentář. Odpuštění si i v mých očích zaslouží. 

+4 /-0 | 29.03.2024 12:07