Zamotaná Korsika

31.10.2016 04:09 | Corsican Circuit 2016

Málokterý šachový turnaj nabízí divácky tak atraktivní systém hry, jako turnaj na Korsice. Přes vážné, rapid i bleskové partie se až ke zlatu probojoval MVL.

Poslední říjnový víkend patřil mj. i jubilejnímu 20. ročníku šachového festivalu na Korsice. Do historie tohoto mezinárodního šachového klání se už zapsala jména jako Kasparov, Karpov, Topalov, sestry Polgárovy a mnoho dalších velmistrů ze světové špičky. Letos se k nim přidali Višvanáthan Ánand (IND), Chou I-fan (CHN), Tejmur Radžabov (AZE), Maxime Vachier-Lagrave (FRA), Alexandr Mojsejenko (UKR), Anton Korobov (UKR), Sergej Azarov (BLR) či obhájce loňského vítězství Vladimir Oniščuk (UKR) a další. S celkovým cenovým fondem 102.000 € (cca 2.754.000,-) patřil turnaj letos k finančně nejzajímavějším. V rámci šachového festialu na Korsice se hrálo více turnajů, my se budeme věnovat turnaji hlavních favoritů.


Hlavní turnaj na Korsice se hraje ne příliš obvyklým způsobem. Z devítikolového openu dále postupuje prvních 12 hráčů doplněných o 4 hosty. Těchto 16 hráčů dále hraje 2 rapid partie tempem 15 minut + 3 sekundy za každý provedený tah. V případě nerozhodného stavu následuje tie-break v bleskovém šachu opět na 2 partie tempem 3min + 2s. Pokud se ani zde nerozhodne, následuje Armageddon 5min/4min. Nasazení do pavouka je podle Fide ela.

Účastníci knokautové části

Anand, Viswanathan Leenhouts, Koen
Andriasian, Zaven Onischuk, Vladimir
Gharamian, Tigran Vocaturo, Daniele
Hou, Yifan Azarov, Sergei
Korobov, Anton Antipov, Mikhail Al.
Moiseenko, Alexander Gledura, Benjamin
Radjabov, Teimour Deac, Bogdan-Daniel
Vachier-Lagrave, Maxime Bellahcene, Bilel

Postoupivší či vypadnuvší hráče/hráčky v jednotlivých kolech přehledně ukazuje postupový pavouk níže, podívejme se ale nejprve na partiové ukázky.


Anand, Viswanathan (2796, IND) - Leenhouts, Koen (2462, NED)

20. Korsika festival 2016, KO systém, osmifinále rapid, 1-0


-
. kolo -

Onischuk, Vladimir (2612, UKR) - Andriasian, Zaven (2594, ARM) 20.

Korsika festival 2016, KO systém, osmifinále rapid, 1-0


-
. kolo -

Azarov, Sergei (2595, BLR) - Hou, Yifan (2683, CHN) 20.

Korsika festival 2016, KO systém, osmifinále blesk, 0-1


-
. kolo -

Radjabov, Teimour (2726, AZE) - Deac, Bogdan-Daniel (2463, ROU) 20.

Korsika festival 2016, KO systém, osmifinále blesk, 1-0


-
. kolo -

Korobov, Anton (2713, UKR ) - Hou, Yifan (2683, CHN) 20.

Korsika festival 2016, KO systém, čtvrtfinále rapid, 0-1


-
. kolo -

Onischuk, Vladimir (2612, UKR) - Vachier-Lagrave, Maxime (2773, FRA) 20.

Korsika festival 2016, KO systém, čtvrtfinále rapid, 0-1


-
. kolo -

Moiseenko, Alexander (2689, UKR) - Radjabov, Teimour (2726, AZE)

20. Korsika festival 2016, KO systém, čtvrtfinále blesk, 0-1


-
. kolo -

Korobov, Anton (2713,UKR) - Hou, Yifan (2683, CHN)

20. Korsika festival 2016, KO systém, čtvrtfinále blesk, 1-0


-
. kolo -


Dál do semifinále postoupili Viši Ánand proti Tejmuru Radžabovi a Maxime Vachier-Lagrave proti Antonu Korobovovi. Tygr z Madrásu stejně jako francouzská šachová jednička porazili své soupeře v prvních rapidových partiích bílými figurami a v odvetě udrželi černými remízy. V nedělním finále tak diváci viděli duel Ánand vs. Vachier-Lagrave.


Do finále se přes náročný systém probojovali Maxime Vachier-Lagrave a Viši Ánand

(zdroj: web turnaje) 


Do finále se přes náročný systém probojovali Maxime Vachier-Lagrava a Viši Ánand

(zdroj: web turnaje)

FINÁLEFinále se hrálo stejným systémem, jako předešlá vyřazovací část. Po dvou rapidech byly na programu bleskovky, případně Armageddon. Nebylo jich však zapotřebí, jelikož o vítězi rozhodly už rapidové partie, konkrétně druhá z nich. První partie došla do koncovky, kde měl černý Ánand věž a dva pěšce proti Lagraveho dámě a pěšci. Tygr z Madrásu postavil pevnost, kterou MVL nedokázal překonat a partie skončila remízou těsně před padesátým tahem. V druhé partii k bílým figurám zasedl indický hráč, v Sicilské se dopustil pár nepřesností, které ho dohromady připravily o celý bod a především o první místo, ze kterého se nakonec mohl radovat Maxime Vachier-Lagrave.-
. kolo -

Odkazy

7x 4870x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
Zdeněk Janda

No, není mi jasné , jak by Mira (Pakosta?) objektivně zjistil, že náhlý odjezd hráče z turnaje byl způspben ne několika porážkami (a tudíž hrozícím poklesem ela) , ale zdravotními důvody wink. Jak se vyhnout např. práci , na to mají lidi širokou škálu výmluv , tak proč by to nešlo u šachistů , že?  cheeky.

+0 /-0 | 03.11.2016 13:16

Mira

Viktor: Děkuji. Myslím, že by svaz měl jakoukoliv mimořádnou finanční podporu k účasti na některém turnají / mistrovství apod. (mimo postupy ze soutěží, v tomto případě z MČR seniorů) podmiňovat odehráním kompletního počtu utkání (mimo zdravotní důvody). Mohlo by se tím předejít různým odhlášením z turnajů u poopořených hráčů na základě horší výkonnosti a propadu jejich ela / jejich ega, než jednotliví hráči předpokládali..

+0 /-0 | 03.11.2016 13:08

Viktor

Tuším, kam Míra míří, žádné podmínky jsme ale nestanovovali. Podpora spočívá v krytí nákladů účasti na MS (poplatek FIDE, ubytování) naším někdejším olympionikům. Hrát nebude GM Meduna, čímž se otevřel prostor pro alespoň symbolickou podporu dalších 3 hráčů (viz aktuální zápis z VV na webu).  

+0 /-0 | 03.11.2016 09:56

Pavel Ch

Miro,

informoval jsem o finanční motivaci pro mistra ČR, o které třeba mnozí zde nevědí, když už jste se optal. Ani z Vaší otázky nebylo patrné, zda jste o tom informován Vy. A pak jsem uvedl, o té druhé množině lidí - že na TMK.

Ano, má poslední věta směřovala k Vaší pochybnosti o řádném dohrání soutěže. Možná se najdou dnes "střelci", kteří shrábnou startovné, daj za remis první kolo a pak je pořadatel už nevidí, spěchaj na další štaci. Možná ani to ne, končí totiž na neoficiálním pořadatelském "international blacklistu".

Prostě dávat k tomu smlouvu našim seniorům ze staré školy, že musí dohrát (by je ani nenapadlo) mi připadlo....viz poslední věta - přirovnáníenlightened

+0 /-0 | 03.11.2016 09:06

Mira

Pavel Ch: Vaši poslední větu jsem nepochopil.... Dotaz se týkal podmínek pro hráče, kteří dostávají podporu za zásluhy, nikoliv těch, kteří si lepší podmínky vybojovali zaslouženě výsledkem na letošním MČR seniorů. Co je špatného na tom, požadovat za finanční podporu sehrání kompletního počtu kol (s výjimkou zdravotních komplikací)?

+0 /-0 | 03.11.2016 08:27

Pavel Ch

Miro,

částečně odpovím za STK. Bylo přání delegátů nevyššího našeho uskupení, konference (únor 2016), aby i u seniorů bylo MČR "finančně postupové". Tedy pro šampiona příspěvek rozhodla STK.

Podpora pro TOP-seniory nehrající MČR, toť asi na TMK.

Závazek sehrát celý turnaj, nevím na co narážka, zda na konkrétní osobu či na obavu o jejich fyzickou schopnost turnaj dohrát. Ale psát to pro lidi "ze staré školy" je asi jako kdyby ouředník nařídil jistit se úvazkem při sběru rybízu.

+0 /-0 | 03.11.2016 07:34

Mira

Mimo téma: VV ŠSČR se rozhodl finančně podpořit některé hráče na letošním MS seniorů. Zajímá mě, zda-li VV podpou něčím podmínil, např. sehráním kompletního počtu kol nebo je to jen jakási odměna bez jakýchkoliv podmínek. Děkuji za odpověď.

+0 /-0 | 02.11.2016 22:22