Zajímavosti spojené s letošním zlínským ročníkem

20.06.2016 22:12 | MČR školních týmů 2016

Den před zahájením letošního MČR školních týmů v šachu ve Zlíně si připomeňme základní informace o turnaji a také některé zajímavosti spojené právě s letošním zlínským ročníkem.

Turnaje proběhne 21. až 22. června 2016 v Kongresovém centru Zlín.
Slavnostní zahájení bude v úterý 21. června ve 13 hodin, vyhlášení vítězů ve středu 22. června ve 14 hodin.
Pořadatelem turnaje je Šachový klub Zlín z pověření ŠSČR, spolupořadatelem Univerzita Tomáše Bati Zlín.

Hrají se tři samostatné turnaje (v kategoriích 1. až 5. třída ZŠ, 6. až 9. třída ZŠ, střední školy). Teprve podruhé v historii však budou hrát všechny tři na jednom místě. A historicky úplně poprvé budou hrát všechny na jednom místě a současně (v roce 2012 šlo o tři časově na sebe navazující turnaje ve Štědroníně).

Originální propojení šachu, vzdělání, kultury a designu (díky spolupráci šachového klubu, univerzity a místa konání) našlo odezvu v celém městě i kraji. Je to vidět jak na jménech lidí, kteří budou mít nad turnajem záštitu, tak i na dalších zajímavých osobnostech, které se turnaje zúčastní. Patronát nad turnajem převzali hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, zlínský primátor Miroslav Adámek a rektor UTB Petr Sáha.

Vítěze pak přijde vyhlásit prorektorka pro pedagogickou činnost UTB Drahomíra Pavelková.
S tím souvisí i letošní unikátní cena pro nejlepší družstvo kategorie středních škol - všem členům vítězného družstva věnuje Univerzita Tomáše Bati stipendium ve výši 5000 Kč měsíčně a to pro celý první akademický rok (10 měsíců)

Svoji významnou stopu na turnaji zanechají kromě vedení univerzity i někteří její studenti. Konkrétně studenti Ateliéru grafického designu (Fakulty multimediálním aplikací), kteří navrhovali plakát a logo turnaje. S nejlepšími návrhy se budete moci seznámit na výstavě prací ve foyer Kongresového centra. Kromě toho můžete také v anketě hlasovat o nejlepší logo, které pak bude s Mistrovstvím ČR školních týmů spjato v dalších letech. Více o této anketě se dočtete v samostatném článku.

A s (multi)médii souvisí ještě jedna zajímavá novinka letošního ročníku. Poprvé v ČR a pravděpodobně i poprvé v rámci mládežnických turnajů na světě bude celý průběh turnaje streamován online na web. Odkaz na stream najdete v průběhu turnaje na tomto místě.

Ještě ale zpět k turnaji a k jeho základním pravidlům:
- hraje se na devět kol, švýcarským systémem
- družstva jsou čtyřčlenná, každé však může mít až dva náhradníky
- každý hráč má na partii 20 minut a navíc pět vteřin za každý tah.
- boduje se původním olympijským způsobem, tj. rozhoduje součet bodů ze všech šachovnic

Do tohoto finálového turnaje se postupovalo z okresních a krajských kol. Z každého kraje a každé kategorie postoupila dvě nejlepší družstva. Další 3-4 týmy pak ještě mohou startovat díky divoké kartě šachového svazu nebo pořadatelů. Z původních 1054 družstev, která se zúčastnila okresních kol tak zůstalo nejlepších 90 družstev pro tento finálový turnaj. Celkem tedy přijede do Zlína okolo 450 šachistů a asi 200 trenérů, učitelů a rodičů.

A tým organizátorů věří, že se budou ve Zlíně cítit dobře a že turnaj proběhne ke spokojenosti hráčů, doprovodu i všech, kdo se na akci podílejí.


MČR školních týmů
Soupisky, průběžné výsledky, pořadí

Miroslav Kocián

0x 3612x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované